Quo vadis fora?

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Quo vadis fora?

Post autor: ufix » 2017-07-29, 16:05

Ja też zaliczam się do dinozaurów nieuznających facebookowych grup. Byłem zmuszony do korzystania z nich podczas studiów i od tamtej pory unikam jak mogę. Jednak tradycyjne forum to jest to, informacje są przejrzyste i łatwe do znalezienia nawet po wielu latach :)

Mam wrażenie, że jest zbyt wiele polskojęzycznych for (forów?) na temat retrogamingu w stosunku do ilości fanów, którzy faktycznie mają coś do powiedzenia. Każda marka czy nawet konsola ma swoje forum i stronę, do tego dochodzą ogólne portale jak retroage czy inne strony o emulacji itp. Nie ma co się dziwić, że przez to w każdym miejscu jest jedynie garstka aktywnych użytkowników. Szkoda, że raczej nie ma szans na połączenie tych kilku podupadających for w jedno.

A co do tutejszego podejścia do emulatorów i piractwa: trochę wstyd się przyznać, ale po raz pierwszy trafiłem tutaj szukając wskazówek jak przerobić Gamecuba ;P Możliwe, że gdybym się nie odbił od postów Axi0maTa i reszty to teraz moja kolekcja ograniczałaby się do sterty wypalonych płyt ;)

Tanker
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 74
Rejestracja: 2016-02-13, 12:30

Re: Quo vadis fora?

Post autor: Tanker » 2017-07-29, 20:50

Fora są bardziej przejrzyste, tzn. podzielone są na odpowiednie działy. Szukasz informacji nt. Nintendo 3DS? Wbijasz na podforum o 3DS'ie. Chcesz porozmawiać o rzeczach innych niż gry? Offtopic. Na Facebooku panuje zwykle bałagan (ze względu właśnie na brak wydzielonych stref odnośnie danych tematów). Jak chce się czegoś dowiedzieć na FB to opcja szukaj i liczysz na to, że będzie w pierwszych stu postach hehe.
Niemniej FB ma jeden plus- nie jesteś aż tak anonimowy jak na forum. Bo jednak na forum masz nick i tyle.

Osobiście szanuję za potrzymywanie forum przy życiu.
[b]I'm awake I'm alive
Now I know what I believe inside
Now it's my time
I'll do what I want cause this is my life[/b]

ramzes64
Redaktor
Redaktor
Posty: 4174
Rejestracja: 2006-02-26, 01:50
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Quo vadis fora?

Post autor: ramzes64 » 2017-07-29, 21:12

Tak samo jest z Nintendo w Polsce... my3ds, liju, wiiem, ndstuff, i inne portaliki, fora i ine bzdety. Ostatecznie nic z tego nie ma. Na jednej stronie siedzi 5osob, na drugiej 5. Na PPE (niby duzy portal siedzi 10osob), gdzies tam jeszcze 5.... pozniej kazdy pisze ze Na Nintendo w Polsce gra 5osób.

Każdy gra na nowych maszynkach, ale nikt niechce grać ze sobą wspolnie, bo chca grac ze soba w swoim gronie znajomych gdzie sie znaja. I tak na jednym forum w turnieju gra 5osob, gdzies indziej kolejnych 5 i takie o.... to tak apropo podziału i że jest tego dużo. Każdy chce mieć swój portal, swoją stronke, swoich odbiorców -ale nic z tego nie ma nikt, oprócz właściciela danejgo portalu/bloga.

Baieros tu jeszcze siedzi? Widzialem ostatnio jakis RETRO fanpage na facebooku - chyba jego, z jakims konkursem od sklepu konsole i gry z gadzetami. Sam nie miałem czasu tu zaglądać i widze że bieda straszna na forum i w aktualizacjach na stronie głównej. W sumie mi to pasuje z jednej strony, bo nie mam czasu tego czytać wszystkiego :) / no ale zmiana jest odczuwalna.

Fakt - konsole to trudny przypadek.
Gdy miałem X360 i Gears of War to na forum RETROAGE nikt nie miał konsoli bo nowa, albo miał konsole ale nie miał gry, na innym forum NIKOGO FORUM (Danwne forum NEO+) gdzie gonią za nowosciami juz dawno gre przeszli i odsprzedali.
Teraz ja mam dużo gier na Wii U / Wii i mam w co grać i nadrabiać. Wstrzymuje sie jeszcze od zakupu Nintendo Switch, ale już ludzie niechcą grać w stare gry online - bo już mają nowe (czesto porty).

Za dużo tu podziałów.

Co fo YouTube i Facebooka i naszego forumka retroage.... to forumek jest spoko na starym silniku. Wszystkie posty widać, wszystko można później przeczytać, odznaczyć przeczytane, przejść do nie przeczytanych - to jest przejrzyste.
Teraz nowe strony i fora (dla przykłady mynintendo = my3ds / tylkonintendo) na nowych silnikach są tak nieprzystosowane do forum - że szkoda gadać. Nie widać jaki post jest nowy, jaki nieprzeczytany DRAMAT. Nowe strony przystosowane są tylko na NEWSy... Nowość (pod tym komentarz), a jutro będzie już nieaktualne, zniknie gdzieś pod spodem.

Facebook to kicha na maksa.... tydzien temu skasowałem wszystkich znajomych. Jestem w dwóch grupach Nintendo, a i tak syf tam jest. Ktoś coś kupił, zaprasza do gry, ale to jest chwila ulotna - bo post za godzine jest gdzieś pod spodem i już nikt go nie widzi. Człowiek widzi powiadomienie, wchodzi albo nie (i już nigdy nie wejdzie bo zapomni, a jak bedzie chcial sprawdzic wieczorem - to pewnie zapomni, albo dostanie 15innych powiadomien i tez zapomni). Stary już chyba jestem, bo tego nie ogarniam i mnie drażni. Nie mam na to czasu, siedzieć z telefonem w łapie ciągle. Wole siedzieć z padem w łapie i tak marnować czas.

Na tych grupach też widać że ludzie wiele nie kumają. Niby chwalą się sprzętem, mają swoje lata, ale tak naprawdę nic nie wiedzą. Zadają tak głupie pytania, że ja nie rozumiem dlaczego oni tam są.

W forum jest ten problem, że zalogowałem się, usiadłem, przeczytałem posty, napisałem długie wypracowanie (chciało mi się). Na facebooku nikt tak długiego posta nie przeczyta, niebędzie mnie cytował po zdaniu, aby mnie ripostować. Nawet takiej opcji tam nikt nie ma. Fora przeglądam na komputerze, bo tak wygodniej. Teraz wszyscy młodzi wolą siedzieć na tablecie lub smartfonie... a chyba nie musze wam mówić jakie to jest niewygodne ;) / albo ja nie jestem dostosowany do tej wygody
Professional N I N T E N D O Game Tester - od 1998r.

Adonolam
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 114
Rejestracja: 2017-01-05, 13:49
Lokalizacja: Bemowo

Re: Quo vadis fora?

Post autor: Adonolam » 2017-07-29, 21:49

Monthy Phyton taki przez całe.
Nic nie poradzis, że dzień zamienia się w noc i na odwrót.
Chcesz sprzedać Wii U? ^_^

Gru
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 18
Rejestracja: 2016-06-22, 17:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Quo vadis fora?

Post autor: Gru » 2017-07-29, 22:46

No szkoda, że nasza scena nie robi czegoś bardziej rozpoznawalnego.

Bo jest tego bardzo dużo tylko zbyt rozbite. Takie spece jak większość tutaj z Was jest naprawdę unikatem. Wszyscy grają ale mało kto ma coś sensownego do powiedzenia, może RA powinno założyć kanał na YT taki konkretny ?

To powiecie mi co powinien dla Was mieć taki konkretny polski kanał o retro ?
"Czy to co widzimy gołym okiem jest prawdą czy snem głębokim" Edgar Allan Poe"

FanAtyk
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 64
Rejestracja: 2013-12-16, 23:35

Re: Quo vadis fora?

Post autor: FanAtyk » 2017-07-30, 00:00

Panowie, nie ma co się ekscytować. Fora powstają, potem mają swój okres świetności i powoli odchodzą w zapomnienie, taka jest naturalna kolej rzeczy. Nic nie trwa wiecznie :)

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 731
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Quo vadis fora?

Post autor: tbxx » 2017-07-30, 09:51

Gru pisze:No szkoda, że nasza scena nie robi czegoś bardziej rozpoznawalnego.

Bo jest tego bardzo dużo tylko zbyt rozbite. Takie spece jak większość tutaj z Was jest naprawdę unikatem. Wszyscy grają ale mało kto ma coś sensownego do powiedzenia, może RA powinno założyć kanał na YT taki konkretny ?

To powiecie mi co powinien dla Was mieć taki konkretny polski kanał o retro ?
Tylko że nam nie odpowiada taka forma jak Youtube - po prostu "starych drzew się nie przesadza"

Gru
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 18
Rejestracja: 2016-06-22, 17:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Quo vadis fora?

Post autor: Gru » 2017-07-30, 10:00

"Tylko krowy nie zmieniają przyzwyczajeń" Dziwi mnie poprostu takie chermetyczne podejście do tematu. Każdy gra do swojej bramki a nikt nie wygrywa :)

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
"Czy to co widzimy gołym okiem jest prawdą czy snem głębokim" Edgar Allan Poe"

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Quo vadis fora?

Post autor: kolo » 2017-07-30, 10:56

Gru pisze:"Tylko krowy nie zmieniają przyzwyczajeń" Dziwi mnie poprostu takie chermetyczne podejście do tematu. Każdy gra do swojej bramki a nikt nie wygrywa :)

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
Każdy ma swoje własne powody dla których woli siedzieć na przestarzałym forum i stronie niż na fejsbukach, joutubach czy tłiczach. Nie mamy wystarczającego przemiału żeby utrzymać jako taki poziom strony i forum oraz ciągnąć jeszcze kanał który mógłby w jakikolwiek sposób konkurować z obecnie istniejącymi kanałami na YT.
Rozdrobnienie było zawsze i zawsze będzie, odpływający użytkownicy też i retroage nie jest tu wyjątkiem, a mimo to uważam że i tak nieźle się trzymamy - wciąż jesteśmy online i wciąż mamy przynajmniej te kilka postów tygodniowo.
Teraz co mi nie pasuje w konkurencyjnych środkach przekazu:
- grupy fejsbookowe - tutaj całokształt tego typu serwisów społecznościowych
- yutuby i inne - nie trawię streamów, wideorecenzje ujdą o ile autor choć trochę ogarnia temat, ale i tak wolę czysty gameplay bez komentarzy + zwykła recenzja którą przeczytam wcześniej.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Quo vadis fora?

Post autor: ufix » 2017-07-30, 12:23

Gru pisze:To powiecie mi co powinien dla Was mieć taki konkretny polski kanał o retro ?
Nie mam pojęcia, na pewno coś oryginalnego i nie skopiowanego z anglojęzycznych kanałów. Samo to, że kanał będzie po polsku nie jest obecnie żadną zaletą, prawie wszyscy znają angielski w stopniu umożliwiającym oglądanie w tym języku filmów na yt. Myślę, że bardzo trudno jest stworzyć w temacie retro coś, czego nie ma jeszcze na którymś z popularnych anglojęzycznych kanałów, a typowo polskich wątków w retrogamingu jest zaledwie kilka i są one już przewałkowane na wszelkie możliwe sposoby.
Gru pisze:"Tylko krowy nie zmieniają przyzwyczajeń" Dziwi mnie poprostu takie chermetyczne podejście do tematu. Każdy gra do swojej bramki a nikt nie wygrywa :)
Różne środki nadają się do różnych zastosowań, forum będzie lepsze w niektórych zastosowaniach, filmy w innych. Oprócz tego jak wspomniał kolo skoro trudno jest ostatnio o pisane recenzje, to co dopiero o filmy, których zrobienie zajmuje dużo więcej czasu (oczywiście w odpowiedniej jakości).

ramzes64
Redaktor
Redaktor
Posty: 4174
Rejestracja: 2006-02-26, 01:50
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Quo vadis fora?

Post autor: ramzes64 » 2017-07-30, 22:45

Adonolam pisze:Chcesz sprzedać Wii U? ^_^
Czyś ty oszalał? Za bardzo zajebista konsola aby sie jej pozbywać. Zreszta konsol na rynku jest mało - a wiesz chyba co to oznacza? ;)
Gru pisze:No szkoda, że nasza scena nie robi czegoś bardziej rozpoznawalnego.

Bo jest tego bardzo dużo tylko zbyt rozbite. Takie spece jak większość tutaj z Was jest naprawdę unikatem. Wszyscy grają ale mało kto ma coś sensownego do powiedzenia, może RA powinno założyć kanał na YT taki konkretny ?

To powiecie mi co powinien dla Was mieć taki konkretny polski kanał o retro ?
Na RA nie ma ludzi z jednego miasta, ta retrogralnia robi sobie jakies muzeum w duzym miescie. Tu są ludzie z pipidowek chyba, rozproszeni i przez to nie moga nic zrobic. Kazdy pojawis ie na jakiejs imprezie, ale niestety nie jest to cos na duza skale. Musze pomarudzic. ale kurde to umiera.

Ja nie jestem retro fanatykiem. Gram na Nintendo. Nintendo ma najdluzsza historie, zaczynalem od N64 ktore teraz jest retro, duzo gier nie ogralem, wiec nadal mam stare konsolki, na ktore mam gry, ktore czekaja do ogrania dltego pisze, gram, o tym gadam.. Ale gram tez na nowyh kosnolach - zreszta jak wszyscy.
FanAtyk pisze:Panowie, nie ma co się ekscytować. Fora powstają, potem mają swój okres świetności i powoli odchodzą w zapomnienie, taka jest naturalna kolej rzeczy. Nic nie trwa wiecznie :)
To forum/portal ma 10 lat / wiec nie jak wszyscy- no ale jak widac ostatnio robi sie odcinanie tlenu powoli.
Professional N I N T E N D O Game Tester - od 1998r.

Adonolam
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 114
Rejestracja: 2017-01-05, 13:49
Lokalizacja: Bemowo

Re: Quo vadis fora?

Post autor: Adonolam » 2017-07-31, 16:52

Forum takbczytajac ostatnie postu kojarzy mi się z miejscem odleglym w czasie, bardzo przyjemnym i pełnym ludzi życzliwych. To czas około '94 roku, gdzie fora różnej tematyki mozna bylo czytac z zapartym tchem. Fora o mudach, fantastyce czy o wycieczkach po górach. Czasem czytając tutaj tak sobie dobrze wspominam tych ludzi i te fora. Ze znaczną ilością osób poznanych nantakich forach mam kontakt w RL. Tak sie rozpisałem i chyba odbieglem juz tematem od głównego watku.

Skyline
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 37
Rejestracja: 2016-08-09, 10:42

Re: Quo vadis fora?

Post autor: Skyline » 2017-08-02, 16:16

Trafiłem na to forum przypadkiem, a jako że jest w mojej tematyce i jest dość aktywne to postanowiłem się podłaczyć. Jest tu akurat. Nie za dużo, nie za mało. ^^

Propo powstających kolejnych stron facebookowych i kanałów youtubowych, to chyba tutaj będzie idealne miejsce aby zareklamować... siebie. :)

https://skloni.wordpress.com

Postanowiłem prowadzić bloga o grach po angielsku, żeby gdzieś zapisywać swoje myśli i utrzymywać jakiś poziom języka (jeśli jest dobry ^^).
Dlaczego pisanie, a nie to co dzisiaj najpopularniejsze, czyli nagrywanie filmików? Cóż... próbowałem. Nagrywanie to kompletnie nie moja broszka. Zwyczajnie tego nie czuję. Nagrywanie pod publikę ujmuje swobodę grania dla przyjemności, a opracowanie tekstu, opowiedzenie go, montowanie i tak dalej zajmuje za dużo czasu żeby było to dla mnie przyjemne. Pewnie trzeba się wyrobić, ale obecnie zwyczajnie nie mam na to czasu. Tak mam tekst, który uporządkuje, poprawie i wsadzę do odpowiedniej szufladki. Widowni pewnie nie zyskam, ale przynajmniej to lubię. :)

Nie było od dłuższego czsu postu bo klwisz "a" n klwiturze mi nie dził. Tk, terz wszystko wklejłem. Powżnie! :cry:

ODPOWIEDZ