Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

kurfursten
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 2
Rejestracja: 2019-08-09, 20:37

Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: kurfursten » 2019-08-09, 20:45

Witam, chcialbym sie Was poradzic jaki kupic monitor zeby moc korzystac z Amigi 500, SNESa, PSXa i c64 i uzyskac dobry obraz. Czy znacie moze taki model monitora z tunerem. Moze ktos z Was korzysta i moze cos polecic?

siudym
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 332
Rejestracja: 2006-05-05, 23:20

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: siudym » 2019-08-12, 09:21

Mnie to tez ciekawi. Nie tylko monitory ale ogolnie mniejsze TV LCD z poprawnym wyswietlaniem 240p czy 576i. Bo tu sa problemy i to nie byle jakie.
Kupilem jakos dwa lata temu na szybko SENCOR 32 cale, tani TV 32, taki z marketu byle jakies filmy odpalic i czasem konsole. Niestety wszystko podpinane przez analogowe kable bylo dziwnie nieplynne. Po przeanalizowaniu sprawy zauwazylem, ze klatki sa obcinane. Wyglada to tak, jakby TV odbieral PAL'owy obraz w 50 klatkach, konwertowal go do 25 klatek, procesor te klatki interpolowal na tych zasadach jak sztucznie powiela sie plynnosc obrazu i dawal to znowu do 50 fps. Gdzies mialem linka, ale nie moge dogrzebac sie gdzie opisano problem i bylo mniej-wiecej tak jak opisalem. Zauwazylem to w grach, w ktorych jest migotanie obiektow tak przykladowo na szybko Superfrog na amidze gdy ginie ma zrobiony na sprite sztuczny przeplocik - aby migotal. Linie co klatke sa inaczej wyswietlane i na CRT zabka nam migota. Na moim LCD zabka nie migotala byla jakby co druga linie jedynie wyswietlona na stale - efekt wyciecia polowy przeplatanych klatek. Tak samo w mojej wlasnej grze, gdzie dalem efekt migotajacych co klatke scianek w grze, owe scianki byly jednolite bez migotania (polowa przeplatanych klatek gdzie mialy wygladac inaczej w innej klatce byla niewyswietlana wogole).

Nowsze systemy jak XBOX1, PS2 udalo sie uratowac podpinajac kable COMPONENT aby podaly TV sygnal progresywny - na nich jest ok. Natomiast wszystko 576i czy 240p zle wyswietlane.

Podobno najlepsza sprawa to takie konwertery, ktorym podajemy sygnal analogowy a one je konwertuja do 1080p aby TV nic nie przerabial juz z analoga do cyfry.

EDIT: Znalazlem linka:

https://www.hdretrovision.com/240p/
Even when HDTVs are capable of accepting a 240 video signal, they might not process it correctly for display. This can result in visual artifacts appearing on the screen during rapid motion. 240 content is displayed at 60fps. Computer generated content, such as video games, utilize this capability to their fullest by rapidly changing parts of the screen every single frame, usually to convey a message to the player. A common example is your character "getting hit" or "taking damage". In many games, this causes your character to flash on and off rapidly at the 60fps rate.

240p video signals are electrically equivalent to 480i signals, except for that special timing signal described above. Because of this, improperly designed TVs can misinterpret 240 signals as 480i signals. This results in the 240 signal running through a processing path which it wasn't meant for. Assuming a 60fps flashing object, several different things can happen as a consequence:

Every other frame, the even frames (arbitrarily), are completely dropped so that a flashing object appears solid.

The other set of frames, the odd frames, are completely dropped so the object has disappeared.

The frames are merged and the object appears combed.
Tak jak wyzej opisalem polowa klatek jest wywalana...

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: fixxxer1 » 2019-08-12, 15:57

Do tych sprzętów które wymieniłeś to tylko monitor CRT typu Sony PVM/BVM, JVC itp.

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 731
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: tbxx » 2019-08-12, 16:21

Można jeszcze poczekać aż Lotharek skończy prace nad "Retro ScanDoubler", ale tanio nie będzie...
https://lotharek.pl/productdetail.php?id=135

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: Kiriki-kun » 2019-08-13, 07:31

Albo kupić Framesteinera, jeżeli ktoś ma nerkę na zbyciu.
Najtańsza opcja to faktycznie kupić dedykowany monitor pod tą konsole, jeżeli tylko masz na niego miejsce.
Przy okazji rozwiązanie to daje najlepszy efekt. Wszystkie upscaler'y zawsze trochę opóźniają obraz, no i na LCD obraz wygląda inaczej niż na crt

kurfursten
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 2
Rejestracja: 2019-08-09, 20:37

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: kurfursten » 2019-08-13, 13:19

A czy wszystkie telewizory CRT przykladowo 14 calowe z lat 90tych beda dobre dla Amigi 500, c64, PSXa I SNESa czy tylko jakies okreslone modele?

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: alf » 2019-08-13, 14:56

Dla psx i snes każdy crt się nada. Pozostanie tylko kwestia dostepności złącz: SCART, RCA, antenowe. Najlepiej aby tv miał scart i/lub rca. Gdy będzie dysponował tylko złączem antenowym to darowałbym sobie i szukał takiego ze scartem i/lub rca.

Co do amigi czy c64: nie mam pojęcia bo nie miałem do czynienia z tymi komputerami.

siudym
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 332
Rejestracja: 2006-05-05, 23:20

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: siudym » 2019-08-13, 15:52

Ja ostatnio mialem poszukiwania po znajomkach jakiegos CRT 14. Niestety same padaczki, a jak trafily sie naprawde ok to jedynie ze zlaczem antenowym... O ile obraz byl ok nawet z anteny, taki klimatyczny, to niestety dzwiek byl do bani. Jeden TV trafil sie naprawde bajerka - 14 calowy Blaupunkt z plaskim ekranem! Niestety sama antena bez pilota, totalnie bez przyciskow, wiec nawet nie mialem okazji zobaczyc jak wyglada obraz.

Aha i mialem tez w zeszlym roku, swietnego, NOWEGO elemisa 14. Dostalem go od jednego dziadka, ktory jakos na poczatku lat 90tych zakupil dwa nowe, a jeden do 2018 roku nigdy nie byl uzywany. Podpinam go, dziala rewelacyjnie, pouzywalem jeden dzien i cos wyje*** balo w nim razem z korkami. Niestety czas zrobil swoje, a brak uzytkowania dodatkowo chyba go zniszczyl.
Ostatnio zmieniony 2019-08-13, 15:59 przez siudym, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 731
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: tbxx » 2019-08-13, 15:59

Z maluchów CRT które posiadam najbardziej zadowolony jestem z Panasonic TC-14S1, ma tylko antenowe i RCA, ale obsługuje PAL/NTSC i PAL60. Do tego po RF całkiem nieźle łapie Famicoma...

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: alf » 2019-08-14, 08:17

Czyli nie tak łatwo dostać dobrą 14-stkę crt. Może lepiej zatem pójść w standardowe 21 cali.

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: fixxxer1 » 2019-08-14, 10:26

Dobre 14 jak i 6 czy 9 można dostać u mnie ;) Akurat mam kilka Sony PVM na zbyciu.

siudym
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 332
Rejestracja: 2006-05-05, 23:20

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: siudym » 2020-03-02, 12:59

Uzywal ktos?
https://www.youtube.com/watch?v=yTHCY48vzsE
https://allegro.pl/oferta/przejsciowka- ... 7516650074

Wiadomo jakosc jakoscia, ale czy wystepuje problem z pomijaniem polowy polobrazow?
https://www.hdretrovision.com/240p/

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: kolo » 2020-03-02, 18:11

Ja obecnie czekam aż mi taki wynalazek przyjdzie z aliexpress.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: cissic » 2020-03-02, 22:47

kolo pisze:
2020-03-02, 18:11
Ja obecnie czekam aż mi taki wynalazek przyjdzie z aliexpress.
Daj please znać jak to działa

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Monitor LCD do retro konsol i retro komputerow

Post autor: kolo » 2020-03-02, 23:18

Właśnie zalogowałem się na Aliexpress i adapter pojawił się podobno w Polsce 19 stycznia, mamy właśnie marzec więc prawdopodobnie Poczta Polska jak zwykle stanęła na wysokości zadania :oops:
Tak więc sprawozdania z mojej strony w najbliższym czasie nie będzie, z następnym zamówieniem poczekam aż sytuacja się trochę uspokoi.
Mam podobny adapter z VGA na HDMI pod Dreamcasta, tylko tutaj moje doświadczenie cię raczej nie urządza, analogowy progresive scan jest konwertowany na cyfrowy progressive scan, a to w przeplocie dzieje się w starych konsolach najwięcej magii.
Sega, Sega über alles
Obrazek

ODPOWIEDZ