[lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

pescyn
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 27
Rejestracja: 2014-03-25, 20:47

[lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: pescyn » 2014-04-14, 12:35

Witam,
cyfryzacja cyfryzacją, ale czasem miło coś papierowego poczytać, problem jest z dostępnością książek/prasy, która miłośnikom starych sprzętów byłaby pomocna, więc może wątek poświęcony szeroko rozumianej literaturze by się przydał.

moje typy

Secret Service - reklamować nie trzeba, IMO do 96-97 nie było lepszego pisma o grach. Dziś archiwalne numery to dość bogata baza informacji.

Reset - czytało się przyjemniej niż CDA, choć chyba trochę za mało "retro" ;)

NEO/N+ - podobnie jak w przypadku SS, było dla mnie podstawowym źródłem informacji ze świata konsol. PSX Extreme nie trafiało w moje klimaty, ale to pewnie kwestia gustu/przyzwyczajenia.

Gramy - fajna inicjatywa, której kibicuje - dużo felietonów, mało recenzji jak dla mnie dobre połączenie

gościnnie inne czasopisma były testowane, ale nie na tyle żeby się przy którymś dłużej zatrzymać, co może być błędem, więc jeżeli macie swoje typy polecajcie ;)

książkowe publikację kojarzę całe dwie

- biblia komputerowego gracza - nie miałem z nią styczności, ale spotkałem się z pozytywnymi recenzjami
- cyfrowe marzenia [w dystrybucji cyfrowej jest ver. 2.0], tą książkę posiadam i mogę z czystym sumieniem polecić. Dużo informacji, podanych w przystępny sposób.

kompendia wiedzy - ekipa z Secret Service, N+ oraz Martinez i przyjaciele - sentymentalna podróż choć składa się głównie z solucji. Może ktoś wie czy inne czasopisma też tworzyły podobne dodatki - wiem, że np. CDA wydało zestawienie top100 gier, ale nie wiem czy jest zjadliwe

artbooki są tematem świeżym dla mnie - często do wydań specjalnych są mini-albumy dodawane, jednak dziwi mnie cena "solo" tych książeczek ... ktoś zorientowany może się wypowiedzieć, czy te twory są warte poszukiwań, ew które pełnowymiarowe wydania są "must have" dla potencjalnego fana

komiksy, książki na podstawie gier - tu też przydałaby się lista co warto tykać co nie ;)
AMIGA 500| NES| SNES| N64| NDS| Wii| MEGA DRIVE+MEGA CD| SATURN| DC|
PSX| PS2| PSP| XBOX| XBOX 360

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: Bodzio » 2014-04-14, 14:35

Szeroko rozumianej literaturze poświęcony jest ten wątek, więc ten tutaj poświęćmy tematyce retro :)

Z tego co wymieniłeś większość znam. Do listy dopisałbym jeszcze:

"Rewolucjoniści z Sony" której recenzję można znaleźć na głównej tutaj

Sam bym poczytał jeszcze coś o tematyce retro, więc czekam na jakieś świeże propozycje.

Kiedyś szukałem czegoś anglojęzycznego, ale znalazłem tylko

"The Video Game Explosion A History" Mark_J.P._Wolf - w książce opisana jest historia gier od Ponga po PlayStation i i kolejne konsole, ale z racji tego, że najbardziej interesujący mnie okres, a więc V generacja, jest w niej opisany bardzo zdawkowo, nie byłem w stanie przebrnąć przez całość.

Jakby ktoś znał coś anglojęzycznego to niech też zapoda.

Baieros
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2976
Rejestracja: 2010-07-10, 10:23
Kontakt:

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: Baieros » 2014-04-14, 19:04

Z anglojęzycznych mamy historie Nintendo w 2 czy nawet 3 częściach. Chciałem kupić jak byłem w Londynie, ale jedna część coś koło 90zł kosztowała :D

Z czasopism polskich Gry Komputerowe takie kiedyś było i wypuścili numer o wojnach konsolowych, później chyba jeden o konsolach przenośnych, mi się wtedy podobało, jednak nie byłem nigdy stały w kupowaniu czasopism oprócz Kaczora Donalda....

Awatar użytkownika
Natavian
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 240
Rejestracja: 2012-12-22, 23:43

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: Natavian » 2014-04-16, 00:31


Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: Bodzio » 2014-04-16, 08:24

Niech Bóg Ci wynagrodzi w dzieciach, a najlepiej w grach za ten link :)

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: Forte » 2014-04-16, 13:27

Cyfrowe marzenia to świetna książka. Kupiłem w Matriasie za dyszke :)
Sega!

Awatar użytkownika
Natavian
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 240
Rejestracja: 2012-12-22, 23:43

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: Natavian » 2014-04-16, 14:42

Te czytałem, ale się trochę rozczarowałem opisaniem ery 16-bitowej. W sumie chyba tylko 3 kartki o NESie, SNESie i MD, za to trochę więcej o Gameboyach. Widać, że autor pisał z własnego doświadczenia całkiem sporo, dlatego o wiele bardziej rozwodził się na temat sprzętów komputerowych, o wiele łatwiej dostępnych w Polsce w tamtych czasach.

pescyn
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 27
Rejestracja: 2014-03-25, 20:47

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: pescyn » 2014-04-16, 18:28

Natavian kudosy Ci za wcześniejszego linka, nie wiedziałem, że tyle knig powstało.
Co do "Cyfrowych marzeń" to po dziale recenzji widzę, że nie ma tu specjalnie dobrej prasy, jednak mi się podobała, a jest też szansa, że w wydaniu ver. 2.0 braki z okresu 16-bitowych maszynek zostały uzupełnione
AMIGA 500| NES| SNES| N64| NDS| Wii| MEGA DRIVE+MEGA CD| SATURN| DC|
PSX| PS2| PSP| XBOX| XBOX 360

Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: PapaHerbal » 2014-04-16, 22:07

Fanom flipperów mogę polecić książkę autorstwa Waldemara Banasika: "Kulka dziką jest, czyli rzecz o flipperach".
http://www.flippery.com.pl/kulka-dzika- ... oprawione/
Autor rozprowadza też w formie pliku pdf własne tłumaczenie książki "Lure of the Silver Ball". Na dzień dzisiejszy to chyba jedyne publikacje w języku polskim na ten temat.
Obrazek

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: Forte » 2014-04-18, 17:08

Natavian pisze:Te czytałem, ale się trochę rozczarowałem opisaniem ery 16-bitowej. W sumie chyba tylko 3 kartki o NESie, SNESie i MD, za to trochę więcej o Gameboyach. Widać, że autor pisał z własnego doświadczenia całkiem sporo, dlatego o wiele bardziej rozwodził się na temat sprzętów komputerowych, o wiele łatwiej dostępnych w Polsce w tamtych czasach.
Da. Książka traktuje głównie o Atari i Commodore. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie.

Ktoś może polecić jakąś dobrą książkę o Sedze? Wyszło w ogóle coś takiego?
Sega!

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: Axi0maT » 2014-04-18, 21:33

Ja sie tylko pytam jak mozna wymienic taki Secret Service a nie wspomniec ni slowem o Top Secret? Ludzie, no ja was prosze...... Przeciez to pismo kladlo podwaliny pod prase komputerowa i konsolowa!
Forte pisze:Cyfrowe marzenia to świetna książka. Kupiłem w Matriasie za dyszke :)
Pozycja zdecydowanie dla noobow. I jesli juz mowimy o czym jest to ja tam widzialem duzo za duzo Spectruma.

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: Forte » 2014-04-18, 22:04

Axi0mat pisze: Pozycja zdecydowanie dla noobow. I jesli juz mowimy o czym jest to ja tam widzialem duzo za duzo Spectruma.
Yhyyym, a Twoim zdaniem pozycja dla nie nobów to?
Sega!

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: Axi0maT » 2014-04-18, 22:12

Forte pisze: Yhyyym, a Twoim zdaniem pozycja dla nie nobów to?
Oczywiscie ze "Dawno temu w grach". Zreszta widze ze niektorzy niespecjalnie zagladaja na glowna, a tam jest troche recenzji i wzmianek o literaturze zwiazanej z naszymi zainteresowaniami:
http://www.retroage.net/index.php?optio ... Itemid=354

PS: "Dawno temu w grach" polecam tym bardziej ze jest od jakiegos czasu udostepniona w formie pdf, wiec mozna sobie przed zakupem zerknac i sprawdzic czy ciekawa.

pescyn
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 27
Rejestracja: 2014-03-25, 20:47

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: pescyn » 2014-04-21, 14:58

Axi0maT pisze:Ja sie tylko pytam jak mozna wymienic taki Secret Service a nie wspomniec ni slowem o Top Secret? Ludzie, no ja was prosze...... Przeciez to pismo kladlo podwaliny pod prase komputerowa i konsolowa!
jak zaznaczyłem w pierwszym poście, wymienione przeze mnie tytuły to tgz. "Moja lista" więc jest to lista bardzo subiektywna, na której mogę [bo chyba mogę?] nie zamieszczać czasopism, które z jakiś powodów nie zrobiły na mnie wrażenia. Zdaje sobie sprawę, że "po latach" człowiek może inaczej podchodzić do rzeczy, które go za młodu odrzucały, dlatego założyłem ten wątek, jednak Twoja wypowiedź przypomina mi klasyka

Kod: Zaznacz cały

"Dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? (...) Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był! "
skoro już padło pytanie jak można wymienić X, a nie wymienić Y, skoro Y pisało recenzje gier zanim jeszcze stało się to modne, to z obowiązku odpowiadam:

SS, kiedy zaczynałem go czytać, miało fantastyczną oprawę, zazwyczaj dobrej jakości zrzuty ekranu, mapki leveli gier, takie działy jak Kombat Korner, moje boje, dział poświęcony konsolą i manga room. Z Top Secret styczność miałem znikomą, kilka nr z 95 i 96 i specjalnie mnie nie zachwycały, specyficzna oprawa, druk IMO słaby, hajtowanie konkurencji na łamach pisma[ale to chyba było wtedy normą] i wieczne problemy z dostaniem gdziekolwiek nowych numerów [albo słaba dystrybucja albo uroki życia na prowincji, jednak z SS nie było takich klocków nigdy ... no chyba że z wydaniem CD ...], ich reedycja była znacznie lepsza, ale padła dość szybko, więc TS w moim zestawieniu wylądował w szufladzie z napisem "Inne", a Twoja wypowiedź w żaden sposób nie zachęciła mnie do dokopania się do archiwalnych nr w celu weryfikacji swojej wcześniejszej opinii.
Axi0maT pisze:
Forte pisze:Cyfrowe marzenia to świetna książka. Kupiłem w Matriasie za dyszke :)
Pozycja zdecydowanie dla noobow. I jesli juz mowimy o czym jest to ja tam widzialem duzo za duzo Spectruma.
nie mam jeszcze porównania z pozycjami bardziej PRO, jednak zapoznam się z "Dawno temu w grach", choćby z ciekawości, czy po lekturze będę tak zawzięcie hejtował "Cyfrowe marzenia"

bene
AMIGA 500| NES| SNES| N64| NDS| Wii| MEGA DRIVE+MEGA CD| SATURN| DC|
PSX| PS2| PSP| XBOX| XBOX 360

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: [lub]czasopisma, literatura, artbooki, etc

Post autor: Don » 2014-04-21, 18:59

Axi0maT pisze:
Forte pisze: Yhyyym, a Twoim zdaniem pozycja dla nie nobów to?
Oczywiscie ze "Dawno temu w grach". Zreszta widze ze niektorzy niespecjalnie zagladaja na glowna, a tam jest troche recenzji i wzmianek o literaturze zwiazanej z naszymi zainteresowaniami:
http://www.retroage.net/index.php?optio ... Itemid=354

PS: "Dawno temu w grach" polecam tym bardziej ze jest od jakiegos czasu udostepniona w formie pdf, wiec mozna sobie przed zakupem zerknac i sprawdzic czy ciekawa.
Skoro wymieniłeś "Dawno temu w grach" Bartłomieja Kluski, to polecam drugą ksiażkę tego autora (napisaną razem z Mariuszem Rozwadowskim) pt.: "Bajty polskie" czyli rzecz o rozwoju techniki i gier w Polsce na przełomie lat 80/90.

ODPOWIEDZ