AMIGA CD32

Atari Jaguar, NEC PC Engine, SNK Neo Geo i inne
Awatar użytkownika
emde
Wsparcie sprzętowe
Wsparcie sprzętowe
Posty: 1336
Rejestracja: 2007-06-25, 10:36
Kontakt:

AMIGA CD32

Post autor: emde » 2010-05-07, 18:36

Od jakiegoś czasu podglądam gameplaye i czytuję opisy tego niezwykle ciekawego sprzętu. Pomyślałem nawet, że warto byłoby zainwestować w tą zabawkę, ale z tego co widzę na allegro tego niewiele no i drogo.

Ktoś posiada/posiadał albo coś wie? Za ile warto kupić?

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8535
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: AMIGA CD32

Post autor: Axi0maT » 2010-05-07, 20:12

emde pisze:Ktoś posiada/posiadał albo coś wie?
Sprzet posiadam i wiem calkiem sporo. Z ciekawostek moge zdradzic ze od dluzszego juz czasu Amiga CD32 czeka na lawce rezerwowych do uruchomienia nowego dzialu na retroage. Poki co mamy jednak za malo materialow zeby ruszyc z tym pelna para.

W zasadzie temat rzeka i mozna wiele o tym sprzecie powiedziec. Poczawszy od tego ze jest to jeden z przyczyn upadku slynnego Commodore, przez to ze konstruktorzy dali ciala przy projektowania konsoli, a konczac na bardzo bogatej bibliotece gier w sklad ktorej wchodzi masa gier ktore nie pojawily sie na innych konsolach (a mialy jedynie wersje na innych modelach Amigi). Zasadniczo jesli byles PeCetowcem lub wyrachowanym posiadaczem innych konsol to z pewnoscia w pelni nie docenisz CD32. To sprzet ze swoistym klimatem, dla ludzi zafascynowanych amigowa demoscena. Mnostwo gier na Amigi (nie tylko CD32) bylo tworzonych przez ludzi ze sceny i sa po prostu inne.

Odnosnie ceny to jesli jest sprawna i w przyzwoitym stanie wizualnym to warto kupic do 200pln. Rozrzut cenowy jest niestety dosc spory. Widywalem takie ktore schodzily za 130pln, aby przy nastepnej aukcji osiagnac ponad 200pln za bardzo zblizony zestaw.

Sama konsola nie dosc ze droga jak na swoje mozliwosci to dodatkowo dochodzi do tego bardzo drogie oprogramowanie. Wiele gier mimo uplywu ponad 15 lat wciaz osiaga stosunkowo wysokie ceny. Ciezko znalezc cos dobrego za mniej niz 20pln co jak na tak wiekowe retro moze byc dziwne. Przyczyna tkwi prawdobpodobnie w tym ze Amiga CD32 nie ma absolutnie zadnych zabezpieczen wiec lyka bez wiekszych problemow nagrywane plytki. Sprawilo to ze oryginalnych gier sprzedalo sie niewiele i na rynku ciezko znalezc cos konkretnego. Trzeba raczej lapac to co sie aktualnie pojawia.

Z ciekawostek - ci ktorym sprzet przypadnie do gustu, moga rozbudowac go o Pro Module 32 lub SX-1 i w ten sposob uzyskac Amige 1200 z napedem CD. Rozbudowa taka choc efektowna to jest jednak bardzo kosztowna. Wychodzi co najmniej 2x drozej niz zabawa w dopalanie klasycznej Amigi 1200. Zreszta sama konsola CD32 to dosc ograniczony sprzet. Jesli chcesz pograc w naprawde topowe pozycje z Amigi to bedziesz potrzebowal o wiele mocniejszego sprzetu. Zabawa w Napalm, Exodus, Capital Punishment, Evils Doom, czy Breathless to koszty liczone w setkach zlotych. Bez 800pln nawet nie masz co marzyc o przyjemnosci z uzytkowania PRAWDZIWEJ Amigi.

Podsumowujac sprzet bardzo niszowy i tylko dla wielbicieli Amigi... inni raczej niezrozumieja magii tego sprzetu. Znam sporo osbo ktore wydaly na ta konsole spora kase i potem szybko si ego pozbywaly bo zawiodly sie na jej mozliwosciach. Dlatego proponuje zastanowic sie co najmniej kilka razy przed wylozeniem kasy na ten sprzet. Proponuje sprawdzic przedtem u kogos znajomego.

Awatar użytkownika
emde
Wsparcie sprzętowe
Wsparcie sprzętowe
Posty: 1336
Rejestracja: 2007-06-25, 10:36
Kontakt:

Re: AMIGA CD32

Post autor: emde » 2010-05-07, 21:04

Niestety jestem trochę za młody na to by kiedykolwiek mieć do czynienia z amigową sceną. Przez lata byłem pecetowcem, pierwszy raz przyszło mi ujrzeć "przyjaciółkę" w akcji (jak to brzmi...:)) u kumpla około roku 2005, więc stosunkowo niedawno i zdecydowanie po okresie świetności firmy Commodore. Nie powiem też, by specjalnie ciągnęło mnie do starych komputerów - chyba nie miałbym cierpliwości do tego wszystkiego zasiadać, podłączać, uruchamiać, czekać na załadowanie... Albo po prostu konsole jarają mnie z innego, nieuzasadnionego powodu. Zawsze jednak szanowałem gości, którzy w Amisiach i im podobnych siedzą i chętnie grywam jak mam ku temu okazję, bo to ciekawe doświadczenie (retro to zawsze retro), ale raczej nie myślę o zajmowaniu się takim sprzętem na co dzień. Przez moje ręce przeszło kilka starych kompów i obcowanie z nimi ograniczało się do testowania i wystawiania na sprzedaż.

Z pewnością mogę więc powiedzieć, że klimatu Amigi nie czuję i nigdy tak naprawdę nie poczułem. CD32 zainteresowało mnie właśnie ciekawą biblioteką gier, szczególnie rajcują platformery 2d. Wydawało mi się, że skoro sprzęcik jest konsolą, to znajomość klimatów oscylujących wokół komputerów Amiga nie jest aż tak obowiązkowa.

Chyba sobie odpuszczę, chociaż tak naprawdę nie mam aż tak wielkiej zajawki by wydawać tę całkiem ciężką kasę na sprzęt, który może mi nie podejść. Nie mniej, bardzo chciałbym na tym zagrać, ostatnio to drugi w kolejności obiekt zainteresowania mego zaraz po TurboGrafx16, ale to chyba sprzęt w Polsce zupełnie nie do dostania?

Awatar użytkownika
mrSin
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 723
Rejestracja: 2007-07-01, 11:54
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: AMIGA CD32

Post autor: mrSin » 2010-05-07, 23:10

emde pisze:Nie mniej, bardzo chciałbym na tym zagrać, ostatnio to drugi w kolejności obiekt zainteresowania mego zaraz po TurboGrafx16, ale to chyba sprzęt w Polsce zupełnie nie do dostania?
Mam podobny problem, marzy mi się Neogeo ( nawet w wersji Cd ) ale już praktycznie straciłem nadzieję, że kiedyś posiądę ów sprzęt. Szkoda.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8535
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: AMIGA CD32

Post autor: Axi0maT » 2010-05-08, 06:08

mrSin pisze:Mam podobny problem, marzy mi się Neogeo ( nawet w wersji Cd ) ale już praktycznie straciłem nadzieję, że kiedyś posiądę ów sprzęt. Szkoda.
Mi rowniez chodzi on po glowie. Co prawda jest dopiero trzeci na Wishlist po Dreamcascie i CDi, ale i tak warto bedzie wydac na niego kase bo uwielbiam arcadowe klimaty, a te przeciez na NeoGeo wylewaja sie wiadrami. Poza tym ze wszystkich znanych mi gier na NeoGeo (pewnie nie znam wszystkich) nie sposob znalezc niczego co bym ocenil nizej niz 7/10 wiec jest to sprzet o bardzo dobrej bibliotece gier.
emde pisze:CD32 zainteresowało mnie właśnie ciekawą biblioteką gier, szczególnie rajcują platformery 2d.
Zgadza sie, ten typ gier kroluje na Amigach nawet dzis (bo przeciez wciaz wydawane sa nowe gry). Sa firmy ktore stworzyly prawdziwe mega hity grywalne nawet teraz, dlugo po upadku Amigi. Team 17, Sensible Software, Psygnosis i inne - kazda ich gre mozna brac w ciemno.
emde pisze:Wydawało mi się, że skoro sprzęcik jest konsolą, to znajomość klimatów oscylujących wokół komputerów Amiga nie jest aż tak obowiązkowa
Sama znajomosc klimatow nie jest oczywiscie obowiazkowa. Chodzilo mi bardziej o to ze CD32 z cala pewnoscia podpasuje kazdemu kto byl kiedys amigowcem i lubil te klimaty. Tak jak powiedzialem - wielu jest rozczarowanych bo wydajac te dwie stowki mysla ze dostana w zamian jakis niesamowity sprzet, a tymczasem wypada to zdecydowanie slabiej niz SNES czy Sega Mega Drive. Plusem Amigi jest niepowtarzalny klimat, ale z potentatami Nintendo czy Sega to nie ma szans. Poza tym za taka kase mozesz kupic dowolna z popularnych konsol do poprzedniej generacji wlacznie i pewnie zostanie ci jeszcze sporo kasy. Nie zrozum mnie zle - nie odradzam Amigi CD32. Po prostu polecam dobrze sie zastanowic przed jej zakupem i odpowiedziec sobie na pytanie czy aby napewno chcesz tego sprzetu.

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: AMIGA CD32

Post autor: Ukukuki » 2010-05-08, 09:47

Co do Neo Geo http://screwattack.com/videos/Neo-Geo-Music-Video :D


Też mi kiedyś ten sprzęcik chodził po głowie ale cena gier jest lekko zaporowa. Co do CD32 też miałem lekką zajawkę na ten sprzęt później Mega-CD później 3DO ale raczej te sprzęty są mocno niszowe i nie ma za wiele ciekawych tytułów jeśli prówna się je do popularniejszych sprzętów.
Famicom!

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 732
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: AMIGA CD32

Post autor: tbxx » 2010-05-08, 11:44

Amigowcem nie jestem/nie byłem... ale zrobiłem sobie listę potencjalnych hitów do ogrania na CD-32:
Alien Breed SE
Alien Breed Tower Assault
Arabian Nights
Bubba'n'Stick
Heimdal 2
Litil Divil
Pinball Illusions
Sabre Team
Speris Legacy
Super Frog
The Chaos Engine
The Big 6 (Codemsters)

Neo-Geo CD wyleciało u mnie z wish listy po wypuszczeniu zestawu Metal Slugów na Wii
zastanawiam się nad CD-i - 3 gówniane Zeldy + zestaw gierek od American Laser Games skutecznie kuszą do wywalenia kilku groszy.

Awatar użytkownika
emde
Wsparcie sprzętowe
Wsparcie sprzętowe
Posty: 1336
Rejestracja: 2007-06-25, 10:36
Kontakt:

Re: AMIGA CD32

Post autor: emde » 2010-05-08, 12:08

tbxx pisze: zastanawiam się nad CD-i - 3 gówniane Zeldy + zestaw gierek od American Laser Games skutecznie kuszą do wywalenia kilku groszy.
Ja nie rozumiem po co tak naprawdę inwestować w CD-i. Gry-filmy zupełnie mnie nie bawią, Zeldy to raczej crapy tylko dla die-hard fanów serii, którzy muszą mieć wszystkie części, a reszta? Znajdą się chociaż ze dwa tytuły do dziś grywalne? To chyba jest kupowanie dla samego kupowania, by mieć ciekawą, niszową konsolę, ale nic więcej. Bo w co tu pograć jak już się CD-i zakupi?

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 732
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: AMIGA CD32

Post autor: tbxx » 2010-05-08, 12:52

Do pogrania na Cd-i zostają jeszcze:

7th Guest
Burn Cycle
Brain Dead 13
Hotel Mario
Space Ace

ps. jeśli się chcesz "nagrać" w gry z pierwszej połowy lat 90 inwestuj w SNES'a i Segę MD - przynajmniej 2 setki gier z najwyższej półki. CD-32, Cd-i, 3DO, Jaguar - to drugo i trzecioligowe niszowe konsolki - można kupić do sprawdzenia, licząc ze nam spasuje kilka tytułów.

Master
Redaktor
Redaktor
Posty: 790
Rejestracja: 2007-01-13, 08:55
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: AMIGA CD32

Post autor: Master » 2010-05-08, 16:47

Zelda na CDi to złoooo :)

Awatar użytkownika
Dred
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1051
Rejestracja: 2010-01-06, 19:11
Lokalizacja: Gniezno:]

Re: AMIGA CD32

Post autor: Dred » 2010-05-08, 20:47

W sumie Zelda dla CD-i'a nie byłaby wcale taka zła, gdyby tylko poprawiono wszystkie trapiące ją buble, i zamienienie tych cud-scenek na coś bardziej strawnego. Chciałbym posiadać ten sprzęt dla Hotel Mario. Mimo obiegowej opinii, to bardzo dobra gra. :)

Mah boi, Mah boi, Mah boi, Mah boi, Mah boi, Mah boi... :P
Obrazek

Co do ACD32 to dla mnie jedyną pozycją, dla której kupiłbym tej sprzęt to SuperFrog. Jednak ceny są stanowczo za wysokie i wolałbym kupić "prawdziwą" Amisię.

Neo Geo CD wydaje mi się bardzo ciekawym sprzętem ze względu na dostępny patch tłumaczący dla zajebistego jRPGa Samurai Showdown RPG a także brak blokady antypirackiej. :D

YukiDeSan
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 369
Rejestracja: 2010-04-21, 18:01

Re: AMIGA CD32

Post autor: YukiDeSan » 2010-10-21, 23:59

a co powiecie o tym tytule na amige cd32

Disposable Hero

wyczytalem ze to jeden z czolowki shmupsow wydanych wogole, i tylko na amige w wersji dyskietkowej i amige cd32 w wersji CD

prosze o info :)

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8535
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: AMIGA CD32

Post autor: Axi0maT » 2010-10-22, 03:13

YukiDeSan pisze:a co powiecie o tym tytule na amige cd32

Disposable Hero
Bardzo dobra gierka z wyjatkowo fajnym systemem upgradem broni, ale nazywanie jej czolowym shumpsem jest chyba jednak drobna przesada. Dla mnie duzo lepszy napewno jest Banshee... ze o Super Stardust nie wspomne bo to po prostu calkiem inna liga.

YukiDeSan
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 369
Rejestracja: 2010-04-21, 18:01

Re: AMIGA CD32

Post autor: YukiDeSan » 2010-10-22, 08:25

na tej czolowej swiatowej stronie o tego typu gier

http://www.shmups.com/

pisza ze to czolowka z koncowa ocena 9/10

Dodac tez w sumie nalezy ze dostanie tej gry w wersji na CD32 graniczy z cudem :P Nie dosc ze gra tylko na amige wyszla, to na CD32 w tak sladowych ilosciach ze masakra....


A ten banshee nic nowego nie wnosi, od taki prosty shmups w stylu 1941

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8535
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: AMIGA CD32

Post autor: Axi0maT » 2010-10-22, 09:02

Kiedy na stronie ktora podales znajduje tekst o gierce
Star Soldier Vanishing Earth - Avoid like the plague
to raczej nie mam najlepszego zdania o niej... No ale moze czolowa oznacza tu cos innego niz obiektywna i wyczerpujaca tematyke.

Jesli dla ciebie wyznacznikiem jakosci gry jest jej dostepnosc (a zauwazylem ze tak wlasnie chyba jest) - to faktycznie Disposable Hero na CD32 jest jedna z najlepszych gier jakie sie w ogole ukazaly przez ostatnich 30 lat historii elektronicznej rozrywki.

Banshee oczywiscie niczego nowego nie wnosi, ale czy gra zeby byla swietna to musi wnosic cos nowego do gatunku? Chyba nie tedy droga.

Pytanie wiec do ciebie - co takiego wnosi Disposable Hero ze jest taki fenomenalny? Moim zdaniem nic, bo w sumie to zwykly shooter w stylu R-Type jakich wiele na amidze i nie tylko.

ODPOWIEDZ