Co by było gdyby...

ODPOWIEDZ

Kto by Twoim zdaniem wygrał?

Playstation2
10
63%
Wii
6
38%
 
Liczba głosów: 16

Kurt
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 902
Rejestracja: 2007-04-14, 09:09

Co by było gdyby...

Post autor: Kurt » 2013-12-22, 12:51

Tak sobie od jakiegoś czasu myślę, jakby to było gdyby w czasach szóstej generacji, Nintendo zamiast gamecuba wydało wii

Jak doskonale wiemy, sony za sprawą ps2 podbiło ówczesny rynek, a wszelka konkurencja była wręcz zmiażdżona.

Podobna sytuacja miała miejsce w kolejnej generacji, gdzie wii zdominowało świat konsol. 2 zwycięzców generacji w tym samym czasie. Kto(co) by się lepiej sprzedał?

Świetne jak na minione czasy ps2, czy rewolucyjne wii?

Jakby nie patrzeć ps2 może poszczycić się wspaniałą biblioteką gier.
Wii ma świetne perełki, jednak w porównaniu do ps2 jest ich stosunkowo niewiele.
Jednak wszyscy wiemy, że wii dzięki kontrolerowi ruchu zyskało zainteresowanie graczy i co ważniejsze przechodzącą wszelkie wcześniejsze oczekiwania gigantyczną sprzedaż.

Także wyobraźmy sobie rok 2001-2005, a na placu boju ps2 i wii(w miejsce gamecuba).
Wii jest sprzętem silniejszym od ps2, więc pod względem technicznym miałby przewagę, a przecież jak na 7 generację bebechy w tej konsoli są ostrożnie mówiąc słabe.


Która z konsol wygrałaby (licząc sprzedaż i ciekawe tytuły) w takim razie generację? Czy ps2 powtórzyłoby wynik, czy wii skoro dało radę strącić z pozycji lidera faworyta 7 generacji, sprzęt sony - ps3, również z łatwością pokonałoby słynne ps2?

Xboxa i dreamcasta z czałym do nich szacunkiem przy tym starciu pomijam.

Awatar użytkownika
Storms
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1433
Rejestracja: 2007-06-23, 08:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Co by było gdyby...

Post autor: Storms » 2013-12-22, 17:53

Wii jest trochę lepsze sprzętowo, ale nie w tym rzecz. Wii było celowane do graczy którzy nigdy nie grali. Casual tak o nich mówią. Pamiętamy że "babcie też mogą zagrać". To spowodowało sukces Wii w siódmej generacji, i to też przełożyło by się na sukces w szóstej, gdyby świat wyglądał tak jak piszesz.

Kurt
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 902
Rejestracja: 2007-04-14, 09:09

Re: Co by było gdyby...

Post autor: Kurt » 2013-12-22, 20:04

Ja jednak stawiam na ps2. Jakby nie patrzeć wielu graczy zarzuca wii, że jest to sprzęt dla casuali, ludzie narzekają, iż jest mało mocnych tytułów. Co prawda sprzęt od n sprzedał się lepiej od ps3 i xboxa360, ale czy miałby szansę z konsolą, na którą wyszła cała plejada świetnych exów?

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Co by było gdyby...

Post autor: kolo » 2013-12-22, 20:10

Przede wszystkim: dobre exy zależą od dobrej sprzedaży - im lepiej konsola się sprzedaje tym więcej ma dobrych gier. Zakładając że zaszła sytuacja nad którą gdybamy nie można założyć że obydwie konsole dostaną takie same gry i w takiej samej ilości jak w "obecnej rzeczywistości".
A kto by wygrał? Wii, bo "hardkorowcy" mogą sobie marudzić że konsola jest dla casuali ale kupią tylko część konsol, podczas gdy "dla synka" kupi je 3, albo i 4 razy więcej ludzi.
Inna sprawa że to hardkorowcy zazwyczaj kupują więcej gier, ale to nie temat na to.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Kurt
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 902
Rejestracja: 2007-04-14, 09:09

Re: Co by było gdyby...

Post autor: Kurt » 2013-12-22, 20:16

Ps2 sprzedało się w niemal 155 milionach egzemplarzach, zaś wii około 100. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że konsola od sony jest dłużej na rynku. Gdyby jednak oba sprzęty trafiły na rynek w czasie tej samej generacji byłaby arcyciekawa sytuacja. W sumie możemy też przyjąć, że gry wydane na gacka ukazałyby się na wii, co zwiększa ilość gier.

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Co by było gdyby...

Post autor: kanarekkk » 2013-12-22, 20:55

Ps2 jest dalej na rynku. poszukaj danych przez 7 lat od daty premiery, bo tyle oficjalnie było wspierane Wii ;) pomijam już to, że brak gier na Wii zarzucają zaślepieni ludzie ;) pomijając Mario i Zeldy to jest masa świetnych tytułów, zalezy tylko kto co lubi :)
Obrazek

Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Re: Co by było gdyby...

Post autor: mentor93 » 2013-12-23, 00:01

PS2. Najczęstszym argumentem "za" tą konsolą, jaki słyszałem, było: "kupiłeś sobie ps2 i mogłeś grać we wszystko". Ogromna biblioteka gier, było też dużo dobrych ex-ów, PS2 technologicznie to dobry sprzęt. Wii byłoby pewnie znacznie popularniejsze od Xbox-a, ale myślę, że gracze bardziej przekonaliby się do PS2.
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Co by było gdyby...

Post autor: Bodzio » 2013-12-23, 08:48

Obie maszynki to jedne z ostatnich konsol stworzonych z myślą o graczach, a nie jedynie o zarobku i obie mają swoje plusy i minusy. Niemniej jak dla mnie bezapelacyjnie wygrałoby PS2. Po pierwsze miało przygotowany doskonale grunt przez poprzednika :) Po drugie miało wsteczną kompatybilność, dzięki czemu niejako naturalna stała się przesiadka z PSX na PS2 bez żadnych żalów i płaczu. W przypadku Wii nie moglibyśmy o tym mówić bo GC by na świecie nie było. I wreszcie po trzecie znacznie bogatsza biblioteka gier. Owszem na WII też jest sporo ciekawych pozycji, ale na PS2 licząc jeszcze bibliotekę PSX jest tego nieporównywalnie więcej.

frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co by było gdyby...

Post autor: frabi » 2013-12-23, 21:31

Bodzio pisze:Obie maszynki to jedne z ostatnich konsol stworzonych z myślą o graczach, a nie jedynie o zarobku i obie mają swoje plusy i minusy.
Z ciekawości, co masz na myśli? Wydaje mi się, że wszystkie konsole poza pionierskimi czasami i kickstaretowymi projektami, tworzone są głównie z myślą o zysku. Przecież od dawna produkowane są przez wielkie korporacje więc nie sądzę żeby np szefowie Nintendo/Sony itp planując np SNES/PSX myśleli "Zróbmy świetną konsolę dla graczy - a jak przy okazji zarobimy trochę kasy to fajnie".
C64C&G, A500, A2600, A7800, Videopac, Saba Channel F, SMS, SMD, NES, SNES, N64, PSX, Vectrex, PS3, 3DO, GB Classic, Color, Pocket, Advance & SP, NDS Lite, Sega GG, 3DO
wish list: Entex Adventure Vision, Magnavox Oddysey, A2600 Heavy Sixer, Metal Slug Arcade

Awatar użytkownika
Affciu
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 182
Rejestracja: 2012-05-03, 15:50

Re: Co by było gdyby...

Post autor: Affciu » 2013-12-23, 22:00

Frabi, myślę, że Bodziowi chodziło o to, że obie były pozbawione tego multimedialnego chłamu i były robione stricte pod gry.
A co do tematu, to myślę, że systemy szłyby łeb w łeb, ale PS2 by wygrało, bo Sony dłużej trzyma swoje konsole. Wii i PS2 przestały być produkowane w tym samym roku (albo daty mi się pomyliły)

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Co by było gdyby...

Post autor: Bodzio » 2013-12-23, 22:44

Dokładnie :) Wiadomo, że każda konsola ma na celu przynieść zysk, ale mam wrażenie, że zarówno w PS2 i Wii nie to było najważniejsze, albo inaczej było coś równie ważnego. Ta druga zrewolucjonizowała trochę podejście do gier, pokazując, że gra to nie tylko siedzenie na fotelu przed TV. Było to dość ryzykowne i wbrew pozorom nie musiało odnieść takiego sukcesu. Co do PS2 to tutaj też bardzo podoba mi się fakt, że wyposażono tę konsolę we wsteczną kompatybilność. Przecież tak jak w przypadku PS3 można było z niej zrezygnować i doić graczy jakimiś reedycjami gier z PSXa. Tak się jednak nie stało i dobrze.

frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co by było gdyby...

Post autor: frabi » 2013-12-24, 12:48

Bodzio pisze:Dokładnie :) Wiadomo, że każda konsola ma na celu przynieść zysk, ale mam wrażenie, że zarówno w PS2 i Wii nie to było najważniejsze, albo inaczej było coś równie ważnego. ...
Ok, to że PS2 i Wii to ostatnie konsole mające na celu przynosić zysk tylko z gier to prawda. Teraz gry mają być tylko jednym z elementów modelu biznesowego, patrząc na xboxa można się nawet zastanawiać czy najważniejszym. Mnie to też się nie podoba, bo oznacza to że nie będzie już do wyboru nowoczesnego urządzenia specjalizującego się w grach, bez dodatkowych komplikacji. Dotychczas był wybór - pecet lub konsola, a teraz różnica zaczyna się zacierać.
Ale nie mam złudzeń, że brak multimediów czy wsteczna kompatybilność w starych konsolach wynikała z jakieś idei dbania o graczy - po prostu nie było wtedy pomysłów/możliwości technicznych zarabiania w inny sposób a wsteczna kompatybilność to pewnie efekt kalkulacji korzyści wynikających z łatwiejszego startu konsoli. Może też wtedy nie doceniano jeszcze zysków ze sprzedaży starych gier w wersjach na nowe konsole - ale przykład VC w Wii czy reedycje w PSN pokazują, że to niezły zysk przy niewielkich kosztach.
C64C&G, A500, A2600, A7800, Videopac, Saba Channel F, SMS, SMD, NES, SNES, N64, PSX, Vectrex, PS3, 3DO, GB Classic, Color, Pocket, Advance & SP, NDS Lite, Sega GG, 3DO
wish list: Entex Adventure Vision, Magnavox Oddysey, A2600 Heavy Sixer, Metal Slug Arcade

Jedah
Redaktor
Redaktor
Posty: 138
Rejestracja: 2012-11-01, 00:09
Lokalizacja: Kraków, małopolskie

Re: Co by było gdyby...

Post autor: Jedah » 2015-07-26, 17:23

Skoro Wii wygrało poprzednią generację to i z ps2 dałoby radę z tym że nabywcą byliby głównie niedzielni gracze. Sądze że ze względu na bibliotekę gier, reszta i tka wzięła by ps2.

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Co by było gdyby...

Post autor: Forte » 2015-08-14, 20:57

Jedah pisze:Skoro Wii wygrało poprzednią generację to i z ps2 dałoby radę z tym że nabywcą byliby głównie niedzielni gracze. Sądze że ze względu na bibliotekę gier, reszta i tka wzięła by ps2.
Moim zdaniem Wii wygrało, ale tylko pod względem sprzedanych egzemplarzy. Uważam, że zdecydowanym zwycięzcą jest PS3 (Multi platformy nie obecne na Wii, lepsze Exy niż Xbox).

Co do tematu, jeżeli mamy realnie spojrzeć na kwestię PS2 vs Wii, to pod uwagę trzeba wziąć kilka dodatkowych czynników:

1. Cena

Może i PS2 było by słabsze technologicznie, ale dzięki temu było by też tańsze. Pomiędzy konsolami istnieje w końcu 5 lat różnicy, wiadomo, że technologia się w tym czasie zmienia/tanieje itp. Jeżeli konsola była by za droga, nikt by jej nie kupił, a zwłaszcza gracze casualowi (czyli target Wii). Po co im taki drogi sprzęt, do którego trzeba by jeszcze dokupić 3 kontrolery i to oryginalne (bo wszyscy wiemy jak działa nielicencjonowany sprzęt Nintendo)

2. Gotowość kupujących

Czy w 2001 roku ludzie naprawdę chcieli by machać przed telewizorami? Zależy od zmieniających się trendów. Nie wiem czy ludzie kupili by Wii, mogli by przecież zwyczajnie stwierdzić "a na cholere mi to?". Na pewno w 2006 roku gry były bardziej popularne niż te 5 lat wcześniej, między innymi za sprawą sławy PS2

3. DVD

PS2 było konsolą, a jednak mogło posłużyć jako odtwarzacz DVD. W Japonii podobno to właśnie PS2 spopularyzowało ten format. Spójrzmy na Wii - nie odtworzy się na nim żadnego filmu. Myślę, że w jakiś sposób znalazło by to odzwierciedlenie sprzedaży konsol w 2001 roku. Za niższą cenę mogę mieć odtwarzać DVD i konsolę.

4. Tytuły

Zarówno Wii jak i PS2 mają dobre biblioteki gier (chociaż nie jestem pewien czy PS2 nie ma więcej perełek), to jednak pewne tytuły mogły by przeważyć na popularności tej pierwszej. Np. GTA Vice City, San Andreas - to były gry które napędzały sprzedaż PS2, także wśród mniej hardcorowych graczy. Czy Wii dostałoby te tytuły? Możliwe. Czy sprzedawały by się dobrze? Nie wiem. Na przykładzie DS'a wiemy, że GTA nie za dobrze sprzedaje się na konsolach Ninny.

IMO. Mogła by to być dość wyrównana walka, ale na dłuższą metę wygrało by PS2. Wii nie przetrwało próby czasu i dzisiaj postrzega się ją bardziej jako ciekawostkę/zabawkę niż kultową maszynę do grania. Inaczej jest z PS2, która właśnie taki status osiągnęła.
Sega!

ODPOWIEDZ