AkcesoriumGame Boy Advance

E-Reader

Loading

Nintendo E-Reader jest jednym z tych akcesoriów, które choć w swoich czasach były innowacyjne, to ze względu na czynnik popularności zostały zakopane wręcz żywcem. Zapraszam do opisu jednej z rzadziej widywanych przystawek do przenośnej konsoli Nintendo Gameboy Advance.

Nowy model przenośnej konsoli o nazwie Gameboy Advance w Japonii miał swoją premierę 21 marca 2001 roku, rozpoczynając tym samym nową serię kieszonkowych konsol ze stajni Nintendo. Jeszcze tego samego roku – w grudniu, opracowano specjalną przystawkę o nazwie Nintendo E-Reader.

Co to jest i jak działa?

Urządzenie E-Reader wczytuje dane ze specjalnie przygotowanych kart z paskami danych, coś na wzór kart kredytowych. W podobny też sposób działa, wystarczy przejechać kartą przez czytnik a dane zostają natychmiast pobrane.

Jakiego rodzaju dane znajdują się na wspomnianych kartach?

Na kartach znajdują się nie tylko rozszerzenia zawartości niektórych gier ale też i same gry, głównie kilka tytułów z konsoli NES. Przykładem może być Ballon Fight na pięciu kartach, które kolejno trzeba zgrać by uruchomić grę. Po jej uruchomieniu przystawkę E-Reader można usunąć. Dane z kart zapisują się w pamięci urządzenia do czasu, gdy zostaną nadpisane danymi z innych kart.

Co z rozszerzoną zawartością?

Najlepiej zostało to wykorzystane przy tytule Super Mario Advance 4: Super Mario Bros 3 (chociaż tu potrzebny był Link Cable i drugi Gameboy Advance z grą). Do tej gry wyszły specjalne karty zawierające dodatkowe poziomowy (np. klasyczny z pierwszego Super Mario Bros.) oraz wzmocnienia (np. Cape Feather pozwalający latać). Do gry Pokemon Ruby/Sapphire za pomocą kart można było rozegrać potyczkę z kilkoma trenerami i ich pokemonami na poziomie 50. Oprócz tych tytułów przystawka E-Reader rozszerzała jeszcze kilka innych gier.

Co poszło nie tak?

W Japonii sprzęt był bardzo popularny. Na tyle, że wypuszczono nową wersje E-Readera o nazwie E-Reader+ z dodatkowym wyjściem obsługującym Link Cable [AGB-005]. Ta sama wersja trafiła we wrześniu 2002 roku na rynek amerykański, tytularnie po prostu, jako Nintendo E-Reader [AGB-014].

Niestety entuzjazm w Japonii nie przełożył się na sukces w USA. Pokraczne cudo sprawia że konsola wygląda jak wersja z dużym plastikowym grzybem. Dzięki wyjściu na Link Cable, można było też podpiąć konsolę GBA z przystawką E-Reader do konsoli Gamecube z przystawką GameBoy Player. Niestety po wypuszczeniu konsoli Gameboy Advance SP w 2003 roku, ta funkcjonalność odpadła, gdyż port EXT 1 znajduje się w tym modelu po drugiej stronie konsoli a nie po tej samej, co wejście na kartridże (patrz – galeria). Sama przystawka jednak jest kompatybilna z tą wersją konsoli oraz z GBA Micro. Nintendo E-Reader może zostać także wykorzystany w modelu Nintendo DS Lite, niestety bez odpowiedniej technicznej interwencji nie będzie współpracować ze standardowym modelem Nintendo DS. Oczywiście funkcjonalności wynikające z używania portu na Link Cable odpadają we wszystkich modelach poza standardowym GBA.

Ze względu na małe zainteresowanie w USA, wycofano się z dystrybucji E-Readera na rynek europejski oraz ostatecznie przestano je produkować z początkiem 2004 roku. Tymczasem w Japonii była produkowana aż do końca życia konsoli Gameboy Advance.

Na koniec warto nadmienić, że wszystkie modele GBA oraz DS/DS Lite nie posiadają blokady regionalnej, jednak karty E-Readera będą działały tylko z urządzeniem na swój region. Znaczy to tyle, że amerykańskie karty nie zostaną odczytane przez japońskie urządzenie i na odwrót.

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.