RetroAge Akcesorium, Saturn Backup Memory
AkcesoriumSaturn

Backup Memory

Loading

Zapisie, pamięci moja! ty jesteś jak zdrowie;
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił, bo zapomniał wymienić baterii.

Sega Saturn w przeciwieństwie na przykład do Sony PlayStation posiadała wbudowaną pamięć przeznaczoną do przechowywania zapisanych stanów z gier. Zastosowane rozwiązanie pomimo oczywistych zalet ze względu na zastosowaną technologię miało też drobne wady.

Może najpierw troszkę informacji technicznych.
Po pierwsze pamięć w Saturnie podzielona jest na bloki, choć 448 bloków wydaje się dużą liczbą to okazuje się, że wolna przestrzeń potrafi bardzo szybko zniknąć, gdyż oprócz gier zajmujących po kilka – kilkanaście bloków równie dobrze możemy trafić na takie, które zajmują kilkadziesiąt lub nawet kilkaset, co dość skutecznie ostudzaj nasz zapał do ogrywania kilkunastu gier jednocześnie.
Drugim potencjalnym problemem jest sposób podtrzymywania przelanego przez nas potu i łez. Sega Saturn zapisuje nasze postępy w pamięci RAM zasilanej baterią CR2032, choć zdobycie samej baterii nie jest problemem a jej koszt to najwyżej kilka złotych, to jeśli nie wymienimy jej przed śmiercią poprzedniczki możemy pożegnać się z naszymi zapisami.

W tym miejscu Sega postanowiła wyciągnąć pomocną dłoń maniakom chomikowania zapisów z dawno skończonych gier, do których nigdy nie wrócą umożliwiając zakup Backup Memory – kartę pamięci umieszczaną w slocie na kartridże. Inwestycja taka pozwalała nam odetchnąć od nieustannego* strachu przed utratą danych i zapewnia wystarczająco dużo miejsca na chomikowanie wszystkiego, co tylko wpadnie nam w ręce dzięki ponad siedmiu tysiącom bloków** czekającym na zapełnienie.

W tym miejscu chciałbym jednak zwrócić uwagę, że Sega użyła słowa Backup (kopia bezpieczeństwa) – wiąże się z tym w zasadzie jedyna techniczna wada tego akcesorium, mianowicie jest ono wykorzystywane głównie do kopiowania zawartości wbudowanej pamięci z poziomu głównego menu konsoli i tylko wybrane gry potrafiły obsłużyć Backup Memory bezpośrednio, tym samym dość wyraźnie ograniczając liczbę jego praktycznych zastosowań.

Moim nieskromnym zdaniem, choć Backup Memory nie jest sprzętem bezużytecznym to zdecydowanie niepotrzebnym w zwykłym użytkowaniu Segi Saturn gdzie zarówno pojemność jak i żywotność wbudowanej pamięci jest w większości wypadków wystarczająca dla normalnego, bieżącego użytkowania.

W tym miejscu jak zwykle pojawia się ostrzeżenie przed nieoficjalnymi kartami pamięci, choć wiele z nich kusi znacznie większą pojemnością lub zdecydowanie niższą ceną to część z nich może powodować sporo problemów zaczynając od kłopotów z kompatybilnością, uszkadzaniem zapisów znajdujących się na karcie aż do zniszczenia zawartości wbudowanej pamięci (za Working Designs, oryginalna treść ostrzeżenia w sąsiedniej zakładce).

*Sega zalecała wymianę baterii co roku, jednak ta spokojnie wytrzymuje dwa a czasem nawet trzy lata bez wymiany, więc z tym nieustannym strachem mocno przesadziłem.
** Nieoficjalne karty mają pojemność sięgającą do 114912 bloków.

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.