Skladamy swoj automat

Automaty do gier znajdowaly sie zwykle na dworcach,w pubach, w "salonach gier" itp. na ktorych mozna bylo pograc wrzucajac zeton. Stick, przyciski ekran TV lub lapki i fliper. Przezycia nie do z'emulowania.
Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Skladamy swoj automat

Post autor: Inlagd sill » 2006-11-08, 18:18

W odroznieniu od tematu Kupujemy swoj automat, gdzie poruszane sa glownie sprawy kupna, kosztow i okazji, chcialbym w tym temacie poruszac tu kwestie dot. podstawowych informacji co jest czym i co z czym polaczyc, zeby wszystko dzialalo.

Na poczatek prosilbym osoby zorientowane w temacie o linki (lub informacje) dot. podstawowych informacji o automatach. Sam duzo nie znalazlem, ale to pewnie z racji moich poczatkow w tej dziedzinie. Mowiac inaczej: zdecydowalem sie na automat, a ze wiele w tym temacie nie wiem, to potrzebuje na poczatek przystepne FAQ dla poczatkujacych, ale chcacych sie uczyc.

No to od czego zaczac nauke? Z gory dziekuje za pomoc.

UPDATE: Znalazlem 2 przewodniki z rodzaju zrob to sam, dot. zlozenia maszyny na bazie emulatora. Pewnie, co do tego emulatora mozna miec mieszane uczucia (i jest o tym inny temat: Tania alternatywa), ale ze wzgledu na opisana budowe calej budy automatu, planowanie i rozwiazywanie roznych spraw, warto je przeczytac. A trzeci link to swietny wg. mnie link do strony z lista automatow.

Kevin's Web Site
Build Your own Arcade Machine
The Killer List of Videogames
Ostatnio zmieniony 2007-08-08, 13:58 przez Inlagd sill, łącznie zmieniany 1 raz.
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

Morden
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1231
Rejestracja: 2006-08-11, 12:06
Lokalizacja: ŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡ŠŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡Š║║█│││█│║│││║║│█║
Kontakt:

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: Morden » 2006-11-09, 09:12

Hmm. Nie wiem jakiego typu informacji szukasz. Jesli chcesz KUPIC automat, wymagana wiedza konczy sie raczej na podlaczeniu maszyny do kontaktu i ew. PCB do slotu, jakim by on nie byl.

Podpiecie plyty pod automat jest prostsze niz podpiecie nowej karty graficznej pod PC. Slot + karta = sukces i to by bylo na tyle.

Inaczej to wszystko wyglada jesli chcesz postawic wlasna bude.

Tutoriali na sieci jest sporo. Zarowno tych o stawianui automatow od zera jak i tych opisujacych w szczegolach dane zlacza i ich obsade. Sprecyzuj co by cie interesowalo a rzuce jakas informacja. Jak narazie strasznie to ogolne.

"Chce kupic automat" czy "Chce postawic automat"? Podpowiem ze przy cenach Allegro i okazjach jakie moga sie trafic, nie warto w Polsce stawiac automatu od zera. Chyba ze nie mamy absolutnie zadnej mozliwosci odbioru zabawki jesli transport organizowac trzeba we wlasnym zakresie.
Obrazek

Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: Inlagd sill » 2006-11-09, 09:25

Chce kupic lub postawic, o tym jeszcze nie zdecydowalem, bo to zalezy od a) skomplikowania postawienia go samemu i b) jakosci dostepnych gotowcow sprzed lat, bo nie kupie kompletnie zdezelowanego sprzetu. Poza tym najprawdopodobniejsza opcja jest, ze jesli bym go jednak kupil, to bedzie przy tym troche roboty z doprowadzeniem go do takiego stanu, w jakim chcialbym go widziec. Przede wszystkim musze wiec najpierw posiasc jakas wiedze w temacie. Np. szczegoly dot. uzywanych standardow (chocby JAMMA czy Neo-Geo).
Morden pisze:Tutoriali na sieci jest sporo. Zarowno tych o stawianui automatow od zera jak i tych opisujacych w szczegolach dane zlacza i ich obsade.
Poprosze linki, a chetnie sie z nimi zapoznam!
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

Morden
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1231
Rejestracja: 2006-08-11, 12:06
Lokalizacja: ŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡ŠŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡Š║║█│││█│║│││║║│█║
Kontakt:

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: Morden » 2006-11-09, 12:15

Inlagd Sill pisze:zalezy od skomplikowania postawienia go samemu
Od strony elektroniki nie jest ciezko bo niczego specjalnego buda nie wymaga. Wrzutnik monet mozna zastapic przelacznikiem. Najdrozsza sprawa to kineskop. Jamma Harness lepiej kupic niz zrobic. I wszystko by bylo ok. Tylko ze by automat byl automatem musisz miec bude. Sam bys musial przyciac i postawic konstrukcje ze sklejki, zamowic szybe i tak dalej. A jesli juz stawiac, najlepiej montowac koneskop na obrotowym statywie by mozna go bylo przekrecac pomiedzy poziomem a pionem. Tak wiec nie jest to maly projekt i wymaga sprawnych rak i narzedzi.
jakosci dostepnych gotowcow sprzed lat, bo nie kupie kompletnie zdezelowanego sprzetu
Lepiej wyjdziesz na kupowaniu srednio sprawnej budy i restaurowaniu jej niz stawianiu nowej. Uwierz mi. Nie jest to robota dla kogos, kto nigdy automatu nie mial. Nie mowie ze ludzie nie daja sobie z tym rady, ale po co sobie utrudniac. Majac bude, chocby stara, widzisz czego ew. potrzebujesz i gdzie to wcisnac.
Przede wszystkim musze wiec najpierw posiasc jakas wiedze w temacie. Np. szczegoly dot. uzywanych standardow (chocby JAMMA czy Neo-Geo).
Neo Geo to Jamma. Roznica polega na tym iz wiekszosc starszych gier to osobne plyty [PCB] gdzie 1 plyta = 1 gra. Taka plyta ma na jednej z krawedzi zlacze Jamma, ktore podpinamy pod slot jamma w naszym automacie, i wszystko dziala.

Neo Geo to system cartow gdzie konsola matka posiada zlacze jamma i to w te konsole wlasnie wpinamy carty z grami. Takie uproszczenie by zmniejszyc koszta produkcji i zwiekszyc wygode.

Wiele jest systemow bazujacych na rozwiazaniu cart -> matka -> Jamma. ST-V [Arcade'owy odpowiednik Saturna. Silvergun, VF Kids itd.], PGM [Demon Front, DoDonPachi II] itd.

http://www.jammaforever.com/links/

http://wiki.arcadecontrols.com/wiki/Bas ... _a_cabinet

Przy budowie tudziez renowacji automatu, wiedza z zakresu elektroniki nie jest wymagana. Wystarczy umiec przeczytac dobrze opisany schemat ze zrozumieniem, nie mylic "solder side" z "component side" i plusow z minusami.

W swiecie arcade sporo jest systemow nowszych, odchodzacych od standardu Jamma, lecz w te nie ma sie chyba co zaglebiac jako ze koszta takich maszyn sa dosc spore.
Obrazek

Awatar użytkownika
UfoMan
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 6
Rejestracja: 2006-11-09, 20:32
Lokalizacja: -----
Kontakt:

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: UfoMan » 2006-11-09, 21:23

Czy ktos wie gdzie mozna kupic nowe joystiki i pushbuttony do automatow??? A tak swoja droga zapraszam na moja stronke, ktora jest poswiecona elektronicznej rozrywce. Kolekcjonuje gry elektroniczne z lat 80'. Strona jest systematycznie rozbudowywana. oto adres: :arrow: www.handhelds.neostrada.pl :wink:

Awatar użytkownika
mog123
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 946
Rejestracja: 2006-08-13, 00:37
Kontakt:

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: mog123 » 2006-11-09, 21:47

Strona bardzo ladna, tak smao zdjecia, piekne i przejrzyste, nie wspominajac o kolekcji ;)

Tutaj cos o budowie automatow, prowadzona przez kowala:

http://www.kowal.itcom.pl/ArcadeParts.htm

a tutaj sklep desctructora

http://www.gramtech.dt.pl/hotteam/parts ... r_sale.php

Morden
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1231
Rejestracja: 2006-08-11, 12:06
Lokalizacja: ŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡ŠŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡Š║║█│││█│║│││║║│█║
Kontakt:

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: Morden » 2006-11-10, 09:09

http://www.gremlinsolutions.co.uk/sanwaparts.htm

Sanwa to najczestszy wybor jesli chcemy naprawde dobrej jakosci galki i przyciski.
Obrazek

Awatar użytkownika
UfoMan
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 6
Rejestracja: 2006-11-09, 20:32
Lokalizacja: -----
Kontakt:

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: UfoMan » 2006-11-10, 14:37

Dziekuje za mile slowa odnosnie mojej stronki www a takze za linki do sklepow internetowych. Stronka Kowala bardzo rozbudowana, konkretna i przejrzysta. Teraz nie pozostaje mi nic innego jak dokonac wyboru i zamowic to co trzeba. Az dziw bierze ze w Polsce odczuwamy brak sklepow tego typu, a przeciez zainteresowanie jest ogromne i stale sie zwieksza :o

Awatar użytkownika
barman
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 450
Rejestracja: 2005-12-21, 10:42
Lokalizacja: Łukow
Kontakt:

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: barman » 2006-11-10, 15:29

Respect :|

BTW. Grupa Trzymajaca Wladze na | retroage.net | panthergames.pl | i-ds.org | zaprasza do czynnego udzialu w dyskusjach :wink:

Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: Gimiak » 2007-02-16, 08:24


siudym
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 335
Rejestracja: 2006-05-05, 23:20

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: siudym » 2007-02-16, 14:41

Ja juz od dawna planuje zrobic automat samemu. Lecz moj nie bedzie sie opieral na oryginalnych automatowych bebechach, lecz na.... SNES'sie (byly plany PSX, ale wole klasyki) :)
W pudle w srodku bedzie snes podpiety pod TV. Pady beda przerobione i kable buttonow poleca do arcade sticka (prawdopodobnie nie bede sie nawet nad tym bawil i uzyje arcadestika od SNES - zobaczymy).

Gry bedzie mozna wymieniac (pod klapka w pudle) :)
Juz nawet mam niby-prototyp, wywalilem kable dzwiekowe na zewnatrz z wzmacniacza w TV, oraz podlaczylem snes'a pod zasilanie plyty w TV 12V. Dzieki temu konsola oraz TV wlacza sie jednoczesnie przy uzyciu jednego buttona (tv automatycznie odpala sie w tryb AV)

Reszta to juz detal - bo tylko dobre pudlo zrobic i bedzie ok ;)

Morden
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1231
Rejestracja: 2006-08-11, 12:06
Lokalizacja: ŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡ŠŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡Š║║█│││█│║│││║║│█║
Kontakt:

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: Morden » 2007-02-16, 20:35

siudym pisze:Ja juz od dawna planuje zrobic automat samemu. Lecz moj nie bedzie sie opieral na oryginalnych automatowych bebechach, lecz na.... SNES'sie (...) prawdopodobnie nie bede sie nawet nad tym bawil i uzyje arcadestika od SNES
Kwas. Innymi slowy, chcesz zamknac konsole w pudle a jedyny bajer to rownoczesne odpalanie sie konsoli i TV? Niby mozna, tylko po co. Nie lepiej walnac sie na sofce przed TV niz siedziec / stac przed "automatem" by grac w tytuly ze SNESa? Dla mnie automat to gry arcade, a nie chowanie do pudel konsol czy PC z MAME. Ale ja to ja. Kazdy zrobi sobie co tam bedzie chcial. Wazne by samemu byc zadowolonym.
Obrazek

Awatar użytkownika
setezer
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 654
Rejestracja: 2005-12-22, 13:59
Lokalizacja: Borzymin
Kontakt:

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: setezer » 2007-02-16, 21:13

To nie jest jeszcze taki glupi pomysl, zamknac to w ladnej obudowie i bedzie "pseudo automat". Gorsze jest - koles podpina PC do takiej obudowy i wklada do niej monitor, wlacza jakies romy na MAME i ma swoj genialny salon gier. Normalnie kilka tysiecy tytulow w jednej obudowie. A obok arcade stick jest myszka, zeby moc rom zmieniac.

siudym
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 335
Rejestracja: 2006-05-05, 23:20

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: siudym » 2007-02-17, 01:04

Morden pisze:Kwas. Innymi slowy, chcesz zamknac konsole w pudle a jedyny bajer to rownoczesne odpalanie sie konsoli i TV? Niby mozna, tylko po co. Nie lepiej walnac sie na sofce przed TV niz siedziec / stac przed "automatem" by grac w tytuly ze SNESa? Dla mnie automat to gry arcade, a nie chowanie do pudel konsol czy PC z MAME. Ale ja to ja. Kazdy zrobi sobie co tam bedzie chcial. Wazne by samemu byc zadowolonym.
To napisz mi jaka bedzie roznica miedzy dwoma zrobionymi przez siebie automatami, jeden ze SNES, a drugi jakiegos boarda 16bit? W tych dwoch automatach identycznie zrobionych, majacych takie same tv, stick'y, itd. beda odpalone np. Mortal Kombat 2, Magic Sword czy inne gry, ktore sa na Arcade16 i Snes w tych samych wersjach. Jedyna roznica to w/w bebechy SNES/ARCADE 16.

Wypisz znaczace roznice, ktore stwierdzaja, ze to Kwas. :wink: (setezer madralo tez odpowiedz na to pytanie)

Inlagd sill
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1384
Rejestracja: 2006-02-25, 07:56

Re: Skladamy swoj automat

Post autor: Inlagd sill » 2007-02-17, 08:15

Ja tam rozumiem rozumowanie Siudyma, ale mimo to nie skladalbym automatu z uzyciem do tego konsoli. Nie dbam nawet o zadne obiektywnie znaczace roznice (albo ich brak), bo dla mnie to bardziej roznica ideologiczna - po prostu chcialbym "100% automatu w automacie".
Dla bardziej wymagających: Serwis i forum Syzygia.pl

ODPOWIEDZ