AkcesoriumWii

USB Gecko

Loading

Zapewne wielu z was marzyło kiedyś o napisaniu własnej gry na swoją konsolę. Aby tego dokonać oprócz umiejętności programistycznych potrzebne jest jeszcze specjalne urządzenie, które ułatwi nam prace. O ile oryginalne dev kity od producentów konsol są bardzo drogie o tyle na rynku dostępne są również o wiele tańsze urządzenia firm trzecich. Takim właśnie zestawem o zastosowaniu developerskim przeznaczony do konsol Nintendo Wii oraz GameCube jest USB Gecko.

Urządzenie jest bardzo popularne wśród piratów głównie za sprawą możliwości zgrywania płyt, a co za tym idzie łatwego ripowania gier. Dużo mniejszym powodzeniem USB Gecko cieszy się wśród domorosłych deweloperów, którzy wybierają go przede wszystkim ze względu na niską cenę (oczywiście w stosunku do oryginalnych dev kitów od Nintendo).

USB Gecko umożliwia m.in.:
– wgrywanie do konsoli plików wykonywalnych (formaty DOL, ELF i BIN)
– zgrywanie z duża prędkością danych z nośników DVD (Wii) oraz mini-DVD (GameCube) na komputer klasy PC oraz Mac
– zgrywanie i ładowanie plików z zapisanymi stanami gier na/z PC
– zdalne debuggowanie z dumpingiem i edycją pamięci konsoli włącznie (wszystko w czasie rzeczywistym) (umożliwia też cheat’owanie)
– dostęp do funkcji niskopoziomowych: Bios, SRAM i firmware
– oprogramowanie w postaci bibliotek open source (z przykładowymi kodami źródłowymi pokazującymi możliwości wykorzystania urządzenia)
– pamięć flash umożliwiająca szybkie i łatwe zmiany firmware
– prosta integracja z darmowym oprogramowaniem i bibliotekami takimi jak Libogc (dołączane są przykładowe źródła)
– darmowe dożywotnie update’y
– wsparcie innych użytkowników na forum
– współpracuje ze wszystkimi regionami
– „łapanie” screenshotów z gier i aplikacji uruchamianych na Wii
– zdalne freez’owanie konsoli

Wymagania:
– konsola Nintendo Wii lub GameCube z możliwością uruchamiania homebrew (Homebrew Channel lub przeróbka chipem)
– komputer klasy PC z wolnym portem USB
– system operacyjny Windows XP (inne również mogą być wspierane)
– 10 MB wolnego miejsca na twardym dysku

Takie oto informacje znajdziemy w internecie oraz na opakowaniu urządzenia. Jak jest w praktyce już śpieszę donieść. Okazuje się, że producent urządzenia prócz obietnic nie oferuje zbyt wiele. Oficjalna strona jak i forum, które miały na celu zapewnienie wsparcia użytkownikom nie działają już od dłuższego czasu. Na płycie CD dołączonej do zestawu znajdują się TYLKO sterowniki do USB Gecko przeznaczone dla komputera PC. Reszty oprogramowania należy szukać na własną rękę. Nie dość, że trudno je odnaleźć to okazuje się, że jest wiele rodzajów protokołów umożliwiających współpracę Homebrew Channel, softu na Wii, jak i oprogramowania na PC. Kombinacji wszystkiego ze wszystkim, jest co najmniej kilkanaście tuzinów i uruchomienie USB Gecko w praktyce okazuje się nie lada wyzwaniem. Ttestowany przez redakcje retroage egzemplarz USB Gecko, przeleżał bezużytecznie ponad dwa tygodnie, zanim udało nam się znaleźć jakiekolwiek oprogramowanie zgodne z naszym softem i umożliwiające poprawną współpracę konsoli Nintendo Wii z PeCetem. Podsumowując, softu jest dużo, ale większość sypie się na każdym kroku, a obsługi urządzenia trzeba uczyć się metodą prób i błędów. Za soft i wsparcie techniczne producent otrzymuje przysłowiową „pałę z wykrzyknikiem”. Samo urządzenie nie prezentuje się wcale dużo lepiej, bowiem wykonane jest z „tandetnego chińskiego plastiku”. Wszystko niemal lata luzem i sprawia wrażenie jakby miało się za chwile rozlecieć w rękach. Czarę goryczy dopełniają takie proste sprawy jak płyta ze sterownikami dostarczana bez koperty. Ciężko doszukiwać się tu jakichś plusów, a przecież sam sprzęt do tanich nie należy i kupujący za taka cenę oczekuje zdecydowanie lepszego produktu. Koniec końców należy jednak przyznać, że kiedy już uda się USB Gecko zmusić do pracy to od strony technicznej spełnia pokładane w nim oczekiwania.

Jak działa opisywane urządzenie? Niezwykle prosto. Urządzenie wkładamy do slotu karty pamięci w Wii/GameCube, a następnie łączymy je z komputerem za pomocą kabelka USB. Następnie sterujemy już pracą konsoli z poziomu oprogramowania uruchomionego na PeCecie. Możemy zgrywać dane z płyty DVD włożonej do czytnika konsoli, wgrywać aplikacje bezpośrednio do pamięci konsoli i stamtąd je uruchamiać i wiele innych rzeczy, o których napisałem już na początku.

Podsumowując, USB Gecko sprawdza się jako prosty zestaw developerski i z pewnością przyda się każdemu domorosłemu programiście, który pisze soft na Wii. Po dopasowaniu właściwego oprogramowania sprzęt nie sprawia problemów i użytkuje się go bardzo wygodnie. Wrażenie ogólne psuje jednak wsparcie techniczne, które praktycznie nie istnieje. Poniżej podajemy sklepy, w których można zakupić opisywane urządzenie.

Japan
http://www.majikarusyannhai.jp

Taiwan
www.tvgame360.com.tw

Spain
http://www.adictron.com

France
http://www.divineo.fr

Australia
http://www.ozmodchips.com
http://www.quantronics.com.au
http://www.techsick.com

Germany
http://www.gamefreax.com
http://www.Konsolenprofis.de

USA / Canada
http://www.modchipcentral.com
http://www.modchip.ca

North America
http://www.gp2xstore.com

Oprogramowanie dla USB Gecko można znaleźć m.in. na stronie:
http://www.tehskeen.com

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.