Modern vs Retro - W którą stronę iść?

ODPOWIEDZ
Skyline
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 37
Rejestracja: 2016-08-09, 10:42

Modern vs Retro - W którą stronę iść?

Post autor: Skyline » 2017-06-18, 12:57

Pasja do gier o coś co z pewnością nas łączy wszystkich nas tu obecnych. Jedni idą z nurtem czasu, inni lubią wracać do starych czasów, a nawet w nich pozostać. Kupując stare gry czy konsole myślę że nie jeden was się zastanawiał, czy warto kupować stary rzęch, czy może lepiej wziąć to co jest obecnie na topie.

Posiadam stare konsole jak i te nowe. Kupowanie oryginalnych gier do kolekcji na stare konsole, zwłaszcza na Dreamcasta, napawa dumą i zadowoleniem moją retro stronę, z drugiej strony uwielbiam też pogrywać online na PS4, a oglądanie najnowszych zawodów Splatoon 2 niesamowicie kusi mnie w stronę nabycia Switcha. I tu pytanie: Duma czy Hype?

Obecnie stoję przed dylematem czy zaoszczędzić na Switcha czy może kupić tonę retro gierek. W sumie na Switcha warto byłoby poczekać jeszcze z ten rok, tym bardziej, że przed nami jest dość niejasna sytuacja z płatnym internetem, jak i dlatego, że gier przybędzie i cena niektórych też spadnie (jakby nie patrzeć cena gra dużą role w wyborze). Do tego dochodzą ciekawe tytuły na PS4 o które Sony ostatnio się nieźle postarało.

Wiadomo, nie można mieć wszystkiego, ale zastanawia mnie jaki był wasz tok myślenia kierując się w stronę retro. Czy zachowujecie balans między nowymi a starymi grami, a może idziecie wyłącznie w jedną strone i czekacie aż modern stanie się retro?

PS. Chce handhelda i kuszą mnie dosłownie wszystkie (stare i nowe). To był powód zadumania się nad tym głębiej. :D

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Modern vs Retro - W którą stronę iść?

Post autor: Axi0maT » 2017-06-18, 14:11

U mnie zabawa z retro zaczela sie w momencie kiedy mialem juz pierwsza stabilna prace i moglem poswiecic wiecej kasy na swoja pasje jaka sa gry. Przedtem mialem jedna platforme (Amige) ktorej trzymalem sie baaardzo dlugo. Majac wiecej kasy moglem zaczac kupowac konsole, komputery i gry o ktorych zawsze marzylem i ktore chcialem posiadac. Ogolnie przy zakupie sugeruje sie zawsze tym czy podoba mi sie dany sprzet i ile jest na to gier do ogrania ktore mnie kusza. Nie ma wiec znaczenia czy to nowe czy to stare... Tak akurat zwykle bywalo ze retro mialo wiecej do zaoferowania wiec z senstymentu kupowalem wlasnie takie sprzety. Obecnie z nowych mam PS4 ale to w sumie tez tylko dlatego ze jest na te platforme sporo gier ktore chcialbym ograc. Gdyby liczba tych gier byla mniejsza o polowe to do dzisiaj bym ps4 nie kupil i wstrzymal sie z tym nabytkiem jeszcze kilka lat. Ogolnie retro gry to cos co ma ponad 35 lat historii wiec sila rzeczy zawsze cos ciekawego i fajnego sie wypatrzy... Proponuje umiar przy zakupach zarowno od strony nowosci jak i staroci, a sugerowanie sie po prostu zwyklym "w to bym chetnie sobie zagral" :)

Skyline
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 37
Rejestracja: 2016-08-09, 10:42

Re: Modern vs Retro - W którą stronę iść?

Post autor: Skyline » 2017-06-22, 23:53

Tak, to w sumie bardzo dobre podejście. Szkoda że tak wiele gier mnie zainteresowało, odkąd odciąłem się od gry zwanej League of Legends. Tyle zacząłem dostrzegać!

Generalnie podchodzę do nowych gier w taki sposób, że patrze czy mogą mieć ciekawe multi (np. Titanfall 2). Jeśli tak to warto kupić szybciej, bo to może kiedyś przepaść i mogę nie mieć okazji spróbować. Gry nastawione na single (Horizon Zero Dawn) mogą poczekać, bo wiem że nigdy nie stracą na zawartości. Myślę że taki balans jest... znośny? Możliwy? ^^

Awatar użytkownika
Storms
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1433
Rejestracja: 2007-06-23, 08:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Modern vs Retro - W którą stronę iść?

Post autor: Storms » 2017-06-24, 11:59

Skyline pisze: Tak, to w sumie bardzo dobre podejście. Szkoda że tak wiele gier mnie zainteresowało, odkąd odciąłem się od gry zwanej League of Legends. Tyle zacząłem dostrzegać!
Dość ciekawe wyznanie, ale swojego czasu miałem poniekąd podobnie. Co prawda nie byłem skoncentrowany na jednej grze ale na jednej platformie. Dopiero jakieś 2-3 lata temu moja kolekcja zarówno konsol jak i gier trochę się rozrosła co przełożyło się na zmianę perspektywy.

Od ponad roku przyjąłem strategię ogrywania znanych i dość cenionych serii z którymi nie miałem styczności np. Metal Gear Solid, Yakuza, Halo, Wiedźmin, Kingdom of Hearts, i wiele innych.

Oczywiście nie gram w jedną serię pod rząd bo przy którejś z kolei pewnie miał bym dość. Więc konieczne było wprowadzenie czegoś w rodzaju planu. Ma on dość luźną formulę i raczej opracowuje go tak by były max. 3 gry z jednej platformy a potem 1-3 gry z innej. I tak dla przykładu ostatnie półtora miesiąca:
(PS3)
Shadow of Collosus
Nier
Syberia
(Wii)
Epic Mickey
(PS4)
God of War 3
Nioh
Horizon Zero Dawn

Zatem moja konkluzja, nie ma sensu kategoryzować produkcji na stare/nowe i się pod tym względem koncentrować. Jeżeli wybór platformy nie stanowi problemu to można sobie to wszystko urozmaicać, świat gier stoi przed tobą otworem. :)

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Modern vs Retro - W którą stronę iść?

Post autor: Kiriki-kun » 2017-06-24, 13:01

Ja gram w to, w co mogę grać na 3DS'ie. Niestety nie mam zbytnio czasu na granie na konsolach stacjonarnych :/

Kiender
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 79
Rejestracja: 2014-09-05, 15:08

Re: Modern vs Retro - W którą stronę iść?

Post autor: Kiender » 2017-06-26, 07:49

Skyline - taka generalna podpowiedź - Nalezy w życiu robić to co serducho do spółki z rozumem podpowiadają. Jesli czujesz klimat retro to po prostu idź w ten temat. To w końcu twój wybór a nie nasz. Czy gdyby tutaj 10 osób de facto obcych Ci ludzi napisało, że retro jest do d#@! to byś sobie odpuścił ?
RETROSPEKCJA - wapniacki blog o epoce retro
http://retrospekcja.net.pl

Skyline
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 37
Rejestracja: 2016-08-09, 10:42

Re: Modern vs Retro - W którą stronę iść?

Post autor: Skyline » 2017-06-28, 21:32

Storms pisze: Zatem moja konkluzja, nie ma sensu kategoryzować produkcji na stare/nowe i się pod tym względem koncentrować. Jeżeli wybór platformy nie stanowi problemu to można sobie to wszystko urozmaicać, świat gier stoi przed tobą otworem. :)
To też racja. Robie obecnie podobnie z tym że nawet z podziałem na gatunki. Ostatnio tyle nagrałem się w różne ścigałki, że teraz muszę znaleźć coś innego. Też chcę nadrobić serie Kingdom Hearts.

Kiender - NIE! Dlatego napisałem "jaki jest wasz tok myślenia", a nie pytałem o radę co ja sam mam robić. Myślę że niezależnie od tego co byście mi powiedzieli i tak poszedłbym w swoją stronę. Zastanawiało mnie właśnie podejście innych fanów retro i o to pytam, a nie o radę. :P

jelcynek
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 16
Rejestracja: 2016-09-19, 13:18

Re: Modern vs Retro - W którą stronę iść?

Post autor: jelcynek » 2017-07-26, 14:16

Przestrzegałbym przed nastawieniem olać nowości, idę w retro. Zazwyczaj pasjonat retro to po prostu pasjonat gier. Zarówno tych nowych jak i starych. Ja przez kilka lat w zasadzie całkowicie ignorowałem nowe produkcje i teraz trochę tego żałuję, bo muszę nadrabiać.

Tyle dobrych gier (zarówno nowych i starych), a tak mało czasu :(

Aris
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 95
Rejestracja: 2017-02-23, 08:48

Re: Modern vs Retro - W którą stronę iść?

Post autor: Aris » 2017-07-26, 18:00

Jak dla mnie jedno i drugie. Chociaż zważając na ceny nowych gier wolałbym poszerzać kolekcje starszych. Sam z obecną generacją poczekam aż jeszcze ceny spadną w dół. Nie mam ciśnienia. Zresztą w nowości mogę póki co pograć na komputerze.

siudym
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 332
Rejestracja: 2006-05-05, 23:20

Re: Modern vs Retro - W którą stronę iść?

Post autor: siudym » 2017-07-27, 10:13

Ja nigdy nie mialem podobnych dylematow. Zawsze najwazniejsze bylo co mnie interesuje, jaka gra, jaka seria - platforma nie miala znaczenia. Tym bardziej wiek platformy. Tak od lat 80tych bez zmian, a dzis TOTALNIE nie robi na mnie wiekszej roznicy czy gram na XONE czy na A2600, jesli w latach 80tych pominieta byla jakas gra, ktora od tego czasu siedziala mi w glowie, a jakos nie moglem zagrac, to dalej mam chec sie za nia zabrac. Tak bylo np. z WOLF3D.... Kurcze ciagle przekladane bylo zagranie w nia (fakt moze kilka razy shareware bylo odpalone w latach 90, ale full'a nie mialem). Lata lecialy, a ja nadal nie moglem sie zabrac. W koncu na poczatku 2017 usiadlem przed nim i daaawno tak nie cieszyla sie moja morda! Czy stara grafika (bo ja gralem w forme oryginalna) w jakikolwiek sposob wadzila? Nieee. Mozliwe, ze wiek gracza i specyfika podejscia do tematu robi swoje. Jak pierwszym systemem bylo A2600, stopniowo kazda generacja do dzis, to inaczej traktuje sie te gry wizualnie. Natomiast ktos, kto "wskoczyl" do grania w generacje PSX czy PS2 calkiem inaczej odbiera starsze generacje (nie zawsze ale czesto).

Chyba najwiekszym problemem jest wlasnie wieloletnie przekladalstwo... I dalej to robie z systemami ala PS3,X360... :| Potem zycia zabraknie, a gdzie jeszcze masa gier z C64 czy Amigi, czy DOS ktore dawniej zostaly ominiete? Ehh :( Dodatkowo z wiekiem mam przypadlosc taka, ze dalej bardzo mi sie chce,nawet bardziej a zabrac/zebrac sie nie moge tez bardziej :lol: :lol:

Gru
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 18
Rejestracja: 2016-06-22, 17:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Modern vs Retro - W którą stronę iść?

Post autor: Gru » 2017-07-27, 21:12

Witam,

Pierwsza gra w jaką grałem to chyba Atari, dobrze nie pamiętam.

Potem był pegazus moja miłość, drugą konsolą było N64, kochałem te pudełka, kolory, obrazki kolorowe to było to, uwielbiałem oglądać na pudełkach inne gry albo w gazetach. Hajsu nie miałem więc pozostawało mi oglądanie i marzenie. Zawsze chciałem przechodzić jak najwięcej gier, nie miałem tylko do tego środków, teraz środki są to nie ma czasu, ale zbieractwo mnie uszczęśliwia w jakiś sposób zawsze lubiłem zbierać fanty.

Nie ważne czy nowe czy stare, biorę wszystko ale nie powiem wolałbym zacząć od NES i co gorsza mam zaciągi do kompletów czyli lubię pełne opcje. Wiem jest to najgorszy typ zbieractwa... ale daje mi to mega satysfakcje. :)

Każdy modern stanie się kiedyś retro, ja chce ograć wszystkie tytuły które są klasykami lub mi się podobają, chociaż nie koniecznie bo każda gra potrafi mnie wciągnąć szkoda tylko że czasu brak.

Lubimy grać lub zbierać, stare czy nowe who cares ?
"Czy to co widzimy gołym okiem jest prawdą czy snem głębokim" Edgar Allan Poe"

szczupi26
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 588
Rejestracja: 2014-04-27, 11:32

Re: Modern vs Retro - W którą stronę iść?

Post autor: szczupi26 » 2017-07-28, 04:09

(...) i co gorsza mam zaciągi do kompletów czyli lubię pełne opcje. Wiem jest to najgorszy typ zbieractwa... ale daje mi to mega satysfakcje. :)
High five Gru :D

Wracając do tematu. Czy to ważne ? Retro czy nowości ? Oby frajdy było jak najwięcej. Istotne żeby z głową (dość częsta, regularna zmiana gatunków i platform w moim przypadku sprawdza się wyśmienicie) i nie katować się jeśli jakiś tytuł nie odpowiada mimo wcześniejszych sygnałów że będzie fajnie.
i5 4690K@4400 MHz + NOCTUA NH-U12P|ASRock Fatal1ty Z97|2x4GB G.SKILL TRIDENT X 2400MHz CL10
Gigabyte G1 GTX 1070|Kingston SM2280 M.2 120GB + TOSHIBA 1TB|CORSAIR 520HXEU-520W|CM DOMINATOR 690|BENQ GW2750HM|MICROLAB SOLO 5C

ODPOWIEDZ