PHP

ODPOWIEDZ
Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

PHP

Post autor: Gimiak » 2007-06-22, 09:12

Czy jest ktos na tym forum, kto zna sie na PHP? Korzystam z ksiazki PHP i MySQL - Vademecum profesjonalisty wydanej przez Helion, lecz czasami pewne rzeczy sa dla mnie nie jasne i nie mam sie kogo zapytac. :sarcasm:

andchaos
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-15, 00:23
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: PHP

Post autor: andchaos » 2008-12-04, 06:01

midze post z przed roku, ale aż mnie kusi napisać, poco wam PHP, widze że strona jest przecież na systemie CMS (chyba joomla lub pokrewny) i nie radze ruszać kodu źródłowego CMS bo łatwo sypnie się wszystko.

poza tym jak chcesz zrozumieć PHP to najlepiej poucz się C++, bo PHP robi wiele żeczy automatycznie i żeby niekiedy zrozumieć dlaczego skrypt zachowuje się tak a nie inaczej to dobrze znać podstawowe operacje np. definiowanie typu zmiennych w c++, co jest robione automatycznie w PHP w zależności od przypisanej wartości do zmiennej, no itd.
Albo ewentualnie zapoznać się z poprzednikiem PHP <- ASP.

Z reszta jak dla mnie to PHP to przeglądatkowy C++, jedynie że PHP nie leci przez kompilator tylko interpreter na poziomie serwera.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: PHP

Post autor: Axi0maT » 2008-12-04, 07:50

andchaos pisze:midze post z przed roku, ale aż mnie kusi napisać, poco wam PHP, widze że strona jest przecież na systemie CMS (chyba joomla lub pokrewny) i nie radze ruszać kodu źródłowego CMS bo łatwo sypnie się wszystko.
Rok temu strona jeszcze byla w PHP, od stycznia mamy CMSa... wiec mozna by zaryzykowac ze temat jest nieaktualny.
andchaos pisze:poza tym jak chcesz zrozumieć PHP to najlepiej poucz się C++
Oj... to chyba nie jest dobry pomysl. Zdecydowana wiekszosc osob piszaca w PHP nie ma nawet najmniejszego pojecia o C++. Poza tym zwiazek miedzy nimi jest zerowy wiec uwazam ze uczenie sie C++ aby poznac lepiej PHP to lekko nietrafiony pomysl.
andchaos pisze:PHP robi wiele żeczy automatycznie i żeby niekiedy zrozumieć dlaczego skrypt zachowuje się tak a nie inaczej to dobrze znać podstawowe operacje np. definiowanie typu zmiennych w c++, co jest robione automatycznie w PHP w zależności od przypisanej wartości do zmiennej, no itd.
to sie trzeba zapoznac z podstawami programowania.. a nie C++
andchaos pisze:Albo ewentualnie zapoznać się z poprzednikiem PHP <- ASP.
Jak to powiedzial Mr. Jezus: "wybacz im bo nie wiedza co czynia". Nie pisz takich herezji bo Cie spala na stosie za to ;) ASP to konkurencja PHP, tak samo jak np JSP. Wszystkie te jezyki skryptowe sa caly czas rownolegle rozwijane i bardzo popularne. PHP jest wygodny i latwiejszy niz np. JSP, ale stosuje sie go raczej do tworzenia mniejszych i srednich portali.
andchaos pisze:Z reszta jak dla mnie to PHP to przeglądatkowy C++, jedynie że PHP nie leci przez kompilator tylko interpreter na poziomie serwera.
Nie, nie, nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Nie porownuj C++ do PHP. C++ nie dosc ze nie ma nic wspolnego z PHP to do tego jest jezykiem dosc niskiego poziomu (w porownaniu do innych jezykow ktorych sporo sie juz namnozylo), a wiec sluzy do czegoc calkiem innego - czesto odwoluje sie do samego hardware. Tymczasem PHP to zwykly jezyk skryptowy jakich pelno na rynku.

andchaos
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-15, 00:23
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: PHP

Post autor: andchaos » 2008-12-04, 13:25

Axi0maT pisze:Oj... to chyba nie jest dobry pomysl. Zdecydowana wiekszosc osob piszaca w PHP nie ma nawet najmniejszego pojecia o C++. Poza tym zwiazek miedzy nimi jest zerowy wiec uwazam ze uczenie sie C++ aby poznac lepiej PHP to lekko nietrafiony pomysl.
I tu się nie zgodze, ja widze bardzo duże powiązanie w programowaniu (podkreślam "programowaniu" bo nie mówie że języki słóżą do tego samego) w tych obu językach, widocznie nie widzisz tego z mojej perspektywy. Dodam że jeśli ktoś programuje w PHP to napewno by również sobie poradził z C++ i na odwrót, u mnie właśnie tak było że po C++ uczyłem się PHP i dla tego tak też bym to polecił.
Axi0maT pisze:to sie trzeba zapoznac z podstawami programowania.. a nie C++
No właśniie, a co ja napisałem, C++ preferuje tu tylko jako przykład poznania sposobów definiowania zmiennych co jest w PHP czynione automatycznie,
Axi0maT pisze:ASP to konkurencja PHP
LOL, nie o to mi chodziło, ASP był pierwszy i kożystał z skryptów pisanych w różnych językach, bo obsługiwał javascript, visualbasic czy c# ( i jeszcze pare innych) a potem powstał PHP i miałeś wszystko zbite w jeden język. No ale głównie mi chodzi teraz o twój komentarz o konkurencji, i powiem to tak, jak programuje jest mi raczej obojętne czy oprogramowanie napisało microsoft czy jacyś duńscy programiści, byle bym miał spore możliwości i wszystko chodziło jak należy :). Ale nawet masz rację, bo czytając to teraz samemu, przyznam że się źle wyraziłem.
Axi0maT pisze:Nie, nie, nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Nie porownuj C++ do PHP. C++ nie dosc ze nie ma nic wspolnego z PHP to do tego jest jezykiem dosc niskiego poziomu (w porownaniu do innych jezykow ktorych sporo sie juz namnozylo), a wiec sluzy do czegoc calkiem innego - czesto odwoluje sie do samego hardware. Tymczasem PHP to zwykly jezyk skryptowy jakich pelno na rynku.
chyba się nie rozumiemy i widze tu dyskusje jałową, bo wymieniłeś mi tu właśnie że PHP jest do tego a C++ do tego, a nie o to mi chodziło, dla mnie programowanie w C++ nawiązuje do metod programowania w PHP, przecież napisałem że "dla mnie to PHP to przeglądatkowy C++" i chodzi tu o powiązania metod programowania, przecież nie pisze że PHP to to samo i służy do tego samego co C++, a właśnie mam wrażenie że dokładnie tak to odebrałeś. więc najlepiej wytłumacze to tak:

napisałeś:
Axi0maT pisze:Poza tym zwiazek miedzy nimi jest zerowy wiec uwazam ze uczenie sie C++ aby poznac lepiej PHP to lekko nietrafiony pomysl.
a ja ci odpowiem na to moim cytatem:
andchaos pisze:poza tym jak chcesz zrozumieć PHP to najlepiej poucz się C++, bo PHP robi wiele żeczy automatycznie i żeby niekiedy zrozumieć dlaczego skrypt zachowuje się tak a nie inaczej to dobrze znać podstawowe operacje np. definiowanie typu zmiennych w c++
nie dokońca wiem jak ci to uprościć, ale przecież pisze wyraźnie żeby lepiej zrozumieć dlaczego skrypt się wykonuje tak a nie inaczej bo PHP upraszcza wiele rzeczy, a nie "aby poznać lepiej PHP", dla mnie to są dwie różne żeczy. Chodziło mi ogólnie o to że w C++ wykonujesz manualnie niektóre operacje podczas programowania co w PHP wykonują się automatycznie, i poprzez zapoznanie się z C++ dało by możliwość lepiej to zrozumieć.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: PHP

Post autor: Axi0maT » 2008-12-04, 13:53

andchaos pisze: I tu się nie zgodze, ja widze bardzo duże powiązanie w programowaniu (podkreślam "programowaniu" bo nie mówie że języki słóżą do tego samego) w tych obu językach, widocznie nie widzisz tego z mojej perspektywy. Dodam że jeśli ktoś programuje w PHP to napewno by również sobie poradził z C++ i na odwrót, u mnie właśnie tak było że po C++ uczyłem się PHP i dla tego tak też bym to polecił.
C++ jest stosunkowo trudnym jezykiem programowania. Jesli juz ktos chcialby zrozumiec zasady rzadzace swiatem programowania to na poczatek polecalbym bardziej Pascala lub Basic. C++ to wyzsza szkola jazdy i raczej dla 99% spoleczenstwa bedzie kompletnie niezrozumialy. Ja od prawie 15 lat siedze w programowaniu na ostro (na codzien to moja praca) z czego od 10 w C++ i musze przyznac ze czesto wciaz sam mam z nim problemy, dlatego wciskanie komus tego jezyka uwazam za nietrafione. Lepiej juz naprawde poczytac o podstawach - bez zbednego zaglebiania sie w C.
andchaos pisze:LOL, nie o to mi chodziło, ASP był pierwszy i kożystał z skryptów pisanych w różnych językach, bo obsługiwał javascript, visualbasic czy c# ( i jeszcze pare innych) a potem powstał PHP i miałeś wszystko zbite w jeden język.
ASP to praktycznie visualbasic. A PHP nie okreslilbym jako suma sumarum. jak kazdy jezyk ma tyle zalet co i wad. Mi on na przyklad kompletnie nie lezy. Zdecydowanie wole JSP... ale to juz kwestia gustu.
andchaos pisze: No ale głównie mi chodzi teraz o twój komentarz o konkurencji, i powiem to tak, jak programuje jest mi raczej obojętne czy oprogramowanie napisało microsoft czy jacyś duńscy programiści, byle bym miał spore możliwości i wszystko chodziło jak należy :) .
Odnosnie konkurencji to tylko napomknalem o tym ze sa to konkurencyjne produkty, nie rozumiem skad ten Twoj wywod. Uwazam jednak ze popelniasz spory blad nie interesujac sie tym kto tworzy dane oprogramowanie. Moze po prostu robisz tylko cos dla zabawy i nie piszesz niczego powaznego? Jesli mialbys np. swoja firme i mialbys wydac kase na takie srodowisko programistyczne to zaufaj mi. Przywiazalbys ogromna wage do wyboru srodowiska pod katem jego producenta. Jako przyklad podam firme Borland ktora produkuje (a raczej produkowala) m.in. Builder'a C++ i Delphi. Kolesie maja ponoc definitywnie skonczyc z ta dzialka. I co teraz? Ci wszyscy ludzie ktorzy kupili ich soft pozostaja na lodzie. Nie bedzie upgrade'ow. Srodowisko zatrzymalo sie mimo ze spelnialo twoje zalozenie: "byle bym miał spore możliwości i wszystko chodziło jak należy". Za 2-3 lata nie bedzie juz sensu z nich korzystac bo beda przestarzale. A przypomne bo moze nie wiesz, ze Builder C++ na jedno stanowisko kosztuje 15 tysiakow... Postaw sie teraz na miejscu kogos kto kupil 10 takich licencji. Niesla wtopa. Najwyzsza pora zaczac sie interesowac tym od kogo bierzesz oprogramowanie...
andchaos pisze:przecież nie pisze że PHP to to samo i służy do tego samego co C++, a właśnie mam wrażenie że dokładnie tak to odebrałeś
...
nie dokońca wiem jak ci to uprościć, ale przecież pisze wyraźnie żeby lepiej zrozumieć dlaczego skrypt się wykonuje tak a nie inaczej bo PHP upraszcza wiele rzeczy, a nie "aby poznać lepiej PHP", dla mnie to są dwie różne żeczy. Chodziło mi ogólnie o to że w C++ wykonujesz manualnie niektóre operacje podczas programowania co w PHP wykonują się automatycznie, i poprzez zapoznanie się z C++ dało by możliwość lepiej to zrozumieć.
Tak, C++ do czego innego i PHP do czego innego. Doskonale cie zrozumialem. Nie rozumiem jednak sensu zasmiecania umyslu programiscie PHP. Tak naprawde niech rpzeczyta 30 stron o zasadzie przydzialu pamieci na zmienne i tego typu sprawach. Po co mu mieszac w glowie C++? Jemu to tak naprawde do niczego i tak nie bedzie potrzebne.

andchaos
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-15, 00:23
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: PHP

Post autor: andchaos » 2008-12-04, 15:14

Axi0maT pisze: Ja od prawie 15 lat siedze w programowaniu na ostro (na codzien to moja praca) z czego od 10 w C++ i musze przyznac ze czesto wciaz sam mam z nim problemy,
No to widze że masz znacznie więcej doświadczenia niż ja, ja dopiero jakieś 7-8 lat w tym siedze, lecz nie znalazłem pracy w zawodzie i teraz tak tygodniowio pisze jakąś małą aplikacje by nie wyjść zabardzo z wprawy, ewentualnie jakies tam małe zlecenia, ale C++ całkiem dobrze mi się przyswaja, właśnie w moim wypadko to JSP dla mnie było ciężkim przecięwzięciem, a w PHP robiłem już pare zleceń i przypadł mi bardzo do gustu.
Axi0maT pisze:Jesli mialbys np. swoja firme i mialbys wydac kase na takie srodowisko programistyczne to zaufaj mi. Przywiazalbys ogromna wage do wyboru srodowiska pod katem jego producenta.
No właśnie, i tutaj jest nasza różnica poglądu, bo jak ja ide na zlecenie to tylko mnie interesuje co potrzebuje w danym momencie do wykonania zlecenia, ogólnie jak przychodziło się do firmy to mieli zazwyczaj już oprogramowanie z którego się kożystało. Ale aż tak dóżych projektów to nie miałem nigdy do robienia, poszeżenie bazy danych lub usuwanie błędów z stron internetowej wizytówki firmy.
Axi0maT pisze:... ale to juz kwestia gustu.
tak, ale ujoł bym to jeszcze troszkę inaczej, a mianowicie, każdy człowiek rozumuje nieco inaczej, tak jak dla ciebie JSP jest to coś oczywistego to dla kogoś innego to będzie, że tak powiem, czarna magia.
Axi0maT pisze:Nie rozumiem jednak sensu zasmiecania umyslu programiscie PHP. Tak naprawde niech rpzeczyta 30 stron o zasadzie przydzialu pamieci na zmienne i tego typu sprawach. Po co mu mieszac w glowie C++? Jemu to tak naprawde do niczego i tak nie bedzie potrzebne.
Ze względu że w C++ siedze nieco dłóżej niż PHP to jak coś mi nie wychodziło to się odwoływałem do podstaw wiedzy z C++ i zawsze jakoś dało się zrobić :). I stąd wogule moja sugestia spojżenia na C++. Ale może żeczywiście jak ktoś nie miał nic do czynienia z C, to takie wejście od zera może być problemem.

Najgorsze właśnie jak się nie siedzi nad tym dziennie, to wiedza może szybko zanikać. A przy okazji, bo widze że jesteś w temacie, jakie jest teraz najleprze środowisko do programowania C++, bo ja mam na kompie jeszcze przestarzałego Buildera C++, nowego nie było co kupować z wiadomych przyczyn (cena, cena i jeszcze raz cena), a do tego nie było zapotrzebowania bym prywatnie coś zaawansowanego programował.

a właśnie mi wpada do głowy, przecież jakieś 2-3 lata temu dystrybucje Buidera C++ przejeła jakaś inna firma i nadal wychodziły nowe wersje, w ubiegłym roku był tam jakiś C++ Builder 2007 expres, czy tam jakiś enterprise, czy jakoś tak.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: PHP

Post autor: Axi0maT » 2008-12-04, 18:45

andchaos pisze:Ze względu że w C++ siedze nieco dłóżej niż PHP to jak coś mi nie wychodziło to się odwoływałem do podstaw wiedzy z C++ i zawsze jakoś dało się zrobić :) . I stąd wogule moja sugestia spojżenia na C++. Ale może żeczywiście jak ktoś nie miał nic do czynienia z C, to takie wejście od zera może być problemem.
Jak to moj profesor powiedzial na studiach. Jak sie czlowiek nauczy C++ to nie ma juz na niego mocnych. To tak jakbys mial nauczyc sie latac boingiem, a potem mialbys uczyc sie latac awionetkami ;) Zawsze sobie poradzisz bez najmniejszego problemu.
andchaos pisze:jakie jest teraz najleprze środowisko do programowania C++, bo ja mam na kompie jeszcze przestarzałego Buildera C++, nowego nie było co kupować z wiadomych przyczyn (cena, cena i jeszcze raz cena), a do tego nie było zapotrzebowania bym prywatnie coś zaawansowanego programował.
Praktycznie Visual Studio Micor$oftu sie juz tylko liczy (cena ok 3 tysiakow), ale jest tez darmowy (do zastosowan prywatnych) Net Beans Sun'a z pluginem dla C++... bardzo dobry swoja droga, ale wymagania sprzetowe ma okrutne. I to by bylo wszystko. Z Builderami nie wiadomo jak bedzie wiec nie ma sensu w to inwestowac bo kosztuje krocie a Borland juz od pewnego czasu stopniowo sie odcina od tego softu. Ida w kierunku SOA z tego co pamietam. Poza tym jak gadalem na konferencji GigaCon w tym roku to kolesie wogole wiedzy juz na temat Buildera nie posiadali. Wogole traktuja to juz jako produkt ktory wydali i sprzedaja... ale chyba juz bez perspektyw na jakies dimetralne zmiany.
andchaos pisze:a właśnie mi wpada do głowy, przecież jakieś 2-3 lata temu dystrybucje Buidera C++ przejeła jakaś inna firma i nadal wychodziły nowe wersje, w ubiegłym roku był tam jakiś C++ Builder 2007 expres, czy tam jakiś enterprise, czy jakoś tak.
To takie kolejne "to juz ostatni raz".. Zobaczymy. Moze presja bedzie tak ogromna ze sie za to wezma. Ja osobiscie bym w to kasy jednak nie pakowal, bo jak napisalem dzis jest to narzedzie "Most Power", ale ja 2-3 lata bez upgrade'ow bedzie przestarzale.

ODPOWIEDZ