System Ocen

Preferowany system ocen:

Czas głosowania minął 2012-07-18, 19:29

Przyzwyczaiłem się do obecnego systemu
5
50%
Nie dla crapów z ładną oprawą, chce nowego systemu
5
50%
 
Liczba głosów: 10

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 731
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

System Ocen

Post autor: tbxx » 2012-07-11, 19:29

Zebrało się adminowi na grzebanie w systemie oceniania gier. Obecnie wyliczamy średnią z trzech dziesięciostopniowych ocen składowych Grywalność, Grafika, Dźwięk. Chciałbym troszkę namieszać i z tych 3 składowych wyliczać średnią ważoną - odpowiednio z wagami 5 dla Grywalności, 3 dla Grafiki i 2 dla dźwięku. Chodzi mi o to, aby grywalne pozycje ze słabą oprawą miały lepsze oceny ogólne od niegrywalnych crapów z ładną oprawą. A jak wam się to widzi.

Awatar użytkownika
hat
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1718
Rejestracja: 2009-03-14, 22:03
Lokalizacja: miasto biznesu i seksu

Re: System Ocen

Post autor: hat » 2012-07-11, 21:33

Słuszna racja :smile:
Ja bym był nawet bardziej radykalny i nie liczył żadnej średniej. Recenzent wystawia ocenę końcową bez żadnych składowych. Ewentualnie można zostawić oceny grafiki i dźwięku, jednak bez liczenia średniej. Obecny system jest do dupy co widać choćby na przykładzie Super Mario 64.
Obrazek

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 731
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: System Ocen

Post autor: tbxx » 2012-07-11, 21:51

Super Mario 64 oceny cząstkowe:
Grywalność 10
Dźwięk 10
Grafika 7
w obecnym systemie ocena ogólna: 9
w nowym systemie: 9.1

Tempest 2000

Grywalność: 10
Grafika: 2
Dźwięk: 8

obecny system: 6.7
nowy: 7.2

nowy system nie wywraca ocen do góry nogami, bardziej zwiększa ich różnorodność (obecny system dopuszcza jedynie takie oceny ogólne: 1, 1.3, 1.7, 2, 2.3, 2.7, 3, 3.3, 3.7... 9, 9.3, 9.7, 10

Awatar użytkownika
hat
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1718
Rejestracja: 2009-03-14, 22:03
Lokalizacja: miasto biznesu i seksu

Re: System Ocen

Post autor: hat » 2012-07-11, 22:15

IMHO dawanie ocen cząstkowych jest bez sensu, ocena powinna być jedna za całokształt. Wszelakie niedoskonałości grafiki, dźwięku i gameplayu recenzent powinien zaznaczyć w tekście recenzji i tyle.
Obrazek

Spikain
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 948
Rejestracja: 2011-09-11, 10:16
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: System Ocen

Post autor: Spikain » 2012-07-11, 22:16

W ankciecie powinna być opcja "oceny nie mają żadnego znaczenia".

Awatar użytkownika
hat
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1718
Rejestracja: 2009-03-14, 22:03
Lokalizacja: miasto biznesu i seksu

Re: System Ocen

Post autor: hat » 2012-07-11, 22:18

Spikain pisze:W ankciecie powinna być opcja "oceny nie mają żadnego znaczenia".
Nie może być takiej opcji, bo ocena ma znaczenie :smile:
Obrazek

Spikain
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 948
Rejestracja: 2011-09-11, 10:16
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: System Ocen

Post autor: Spikain » 2012-07-11, 22:28

Bez kontekstu w postaci recenzji/opisu nie ma najmniejszego sensu, a po przeczytaniu recenzji/opisu nie ma najmniejszego sensu, bo nadal stanowi tylko ocenę indywidualnych przeżyć, które dla każdego człowieka są różne i okraszanie ich numerkiem jest totalnym bezsensem. Ocena ma sens wtedy, kiedy wchodzę na stronę, na której na ocenę danej gry głosowały cztery tysiące osób i widzę, czy jest to raczej 2.3, czy 9.8, co pomaga podjąć decyzję o wydaniu na grę pieniędzy, albo niewydaniu. To, że ktokolwiek, jak obiektywnym być by się nie starał, da grze x ocenę y, nie ma najmniejszego związku z tym, jak gra będzie się podobać mnie.

Więc nie, oceny nie mają znaczenia. :p

Awatar użytkownika
hat
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1718
Rejestracja: 2009-03-14, 22:03
Lokalizacja: miasto biznesu i seksu

Re: System Ocen

Post autor: hat » 2012-07-11, 22:39

Spikain pisze:Bez kontekstu w postaci recenzji/opisu nie ma najmniejszego sensu, a po przeczytaniu recenzji/opisu nie ma najmniejszego sensu, bo nadal stanowi tylko ocenę indywidualnych przeżyć, które dla każdego człowieka są różne i okraszanie ich numerkiem jest totalnym bezsensem.
Nope, w końcu recenzja to właśnie opis odczuć wyniesionych z gry. Skoro recenzent uważa że tytuł zasługuje na siódemkę to jest to jego subiektywna opinia i ma do niej święte prawo.
Spikain pisze: Ocena ma sens wtedy, kiedy wchodzę na stronę, na której na ocenę danej gry głosowały cztery tysiące osób i widzę, czy jest to raczej 2.3, czy 9.8, co pomaga podjąć decyzję o wydaniu na grę pieniędzy, albo niewydaniu. To, że ktokolwiek, jak obiektywnym być by się nie starał, da grze x ocenę y, nie ma najmniejszego związku z tym, jak gra będzie się podobać mnie.
I ci Ci to da, jak cztery tysiące osób oceni grę średnio na 8, a Tobie się nie spodoba i ocenisz ją na trzy? Efekt jest dokładnie taki sam jak ocenienie gry przez jednego człowieka. Recenzja opiera się na zaufaniu, znam autora/pismo/stronę internetową i im ufam, wtedy ocena jest dla mnie w jakiś sposób miarodajna. Kierowanie się notami pięciu tysięcy troli internetowych to jest dopiero bezsens :smile:
Obrazek

Spikain
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 948
Rejestracja: 2011-09-11, 10:16
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: System Ocen

Post autor: Spikain » 2012-07-11, 23:00

hat pisze: Nope, w końcu recenzja to właśnie opis odczuć wyniesionych z gry. Skoro recenzent uważa że tytuł zasługuje na siódemkę to jest to jego subiektywna opinia i ma do niej święte prawo.
Ej, no spoko, ale to w ogóle nie jest kontrargument na to, co napisałem. Ma święte prawo, ale my nic z tej oceny nie wynosimy. Nic zupełnie nam nie daje, nic nie mówi o grze, ani nawet o samych elementach tej gry. A na pewno nie daje ani nie mówi więcej, niż obecny obok niej opis. Prawda jest taka, że ocena istnieje przede wszystkim dla ludzi, którzy po prostu nie lubią czytać i wolą przeczytać jeden numerek, niż ścianę tekstu.
I ci Ci to da, jak cztery tysiące osób oceni grę średnio na 8, a Tobie się nie spodoba i ocenisz ją na trzy? Efekt jest dokładnie taki sam jak ocenienie gry przez jednego człowieka. Recenzja opiera się na zaufaniu, znam autora/pismo/stronę internetową i im ufam, wtedy ocena jest dla mnie w jakiś sposób miarodajna. Kierowanie się notami pięciu tysięcy troli internetowych to jest dopiero bezsens :smile:
Chodzi o rozróżnienie między totalnym crapem, a grą genialną. Bo takie rozróżnienie przy kilku tysiącach osób z zaufanej strony (kiedy np. wiem, że większość ludzi się tam wypowiadających to ludzie, którzy potrafią odróżnić coś kompletnie niegrywalnego od epickiego dzieła sztuki). Bo to oczywiste, że nadal ich odczucia nie będą miały zbyt wiele wspólnego z potencjalnymi moimi odczuciami. I nie, efekt nie jest taki sam, jak ocenienie gry przez jednego autora. Statystyka.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: System Ocen

Post autor: Axi0maT » 2012-07-12, 05:48

tbxx pisze: Chciałbym troszkę namieszać i z tych 3 składowych wyliczać średnią ważoną - odpowiednio z wagami 5 dla Grywalności, 3 dla Grafiki i 2 dla dźwięku. Chodzi mi o to, aby grywalne pozycje ze słabą oprawą miały lepsze oceny ogólne od niegrywalnych crapów z ładną oprawą. A jak wam się to widzi.
Zdecydowanie pozostalbym przy obecnym systemie, ale jesli juz chcecie go na sile zmieniac, to proponowalbym juz rozwiazanie proponowane przez hat'a - czyli ocena ogolna niezalezna od czesci skladowych... Chociaz bede bronil jak lew opinii ze ocena ogolna to wlasnie srednia z tych trzech skladowych. Ocena ogolna mylnie niestety jest kojarzona z grywalnoscia. Jesli ktos szuka grywalnych gier to powinien szukac po tej wlasnie ocenie, a nie po ogolnej. Ogolna to tylko i wylacznie wyznacznik sugerujacy ze w przypadku nizszej oceny cos jest nie tak z gra... moze to byc kiepskawa grafika lub po prostu ogolnie gra jest sredniakiem. Podkreslam jeszcze raz - nie mylmy oceny ogolnej z grywalnoscia!
Spikain pisze:Ocena ma sens wtedy, kiedy wchodzę na stronę, na której na ocenę danej gry głosowały cztery tysiące osób i widzę, czy jest to raczej 2.3, czy 9.8, co pomaga podjąć decyzję o wydaniu na grę pieniędzy, albo niewydaniu.
Spokojnie... do oceniania przez uzytkownikow dojdziemy w swoim czasie.... Tak, przewiduje taka opcje jak najbardziej :)
hat pisze:Recenzja opiera się na zaufaniu, znam autora/pismo/stronę internetową i im ufam, wtedy ocena jest dla mnie w jakiś sposób miarodajna.
Dokladnie tak. Przypomina mi sie wypowiedz bodaj mca64, ktory wprost kiedys stwierdzil ze jesli ja polecam jakas gre to ma pewnosc ze tytul nie bedzie w jego guscie i z pewnoscia go ominie. I przyznam ze sam mam podobnie w stosunku do niektorych recenzentow, bo wiem ze gusta sa inne i nie patrze tylko i wylacznie przez pryzmat samej oceny.

Awatar użytkownika
hat
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1718
Rejestracja: 2009-03-14, 22:03
Lokalizacja: miasto biznesu i seksu

Re: System Ocen

Post autor: hat » 2012-07-12, 12:14

Spikain pisze: Chodzi o rozróżnienie między totalnym crapem, a grą genialną. Bo takie rozróżnienie przy kilku tysiącach osób z zaufanej strony (kiedy np. wiem, że większość ludzi się tam wypowiadających to ludzie, którzy potrafią odróżnić coś kompletnie niegrywalnego od epickiego dzieła sztuki). Bo to oczywiste, że nadal ich odczucia nie będą miały zbyt wiele wspólnego z potencjalnymi moimi odczuciami. I nie, efekt nie jest taki sam, jak ocenienie gry przez jednego autora. Statystyka.
Eee a co to ma wspólnego ze statystyką? Z mojego punktu widzenia nie ma znaczenia ocena tysiąca anonimowych ludzi. Jakie to ma znaczenie skoro gra mi się nie spodoba? Żadne czyli dokładnie takie samo jak ocena jednej osoby.
Obrazek

Spikain
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 948
Rejestracja: 2011-09-11, 10:16
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: System Ocen

Post autor: Spikain » 2012-07-12, 12:26

hat pisze: Eee a co to ma wspólnego ze statystyką? Z mojego punktu widzenia nie ma znaczenia ocena tysiąca anonimowych ludzi. Jakie to ma znaczenie skoro gra mi się nie spodoba? Żadne czyli dokładnie takie samo jak ocena jednej osoby.
To ma bardzo dużo wspólnego ze statystyką. Większa szansa, że twoje odczucia będą zbliżone do średniej z tysiąca ludzi, niż jednej osoby. Tak samo to, że przypadkowy przechodzień na ulicy będzie głosował w wyborach na partię x jest mniej miarodajne niż próbka ze społeczeństwa w postaci tysiąca osób. To nawet nie jest opinia tylko fakty, więc nie ma z czym się sprzeczać. ;p

Zresztą najważniejsze i tak jest to, że najlepiej jakby ocen w ogóle nie było. Bo promują lenistwo, nie mają żadnego innego zastosowania.

Awatar użytkownika
Spyro1993
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2184
Rejestracja: 2008-06-29, 16:49
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: System Ocen

Post autor: Spyro1993 » 2012-07-12, 16:51

hat pisze:Słuszna racja :smile:
Ja bym był nawet bardziej radykalny i nie liczył żadnej średniej. Recenzent wystawia ocenę końcową bez żadnych składowych. Ewentualnie można zostawić oceny grafiki i dźwięku, jednak bez liczenia średniej. Obecny system jest do dupy co widać choćby na przykładzie Super Mario 64.
Moim zdaniem to jest najlepsze rozwiązanie. Można dać ocenę poszczególnych składowych, ale ocena gry jako całości powinna być osobna.
Mój friendcode:
Nintendo 3DS: 1075-0891-4847
Nintendo Switch: SW-7223-6894-3313

(2b v ~2b) - Szekspir

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: System Ocen

Post autor: Axi0maT » 2012-07-12, 20:07

Spikain pisze:Zresztą najważniejsze i tak jest to, że najlepiej jakby ocen w ogóle nie było. Bo promują lenistwo, nie mają żadnego innego zastosowania.
Nie zgodze sie. Ludzi ktorzy wchodza w dana recenzje zasadniczo podzielilbym na dwa typu. Tych ktorzy czytaja material od deski do deski i tych ktorzy szukaja dobrych gier na dana platforme - wchodza, patrza jaka jest ocena i jesli wysoka to dopiero czytaja o czym jest dana gra. Wg ciebie kazdy wchodzi w recke tylko i wylacznie po to zeby zerknac na ocene i zamknac strone? Nie wierze w to.
Spyro1993 pisze:ocena gry jako całości powinna być osobna
dlaczego?

Awatar użytkownika
Spyro1993
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2184
Rejestracja: 2008-06-29, 16:49
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: System Ocen

Post autor: Spyro1993 » 2012-07-12, 21:04

Axi0maT pisze:
Spyro1993 pisze:ocena gry jako całości powinna być osobna
dlaczego?
Ponieważ jakaś gra może być wielka, jednak grafika może być słabasza, a to powoduje, że gra otrzymuje niższą note. Jak wiadomo - grafika to nie wszystko.
Mój friendcode:
Nintendo 3DS: 1075-0891-4847
Nintendo Switch: SW-7223-6894-3313

(2b v ~2b) - Szekspir

ODPOWIEDZ