Joystick do retro konsol

Atari Jaguar, NEC PC Engine, SNK Neo Geo i inne
ODPOWIEDZ
frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Joystick do retro konsol

Post autor: frabi » 2012-05-21, 19:50

Do rozpoczęcia tematu o joyach zachęciły mnie zabawy z Atari 7800 i zestawem joyów. Do dzisiaj sądziłem że wszystkie joye jakie używałem kiedyś z C64 (a obecnie też z A2600) dają zawsze ten sam sygnał fire, niezależnie od tego ile mają przycisków. Po co był przełącznik pozwalający zmienić na np Segę nie miałem pojęcia. Dopiero po przetestowaniu na SMS okazało się, że tak na prawdę każdy przycisk może dawać inny sygnał.

A7800 wykorzystuje kontrolery dwuprzyciskowe - niestety oryginalny joy jest fatalny, a do pada Atari też się nie mogę przekonać. Podłączyłem więc inne joye (od A2600 i jakiegoś quick joya) i okazuje się, że konsola sobie z nimi nieźle radzi. W niektórych grach nie jest potrzebny zupełnie drugi przycisk a Asteroids nawet wykrywa rodzaj joya i na jednoprzyciskowym mapuje dół do hiperprzestrzeni.

Ale podłączam kolejnego joya i kiszka - gry nawet uruchomić nie można. Po sprawdzeniu wszystkich jakie miałem pod ręką wychodzi na to, że nie działają żadne z moich joysticków mających rzeczywiste dwa przyciski (tych z przełącznikiem) - w trybie Atari/Commodore na dowolne fire nie ma żadnej reakcji. W trybie Sega (a także na kontrolerze od SMD), joye też nie działają bo konsola zachowuje się jakby cały czas było wciśnięte fire.
Z innych zwykłych joyi bez przełącznika działają niektóre.

Wychodzi na to, że są co najmniej dwa rodzaje sygnału fire i dla sprzętów dostosowanych do joysticków jednoprzyciskowych nie ma znaczenia który dostają. Ale A7800 je rozróżnia i na nieszczęście moje najfajniejsze joye dają nie to fire co potrzeba :(
Ktoś z Was wie coś więcej na ten temat ? Jest to gdzieś dokładnie opisane w sieci ?
Ciekawe czy dałoby się zrobić jakąś przejściówkę zamieniającą jedno fire w drugie :)

ODPOWIEDZ