Jak grać w MGS ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Jak grać w MGS ?

Post autor: Forte » 2016-01-18, 23:05

W związku z tym, że V jest najprawdopodobniej ostatnią, słuszną częścią serii, stwierdziłem, że czas najwyższy rozprawić się ze wszystkimi jej odsłonami. Jest tylko jeden problem - fabuła w serii wydaje mi się tak cholernie powikłana, że nie mam pojęcia gdzie dokładnie zacząć.
Od pierwszego Metal Gear na NES'a? (Tak wiem, MSX) Od Metal Gear Solid? Jeżeli tak to czy Twin Snakes, czy zwykła wersja na PS1? A może jakoś bardziej chronologicznie, od MGS3: Snake Eater?

Miałem styczność z większością MGSów, a ukończyłem dwa - MGS4 i Revengeance. Jakieś więc pojęcie o fabule mam. Wiem kim jest Snake, Big Boss, Liquid Snake, mniej więcej orientuje się o co chodziło w projekcie Les enfant terribles, COŚ TAM zrozumiałem z tego całego War Economy i questu Patriotów, ale moja wiedza nie jest jakoś szczególnie rozległa.

W związku z tym drodzy Retroagersi, doradźcie gdzie zacząć przygodę z MGSem? :)
Sega!

Awatar użytkownika
M-Chan
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 474
Rejestracja: 2012-07-17, 10:25
Lokalizacja: Rougetsu Island

Re: Jak grać w MGS ?

Post autor: M-Chan » 2016-01-19, 09:20

Forte ja grałem w kolejności w jakiej wychodziły, czyli:

Metal Gear -> Metal Gear 2: Solid Snake -> Metal Gear Solid: The Twin Snakes -> Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty -> Metal Gear Solid 3: Snake Eater -> Metal Gear Solid: Peace Walker -> Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots -> Metal Gear Solid V: Ground Zeroes -> Metal Gear Rising: Revengeance

Ogrywałem w takiej kolejności bo mniej odczuwać niedogodności wynikającej z ciągłych zmian w sterowaniu postacią. Co do pierwszych dwóch tytułów z MSX to nie jest to jakiś straszny problem bo są one w kolekcji HD na PS3 (moim zdaniem tytuły warte ogrania). Co do zawiłej fabuły to po przejściu wszystkich części i tak musiałem jeszcze sporo poczytać artykułów by rozjaśnić sobie to co się działo ;) W najnowszą odsłonę jeszcze nie grałem bo planuję zagrać w nią po zakupie PS4.

Chronologicznie wygląda to tak:

MGS 3 Snake Eater -> MGS Peace Walker -> MGS V Ground Zeroes - > MGS V Phantom Pain -> MG -> MG 2 Solid Snake -> MGS Twin Snakes -> MGS 2 Sons of Liberty -> MGS 4 Guns of the Patriots -> MGR Revengance

Ale nie polecam bo jak już kiedyś pisałem to jak oglądanie Gwiezdnych Wojen od pierwszej trylogii... - nie ma to większego sensu.

Awatar użytkownika
Storms
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1433
Rejestracja: 2007-06-23, 08:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Jak grać w MGS ?

Post autor: Storms » 2016-01-19, 15:08

Osobiście planuje kolejność numeryczną, bez wdrażania się w inne gry z tej serii.
MGS Twin Snakes ->MGS 2 Sons of Liberty -> MGS 3 Snake Eater -> MGS 4 Guns of the Patriots -> MGS V Ground Zeroes - > MGS V Phantom Pain

MGS Twin Snakes już rozpocząłem, ale nie skończę. Gra raczej nie dla mnie, ale jest szansa że następne części mi podejdą.
M-Chan pisze:Ale nie polecam bo jak już kiedyś pisałem to jak oglądanie Gwiezdnych Wojen od pierwszej trylogii... - nie ma to większego sensu.
Jak to nie ma sensu jak ja tak tą sagę oglądałem i wszystko ma sens. :P Chwila...nie pisałem tego gdzieś kiedyś? :wink:

Q@sor
Sponsor
Sponsor
Posty: 281
Rejestracja: 2006-03-03, 09:30

Re: Jak grać w MGS ?

Post autor: Q@sor » 2016-01-19, 21:03

Kolejność zaproponowana przez Stormsa wydaje mi się być najbardziej sensowna. Dla mnie największym mindfuckiem była druga część serii. Aha - nie zapominajmy jeszcze o Ghost Babel na GBC - swoją drogą do dziś jestem pełen podziwu dla Konami, że udało im się upchać tak rozbudowaną grę do w sumie prostej konsolki.

Awatar użytkownika
M-Chan
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 474
Rejestracja: 2012-07-17, 10:25
Lokalizacja: Rougetsu Island

Re: Jak grać w MGS ?

Post autor: M-Chan » 2016-01-20, 10:00

Storms pisze: Chwila...nie pisałem tego gdzieś kiedyś? :wink:
Zrobiliśmy kiedyś mały offtop Stormsie w temacie "w co teraz grasz" ;) Też miałem Deja vu ;P

Co do Gwiezdnych Wojen po raz kolejny nie wiem co mam Ci powiedzieć ;) Ale co do serii MGS to wielu graczy nawet tych którzy lubią serię omija dwa pierwsze tytuły z MSX-a bo "zbyt retro", przez co wiele tracą bo gry są naprawdę wyjątkowe i warto w nie zagrać choćby z samej ciekawości żeby zobaczyć co zapoczątkowało jedną z najbardziej znanych serii w historii gier, poza tym gry mają świetny klimat, no chyba że ktoś nie lubi retro gier, ale nie podejrzewam o to nikogo na forum o takiej nazwie ;)

Cóż Cię tak zniechęciło Stormsie do Twin Snakes? Moim zdaniem tytuł REWELACYJNY i jest to poza Resident Evil na Wii moim zdaniem idealny przykład tego jak powinien wyglądać reamake gry (nie mylić z pojęciem "remake" w grach z czasów ówczesnych polegającym na zmianie rozdzielczości).

Q@sor pisze:Kolejność zaproponowana przez Stormsa wydaje mi się być najbardziej sensowna. Dla mnie największym mindfuckiem była druga część serii. Aha - nie zapominajmy jeszcze o Ghost Babel na GBC - swoją drogą do dziś jestem pełen podziwu dla Konami, że udało im się upchać tak rozbudowaną grę do w sumie prostej konsolki.
Q@sor ja tą część akurat ominąłem bo zamiast kontynuować historię MGS, twórcy wydali jakaś alternatywna wersję wydarzeń w miejsce Metal Gear 2: Solid Snake. Ale jeżeli ta część Ci się tak spodobała to tym bardziej sprawdź dwie pierwsze części z MSX-a bo są to gry oparte o ten sam system w ładniejszej oprawie graficznej.

Awatar użytkownika
Storms
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1433
Rejestracja: 2007-06-23, 08:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Jak grać w MGS ?

Post autor: Storms » 2016-01-23, 08:45

M-Chan pisze:Cóż Cię tak zniechęciło Stormsie do Twin Snakes?
Sterowanie i "responsywność". Po 3h z grą nadal nie potrafię w to grać.
M-Chan pisze:Resident Evil na Wii moim zdaniem idealny przykład tego jak powinien wyglądać reamake gry (nie mylić z pojęciem "remake" w grach z czasów ówczesnych polegającym na zmianie rozdzielczości).
Jest różnica pomiędzy "remake" a "remaster". :)

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Jak grać w MGS ?

Post autor: Forte » 2016-01-23, 11:57

Chyba skuszę się na kolejność w której wychodziły, zapewne mniej się idzie w ten sposób pogubić :)

Co do Metal Gear i Metal Gear 2, świetnie, że są dołączone do kolekcji w HD. Jeżeli sprawie sobie tę płytkę przed pierwszą częścią "Solid", zapewne je pierwsze ukończę.

Powiedzcie mi jeszcze proszę, czy "Portable Ops 1 i 2" wnoszą dużo do fabuły serii? "Acid" jest spin-offem i nie mieści się w kanonie z tego co zrozumiałem.
Sega!

Awatar użytkownika
M-Chan
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 474
Rejestracja: 2012-07-17, 10:25
Lokalizacja: Rougetsu Island

Re: Jak grać w MGS ?

Post autor: M-Chan » 2016-01-25, 10:42

Storms pisze:
M-Chan pisze:Cóż Cię tak zniechęciło Stormsie do Twin Snakes?
Sterowanie i "responsywność". Po 3h z grą nadal nie potrafię w to grać.
Mnie to nie przeszkadzało ani trochę, ale swoją przygodą z MGS zacząłem jak tylko pojawił się na psx - więc wiedziałem czego się spodziewać.
Forte pisze: Powiedzcie mi jeszcze proszę, czy "Portable Ops 1 i 2" wnoszą dużo do fabuły serii? "Acid" jest spin-offem i nie mieści się w kanonie z tego co zrozumiałem.
Z tego co się orientowałem "Portable Ops" nie jest częścią kanonu (Kojima występował tu wyłącznie w roli producenta...) o "Portable Ops 2" nawet nie słyszałem chyba, że chodzi Ci o "Portable Ops Plus" (samodzielny dodatek do PO), ale też nie wiele pomogę bo ominąłem całkowicie te dwa eksperymenty mające na celu sprzedanie kilku psp ;)

Tu wypowiedź Pana Kojimy, która moim zdaniem sporo wyjaśnia, choć był nadwyraz dyplomatyczny ;):

https://www.youtube.com/watch?v=5AoSmr6PijU

Awatar użytkownika
Storms
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1433
Rejestracja: 2007-06-23, 08:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Jak grać w MGS ?

Post autor: Storms » 2016-01-25, 15:27

M-Chan pisze:Mnie to nie przeszkadzało ani trochę, ale swoją przygodą z MGS zacząłem jak tylko pojawił się na psx - więc wiedziałem czego się spodziewać.
Może być też tak, że na padzie od PSX jest to bardziej wygodniejsze od wersji GC.

Awatar użytkownika
M-Chan
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 474
Rejestracja: 2012-07-17, 10:25
Lokalizacja: Rougetsu Island

Re: Jak grać w MGS ?

Post autor: M-Chan » 2016-01-26, 07:50

Storms pisze:
M-Chan pisze:Mnie to nie przeszkadzało ani trochę, ale swoją przygodą z MGS zacząłem jak tylko pojawił się na psx - więc wiedziałem czego się spodziewać.
Może być też tak, że na padzie od PSX jest to bardziej wygodniejsze od wersji GC.
W moim odczuciu na sześcianowym WaveBirdzie grało mi się jeszcze wygodniej niż na padzie z PSX. Storms moja najlepsza rada to odpocznij od tego tytułu ale się nie zniechęcaj - daj mu szanse za jakiś czas bo jest tego wart ;)

coby6
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 5
Rejestracja: 2015-05-24, 18:20

Re: Jak grać w MGS ?

Post autor: coby6 » 2016-01-26, 22:06

Ja przygodę z serią MGS zacząłem od Phantom Pain i po 100 godzinach spędzonych z grą, czułem niedosyt. W pierwszej kolejności skończyłem MGS 3. Nie obyło się bez twardego zderzenia że sterowaniem i specyficzną mechaniką gry . Teraz ogrywam Peace Walker i czuć uproszczenia w mechanice ale gra się przednio .

ODPOWIEDZ