System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Ogólna dyskusja o handlu.
M4ciek
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 121
Rejestracja: 2014-09-04, 22:06
Kontakt:

System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: M4ciek » 2015-04-04, 11:16

Witam wszystkich :)

Chciałbym z Wami porozmawiać na temat systemu, dzięki któremu moglibyście dostawać powiadomienia o aukcjach, które spełniają określone kryteria (np. aukcja z "pokemon" w nazwie, w cenie do 50 zł w kategorii gry na GBA).

Jak wiadomo, kto pierwszy - ten lepszy.

Istnieją w sumie dwa rozwiązania:
- aplikacja, która wykorzystuje urządzenie klienta do wykonywania jego zapytań
- aplikacja, która działa na serwerze, wykonuje jego zapytania i wysyła mu jedynie powiadomienia

Pierwsze rozwiązanie jest słabe, próbowałem. Jest aplikacja na komputer, ale musimy ciągle być przy nim, by zareagować na wystawioną aukcję. A wiadomo, że dziwnym trafem fajne aukcje pojawiają się, gdy jesteśmy w pracy, szkole, na uczelni etc. Aplikacja na telefon drenuje baterię i wykorzystuje dużo transferu (nawet z 1GB / tydzień). Zostają aplikacje, które działają na serwerze.

Do czynienia miałem tylko z Multizakup.pl, jednak powiadomienia wysyła z dużym opóźnieniem. Bywa nawet tak, że aukcje, które pokazały się ok godziny 16 po południu wysyła późnym wieczorem lub następnego dnia rano.

Jest jeszcze serwis Kuppierwszy.pl, ale ich odrzuciłem na wstępie, bo za 750 powiadomień miesięcznie chcą 179 zł, co wydaje mi się lekką przesadą.

Teraz do rzeczy... przestawiam wam:

Obrazek

Tak się składa, że kończę pisać własną aplikację tego typu. Na razie obsługuje tylko Allegro, w planach jest OLX. Całość jest już w fazie testów i przez jakiś czas jeszcze w niej pozostanie. Poprawiam właśnie stronę główną - Notyfikator.pl - zarejestrować się jeszcze nie można. Nie sugerujcie się cennikiem, dopiero zastanawiam się nad formą dostępu.

Od czasu, gdy zacząłem otrzymywać powiadomienia kupiłem dużo retro sprzętu po dobrych cenach. Kolega, który pomaga testować aplikację wyhaczył świeżo wystawiony telefon w okazyjnej cenie (25% niższej niż średnia sprzedanych na Allegro i 40% niższa niż sugerowana przez producenta). Korzystając umiejętnie z powiadomień można zarobić na używaniu takiej aplikacji lub znaleźć rzeczy, na które polujemy nie ślęcząc przed monitorem naciskając F5.

API Allegro, ich system wystawiania aukcji, system odświeżania cache kategorii i wyszukiwarki działają asynchronicznie i różnica między tymi sposobami dostępu wynosi nawet kilka minut. Często bywa, że to ja dzięki aplikacji widzę aukcję szybciej (pewnie bywa też odwrotnie, ale nie testowałem tego dokładnie).

Chciałbym z Wami porozmawiać na temat dostępu do takiej usługi. Czy istnieją rzeczy, które chcielibyście kupić, a nie możecie trafić na okazję? Czy bywało tak, że daliście więcej niż jest wart jakiś towar tylko dlatego, że był to jedyny wystawiony w tym czasie na Allegro? Czy bylibyście zainteresowani ofertą abonamentową na xxx powiadomień w miesiącu? A może nielimitowaną ilością powiadomień, ale ograniczoną ilość zapytań? Jakie ceny byłyby akceptowalne?

Uprzedzając ewentualne pytania - ciężko byłoby utrzymać taką usługę za darmo, ewentualnie z reklam. Potrzeba dość mocnego serwera, który przetworzy ponad 100 tysięcy wystawianych aukcji (co chwilę), w dodatku musi sprawdzać zapytania użytkowników. Tyle operacji IO niemiłosiernie obciąża RAM i CPU... współdzielone hostingi odpadają, zostają VPSy i dedykowane serwery, a to nieco kosztuje.

M4ciek
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 121
Rejestracja: 2014-09-04, 22:06
Kontakt:

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: M4ciek » 2015-04-06, 20:18

Dziś kupiłem swoje pierwsze N64 korzystając z powiadomienia :3

http://allegro.pl/show_item.php?item=5243694526

Mam 10 darmowych kont dla testerów z forum retroage, którzy sprawdzą jak to działa. Piszcie na PW... albo w temacie.

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: fixxxer1 » 2015-04-06, 20:22

Jestem chętny na testowe konto, do tej pory korzystałem ze zwykłego RSS i jakiejś wtyczki do przeglądarki. Nie sądziłem nawet że są poświęcone temu serwisy :)

yrkill
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 452
Rejestracja: 2011-07-28, 23:58
Lokalizacja: Łódź

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: yrkill » 2015-04-06, 20:27

Tak z ciekawości — jakie są plany związane z monetyzacją? Będzie się płaciło od wyszukanych treści według kryteriów, czy od dnia?

Sam chętnie bym sprawdził, jednak mnie interesuje 1-2 kryteria, dość rzadko widoczne na Allegro, także raczej bym za taką usługę nie zapłacił, jeśli płaciłbym miesięcznie ;). I rozumiem, ze po stworzeniu konta dostaję maile z powiadomieniami, kiedy interesujące mnie kryteria zostaną na Allegro spełnione?
n3ds, amiga1200, amiga cdtv, ds lite, n64, ps2, ps3, ps4, psp, smd2, snes, wii, wii u, vita

M4ciek
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 121
Rejestracja: 2014-09-04, 22:06
Kontakt:

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: M4ciek » 2015-04-06, 20:40

Zastanawiam się właśnie nad sposobem sprzedaży takiej usługi, bo utrzymywać to tylko dla siebie to trochę bez sensu. Rozważam darmowe konta do określonej liczby powiadomień w miesiącu i z ograniczoną ilością zapytań. Zdaję sobie sprawę, że są osoby, które za to nie zapłacą, bo im się po prostu nie opłaci (np. szukają przez kilka miesięcy jednej rzeczy i koszt powiadomień przewyższy jej wartość). Za to mogą przyczynić się do polecenia serwisu innym :)

Trzeba sobie zdać sprawę też z tego, że mimo braku interesującej nas aukcji w wynikach wyszukiwania taki system ciągle przetwarza zapytanie użytkownika, co zajmuje jakieś tam zasoby serwera.

Testowałem RSS i wypada słabo. W telefonie zużywa transfer jak szalone i zamula system. A przy kompie nie siedzimy non-stop.

Co do wysyłania powiadomień, to tak - wysyłane są mailowe powiadomienia. Postaram się jutro ogarnąć i wysłać Wam na pw szczegóły co do założenia kont.
Ostatnio zmieniony 2015-04-06, 20:46 przez M4ciek, łącznie zmieniany 1 raz.

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: fixxxer1 » 2015-04-06, 20:45

Może system podobny do sniperów aukcyjnych? Korzystam ze snip.pl, na którym wykupuję określoną liczbę strzałów. Jeśli skorzystam ze snajpera i kupię przez niego dany przedmiot, to wtedy zużywam strzał z mojej puli.
Jeśli więc trafię coś dzięki Twojemu programowi, wtedy odpalam odpowiednią prowizję lub zużywam "strzał" z wcześniej wykupionej puli :)
Od abonamentów staram się raczej trzymać z daleka, bo jest to jakaś forma przywiązania. Lepsze byłyby właśnie jakieś bezterminowe doładowania konta.

M4ciek
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 121
Rejestracja: 2014-09-04, 22:06
Kontakt:

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: M4ciek » 2015-04-06, 20:50

Na razie i tak będzie za darmo, bo żeby to spieniężyć to musiałbym założyć działalność, mieć pewność, że dobrze działa itd. Koszty utrzymania serwera może uratować wyświetlanie reklam (i klikanie na nie przez użytkowników). Więc póki co, to tylko testowanie mojej pracy magisterskiej... choć sam muszę przyznać, że kilka rzeczy dzięki temu kupiłem.

Zobaczymy jak będzie to działać z większą ilością zapytań / użytkowników i stopniowo będziemy zwiększać obciążenie.

Awatar użytkownika
fakk3
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 205
Rejestracja: 2013-02-02, 16:34

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: fakk3 » 2015-04-06, 21:49

W tej aplikacji, ktorą tworzysz powiadomienia przychodzą na maila po jakimś czasie? Bo okazje znikają z allegro w ciągu minuty... wiele ludzi zarabia w ten sposób odświeżając non stop allegro siedząc przy kompie.
Obrazek

M4ciek
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 121
Rejestracja: 2014-09-04, 22:06
Kontakt:

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: M4ciek » 2015-04-06, 22:07

Tak jak pisałem - cache widoku kategorii, wyszukiwarki i api allegro odświeżają się asynchronicznie. Oznacza to tyle, że możesz dostać powiadomienie zanim aukcja pojawi się w widoku kategorii (sprawdzałem, czasem tak bywa), czasem później. Bywa różnie, a dzięki powiadomieniu jest szansa, że zobaczysz aukcję szybciej niż odświeżający stronę przez Allegro.

Dobitnie widać to w sytuacji, kiedy wystawisz aukcję, masz już do niej link i możesz ją wyświetlić, ale ciągle nie ma jej w wyszukiwarce i widoku kategorii. Bywa, że API wyłapie ją szybciej niż się tam pokaże.

Poza tym ciężko mi sobie wyobrazić, że ogarnę kilka kategorii odświeżając je co chwilę i nie dostanę "pierdolca" :D

okult
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 202
Rejestracja: 2015-04-06, 16:15
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: okult » 2015-04-07, 00:10

Hm.. To ja też mogę przetestować. Daj znać na PW jakie dane Cię interesują, na co zwracać uwagę i co Ci odsyłać.
http://www.facebook.com/RetroGraneLegnica
C64, C64C, C64G, C64 Aldi, CDTV, Atari 65XE, ZX Spectrum 48, TOSHIBA T2130CT@Win 3.11, Atari 2600, SEGA SMS, SEGA SMSII, GB, GBC, GBA, Atari STE. 

przemorg
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 297
Rejestracja: 2015-03-01, 16:16
Lokalizacja: Poznan*

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: przemorg » 2015-04-08, 01:01

Tez chetnie przetestuję, pozdrawiam :)

M4ciek
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 121
Rejestracja: 2014-09-04, 22:06
Kontakt:

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: M4ciek » 2015-04-08, 09:04

Wysłałem wszystkim informacje w PW. Wszelkie sugestie mile widziane.

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: fixxxer1 » 2015-04-08, 09:27

Dziś się zarejestrowałem i od razu wrzuciłem kilka powiadomień.
Nie mogę wybrać powiadomienia dla całej kategorii Konsole, jedynie dla poszczególnych systemów. Chciałbym otrzymać powiadomienie o sprzęcie, który ma wspólną nazwę niezależnie od systemu, więc taka opcja byłaby wskazana.
Za to mogę wybrać całą kategorię Gry, co jest bardzo dobre, bo jak szukam konkretnego tytułu to nie zależy mi na jaką konsolę wyszedł.
Kategoria Gry jest bardzo duża, więc po kilkunastu sekundach wywaliło mi jakieś błędy na stronie, ale powiadomienie się utworzyło (brak było kilku opcji, ale jest).
To tak co dziś zauważyłem :)

M4ciek
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 121
Rejestracja: 2014-09-04, 22:06
Kontakt:

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: M4ciek » 2015-04-08, 09:38

Zdaję sobie sprawę, że tego brakuje. Będzie można wybrać różne kategorie. Zacząłem od zaimplementowania wg. mnie trudniejszej rzeczy, tj. systemu zapytań dla kategorii, w których uwzględniamy zaawansowane kryteria. Czyli np. w kategorii Laptopy mamy do wyboru rozdzielność i przekątną ekranu, procesor, ram itd. Wszystko to, co sprzedawca może wybrać tworząc aukcję.

Kolejną funkcjonalnością, którą będę wprowadzał to wybór wielu kategorii, ale już tylko z podstawowymi kryteriami (nazwa, cena).

Zaraz sprawdzę co z tym zapytaniem i błędami, bo nie ukrywam, że mogą wystąpić. Skrypt generuje zapytanie, może się tak zdarzyć, że coś pójdzie nie tak.

/edit: robiłeś zapytania ok 7 rano i jedyny błąd jaki mam w logach to:

SOAP-ERROR: Parsing WSDL: Couldn't load from 'https://webapi.allegro.pl/service.php?wsdl' : failed to load external entity "https://webapi.allegro.pl/service.php?wsdl"

Czyli wygląda na to, że Allegro miało problem z API, albo ja z połączeniem. Nie załadowały się dodatkowe pola formularza, wypisało tylko te podstawowe z tytułem i ceną.

Włączony jest tryb debug, czyli widzicie wszystkie komunikaty o błędach, w trybie produkcji już
się nie będą pokazywać.

Następnym razem kopiujcie błędy jak wystąpią, albo róbcie screeny :)

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: System powiadamiania o nowych aukcjach na Allegro

Post autor: fixxxer1 » 2015-04-08, 09:54

Ok, następnym razem będę robił zrzuty ekranu ;)

ODPOWIEDZ