RetroAge Akcesorium, PlayStation Dual Analog Controller
AkcesoriumPlayStation

Dual Analog Controller

Loading

Dual Analog Controller to zapomniany przez graczy poprzednik Dual Shocka, który w kilku kwestiach różni się od swojego następcy, choć ogólny koncept jest bardzo podobny. Po raz pierwszy Dual Analog został zaprezentowany przez Sony na targach Expo w 1996 roku. Gracze potrzebowali pada, który ułatwiłby płynniejsze sterowanie, na przykład w bijatykach, a także który dodałby więcej wrażeń poprzez wbudowane wibracje. Sony postanowiło więc wyjść naprzeciw potrzebom graczy i w 1997 roku wypuścić pad, który, po późniejszych niewielkich modyfikacjach, będzie towarzyszył kolejnym pokoleniom graczy przez ponad 15 lat w trzech kolejnych generacjach konsol.

Warto zaznaczyć, że owe wibracje, które wówczas nie były standardem, a po raz pierwszy pojawiły się bodaj jako zewnętrzny Rumble Pak do Nintendo 64, były zarezerwowane jedynie dla japońskich graczy. Niestety europejska i amerykańska wersja pada została pozbawiona tego luksusu, co jak się później okazało było jednym z powodów dla których wycofano tego pada z produkcji.

Najprościej rzecz ujmując, Dual Analog to taki Dual Shock tyle, że z dłuższymi o ok. 1,5 cm gripami oraz z dodatkowym trybem analogowym, tak zwanym Analog Joystick Mode. Może on ułatwić rozgrywkę w różnego rodzaju symulatorach lotniczych i przypomina trochę sterowanie za pomocą tak naprawdę pierwszego kontrolera Sony z analogami, a mianowicie PlayStation Analog Joystick („Sony Flightstick„). Tryb ten aktywuje się przy pomocy tego samego przycisku, który służy do włączenia trybu analogowego, tyle że w tym przypadku (po kolejnym wciśnięciu przycisku „Analog”) dioda LED nie będzie świecić się na czerwono, tylko na zielono. Dzięki temu pad ten w tym trybie może spokojnie zastąpić drogiego Sony Flightstick i być użyty z wszystkimi grami, które na pudełku mają oznaczenie „Analog Joystick Compatible”, a których w sumie jest niewiele ponad 30.

Kolejną różnicą pomiędzy Dual Analogiem, a Dual Shockiem jest inny rozmiar przycisków L2 i R2, które są mniejsze i krótsze o 2mm, a także posiadają specjalne uwypuklenia w teorii ułatwiające naciskanie i nie zjeżdżanie palców z przycisków. Ponadto odstęp pomiędzy przyciskami L1 i L2, a także R1 i R2 jest nieznacznie większy niż w Dual Shocku. Przy okazji warto dodać że przyciski L1, L2, R1 i R2 oraz krzyżak są jakby polakierowane i przez to dość śliskie w porównaniu do klasycznego Dual Shocka. Podobnie sprawa się ma z nakładkami analogów, które są wykonane z plastiku, a nie jak w Dual Shocku z gumy oraz posiadają specjalne wgłębiania utrudniające zjeżdżanie z nich palców. Są znowu jakby mniejsze i stawiają przy tym mniejszy opór przy każdym ruchu.

Ponieważ europejska i amerykańska wersja Dual Analoga pozbawiona jest wibracji, to sam pad jest również wyraźnie lżejszy od swojego młodszego brata. Tak naprawdę wagowo chyba niewiele się różni od zwykłego pada i dość fajnie leży w dłoniach. Na szczęście wewnątrz pada wciąż zostało miejsce na silniczki z wibracjami, więc przy odrobinie chęci można je sobie wlutować i cieszyć się wibracjami podczas gry. Warto też wiedzieć, że Dual Analog ukazał się w Japonii nie tylko w klasycznej szarej barwie, ale również w czarnej wersji kolorystycznej. Jeśli chodzi o długość kabla to jest ona taka sama jak w Dual Shocku i wynosi ok. 205cm.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia do omówienia, a mianowicie dlaczego produkcja Dual Analoga skończyła się tak szybko? Prawdopodobnie głównym tego powodem były właśnie dłuższe gripy, na które niektórzy gracze, zwłaszcza w Japonii, narzekali twierdząc, że pada trzyma się zbyt sztywno. Wiadomo dłuższe gripy to także więcej plastiku, który trzeba było wykorzystać do produkcji pada, a co za tym idzie większe koszta. Inną kwestią był ów tryb Analog Joystick Mode, który nie był wykorzystywany przez zbyt wiele gier i który nie cieszył się wielką popularnością w związku z czym w pewnym momencie nie było sensu dokładać do niego. Sony postawiło więc na niewielki lifting swojego pada. Dodanie do każdego egzemplarza wibracji i wypuszczenie pod zmodyfikowaną nazwą nowego pada, który od 16 lat cieszy się niesłabnącym uznaniem graczy, a chodzi oczywiście o Dual Shocka.

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.