Vectrex - problem z dźwiękiem i kontrolerem (rozwiązanie)

Atari Jaguar, NEC PC Engine, SNK Neo Geo i inne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Vectrex - problem z dźwiękiem i kontrolerem (rozwiązanie)

Post autor: PapaHerbal » 2018-07-17, 22:41

Ostatnio coś mnie naszło, aby na dobre rozmówić się z Vectrex'em.
Miałem z nim od dłuuuuugieeeego czasu spory problem. Ale po kolei;
Pewnego dnia w posiadanym przeze mnie egzemplarzu, zauważyłem, że tylko część dźwięków dobiega z głośnika (tak jakby wysiadł jeden kanał). Stało się to dosyć irytujące. Ponadto zaczęły się problemy z kontrolerem, którego część przycisków przestała reagować a sam "analog" też nie działał prawidłowo...
Rozkręciłem dziada. Kontroler również. Wyczyściłem co się dało. Sprawdziłem ścieżki i kabel w kontrolerze. Wszystko wydawało się być OK.
Po kilku miesiącach, kiedy ponownie uruchomiłem konsolę, okazało się, że dźwięku nie ma już wcale. Zniechęcony odstawiłem Vectrex'a w kąt.
Dwa tygodnie temu przenosząc retroklamoty, przewinął mi się przez ręce. Spojrzałem na niego i powiedziałem sobie w duchu "albo ty, albo k@#$a ja!"
Wcześniej wiele razy próbowałem znaleźć w sieci solucję mojego problemu. Bezskutecznie. Może słabo szukałem... :|
Tym razem postanowiłem nie dać za wygraną i chciałbym podzielić się z Wami jego rozwiązaniem. :)
Winnym całego zamieszania okazał się być chip General Instrument AY-3-8912, który (!) odpowiedzialny jest również za problemy ze sterowaniem.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Początkowo sądziłem, że rzecz może tkwić w zaśniedziałych pinach. Jednak po ich przeczyszczeniu okazało się, że to nie to.
Niestety dostępność chipa o tym numerze jest raczej licha, w przeciwieństwie do jego młodszego brata AY-3-8912A, którego to zakupiłem niezwłocznie. :)
W związku z tym, że (wg. info znalezionego w necie) egzemplarze Vectrex'a wyprodukowane w Hong Kongu posiadają ten układ na podstawce, jego wymiana okazała się dziecinnie prosta. :D
Wszystkie problemy - jak ręką odjął!
Całkowity koszt naprawy - ok. 25 PLN :D :D :D
Obrazek

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Vectrex - problem z dźwiękiem i kontrolerem (rozwiązanie)

Post autor: alf » 2018-07-18, 07:57

Vectrex to dla mnie temat nieokiełznany, gdyby nie Ty to w ogóle nie wiedziałbym co to jest.

Niemniej jednak gratuluje rozwiązania problemu. Całe szczęście układ ten był w podstawce i nie musiałeś niepotrzebnie grzać lutownicą elektroniki wewnątrz konsoli.

ODPOWIEDZ