System Ocen

Preferowany system ocen:

Czas głosowania minął 2012-07-18, 19:29

Przyzwyczaiłem się do obecnego systemu
5
50%
Nie dla crapów z ładną oprawą, chce nowego systemu
5
50%
 
Liczba głosów: 10

Spikain
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 948
Rejestracja: 2011-09-11, 10:16
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: System Ocen

Post autor: Spikain » 2012-07-12, 21:28

Axi0maT pisze:
Spikain pisze:Zresztą najważniejsze i tak jest to, że najlepiej jakby ocen w ogóle nie było. Bo promują lenistwo, nie mają żadnego innego zastosowania.
Nie zgodze sie. Ludzi ktorzy wchodza w dana recenzje zasadniczo podzielilbym na dwa typu. Tych ktorzy czytaja material od deski do deski i tych ktorzy szukaja dobrych gier na dana platforme - wchodza, patrza jaka jest ocena i jesli wysoka to dopiero czytaja o czym jest dana gra. Wg ciebie kazdy wchodzi w recke tylko i wylacznie po to zeby zerknac na ocene i zamknac strone? Nie wierze w to.
Nie każdy. Twierdzę, co napisałem wyżej, że ocena recenzenta to czysty subiektywizm, który jest zmienny, dla każdego z osobna. To co dla kogoś jest crapem, może równie dobrze być czystym geniuszem dla kogoś innego. Czytając recenzję można to wychwycić, bo zawiera również informacje, czyli coś, czego ocenom brakuje. Ocena to suchy numerek, który zupełnie nic nie oznacza. Chyba że bierzesz w ciemno wszystko, czemu recenzent x nadał numerek 8+.
Czytanie recenzji dopiero po zobaczeniu oceny też jest kompletnym bezsensem. Na podstawie recenzji można stwierdzić, czy recenzent/oceniający ma podobny gust do twojego (przynajmniej w jakimś tam stopniu). Gdybym sugerował się ocenami przed przeczytaniem opisu gry, to dziś pewnie nie zagrałbym w wiele bardzo fajnych pozycji.

Tak naprawdę wszystko, czego potrzebuje gracz, mieści się w tekście stanowiącym opis/recenzję. Bo co mnie obchodzi, że ludzie wysoko oceniają survival horrory, skoro zupełnie mi ta stylistyka nie pasuje. Podobnie będzie z tobą i jRPGami. Przecież tak wiele z nich ma wysokie oceny.
A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo przecież czasami wystarczy jakiś irytujący szczegół, jakaś mechanika, która ci nie pasuje - i nie będzie ci pasować cała gra. Może mieć świetny klimat, doskonałą muzykę, genialną fabułę, ale jak zastosują system walk, który od zawsze cię irytuje, to wyrzucisz pieniądze w błoto. I tego możesz się ustrzec czytając opis gry, a nie oglądając puste numerki.

Awatar użytkownika
Storms
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1433
Rejestracja: 2007-06-23, 08:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: System Ocen

Post autor: Storms » 2012-07-13, 06:05

Spyro1993 pisze:Ponieważ jakaś gra może być wielka, jednak grafika może być słabasza, a to powoduje, że gra otrzymuje niższą note. Jak wiadomo - grafika to nie wszystko.
To co że ogólna będzie niższa, jeżeli za grafikę będzie 6 a grywalność 10 to i tak można odczytać że grywalność jest tu elementem dominującym według recenzenta. Zdecydowanie pozostawił bym stary system i dodał nowy w stylu "wasze oceny".
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Storms, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: System Ocen

Post autor: Axi0maT » 2012-07-13, 06:39

Spyro1993 pisze:Ponieważ jakaś gra może być wielka, jednak grafika może być słabasza, a to powoduje, że gra otrzymuje niższą note. Jak wiadomo - grafika to nie wszystko.
Szukasz wielkiej i fajnej gry - patrz na grywalnosc. Skoro ma slabsza grafike to znaczy tylko i wylacznie tyle ze wcale nie jest taka wielka - kuleje w tym jednym aspekcie - i to wlasnie uwidacznia ocena ogolna. Powtarzam po raz kolejny - nie mylcie oceny ogolnej z grywalnoscia!!! Tak w ogole to sobie mysle ze moze to slowo "Ogolna" jest mylace. Moze powinno byc "Srednia" i wtedy inaczej byloby postrzegane?
Spikain pisze:Gdybym sugerował się ocenami przed przeczytaniem opisu gry, to dziś pewnie nie zagrałbym w wiele bardzo fajnych pozycji.
Podaj jakis konkretny przyklad.
Spikain pisze:Bo co mnie obchodzi, że ludzie wysoko oceniają survival horrory, skoro zupełnie mi ta stylistyka nie pasuje.
Wiadomo ze nie tylko na ocene sie patrzy ale wlasnie na takie rzeczy jak gatunek - wiec nie mieszajmy oceniaczka z informacjami o grze - to calkiem inna para kaloszy.

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 731
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: System Ocen

Post autor: tbxx » 2012-07-13, 08:21

Jeszcze raz, fakt nowy system promuje gry z lepszą grywalnością ale nie są to jakieś wielkie różnice. Dwa najbardziej drastyczne przykłady:

oceny: Grywalność 10, Grafika 1, Dźwięk 1
obecna ocena: 4
nowa ocena: 5.5

oceny: Grywalność 1, Grafika 10, Dźwięk 10
obecna ocena: 7
nowa ocena: 5.1

zasadniczą różnicą miedzy systemami jest skala ocen, w nowym systemie pojawiają się np oceny 5.1, 5.2 które są nie możliwe w obecnym systemie...

BloodyClaw
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 354
Rejestracja: 2011-12-31, 13:20
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: System Ocen

Post autor: BloodyClaw » 2012-07-13, 09:44

Omawiany temat też był dla mnie ostatnio powodem do rozkminy z racji pisania recenzji Devil May Cry. W dużej mierze zgadzam się z tbxx - średnia arytmetyczna wydaje się zaniżać faktyczną wartość gry. Dobrym przykładem na to są np gry z serii Bomberman (pasuje do przytoczonego wcześniej przykładu: 10,1,1). W ogóle zaczynam powoli dochodzić do wniosków, że zbyt sztywny system ocen stosowany do recenzji gier (który przez wiele lat sam uważałem za wzorcowy i jedynie słuszny) np. różniących się gatunkowo, nie do końca oddaje ich faktyczne zalety. Może na ostateczną ocenę gry powinny się też składać indywidualne cechy danej pozycji np. klimat lub fabuła?

Axiomat sugeruje, żeby przy dyskusjach nie mylić oceny ogólnej z grywalnością, ale w takim razie czym jest owa "ocena ogólna"? Bo dla mnie tak naprawdę jest właśnie ową "grywalnością". Noty za grafikę, czy muzykę nie powinny być traktowane na równi z ową radością płynącą z gry, ponieważ to ona jest ostatecznym wyznacznikiem jakości produktu.
Ostatnio zmieniony 2012-07-13, 16:43 przez BloodyClaw, łącznie zmieniany 1 raz.

Spikain
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 948
Rejestracja: 2011-09-11, 10:16
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: System Ocen

Post autor: Spikain » 2012-07-13, 10:55

Podaj jakis konkretny przyklad.
Konkretny przykład nie ma znaczenia, bo chodzi o moje indywidualne preferencje. Ale niech ci będzie: Odama dostała w recenzjach oceny 5-6/10, co nie skłoniłoby mnie do kupna tej gry. Dopiero zagłębienie się w opis wyjaśniło, że ta niska ocena to przede wszystkim przez "kiepską grafikę" (co jest bzdurą) i "wysoki poziom trudności" (co nie jest minusem). Ludzie różne rzeczy uznają za zalety/wady, różne rzeczy im przeszkadzają. I dla mnie Odama nie jest grą, która zasłużyła sobie na 6/10.

Odwrotna sytuacja jeszcze lepiej pokazuje, o co mi chodzi: spójrz na te wszystkie gry, które mają wysokie oceny, ale dla ciebie są niegrywalnymi gniotami. Gdyby sugerować się tylko ocenami, byłbyś w dupie. Tego nie da się nigdy w stu procentach uniknąć, ale oceny są tu wybitnie zwodnicze.

Spikain pisze:Bo co mnie obchodzi, że ludzie wysoko oceniają survival horrory, skoro zupełnie mi ta stylistyka nie pasuje.
Wiadomo ze nie tylko na ocene sie patrzy ale wlasnie na takie rzeczy jak gatunek - wiec nie mieszajmy oceniaczka z informacjami o grze - to calkiem inna para kaloszy.[/quote]

No ale właśnie powiedz mi: po co patrzy się na ocenę? Bo jeśli nie ma obok opisu, to ocena zupełnie nic nie oznacza, a jeśli obok jest opis, to ocena przestaje mieć znaczenie. Przecież rozbieżność ocen graczy jest tak ogromna, że szkoda gadać. Najmniejsza jest chyba tylko przy grach typu Ocarina of Time, ale przecież i tak istnieją ludzie, którym się ta gra w ogóle nie podoba.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: System Ocen

Post autor: Axi0maT » 2012-07-13, 11:44

BloodyClaw pisze: takim razie czym jest owa "ocena ogólna"? Bo dla mnie tak naprawdę jest właśnie ową "grywalnością"
Ogolna - to srednia arytmetyczna... Graywalnosc - to grywalnosc... wydawalo mi sie zawsze to logiczne. Widac nie dla wszystkich :(

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: System Ocen

Post autor: Ukukuki » 2012-07-13, 16:10

Szczerze jak już czepiamy się takich szczegółów to bym w ogólnej dał 7+, 6-,5 i żeby to nie była średnia pozostałych tylko ogólna ocena gry. Albo wrócił do dawnego oceniania na zasadzie 5 gwiazdek albo zastosował system szkolny. Mimo wszystko pierwsza opcja z minusami i plusami jest mi najbliższa.
Famicom!

ODPOWIEDZ