Kupno notebooka

ODPOWIEDZ
Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Kupno notebooka

Post autor: Gimiak » 2007-04-01, 16:51

Stanalem przed powaznym dylematem jakim jest zakup laptopa. Co najgorsze nie wiem dokladnie czego chce. Tzn. mam pewne wymagania ale przydalaby sie pomoc.
Kwota: do 3800 zl
RAM: 512 - 1024 (raczej 1024)
Procesor: 2x duo/inny
Grafika: GeForce/inna
HDD: wielkosc bez znaczenia
DVD
opcjonalnie bluetooth
USB: co najmniej x3
wyjscie na monitor
Ekran: min. 15"
WLAN
Firmy, ktore rozwazam: Asus, Acer i Toshiba
System operacyjny: brak lub Windows XP
Aha, komputer bedzie uzywany tylko do internetu i tworzenia stron internetowych oraz do obrobki grafiki w Photoshopie (CS2). W tle bedzie dzialal jakis antyvir.
Tak to mniej wiecej wyglada. od 3 dni przegladam rozne sklepy online i nie potrafie sie zdecydowac.
Najgorszym elementem jest dla mnie wybor karty grafiki i jakosci obrazu. Z tego co zauwazylem ekrany w laptopach sa dziwne - inne ulozenie wzroku i kolory wygladaja zupelnie inaczej. Przynajmniej na kompie mojej dziewczyny tak jest (Acer Travelmate 2413 WLMi). Wszystkie laptopy tak maja?
Zauwazylem tez, ze jest pelno oznaczen, w ktorych nie widze roznicy m.in TruBrite, Crystal Brite itp.
HELP

Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Re: Kupno notebooka

Post autor: Inlagd sill » 2007-04-01, 17:16

Nie jestem specjalista w tej dziedzinie, ale jako uzytkownik laptopa moge napisac kilka zdan opartych na wlasnym doswiadczeniu.

W takiej konfiguracji jak napisales, to powinienes zmiescic sie nawet w 3.000 zl. Kilka dni temu znajomy kupil ponizej tej ceny 2x Duo z 1024 RAM i bardzo przyzwoita pozostala konfiguracja w MediaMarkt, Saturnie albo Vobisie (nie pamietam w ktorym ostatecznie kupil, ale te trzy sklepy bym Tobie rowniez polecal).

Co do kolorow na monitorze, to jest roznie. Warto na wlasne oczy na zywo zobaczyc jak dziala w wybranym modelu i czy cos nie przeszkadza. Mnie np. bezlitosnie irytuja - modne ostatnio - blyszczace powierzchnie monitorow. Warto tez zapytac sie przed zakupem ile martwych pikseli i w jakim miejscu potrzeba do jego wymiany.

Odradzalbym Ci jedynie branie w ogole pod uwage Acerow. Pekajace zawiasy, psujace sie nagrywarki, martwe piksele i tego typu rozrywki, na ktore szkoda zdrowia, sa udzialem moich znajomych ktorzy zakupili laptopy tej wlasnie firmy, bo skusili sie nizsza cena. Nie warto.

Sam uzywam ASUSa juz prawie drugi rok i jestem bardzo zadowolony (tylko o zywotnosci baterii ciezko mi sie wypowiadac, bo zaniedbalem jej formatowanie na poczatku uzywania, co mam akurat w nosie, bo i tak uzywam komputer zawsze tam, gdzie i tak sa gniazdka). Ponadto chyba do wszystkich ASUSow dodaja w zestawie torbe i mysz. Mala rzecz, a cieszy, bo nie musisz wykladac dodatkowych min. 150 zl.

Dzisiaj mimo wszystko mocno rozwazalbym kupno Apple'a. Niestety po pierwsze wielce szanowna firma oferujaca usluge iPlus ma w zadzie to, ze program obslugujacy owa usluge dziala TYLKO pod Windowsem (tak, tak, kazdy inny system odpada), a po drugie mam jednak obawy przed nowym systemem (czy moze raczej jest to brak czasu na jego nauke), kiedy XPka mam pod kontrola, a Viste w nosie. Cale szczescie nie musze dzisiaj jeszcze nic wybierac, bo bylbym w kropce.
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

Awatar użytkownika
Abyssal
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 43
Rejestracja: 2007-02-19, 21:58

Re: Kupno notebooka

Post autor: Abyssal » 2007-04-01, 20:26

Gimiak pisze:TruBrite, Crystal Brite
sa to rozne oznaczenia na jedno i to samo - matrycy, ktora wyglada jak lustro - daje lepszy kontrast, zywsze, bardziej soczyste kolory i pewnie cos jeszcze, ale ma minus odbija zancznie wiecej otoczenia niz matryce matowe (mi osobiscie nie przeszkadza, a mam taka)
Gimiak pisze:komputer bedzie uzywany tylko do internetu i tworzenia stron internetowych oraz do obrobki grafiki w Photoshopie (CS2). W tle bedzie dzialal jakis antyvir.
Teraz rozumiem tak mocna konfiguracje - antywir w tle :D
Gimiak pisze:Z tego co zauwazylem ekrany w laptopach sa dziwne - inne ulozenie wzroku i kolory wygladaja zupelnie inaczej. Przynajmniej na kompie mojej dziewczyny tak jest (Acer Travelmate 2413 WLMi). Wszystkie laptopy tak maja?
Wszystkie matryce LCD tak maja, do profesjonalnej obrobki grafiki (tzn. wazne sa odcienie, przejscia pomiedzy kolorami) takie monitory/matryce kosztuja dosc sporo. Da sie oczywiscie pracowac na "zwyklych" LCD ale zawsze trzeba rezultat pracy przetestowac na jakims CRT (przynajmniej ja tak robie).
Mozna przetestowc puszczajac film z jakas ciemna scena - albo widac co sie dzieje na ekranie, albo widac poruszajace sie ciemne plamy.

Powiem otwarcie, mialem kupic laptopa do podobnych zastosowan. Ale jak pomyslalem sobie ze 40% mocy zje mi Windows i jego ukochani koledzy antywir i fajerwal to mnie krew zalala. Mialem wczesniej okazje popracowac na maku, i zaryzykowalem. W zyciu codziennym mamy coraz wiecej elektroniki - drukarki, kamery cyfrowe, aparaty cyfrowe, MP3 plajery, telewizory LCD/plazmy z rozdzielczoscia HD lub full HD - kupilem MacBooka - ani razu nie byly mi potrzebne sterowniki, kazdy sprzet wspolpracowal bez zajakniecia z odpowiednim programem (wszystko w systemie w standardzie). Jestem milo rozczarowany, ze wszystko tak gladko poszlo. Jest pakiet Adobe, jest MS Office, mozna uruchomic XP lub Vista w wirtualnej maszynie lub zainstalowac na osobnej partycji. Wyprowadzilem sygnal HDMI na telewizor i Prison Brake w HD cieszy oko. Sprzet jest drozszy, to prawda, ale dla mnie spokoj ducha byl wazniejszy. Nie byl to zakup na chop-siup tylko przemyslana decyzja - gryzlem sie z tematem przeszlo rok. Ale teraz system inny niz Mac OSX w moim domu nie zagosci - a nawet gdyby byla potrzeba XP zawsze jest mozliwosc (odpukac) jego uruchomienia.

Najwazniejszy jest RAM lepiej miec wolniejszy procesor a wiecej ramu.
np. Win XP dla poprawnego dzialania potzrebuje 512 MB RAM.
Przy 256 MB da sie "pracowc", ale dysk chodzi non-stop (plik wymiany)
Obstawiam, ze Vista dopiero przy 1 GB da sie poglaskac.

Awatar użytkownika
Mejs
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 498
Rejestracja: 2006-08-09, 17:52
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Kupno notebooka

Post autor: Mejs » 2007-04-01, 20:44

Zgadzam sie w pelni z przedmowca. Sam pracuje na MACu po moim ojcu(iBook G4), jest to sprzet na ktorym poczujesz w koncu spokoj i niesamowita wygode. Obsluga Mac OSX jest latwa a sam system bardzo szybko przyswajalny. I nie trzeba zadnego antivira w tle, zadnego strachu przed Trojanami i obciazeniami systemu. Sama nauka opiera sie na paru prostych sprawach, przyzwyczajenie sie do nich (po przesiadce z Windowsa) zajelo mi tydzien.

Awatar użytkownika
ashka
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 687
Rejestracja: 2006-08-01, 16:29
Lokalizacja: z Innej Planety
Kontakt:

Re: Kupno notebooka

Post autor: ashka » 2007-04-02, 01:20

Ja tylko tak szybko, cos sensowniejszego moge napisac po srodzie, teraz nie bardzo mam czas na przygladanie sie konfiguracjom :(

Po pierwsze, zastanow sie, do czego jeszcze moglbys (chocby w przyszlosci) tego lapa wykorzystac. Jesli np. nagle stwierdzisz, ze w sumie to bys sobie na nim pogral, to lap z Winda, a nie Mac, okaze sie jedynym wyborem :]

Z tego co napisales, najwyzsze wymagania ma Photoshop, wiec tego sie trzymaj.
Jesli skonczy sie na Windzie, to z 1GB ramu bedzie ci sie pracowalo znacznie lepiej niz na 512MB, a jak jeszcze kupisz ten 1GB na jednej kosci, to w przyszlosci bedziesz mogl ja rozszerzyc, np. do 2GB.

Co do grafy, to trzymaj sie GeFore'cow - maja otwarte sterowniki i zadna zmiana systemu nie bedzie ci straszna. Mam w laptopie Radeon'a i wykladam sie na nim regularnie, wiec to tak z doswiadczenia :]
Z tego samego powodu lepiej brac cos ze stajni Intela niz AMD...

Tak jak uwielbiam ogolna idee Mac'ow (ale juz nie ich ceny) to IMHO nie ma zbyt wielu argumentow ZA kupieniem Mac'a, zwlaszcza, gdy stosujemy wariant ekonomiczny czyli "wez jak najwiecej za mozliwie najmniejsza kase".
Jasne, bardzo mozliwe ze Mac bedzie ODROBINE szybszy przy obrabianiu grafy od swego PC'owego odpowiednika w podobnej cenie, ale jednoczesnie okaze sie, ze jest wolniejszy we wszystkim innym, chocby obsludze przegladarki :)
Jezeli nie zajmujesz sie grafika profesjonalnie, to tego przyspieszenia nie zauwazysz :)

Plusem Mac'ow sa b. dobre wyswietlacze (i oprogramowanie do ustawiania kolorow), ale w cenie Maca mozna kupic PCta z dobrym wyswietlaczem i o lepszej konfiguracji...

15-calowy monitor to standardowo troszku za malo do grafiki ... no chyba ze planujesz pracowac na zewnetrznym wyswietlaczu (masa osob tak robi, przynajmniej w mojej okolicy). Ja mam 17" panorame i czasem naprawde bym chciala, zeby moj laptop byl mniej rozlozysty :roll:
I odwrotnie od Inglad sill'a, ja bym brala "szklany" monitor, bo kolory sa nieporownywalnie lepsze, przynajmniej w porownaniu do mojego Acera ;d Oczywiscie szklany ekran ma swoje wady ... odbija swiatlo bezlitosnie :]
Gimiak pisze:Najgorszym elementem jest dla mnie wybor karty grafiki i jakosci obrazu. Z tego co zauwazylem ekrany w laptopach sa dziwne - inne ulozenie wzroku i kolory wygladaja zupelnie inaczej. Przynajmniej na kompie mojej dziewczyny tak jest (Acer Travelmate 2413 WLMi). Wszystkie laptopy tak maja?
Te cuda nie zaleza od grafiki, tylko od jakosci LCD - im slabszy ekran, tym gorsze katy i w rezultacie dobre kolory mozna uzyskac wylacznie siedzac na wprost laptopa, z ekranem wychylonym pod scisle okreslonym katem :]
Tez mam Travelmate, tez mam ten problem: we dwojke mozna jeszcze cos spokojnie obejrzec, we trojke jest juz gorzej :/

Dobranoc. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Abyssal
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 43
Rejestracja: 2007-02-19, 21:58

Re: Kupno notebooka

Post autor: Abyssal » 2007-04-02, 07:23

ashka pisze:a mam 17" panorame i czasem naprawde bym chciala, zeby moj laptop byl mniej rozlozysty :roll:
Chcialem przypomniec, ze idea bycia laptopa jest bycie sprzetem jak najbardziej mobilnym.
Wielkosc, jak i czas dzialania na baterii ma niebagatelne znaczenie.
Gabaryty kartki A4 i grubosc porzadnie wypchanej teczki (tekturowej), oraz czas pracy na baterii non-stop +/- 4h sprawia, ze mojego MacBooka uzywam na uczelni przez caly dzien. Do ladowania podlaczam jak wracam wieczorem.
Co innego sprzet, ktory w placaku sie nie miesci i trzba go przenosic w osobnej torbie.
Jeszcze inna bajka to "laptopy" typu desktop replacement, ktore na baterii dzialaja krocej niz wymagalaby tego przyzwoitosc, a ich ciezar wymusza na nas kupno plecaka ze stelazem :mrgreen:
ashka pisze:Tak jak uwielbiam ogolna idee Mac'ow (ale juz nie ich ceny) to IMHO nie ma zbyt wielu argumentow ZA kupieniem Mac'a, zwlaszcza, gdy stosujemy wariant ekonomiczny czyli "wez jak najwiecej za mozliwie najmniejsza kase".
Nie ma rozwiazan idealnych, nie ma systemow dospasowanych do wszystkich. Zawsze wybor konkretnego wariantu wiaze sie z pewnym kompromisem. Tylko od nas zalezy, ktore cechy maja dla nas wieksze znaczenie. Czy postawimy na mobilnosc, czy moze na wydajnosc. Wiecej mocy w procku, czy moze wiecej funkcji dodanych. Kazdy ma swoje kryteria i niech sie ich trzyma.
To tak, jak z kupnem auta. Nawet za najlepszego przyjaciela nie wybralbym konkretnego modelu. Moge tylko doradzic.

Awatar użytkownika
Blackie
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 887
Rejestracja: 2006-02-06, 12:36

Re: Kupno notebooka

Post autor: Blackie » 2007-04-02, 08:41

Ja rowniez polece Macbooka. Swietny sprzet z niesamowitym designem ; )
He only went so far as the subconscious.

Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Re: Kupno notebooka

Post autor: Inlagd sill » 2007-04-05, 07:03

Abyssal pisze:
Gimiak pisze:komputer bedzie uzywany tylko do internetu i tworzenia stron internetowych oraz do obrobki grafiki w Photoshopie (CS2). W tle bedzie dzialal jakis antyvir.
Teraz rozumiem tak mocna konfiguracje - antywir w tle :D
Nie dajmy sie zwariowac, wystarczy zaczac od odstawienia Nortonowego antywirusa i kilku innych rzeczy:

Obrazek

Zrodlo:
http://www.thepcspy.com/articles/other/ ... ows_down/3
http://www.thepcspy.com/articles/other/ ... ndows_down
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

badPixel
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 196
Rejestracja: 2013-08-04, 10:23

Re: Kupno notebooka

Post autor: badPixel » 2015-10-25, 23:37

Odgrzebię ten temat, bo szykuje mi się (niestety) przesiadka na kolejnego laptopa.
Mam zamiar nabyć niskobudżetowy sprzęt,

zastosowanie: www, filmy, stare gry (głównie z GOG),
system: planuję na jednej partycji postawić coś z Linuxa (co jest obecnie warte polecenia?) , na kolejnej Win XP (mam Home i Pro do wyboru),
Fajnie by było gdyby matryca była matowa, max 15,4" (wolałbym 14.1" lub niewiele mniej),
Grafa może być zintegrowana byle nie była najgorsza/najtańsza,
Najbardziej wymagająca gra w jaką grywam na obecnym lapku to Civilization5 - jak nie poleci na nowym sprzęcie - nie będę płakał :P

Co można wycisnąć w cenie do 1300 pln ? Możecie coś rozsądnego i solidnego polecić ?

mingan
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 274
Rejestracja: 2012-02-09, 18:51
Lokalizacja: Katowice

Re: Kupno notebooka

Post autor: mingan » 2015-10-26, 22:37

HP Elitebook 8470p z i5 i dyskiem ssd spokojnie można wyrwać w tej cenie. Lenovo B50-80. Dell Vostro 3546.

Na 2 z nich pracuję na co dzień i są to naprawdę dobre komputery z super wykonaniem. Ogólnie polecam szukanie komputerów z klasy biznes.

badPixel
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 196
Rejestracja: 2013-08-04, 10:23

Re: Kupno notebooka

Post autor: badPixel » 2015-10-30, 15:27

Dzięki kolego, Dell wygląda całkiem interesująco, powiedz mi jak wygląda kwestia awaryjności tego sprzętu. Wiele rozbieżnych opinii słyszałem o Lenovo...
HP ZV6000 który miałem od 2005 roku (mój pierwszy laptop ever) był świetny, ale w tamtych czasach marka HP mocno podupadła w kwestii jakości sprzętu (zwłaszcza fatalna seria DV6000), teraz chyba nie sięgnę po HP - przestałem im ufać.

mingan
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 274
Rejestracja: 2012-02-09, 18:51
Lokalizacja: Katowice

Re: Kupno notebooka

Post autor: mingan » 2015-11-02, 22:24

Osobiście Lenovo stawiam na końcu poleconej listy. Delle są super. Sam posiadam jednego a w pracy mam E6400 (btw. świetny lapek do 400zł). Są dobrze wykonane, wygodnie się na nich pisze i wszystko jest przewidziane by naprawić lub wymienić a nie by wywalić całego laptopa. Po zdemontowaniu tylnej klapki (1 śrubka) ukazuje się nam pełne chłodzenie, procesor itd. Wymiana pasty termoprzewodzącej to zabawa na 5 minut (w moim starym HP to pół komputera trzeba było demontować.

Jak teraz tak patrzę na wymagania jakie stawiasz laptopowi, to może lepiej kupić sobie jakiegoś starszego Della w dobrym staniem (np. E6400 z d. corem 2,53 albo E6500) i dołożyc mu ramu do 4Gb. Są to bardzo dobrze wykonane kawałki sprzętu, które będą niezawodnie pracować jeszcze wiele wiele lat. A wygląd mają całkiem nowoczesny i wątpię by ktoś nie znający tematu poznał się na wieku laptopa :)

ODPOWIEDZ