Wprowadzenie

Automaty do gier znajdowaly sie zwykle na dworcach,w pubach, w "salonach gier" itp. na ktorych mozna bylo pograc wrzucajac zeton. Stick, przyciski ekran TV lub lapki i fliper. Przezycia nie do z'emulowania.
Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Wprowadzenie

Post autor: Gimiak » 2005-12-30, 00:03

Automaty do gier to stare urzadzenia znajdujace sie na dworcach,w pubach, w "salonach gier" itp. na ktorych mozna bylo pograc wrzucajac zeton.
Kurna od tego sie zaczela moja zabawa. Zaden komp mi tego nie dal.
Najwiecej sianka wydalem na Aliens, Dynasty Wars, Bobble Bubble, Cadillacs and Dinosaurs. To byly czasy. Graliscie tez na czyms. Okres, w ktorym namietnie gralem to 4-8 klasa podstawowki czyli dawno temu ;).
To byly piekne czasy :mrgreen: . Zamiast na soczek wydawalem na automaty - moj drugi dom.

soberpl
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1984
Rejestracja: 2005-12-20, 23:41
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Wprowadzenie

Post autor: soberpl » 2005-12-30, 00:49

Ha ! no pewnie 8) Wypozyczalnia kaset Video : ja: mamo daj na loda. Mama : masz synku. ja : jeeee ide grac 8) Pamietam jak dzis ,az lezka sie w oku kreci najmilej wspominam : Alien vs Predator , The Punisher , Cadillacs and Dinosaurs , Mortak Kombat (1) [imo najlepsza] , Asterix ufff i wiele ,wiele innych. Najlepsze co moglo byc to wakacje nad morzem ,bo tam tego pelno czulem sie jak w raju :D Koledzy kupowali sobie jakies lody (no ja czasem tez ;P) ,a ja odkladalem na salony gier :D pamietam jak kiedys polowe moich pieniedzy gdizes 60-70 zl. wydalem na Last Bronx :] (nie w jeden dzien rzecz jasna :P). W wakacje ,ktore byly tez zawitalem do salonu podczas mojej obecnosci na naszym Baltykiem ,ale z przykroscia musze stwierdzic ,ze coraz mniej jest tych 'swiatyn' :( Kochane , stare czasy.

Awatar użytkownika
froger3
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1471
Rejestracja: 2005-12-21, 00:33
Lokalizacja: 3 City / Toronto
Kontakt:

Re: Wprowadzenie

Post autor: froger3 » 2005-12-30, 01:18

Cadilacki i Dinozaury byly obowiazkowe, tak smao jak pierwszy MK.

ja pamietam jak mi szczena opadla po zobaczeniu Virtual Fighter 1 na automatach! Wypasik totlany!

Damjen
Wsparcie sprzętowe
Wsparcie sprzętowe
Posty: 1481
Rejestracja: 2005-12-21, 02:50
Lokalizacja: Miasto Smoka
Kontakt:

Re: Wprowadzenie

Post autor: Damjen » 2005-12-30, 06:59

Pierwsza gra na automaty jaka zobaczylem byla Kung Fu Masters - chyba 3 klasa podstawowki, potem byl Pac-Man, Moon Patrol i jeszcze kilka innych... Bardzo chcialem miec te gry na atarynke i pamietam ze specjalnie bylem w salonie z tata spytac wlasciciela jakie to sa tytuly, zeby sobie zapisac i szukac ich na kasetach do Atari :D Niestety wiekszej czesci oczywiscie nie udalo mi sie znalezc (albo po prostu nie byly wydane na atarynke). Potem mialem przerwe od automatow az do czasu Virtua Fighter 2 - cialem na tym jak szalony :wink: Ale najlepsze mialo dopiero nadejsc...na wakacjach miedzy 8.klasa a 1.liceum bylem w nad zalewem w Janowie Lubelski i w jednym z barow przy plazy zobaczylem JA :D Dungeons & Dragons: Tower of Doom ! To bylo jak grom, nie moglem sie oderwac, szedl zeton za zetonem, poszlo mi wtedy tyle kasy ze szok - gralem na poczatku wojownikiem a kumpel krasnoludem, po niedlugim czasie przerzucilem sie na elfa a kolega na wojownika. Po powrotcie do Stalowej Woli zaczelismy tego goraczkowo szukac po salonach i...znalezlismy! :D Od tamtego czasu kazda eskapada po miescie miala swoj staly punkt - D&D :D Pomimo tego nie udalo nam sie jej skonczyc, gralismy od tego czasu zawsze na jednym zetonie bez kontynuacji, ale wiele razy bylismy blisko... :) A teraz salon zamkniety i nie wiem czy jeszcze kiedykolwiek w zyciu zobacze ta gierke :cry:
GBC, TV POKER, BSS-01, C64, CDTV, A800XE, A2600 Jr, FC, SMS 2, GEN 2+32X, SNESx2+SGB, SATURN, PSX, N64x2, DC, NGC+AGP, PS2, XBOX, WII :roll:

"Two things that kill videogaming: piracy and TASes"

hdx
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 132
Rejestracja: 2005-12-21, 07:47
Lokalizacja: /bin/laden/
Kontakt:

Re: Wprowadzenie

Post autor: hdx » 2005-12-30, 11:18

Era salonow juz padla :/

Ja pamietam jak kiedys u nas byl JEDYNY salon i bylo tam ok. 4 automatow. Ja gralem ciagle w taka gre gdzie sie walczylo robotami (nie znam nazwy). Troche kasy wladowalem az do czasu kiedy tam zemdlalem i tak dostalem zakaz od rodzicow na wchodzenie do tego wspanialego miejsca
(kwiatuszek) nienawidzisz mnie bo jestem czarny!
-----
(kwiatuszek) ile Ci mozna tlumaczyc zebys dal sobie spokoj?!

Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wprowadzenie

Post autor: Gimiak » 2005-12-30, 11:41

Buahaha a jakie ja mialem zakazy ;) szkda gadac, ale dalem rade.
Zapomnialem dodac Moon Patrol, Punisher'a i Out Run.
:mrgreen:

Awatar użytkownika
froger3
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1471
Rejestracja: 2005-12-21, 00:33
Lokalizacja: 3 City / Toronto
Kontakt:

Re: Wprowadzenie

Post autor: froger3 » 2005-12-30, 12:01

u nas w gdyni otworzyli kiedys ogromny profesjonalny salon z grami i nie tylko(mi. bylo cos na ksztalt wirtualnego paintball'a). A automaciki byly tma niezle od Primal Rage po tego VF. Niestety salon ktos podpalil i musieli zwijac interes;/

ogolnie lokacje zwiazane z grami w Gdyni jakis nie mialy szczescia, kiedys mielismy jeden naprawde zajbeisty(masa gier, pudelka od kartow na scianach, organizowane turnieje itp po prostu klima:), ale po tym jak okradli go 3 razy sklep przeniosl sie i troche zubaozal;/

Obecnie ostaly sie 2 salony do ktorych mma niedaleko, jeden w centrum Gemini drugi na Sopockim molo. Moze nowosci tam nie maja ale w takie hity jak DDR, Crazy Taxy, Metal Slug, House Of Dead, Tekken 4 itp:)

Wogole tak apropo: kumpel kiedys podczas wakacji natknal sie na jakims dworcu automacik domowej roboty z gra..Final Fantasy 7 :D

soberpl
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1984
Rejestracja: 2005-12-20, 23:41
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Wprowadzenie

Post autor: soberpl » 2005-12-30, 13:12

lol FF w salonie :twisted:

masta_windu
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 79
Rejestracja: 2005-12-21, 00:04

Re: Wprowadzenie

Post autor: masta_windu » 2005-12-30, 22:50

Ja zawsze z kolesiami zamiast do kosciola w niedziele, na salon lecielialem, Punisher rzadzil jak dla mnie, niestety to byla mala kanciapa, mieli chyba tylko 5 automatow i jednego flippera, mieszkam w malym miescie i taki biznes nie byl oplacalny, szybko padlo. Zazwyczaj jak gdzies dalej pociagiem podrozuje to w wiekszych miastach zachaczam o automaty na stacji, jesli sa.

PS - AdamGilmore gratuluje avatara, Przybysze z Matplanety to mistrzostwo TVP, zaden inny program edukacyjny mnie tak nie poryl, tzn. zrobil wrazenie. Swoja droga pamieta ktos, ze pojazd uzywany przez Pi i Sigme byl modelem Orla z kultowego jak dla mnie serialu Kosmos: 1999, nawet nie tak dawno emitowanego w TVN7.

Gimiak
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2120
Rejestracja: 2005-12-18, 22:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wprowadzenie

Post autor: Gimiak » 2005-12-31, 00:08

Ja przybyszow mam na CD :), kiedys jak kupilem od typa gierke G&W to wrzucil mi 4 CD z hisoria starych kompow, przybyszami, i pare innych :). (nintendo,sega, amstrad, atari, activision, automaty itp) :mrgreen:

Morden
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1231
Rejestracja: 2006-08-11, 12:06
Lokalizacja: ŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡ŠŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡Š║║█│││█│║│││║║│█║
Kontakt:

Re: Wprowadzenie

Post autor: Morden » 2006-08-15, 08:49

froger3 pisze:Wogole tak apropo: kumpel kiedys podczas wakacji natknal sie na jakims dworcu automacik domowej roboty z gra..Final Fantasy 7 :D
Praktycznie kazda konsole mozna podlaczyc do automatu w standardzie Jamma. Wiele firm produkuje odpowiednie konwertery. Generalnie te dziela sie na dwa rodzaje. Dedykowane, z wsparciem dla danej liczby tytulow, oraz ogolne czyli czasowe. Te pierwsze pozwalaja na ograniczony dostep do opcji gry, drugie zas pozwalaja na gre przez dana ilosc czasu.

Swego czasu bardzo w Polsce popularne byly te drugie. Wiele razy widzialem Tekken 2 z wmontowanym cyfrowym zegarem na obudowie, ktory odliczal w dol podczas gry. Wiadomo. Przerobiona konsola plus piracka kopia gry rowna sie czysty zysk. Board z Tekken 2 tani wtedy nie byl.

Duza czesc gier arcade dostepnych w Polsce, szczegolnie tych dedykowanych danym tytulom, a nie seryjnie produkowane systemy typu CPS to bootlegi. Rynek arcade rowniez sie przed piractwem nie broni i dawniej bardzo czesto pojawialy sie roznego rodzaju lewe rozwiazania. Zlamane epromy i podrobione plyty.

Czesc z nich przyczynila sie zreszta do zrozumienia zabezpieczen wielu systemow a co za tym idzie, powstania ich emulatorow. Ktos madrzejszy lamal zabezpieczenia i produkowal nowe plyty z niekodowanymi danymi a domorosli zapalency ktorzy nie potrafili poradzic sobie z zabezpieczeniami skorzystali, gdy wyplywaly wersje zlamane.

Fotka konwertera PlayStation -> Jamma. Czasowka.

http://img93.imageshack.us/img93/8338/t ... bigaa8.jpg
Obrazek

Awatar użytkownika
kubicz
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 66
Rejestracja: 2006-11-12, 14:45

Re: Wprowadzenie

Post autor: kubicz » 2006-11-12, 15:20

Kolo mnie byl duzy supermarket ABC gdzie zawsze byl 1 albo 2 automaty (tytuly zmieniano co 3-5 miechow) na ktorych przegrywalem pensje mamy. Zagralem tam w mase fajnych gier (ze wymienie: Road Blasters, Race Drivin', World Cup '90, Cruis'n USA, Ultimate Mortal Kombat 3, Art Of Fighting 3 - The Path Of The Warrior, Thunder Hoop czy tez The New Zealand Story). To byly piekne czasy, tym bardziej ze w wiekszosci przypadkow jedna gra kosztowala 50 groszy a 3 gry kosztowaly 1 zl (wyjatkiem byl UMK 3, tam 1 gra = 1 zl). Pamietam ze poznalem tam goscia z ktorym potem rywalizowalem w uzyskiwaniu jak najlepszego wyniku w hi-score. Ach ta mlodziencza rywalizacja :]

Prawdziwa zabawa zaczela sie wtedy gdy pojawila sie gra "Super Sidekicks 2 - The World Championship" i zaczelismy sie pojedynkowac. Nie pamietam juz ile zlotowek polecialo, ale wiem ze byla ich cala masa. Obydwaj gralismy w ta gre rownie dobrze, wiec kazdy pojedynek byl bardzo zaciety.

Pamietam jedna dobra akcje z automatem UMK 3. Otoz pewnego dnia obsluga, ktora byla odpowiedzialna za wyjmowanie monet, zapomniala dopiac gorny panel. Jako ze duzo czasu spedzalem w salonach gier, od razu skapowalem sie ze mozna to wykorzystac. Gdy przyszlo paru kolesi, wyjasilem im ze gdy uniesie sie panel, mozna recznie nabic mase kredytow. Co tez uczynilismy. Dzieki wspanialomyslnosci obslugi i pomyslowosci mojej skromnej osoby, nabilismy 99 kredytow i okupowalismy automat od 12.00 do 20.00 (rozegralismy mase pojedynkow 1 vs 1, 2 vs 2, turniej i single game). Jak tylko zaczynalo brakowac nam kredytow, podnosilismy panel i juz znow bylo ich 99. Ciekawe jaka mine miala obsluga, gdy otworzyla automat a tam zamiast utargu za 8 godzin gry, byla pusta szufladka :lol: :lol: :lol:

To byly czasy, niestety kilka lat temu przerobiono moj piekny "salon gier" na Alberta i stracilem ostatnie miejsce kolo domu, gdzie moglem grac na automatach.

Morden
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1231
Rejestracja: 2006-08-11, 12:06
Lokalizacja: ŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡ŠŠŠ‡ƒƒƒ‡ƒŠƒƒƒŠŠƒ‡Š║║█│││█│║│││║║│█║
Kontakt:

Re: Wprowadzenie

Post autor: Morden » 2006-11-13, 12:10

Niestety "salony gier" padaja jak muchy po muchozolu. Wszystko za sprawa konsol i co za tym idzie, wszechobecnego piractwa. Nikt nie pojdzie z mieszkiem monet "na salon" gdy moze zassac Tekken 5 w postaci ISO z netu i odpalic na przerobionej konsoli lub odpalic starszy tytul na emulatorze [Tak wiem, wszyscy tutaj bankowo maja czyste sumienia, ale ja mowie o tych, ktorzy ich nie maja, tudziez maja, lecz nieczyste.].

Do tego dolaczmy czynnik cenowy. Konsole aktualnie dominujace rynek pozwalaja nam grac w gry bardzo wysokiej jakosci. Garstka retro maniakow lubiacych Cadillacs and Dinosaurs niewiele tu zmienia w kwestii dochodow z prowadzenia salonu.

Swieze tytuly w postaci arcade kosztuja gory pieniedzy a technika arcade idzie do przodu na tyle szybko by nawet producenci tanszych bootlegow zostali w tyle. Nikt w Polsce nie kupi Virtua Fighter 5 bo ten mu sie po prostu nie zwroci. I tak salony jeden po drugim ida do piekla.
Obrazek

Awatar użytkownika
froger3
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1471
Rejestracja: 2005-12-21, 00:33
Lokalizacja: 3 City / Toronto
Kontakt:

Re: Wprowadzenie

Post autor: froger3 » 2006-11-13, 12:25

U nas zostal jeden wiekszy salon w centrum, nowosci super moze nie ma, ale automaty sa ciagle oblegane(no poza porami takimi jak bardzo poranne:). Widac prosperuej niezle bo juz raz go przenosili zeby powiekszyc. No i w Metal Slug 2 mozna popykac(1 zlocisz za 1 gre to uwazam dobra cena:)

francmusic
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 14
Rejestracja: 2007-12-31, 10:37

Re: Wprowadzenie

Post autor: francmusic » 2007-12-31, 11:00

Wg mnie znikanie salonow to wina tego, ze w ogole w domach mamy teraz wszystko: komputer (gry) internet (gry, komunikatory). A tak naprawde salon gier to byla nie tylko pare maszyn, ale przede wszystkim miejsce "kultowe" gdzie zbierali sie ludzie ktorzy chcieli robic to co ty, czyli pograc, czasem pogadac o swoich wynikach, docenic nowy tytul wstawiony do salonu.
Dzisiaj sie gra w domu i rozmawia o graniu z innymi tez z domu. Niestety.

Dla wielu pudla z grami wazace po kilkadziesiat kilo to dzisiaj nie tylko przezytek ale i grat. Ja z kolei podchodze do tego inaczej. To wlasnie te maszyny (i ludzie ktorzy je robili) przecierali szlaki rozrywki elektronicznej. Proste maszyny a tyle frajdy.

Pamietam jak przez mgle tytuly w ktore gralem: Defender, Gyruss, Xevious. Dla mnie to zawsze beda kultowe gry. Do tego stopnia ze chce zlozyc kompletnego Defendera i postawic go wlasnie w domu. Dla siebie i znajomych ktorzy wiedza, ze do dobrej zabawy nie trzeba akceleratora grafiki. Wystaczy dobra prosta gra i piwo :smile:

Na razie do gier w emulatorze mame wykorzystuje zrobiony samodzielnie panel
(wkleje linka do zdjecia jak uzbieram wiecej postow :wink: )
Tak czy inaczej dzisiejsze konsole sa fajne. Ale 30 latkom chyba takiej zabawy nie przysporza jak insert-coin'y

ODPOWIEDZ