Classic Computers

Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Classic Computers

Post autor: Gimiak » 2005-12-29, 22:59

Hm to ja tez dolanczam :). Mialem Amige 600, potem w spoadku po nauczycielce z technikum (powaga) dostalem c64 z grami, ale oddalem w prezencie. Szkoda gadac.
Z Amisi to klasyka dla mnie jest: MK 1 i 2,Yo Joe(mam nadzieje, ze nazwa dobra), Lotus, Titus The Fox, Street Fighter 2, Syndicate i mase innych :mrgreen:

hdx
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 132
Rejestracja: 2005-12-21, 07:47
Lokalizacja: /bin/laden/
Kontakt:

Re: Classic Computers

Post autor: hdx » 2005-12-30, 11:27

Gimiak pisze:Hm to ja tez dolanczam :). Mialem Amige 600, potem w spoadku po nauczycielce z technikum (powaga) dostalem c64 z grami, ale oddalem w prezencie.(...)
E... Jak to w spadku? :> Co zes jej zrobil... Ty... Gimiaku?
(kwiatuszek) nienawidzisz mnie bo jestem czarny!
-----
(kwiatuszek) ile Ci mozna tlumaczyc zebys dal sobie spokoj?!

Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Classic Computers

Post autor: Gimiak » 2005-12-30, 11:43

"w spadku" - po prostu chciala wyrzucic no to powiedzialem, ze sie nim zaopiekuje i tak za freqo dostalem qompa.

hdx
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 132
Rejestracja: 2005-12-21, 07:47
Lokalizacja: /bin/laden/
Kontakt:

Re: Classic Computers

Post autor: hdx » 2005-12-30, 11:44

Gimiak pisze:"w spadku" - po prostu chciala wyrzucic no to powiedzialem, ze sie nim zaopiekuje i tak za freqo dostalem qompa.
Myslalem, ze wacha kwiatki od spodu....
(kwiatuszek) nienawidzisz mnie bo jestem czarny!
-----
(kwiatuszek) ile Ci mozna tlumaczyc zebys dal sobie spokoj?!

Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Classic Computers

Post autor: Gimiak » 2005-12-30, 21:11

Ech co za typ, ja spokojny jestem :mrgreen:
"agresywnosc 1" buahaha

Awatar użytkownika
simian raticus
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2007-04-14, 12:13
Kontakt:

Re: Classic Computers

Post autor: simian raticus » 2009-07-06, 13:33

Macie tutaj trochę starej prasy :smile:

Kod: Zaznacz cały

ni ma
Ostatnio zmieniony 2009-07-06, 17:49 przez simian raticus, łącznie zmieniany 1 raz.

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Classic Computers

Post autor: Ukukuki » 2009-07-06, 17:46

A macie zgodę na publikacje tych materiałów ? Wiem ,że czasopisma dawno upadły i nikt na tym nie traci ale jeśli zgody nie ma to jest to nielegalne chociaż inicjatywa przednia. Na razie linki usuwam jeśli wszystko jest zgodnie z prawem to ponownie je wkleję :smile: .

Awatar użytkownika
simian raticus
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2007-04-14, 12:13
Kontakt:

Re: Classic Computers

Post autor: simian raticus » 2009-07-07, 00:00

Na retroreaders są (czyli dozwolone). :lol:

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Classic Computers

Post autor: Ukukuki » 2009-07-07, 12:06

Wydaje mi się ,że regulamin na retroage jest w miarę zrozumiały :wink: .
Famicom!

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8535
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Classic Computers

Post autor: Axi0maT » 2009-07-07, 15:02

Chetnie poczytalbym sobie ta stara prase bo nie mam wszystkich archiwalnych numerow poszczegolnych gazetek, ale Ukukuki ma racje - oficjalnie niemal na pewno nie jest to darmowy material.

DizzyX
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1233
Rejestracja: 2009-09-15, 15:25
Kontakt:

Re: Classic Computers

Post autor: DizzyX » 2009-09-23, 16:26

Wracając do tematu (pozwolicie że odkopię kotleta ;) ).

W moim życiu przewinęło się duuużo starych kompów, choć wcale stary nie jestem :twisted: Niestety, pozostały w większości przypadków wspomnienia ...

Niemniej jednak od jakiegoś czasu bawię się w stare sprzęty - aktualnie mam Commodore C64 (pierwsza wersja, niestety coś w niej jest uwalone bo w ogóle się nie odzywa po podpięciu zasilacza, raczej na pewno uwalony jest bezpiecznik, ale słyszałem pogłoski że z uwalonym bezpiecznikiem to co najwyżej dźwięku nie ma i magnetofon nie chodzi ... w wolnej chwili sprawdzę ten bezpiecznik ;) ), Commodore C64C (ten na chodzie ;)), do Commodorów mam oczywiście zestawik dodatków - wiadomo: zasilacz, przede wszystkim joystick, magnetofon, a także myszkę. O dziwo - stacji dyskietek nie mam i nie miałem ... echh ... coś chyba jest w tym "LOAD ERROR" przy wczytywaniu z kasety :lol: Mam też drukarkę do Commodore'a, ale jej stan jest mi nieznany, nie mam do niej kabla do podłączenia do Commodore'a. Miałem Amigę 500, ale COŚ w niej padło i poszła w ludzi na części :) gier na Amisię też żadnych (już) nie mam... Miałem też w swoich łapkach kilka fajnych komputerów klasy PC: z ciekawszych to konstrukcja w pełni (bodajże) Cyrixa, włączając w to procesor. Karta grafiki i dźwiękowa zintegrowane, ale porty wpinane osobno w płytę główną, na śledziu ... dość ciekawa sprawa, jeśli jeszcze gdzieś to mam to zrobię zdjęcia i wrzucę (niestety, posiadam samą płytę główną, bez obudowy).
Przez moje ręce przewinęła się też maszyna tego typu:
http://www.starekompy.pl/pc20.html
Trafiła do serwisu komputerowego mojego ojca by ... zainstalować tam Windows 98 :| ktoś myślał że to jest nie wiadomo co, wiem tylko że w środku był (chyba) procesor 286 ... Głupi byłem że tego sprzętu nie odkupiłem :/ Teraz już zachowuję się wobec takich perełek trafiających do firmy inaczej, ale ... niestety trafiają się teraz baaaardzo rzadko (choć w sumie nigdy nie pojawiały się często)...

urborg
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 3
Rejestracja: 2009-12-05, 12:32

Re: Classic Computers

Post autor: urborg » 2009-12-05, 12:54

Witam

To mój pierwszy post na tym forum. Moją manią jest Atari - to ośmiobitowe :smile: . Bo to mój pierwszy komputer. Potem wiele lat później przesiadłem się na PC, ale trudno moim zdaniem mieć sentyment do PC-ta - to takie raczej bezduszne pudełka. Jak macie gdzieś po piwnicach pochowane stare Atarynki to proponuję je powyciągać, odkurzyć i przywrócić do życia. Ja też kiedyś męczyłem magnetofon i kasety, ale dziś sa już nowsze wynalazki. Polecam fajne urządzenie: SIO2SD, które sobie niedawno zafundowałem. Można to kupić na Allegro. Urządzenie "udaje" (emuluje) stację dysków. Dokładniej zaś - może emulować nawet osiem stacji dysków równocześnie. Działa to niezwykle prosto. na kartę SD (taką jak do aparatu fotograficznego) wrzucamy pliki atr albo xex. Potem wsadzamy kartę do urządzenia i podpinamy do atarki. Można tez w trakcie działania zmieniać karty SD. Urządzenie jest wyposażone w ekranik LCD. Za pomocą przycisków ustawiamy które pliki mają być podpięte pod które stacje dysków. Potem tylko wyłaczamy atarynkę i włłaczamy z wciśniętym OPTION (czasem bez, zależnie od programu) i gra/program wczytuje się jak ze stacji dysków. Dzięi temu po latach mam okazję zagrać w te wszystkie gry któtych bezskutecznie poszukiwałem, a chciałem w nie zagrać, bądź w gry które nie były dostępne na magnetofon - czad:smile: Choć jak teraz po latach znowu wczytuję gry które zapamiętałem że miały świetną grafikę to ... stwierdzam że pamięć może płatać człowiekowi różne figle :P

Wszystkim którzy z nostalgią wspominają swoje Atarynki polecam www.atarionline.pl. Można tam znaleźć niemalże każdy program napisany na tą maszynkę, a także biblotekę książek, czasopism itp.

PS
Axiomat: Atarionline ma kompletne (chyba) archiwa Bajtków, TopSecretów, Tajemnic Atari, Mojego Atari itp.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8535
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Classic Computers

Post autor: Axi0maT » 2009-12-06, 07:10

Slyszalem wiele o tym urzadzeniu i prawde powiedziawszy mocno mnie zaintrygowalo. Co prawda moje wspomnienia z Atari wiaza sie z chodzeniem na palcach przez 20 minut kiedy to wczytywala sie gra, wiec SIO2SD niestety miazdzy moje wyobrazenie o tym wspanialym komputerku :( Powiedzmy sobie jednak szczerze ze ogladanie slynnego SELF-TEST nigdy nie bylo przyjemne wiec w jakis tam sposob jestem przekonany do zamiany magnetofonu na SIO2SD.

Obecnie na allegro nie widze wystawionych SIO2SD, ale w zakonczonych znalazlem cos takiego:
http://s135.allegro.pl/item825189465_si ... black.html
Powiem ze wyglad troche rozczarowuje, bo przede wszystkim brakuje obudowy. Za taka cene (przyznaje ze spodziewalem sie najwyzej 50pln, a tu niespodzianka - dosc drogo) przydaloby sie zapakowac to chocby w jakis tandetny chinski plastik. Co by jednak nie mowic, sprzet w samym zalozeniu jest rewelacyjny i mysle ze kazdy Atarowiec powinien sobie taki sprawic :)

Swoja droga warto wspomniec ze do innych starych komputerow rowniez istnieja takie interfejsy. Koniec z padajacymi dyskietkami i kasetami :) Tutaj stronka (niestety w niezbyt przyjaznym jezyku - francuski) o emulatorze stacji dyskietek do roznych kompow (Ataru ST, Amiga i wiele innych)
http://hxc2001.free.fr/floppy_drive_emulator/index.html
Tu cos podobnego dla Commodore:
http://www.c64-wiki.com/index.php/MMC2IEC

Mysle ze temat mozna rozwinac, bo jeszcze nie byl poruszany, a przydaloby sie zeby ludzie wiedzieli ze cos takiego istnieje.

urborg
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 3
Rejestracja: 2009-12-05, 12:32

Re: Classic Computers

Post autor: urborg » 2009-12-06, 16:42

Cena moim zdaniem nie jest wysoka. Zauważ, że sam koszt podzespołów jest niewiele niższy niż te 100 zł (można to porównać z cenami sprawnych stacji które poniżej 200 zł na Allegro raczej nie schodzą). A wszystko przecież jest wykonywane ręcznie i płytka i lutowanie, i programowanie układów. Jakość zaś jest rewelacyjna. Ja osobiście kupowałem od Piguły i stwierdzam że lutowanie jest wykonane bardzo profesjonalnie. Btw. Interfejsy są w ciągłej sprzedaży na "Straganie" atarionline.

http://www.atarionline.pl/v01/index.pht ... ct=stragan

Polecam kupować w ten sposób bo dostajesz od razu parę złotych zniżki. SIO2SD to nie jedyny interfejs tego typu na Atari. Jest też starszy SIO2IDE, który ma jednak pewne ograniczenia i wady w porównaniu do SIO2SD. Niemiecki klub ABBUC oferuje też swoje urządzenie SIO2USB. Działa podobnie jak SIO2SD lecz zamiast kart pamięci podpina się pod niego pendrive. Jest oferowany jako gotowy pakiet z obudową. Cena jednak mieżdzy - kosztuje to 130 Euro.

Porównanie interfejsów tutaj:

http://atarionline.pl/v01/index.phtml?s ... =wynalazki

Jeśli chodzi o obudowę do SIO2SD przy odrobinie samozaparcia i cierpliwości, można coś takiego bez wiekszych kłopotów wykonać. Tutaj zdjęcia mojej obudowy którą niedawno wykonałem. Obudowę zakupiłem na internecie (11 zł + 13 zł przesyłka), przyciski kupiłem w sklepie elektronicznym (1,20zł za szt)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj też można zobaczyć obudowy innych atarowców, czy opisy jak wykonać takie obudowy samemu:

http://www.atarionline.pl/v01/index.pht ... =wynalazki
http://www.atarionline.pl/v01/index.pht ... =wynalazki
http://www.atarionline.pl/v01/index.pht ... =wynalazki
http://www.atarionline.pl/v01/index.pht ... =wynalazki

PS. Przypomniało mi się że Lotharek chyba oferuje SIO2SD z obudową. Zdaje się że liczył sobie 50 zł za wykonanie obudowy.

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Classic Computers

Post autor: Ukukuki » 2009-12-07, 13:15

Komputery niezbyt mnie interesują ale obudowa staranie wykonana, bardzo dobrze to wygląda.
Famicom!

ODPOWIEDZ