Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

PS, PS2, PS3, PS4, PS5
Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Manifesto » 2013-10-07, 22:46

mentor93 pisze: Choć myślę, że mało kto chciałby podawać komuś swoje sprawdzone źródło, to monikar41 jest chyba dosyć znana temu forum, więc mogę Ci polecić tę Allegrowiczkę. Miałem z nią jeden problem, kiedy kupiłem u niej jakąś grę, która na PSX-ie nie działała, a na PS2 i PS3 - już tak. Ale po tym zaczęła chyba sprawdzać inne gry dokładniej, bo odwołała licytowaną przeze mnie aukcję gry Resident Evil, bo okazało się, że i ta gra na PSX-ie nie działa. Mimo to, lepiej chyba kupować u niej te płyty, które mają stan przynajmniej "dobry"
Znam tą sprzedawczynię (kto by nie znał), aczkolwiek nic jeszcze u niej nie kupiłem. Niestety właśnie ten stan "dobry" mnie od niej odstrasza. Z odpowiedzi na pytania o interesujące mnie gry, które jej zadawałem wynika, że stan dobry to u niej płytka ze sporą ilością rys. Sam staram się kupować gry w stanie co najmniej bdb, tyle, że akurat w przypadku sprzedawców "hurtowych" kilka razy już zawiodłem się na stanie płyt, mimo że opisywane były przez nich jako właśnie stan bardzo dobry. Kupując gry od okazjonalnych kolekcjonerów zdarzyło mi się to tylko raz.
mentor93 pisze: I wątpię, aby większość Allegrowiczów, którzy deklarują się jako "kolekcjonerzy" faktycznie nimi była. Pewnie mówią tak, bo to brzmi lepiej i bezpieczniej...
Powiem Ci szczerze, że wbrew pozorom dosyć łatwo to ocenić. A przynajmniej mi to przychodzi bez większego trudu. Wystarczy popatrzeć na ilość i jakość wystawianych gier (kolekcjonerzy raczej nie sprzedają gier w dużej ilości, nie mają w swojej ofercie mnóstwa crapów, często oferują za to pojedyncze, dość unikalne tytuły) oraz wymienić kilka maili ze sprzedającym, zobaczyć w jaki sposób opisują przedmiot, spojrzeć w "historię" sprzedaży, komentarze ect.
mentor93 pisze:Co do Twoich "luźnych przemyśleń", to lepiej chyba mieć sprawdzonego sprzedawcę i kupować u niego. A jeśli nie ma on pożądanego przez Ciebie tytułu, to kupić u kogoś innego, ale na aukcji z rzeczywistymi zdjęciami przedstawiającymi przedmiot z każdej strony.
Od kilkunastu lat kupuje na Allegro i nigdy nie kupiłem przedmiotu bez rzeczywistego zdjęcia. Tyle tylko, że w ocenie stanu płyty zdjęcia nie pomogą - można jedynie polegać na skrupulatności (i uczciwości) sprzedawcy. A ta nie zawsze jest dokładna. Na szczęście tylko raz zdarzyło mi się aby sprzedawca nie chciał mi zwrócić pieniędzy za grę nie odpowiadającą opisowi. Jeśli zaś chodzi o jednego, upatrzonego sprzedawcę, to może być tutaj problem, gdyż ja często kupuję gry, które na Allegro jest raczej ciężko dostać. Mam swoje inne źródło i tak jak piszesz raczej nie palę się do tego aby się nim chwalić ;)

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Bodzio » 2013-10-13, 11:43

1. Jeśli chodzi o mnie to przede wszystkim staram się kupować gry z którymi mam jakieś wspomnienia lub obowiązkowe pozycje dla posiadaczy PSXa. Tych gier jest taka masa, że staram się zaczynać zakup od tych, które mi się uda zdobyć w jak najniższej cenie. No chyba, że na allegro pojawi się jakiś rzadki tytuł w miarę rozsądnej cenie, to wtedy też się daję skusić. Ogólnie cena odgrywa duże znaczenie, więc dość często przeglądam allegro by kupić coś ciekawego. W sumie gry na PSXa to u mnie priorytet. Z innymi sprzętami skupiam się głównie na konsolach, a gry kupuję przy okazji.

2. Co do sprzedawców to mi to w sumie obojętne, byleby miał komentarze ok i normalną cenę wysyłki. Nie przykuwam pedantycznej uwagi do stanu gier i jestem w stanie sporo znieść (w konsolach mam inaczej) dlatego kupuję od byle kogo, byleby cena była fajna.

A odnosząc się do Twoich przemyśleń to faktycznie coś ostatnio na allegro w dziale z PSX nie pojawia się zbyt wiele ciekawych gier, zwykle to jakieś crapy. Wydaje mi się, że jeszcze rok temu było tego znacznie więcej. Nie ma też tak jak kiedyś fajnych zestawów gier po kilka sztuk, na których można sporo przyoszczędzić.


Na koniec mam małą sugestię. Ponieważ praktycznie od początku wszystkie posty są poświęcone PSXowi to proponowałbym zmianę tematu tego posta (usunięcie PS2) i przeniesienie go do działu z szarakiem.

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Manifesto » 2013-10-13, 20:57

Crapów na Allegro jest sporo, ale martwi mnie co innego - całkowita powtarzalność niektórych i praktycznie kompletny brak innych tytułów. Gdybym nie sprowadził sobie np. Warhammer: Shadow of the Horned Rat z innego źródła mógłbym tej gry szukać tam wieki. Rozumiem, że Allegro tworzą ludzie i że to oni sprzedają gry, ale sądzę, że kiedyś było tam prościej kupić jakiś unikalny tytuł.
Choć muszę przyznać, że niektóre gry można kupić obecnie znacznie taniej niż kiedyś - za takie Vagrant Story swego czasu trzeba było zapłacić co najmniej stówę, dziś można je mieć za niemal połowę mniejsze pieniądze. Ale ta tendencja dotyczy niestety tylko garstki tytułów.

Joohn
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 23
Rejestracja: 2011-04-26, 07:03

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Joohn » 2013-11-26, 10:12

Fajny temat więc dołożę swoje 3 grosze :)

PSX to konsola z którą mam najwięcej wspomnień i na niej się najbardziej skupiam. Mam wishlistę ok. 120 tytułów i głównie wg niej robię zakupy. Priorytet mają gry które miałem za młodu (i jak idiota sprzedałem za czasów liceum :cry: ) oraz te które pamiętam z recenzji np. w Secret Service i zawsze chciałem mieć, a nie miałem okazji. Uwielbiam też zbierać serię gier, cross-platformowo np. Pro Evolution Soccer (począwszy od ISS na SNESa, poprzez ISS Pro, itp), Ridge Racer (brakuje mi jeszcze edycji na N64, 3DS, Vitę i X360...) Największa frajdę mam potem z ogrywania takich tytułów i doświadczania postępu, np. przepaść między Tekken a Tekken 3, a potem Tekken Tag Tournament - WOW!

Kupuję przede wszystkim na Allegro, czasem w jakimś zestawie z którego sprzedam potem duble. Sprzedawca jest dla mnie nieistotny, sugeruję się przede wszystkim zdjęciem i opisem, jak nie jestem pewien to zadaje pytanie. Poluję też tylko na wersje premierowe. Staram się też od razu kupić więcej gier od jednego sprzedawcy i wtedy nawet wskakują tytuły z poza wishlisty ;)

Najbardziej jestem dumny z posiadania klasyków, czyli MGS, Crash, Resident Evil, Vagrant Story, Silent Hill, FFVII, ale też z kilku rzadszych a świetnych tytułów: Loaded, Rapid Racer, Vigilante 8 i Twisted Metal 2.

Wish lista się cały czas rozwija, oczywiście uber celem jest zebranie WSZYSTKIEGO (1837 tytułów w PAL, o ile lista którą posiadam jest kompletna), ale nie wiem czy to jest w ogóle 'obtainable' ;) No i jeszcze inne platformy.. brr .. jak żyć?
Wyprzedaż kolekcji: https://retroage.net/forum/viewtopic.php?f=37&t=7873
Aktualna dostępność gier: https://1drv.ms/x/s!AmFL73E_YQ0oqkWFGmj ... 3?e=Ep45C9
GB,GBA,GBA-SP,MT-777DX,SMS,SMD,SAT,DC,NES,
SNES,N64,GC,WII,NDS,PSX,PS2,PS3,PSP,PSV,X,X360

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Manifesto » 2013-11-26, 11:26

Cóż - powodzenia w zebraniu full setu, choć wg mnie kupowanie np. ewidentnych crapów to strata pieniędzy. Rozumiem jednak, że ktoś może mieć chęć zebrać wszystkie tytuły, ale jest to arcytrudne zadanie gdyż z roku na rok ilość dostępnych na aukcjach gier na PSX raczej maleje i mogłoby się to co najwyżej udać komuś kto posiada do dyspozycji ogromną sumę pieniędzy (jeśli byłby w stanie znaleźć wszystkie gry w kompletnym stanie i premierowych edycjach, w co wątpię). Ale dlaczego tylko PAL? Ja osobiście nie wyobrażam sobie ograniczać się tylko do PALowskich wersji gier, straciłbym wtedy wiele niezapomnianych chwil spędzonych przy Xenogears (najlepszy jRPG ever), FF Tactics (najlepszy Tactics RPG ever) czy Parasite Eve (dwójeczka nie jest zła, ale to już nie to samo co genialna jedynka), a gry które wymieniłem to tylko czubek góry lodowej.

Joohn
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 23
Rejestracja: 2011-04-26, 07:03

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Joohn » 2013-11-28, 12:55

Manifesto pisze:Rozumiem jednak, że ktoś może mieć chęć zebrać wszystkie tytuły, ale jest to arcytrudne zadanie gdyż z roku na rok ilość dostępnych na aukcjach gier na PSX raczej maleje i mogłoby się to co najwyżej udać komuś kto posiada do dyspozycji ogromną sumę pieniędzy (jeśli byłby w stanie znaleźć wszystkie gry w kompletnym stanie i premierowych edycjach, w co wątpię).

Dlatego napisałem, że jest to uber cel ;) W polskich warunkach geograficznych, lokalowych i zarobkowych, realnie patrząc - nieosiągalny. Co nie zmienia faktu, że przyjemnie jest odhaczać kolejną pozycję na pełnym spisie tytułów.
Manifesto pisze:Ale dlaczego tylko PAL?
Trzeba sobie postawić jakieś ramy, bo inaczej można oszaleć. Mam na uwadze wiele tytułów w NTSC, ale nie skupiam się szczególnie na nich, tutaj już większy priorytet mają u mnie gry na inne platformy. Wiem, że to są zacne tytuły, w chwila zwątpienia podczas przeglądania e-baya sobie powtarzam "i tak masz w co grać" i staram się trzymać ram ;)
Wyprzedaż kolekcji: https://retroage.net/forum/viewtopic.php?f=37&t=7873
Aktualna dostępność gier: https://1drv.ms/x/s!AmFL73E_YQ0oqkWFGmj ... 3?e=Ep45C9
GB,GBA,GBA-SP,MT-777DX,SMS,SMD,SAT,DC,NES,
SNES,N64,GC,WII,NDS,PSX,PS2,PS3,PSP,PSV,X,X360

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Manifesto » 2014-03-30, 10:59

A na Allegro póki co dalej posucha (z małymi wyjątkami), rzadkich gier jak na lekarstwo, odnoszę wrażenie, że ludzie coraz rzadziej pozbywają się gier na PSXa. Dla mnie to nie problem gdyż czasem kupuję gry na eBayu, a poza tym mam jeszcze inne źródło, znacznie bardziej pewne niż eBay. Tyle tylko, że to właśnie na Allegro można było jak dotąd kupić gry w najbardziej korzystnych cenach (ostatnio np. Kula World poszła za stosunkowo niewielkie pieniądze - około 120 zł). Największy problem jest z grami RPG - w kółko powtarzają się te same tytuły (FF VII&VIII, Vagrant Story), w dodatku pełno tam mało komu potrzebnej "japońszczyzny".

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Bodzio » 2014-03-30, 11:13

No niestety ostatnio bida i to nawet nie tylko w dziale z grami, ale i ze sprzętem też. Poza tym sprzedawcą co wystawiał ostatnia Kula World i parę innych topowych gierek to rzadko się coś trafia. Co gorsza, szukam parę gierek z dolnej półki jak np. Spiderman i też tego jak na lekarstwo. Coraz więcej też "niemców" i trzeba uważać nieraz na aukcji.

Awatar użytkownika
Kaplitov
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 456
Rejestracja: 2013-11-02, 13:52
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Kaplitov » 2014-03-30, 15:58

Dziwicie się? Gier już od dawna nie produkują, a kolekcjonerów i graczy tylko przybywa. Z dnia na dzień liczba gier jak i sprzętu dostępnego na allegro będzie tylko maleć.
Pegasus IQ502/MT777DX | SNES | Playstation [Fat] | Playstation 2 [Slim] i [FAT] | Playstation Portable [Street] | Xbox Classic x2 | Wii | DS Lite | Nintendo 3DS | Nintendo 64 | Gameboy Color |

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Manifesto » 2014-03-30, 18:05

To, że skończyły się czasy, kiedy wchodziło się na Allegro i zastanawiało co wybrać spośród kilkunastu pozycji absolutnie mnie nie dziwi. W końcu musiało to nastąpić, tyle tylko, że stało się to dość gwałtownie - w ubiegłym roku było od groma ciekawych aukcji, często jednocześnie. W tym roku zaś jest jedna, wielka posucha, rzadko kiedy pojawiają się kompletne, premierowe wersje rzadkich gier (w tym roku poza Suikodenem II, Klonoą i Kula World nie widziałem gier z pierwszych dwóch kategorii naszej listy rzadkich tytułów). Szkoda, zwłaszcza dla ludzi, którzy traktują Allegro jako jedyne źródło uzupełniania kolekcji.

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Don » 2014-04-20, 20:33

Ja od czasu kupna i urzadzania mieszkania (jakies 5 miesiecy temu) znacznie ograniczylem swoj czas na zbieranie gier, udzielanie sie na forum i przeczesywanie allegro. Tym bsrdziej zdziwil mbie Twoj post Manifesto. Musze sprawdzic w praniu, alewidzialem tam kilku sprzedawcow ktorzy wysylali towar z UK. Znikneli tak szybko?

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Manifesto » 2014-04-25, 09:41

Don, nie wiem, przeglądając Allegro raczej skupiam się na tytułach, dopiero gdy mnie coś zainteresuje klikam i sprawdzam szczegóły (niestety, interesuje mnie coraz mniej aukcji), tym samym nie odpowiem na Twoje pytanie - być może ci sprzedawcy jeszcze są. Faktem jest jednak to, że obecnie duża większość oferowanych gier na PS1 to gry średnie&crapy i sprzedają je głównie tzw. sprzedawcy hurtowi (być może właśnie również ci o których piszesz). Brakuje mi aukcji rzadszych gier - zwłaszcza od ludzi którzy wyprzedają swoją kolekcję, tacy zazwyczaj mają interesujące tytuły bo mało kto kolekcjonuje słabe gry. Handlarze zazwyczaj oferują te same, w większości lipne tytuły. Owszem, ktoś może powiedzieć, że zawsze było więcej ofert gier słabych niż porządnych, jednak kiedyś te proporcje były jednak inne, rzadkich tytułów było znacznie więcej. Moim zdaniem powoli nadchodzi czas, kiedy wartościowych gier w przyzwoitym stanie będzie na Allegro bardzo mało, a jeśli będą, to bardzo drogie (już mamy przykłady - pierwszy Crash za 130 zł czy ten sprzedawca - fantasta który oferuje jRPG za 200 % wartości). Takich aukcji jak wspomniany w innym temacie Blood Omen: Legacy of Kain jest jak na lekarstwo - ta gra zresztą w takim stanie i w wersji kompletnej pojawiła się na Allegro chyba pierwszy raz od roku. Zdziwię się jak pójdzie taniej niż za 150 zł.

matzll
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 34
Rejestracja: 2014-07-15, 15:10

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: matzll » 2014-07-16, 14:16

Jestem z ofertą allegrową gier na PSX na bieżąco od dość długiego czasu i faktycznie rzadko coś ciekawego wyskakuje.
Choć jest akurat w tej chwili Tombi!, w cenie 250zł (jeszcze do neidawna było 280zł). Jest to ciekawa propozycja z czysto kolekcjonerskiego punktu widzenia i cena jest do przyjęcia. Na ebay'u o wiele drożej stoją PALowskie wersje. Gdybym nie miał innych priorytetów na liście to bym kupił ;)

PS. Jest też aukcja Saga Friontier 2, teraz 140zł, ciekawe ile się skończy? Mnie udało się ją na allegro znaleźć za ok 80zł jakiś rok temu.
NES, Sega Master System, Mega Drive, Super Nintendo, Sega Saturn, Playstation, Nintendo 64, Dreamcast, Playstation 2, Gamecube, Xbox, Xbox 360, Playstation 3, Wii, Wii U, Playstation 4, Gameboy Micro, PSP, Nintendo DS Lite, Nintendo 3DS, New 3DS XL

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: Bodzio » 2014-07-16, 15:32

To Tombi! za 250zł kompletnie dyskredytuje brak instrukcji. Taką grę, za tą cenę, kupuje się raczej jedynie do kolekcji, dlatego brak instrukcji to duży minus i wątpię, że zejdzie za to 250zł.

matzll
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 34
Rejestracja: 2014-07-15, 15:10

Re: Kolekcjonowanie gier na PSX i PS2

Post autor: matzll » 2014-07-16, 16:10

Pewnie nie zejdzie, takie uroki allegro w sumie.
Czy warte 250zł to już kwestia do indywidualnej oceny. Nikt raczej nie odczuwa nieodpartej potrzeby zakupu Tombi!, ale jeśli takowa by zaistniała to sprawa instrukcji okazałaby się kosztem rzędu kilkuset złotych :) I pytanie - czy warto?
NES, Sega Master System, Mega Drive, Super Nintendo, Sega Saturn, Playstation, Nintendo 64, Dreamcast, Playstation 2, Gamecube, Xbox, Xbox 360, Playstation 3, Wii, Wii U, Playstation 4, Gameboy Micro, PSP, Nintendo DS Lite, Nintendo 3DS, New 3DS XL

ODPOWIEDZ