Xperia Play

PS, PS2, PS3, PS4, PS5
ODPOWIEDZ
Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Xperia Play

Post autor: Kiriki-kun » 2015-06-10, 17:13

Ostatnio naprawiłem swoją starą Xperię Play, i doszedłem do wniosku że byłoby warto napisać o niej kilka zdań. Pewnie nie wszyscy są zaznajomieni z tym modelem, a komuś może się spodobać.

Jest to smartfon wydany wtedy jeszcze przez Sony Ericsson. Jeśli chodzi o budowę to jest to slider z 4 calowym wyświetlaczem i dwoma aparatami.
To co w niej jest wyjątkowe to wyposażenie jej w wysuwanego pada. Wydawać by się mogło że wiele zmieścić się tam nie da, ale znalazły się tam oprócz strzałek i kółka, krzyżyk, kwadrat, trójkąt dwie dotykowe gałki analogowe, start, select, opcje, L1, R1 oraz L2 i R2 w formie przycisków głośności.
Będąc już przy padzie kilka słów odnośnie jego wygody. Jest dosyć mały, ale używa się go dobrze. Oczywiście lepiej będzie leżał w małych chińskich rączkach niż u kogoś z łapą drwala ale to nie powinno nikogo zaskoczyć. Mieszane uczucia mam za to w przypadku gałek. Są fajnym dodatkiem i miło że Sony chciało nas trochę rozpieścić, ale działają połowicznie. Jeśli gramy w coś co nie wykorzystuje gałki i symuluje nam ona przyciski kierunkowe, to jest dobrze. Nawet bardzo. Problem zaczyna się, jeśli wychylenie gałki ma znaczenie. Ciężko ją wyczuć i często zjeżdżałem z niej palcem. Więcej zastrzeżeń nie mam, przyciski mają delikatny ale wyraźny skok, a L i R są dobrze wyprofilowane.
Jeśli chodzi o wymiary telefonu, to nie jest źle. Wiadomo, jest grubszy niż to do czego aktualnie jesteśmy przyzwyczajeni, ale dzięki ładnie zaokrąglonym brzegom dobrze leży w kieszeni i nie odczuwa się tak tych kilku mm więcej.

Zagłębie się teraz trochę w specyfikację techniczną która jest największym problemem.
Nie dość, że jest już stara to w dniu premiery też szału nie było. Na pokładzie znalazł się jednordzeniowy procesor 1Ghz, 400 MB pamięci wbudowanej (tak, niecałe pół GB) i 500 MB RAMu.
Wystarczy rzucić okiem żeby zauważyć że przy smartfonie dedykowanym do grania, często będzie nam brakować mocy obliczeniowej. Sytuacje trochę poprawiają "kucharze" ciągle wydający nowe ROM'y, poprawiając wydajność i umożliwiając podkręcanie.
Bardzo dobry za to jest dźwięk. Telefon został wyposażony w dwa dobrej jakości głośniki.

Przejdźmy jednak do kwestii najważniejszej, czyli gier. Na początku miało być wspaniale, Sony obiecywało wydanie najlepszych tytułów z PSX'a na Xperie Play, ale na obietnicach się skończyło.
Dostępny jest chyba tylko Crash Bandicot zainstalowany domyślnie. Miły gratis ale jeszcze bardziej podkreśla zaprzepaszczony potencjał.
Jeżeli chcemy pograć w coś innego, zostają nam jedynie emulatory. Wybór jest bardzo szeroki, zależny od konsoli którą chcemy emulować. Możemy odpalić gry z PSX'a, Game Boyi, N64, SNES, NDS i kilka innych. Najlepsze są oczywiście płatne, ale nie są drogie i warte swojej ceny.
Na razie przetestowałem działanie gier PSX i GBA na fPSe oraz My Boy!. Gry działają płynnie w 60 FPS'ach, można zapisywać je w dowolnym momencie, GBA ma funkcję przyśpieszenia i obydwa programy są wyposażone w setkę innych opcji, w tym granie w multi.
Najważniejsze są jednak wrażenia z rozgrywki, a te prawie nie ustępują tym które znamy z oryginalnych konsol. Przy konsolach stacjonarnych czasami można odczuć że ekran jest mniejszy niż powinien, ale rzadko kiedy jest do dużym problemem.

Plusy:
-Wysuwany pad
-dwa głośniki
Minusy:
-słaba specyfikacja techniczna

Moja ocena: 7/10
Na pewno warto się w nią wyposażyć, jest bardzo wygodna i jedyna w swoim rodzaju.
Niestety niska wydajność czasami jest bardzo odczuwalna

ODPOWIEDZ