Własny automat arcade

Automaty do gier znajdowaly sie zwykle na dworcach,w pubach, w "salonach gier" itp. na ktorych mozna bylo pograc wrzucajac zeton. Stick, przyciski ekran TV lub lapki i fliper. Przezycia nie do z'emulowania.
Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Własny automat arcade

Post autor: Kiriki-kun » 2015-07-02, 21:01

Odświeżę może temat.

Właśnie się przymierzam do budowy arcade'a na bazie pc.
Niestety nie kąpię się w gotówce więc inna opcja nie wchodzi w grę.
Budowę generalnie już ogarnąłem, ale zastanawiam się teraz nad ilością przycisków.

Z tego co zrozumiałem optymalnie jest 6 przycisków "fire", jeden przycisk na ilość graczy i po jednym przycisku na wrzucanie monet. Daje nam to sumę 8 przycisków plus joy na czterech graczy.
Co sądzicie o tej kombinacji? Ile gier tak naprawdę je wykorzystuje? Mniej przycisków oznacza niższą cenę, ale nie wiem czy warto oszczędzać te 1,5 dolara na przycisku?
No i czy nie trzeba ich więcej, może te 8 to mało?

[edit]
Jeszcze pytanie odnośnie monitora. Jak gdzieś szukałem to widziałem że pakowali 19" crt.
Można takie dostać za grosze aktualnie co by mi się podobało. No i odpowiedni klimat mają.
Pytanie tylko czy dobrze się na tym gra? Nie jest to za małe czy coś?
Jak to wyglądało w oryginalnych to już nie pamiętam tak dobrze, a mam wrażenie że był większe.

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: Własny automat arcade

Post autor: Kaspar84 » 2015-07-03, 00:43

Zaraz Cię tutaj zjedzą, bo MAME to zło ;)

Ja mam 19 crt w swoim i faktycznie po 6 guzików na gracza, plus jeden na monetę i jeden na wybór gracza.

Opcjonalnie możesz pomyśleć o dodatkowych guzikach po bokach, jeśli lubisz pinballe.
Mniej niż 6 fire się nie opłaca, bo jednak bardzo dużo gier je wykorzystuje.
Obrazek

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Własny automat arcade

Post autor: Kiriki-kun » 2015-07-03, 07:59

A nie wysiadają oczy po jakimś czasie grania na 19"?
Jeżeli tak im przeszkadza granie na emu, to mogą mi zawsze kupić oryginalny automat :P
A propos właśnie ceny. Na ile byście wycenili taki automat z kompem w środku?

szczupi26
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 588
Rejestracja: 2014-04-27, 11:32

Re: Własny automat arcade

Post autor: szczupi26 » 2015-07-03, 09:45

Oczy mają się w jak najlepszym porządku, nie pamiętam żebym kiedykolwiek miał jakiekolwiek problemy ze wzrokiem po 3-4h przed kineskopiakiem (dłużej raczej nie wystoisz przy szafie :D )
Co do ceny, wszystko zależy od ilości pracy, jakości komponentów (bebechy pc-towe to najmniejszy koszt przy tych wszystkich okleinach w hi resie, laminowaniu, podświetleniach, panelach sterujących z buttonami, szybami zabezpieczającymi itd)
Na pierwszej stronie jeden z userów zamieścił workloga, wyszło mu 1,2k zł + 20 rh za naprawdę fajową maszynkę, obstawiam więc że minimalnie te 1,5k zł trzeba by wyłożyć.
i5 4690K@4400 MHz + NOCTUA NH-U12P|ASRock Fatal1ty Z97|2x4GB G.SKILL TRIDENT X 2400MHz CL10
Gigabyte G1 GTX 1070|Kingston SM2280 M.2 120GB + TOSHIBA 1TB|CORSAIR 520HXEU-520W|CM DOMINATOR 690|BENQ GW2750HM|MICROLAB SOLO 5C

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Własny automat arcade

Post autor: Kiriki-kun » 2015-07-03, 09:52

Najlepsze że połowę maszyny można złożyć na OLX'ie :) ludzie czasem za darmo oddają głośniki, monitory crt itp.
Ja na razie będę bawił się w wersję podstawową, bez dużej ilości bajerów typu podświetlenie.
Najwięcej będę płacić za sterowanie (40 dolarów) i za drewno.
Zastanawiam się też czy można kupić okleinę do zadruku na drukarkach atramentowych, a jak to będzie działać.

szczupi26
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 588
Rejestracja: 2014-04-27, 11:32

Re: Własny automat arcade

Post autor: szczupi26 » 2015-07-03, 10:01

Ciężko powiedzieć, weź pod uwagę że taka okleina na domowej drukarce to najczęściej kartka A4 i będziesz musiał składać ją panelowo a co za tym idzie zabezpieczyć linie łącznia lub całą powierzchnię. Dodatkowo policz koszty tuszu (wiadomo musi być hi res a to żre całkiem spore ilości "kolorków") i ewentualne ponowne dodruki gdy coś źle wyliczysz (bok nie jest prostym prostokątem czy kwadracikiem)
Osobiście nie miałbym ochoty bawić się z tym wszystkim tym bardziej że zależałoby mi na jak najpełniejszym odwzorowaniu wyglądu budy do tych z lat młodości
i5 4690K@4400 MHz + NOCTUA NH-U12P|ASRock Fatal1ty Z97|2x4GB G.SKILL TRIDENT X 2400MHz CL10
Gigabyte G1 GTX 1070|Kingston SM2280 M.2 120GB + TOSHIBA 1TB|CORSAIR 520HXEU-520W|CM DOMINATOR 690|BENQ GW2750HM|MICROLAB SOLO 5C

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: Własny automat arcade

Post autor: Kaspar84 » 2015-07-03, 10:06

Akurat "drewno" to najmniejszy koszt tego wszystkiego. Płyty MDF są tanie jak barszcz.
Pogadaj po znajomych, mi się udało złożyć maszynę za jakieś 800 zł. Kompa i monitor dostałem od znajomków którzy cieszyli się, że pozbywają się gratów z piwnicy.

Jak dobrze popytasz to się okaże, że znajomy ma znajomego co siedzi w stolarce i zrobi to za dobre whisky itp…
Dla mnie realnym kosztem były sterowniki i szkło zabezpieczające..
Obrazek

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Własny automat arcade

Post autor: Kiriki-kun » 2015-07-03, 10:11

Myślałem raczej o ploterze wielkoformatowym :P
Teoretycznie można by kupić brystol, zadrukować i nakleić wikolem.
Martwię się tylko tym jak to zabezpieczyć żeby się nie niszczyło od dotykania.
Jakiś lakier nałożyć?

Na chwilę obecną planuje zrobić sterowniki z tanich padów na usb. Wyciągasz płytkę i do styków dolutowujesz kable od przycisków. Koszt zerowy bo ludzie to czasem oddają za darmo albo za piwo.
Co do szkła zabezpieczającego, to na razie je pomijam. Szczególnie że nie wiem jak by miało to wyglądać :P W sensie na sam ekran, czy właśnie na wszystkie powierzchnie żeby się okleina nie niszczyła?
Na chwile obecną cennik:
sterowanie - 40 dolarów
drewno plus cięcie laserem - ?
monitor - 20 zł
komp - free
głośniki - free
okleina - przy druku tuszem koszt materiałów.
Podświetlenie - chyba diodowe zrobię czyli maks kilkanaście-kilkadziesiąt złotych

Tawhy
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 71
Rejestracja: 2014-01-23, 20:00
Lokalizacja: Szczecin

Re: Własny automat arcade

Post autor: Tawhy » 2015-07-04, 21:09

Jak coś to ja w zeszłym roku zrobiłem sobie taki automat.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
tak zwany bartop, monitor 22 cale , podświetlenie jarzeniówki, naklejki około 120zł,100 zeta dałem za czerwone obrzeże , które zostało naklejone na rantach.
Stolarzowi płaciłem za wycięcie 100zł. W sumie wyszło mi coś około 1300 zł z własnym monitorem i PCem
Atari 65 XE / SNES / PSX / PS2 / X360 /

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Własny automat arcade

Post autor: Kiriki-kun » 2015-07-04, 22:10

Projekt gotowy do wycięcia, drewno wyjdzie 120 zł i zobaczymy ile sobie policzą za wycięcie.
Ma ktoś jakiś pomysł jak zabezpieczyć wydruk papierowy? poza pleksi która kosztowałaby więcej niż reszta automatu.
Jakiś lakier? Zastanawiałem się czy żywica poliestrowa nie zdałaby egzaminu, ale pewnie wyjdzie nierówno i matowowo :/

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Własny automat arcade

Post autor: kanarekkk » 2015-07-04, 22:39

Kiriki-kun pisze:Projekt gotowy do wycięcia, drewno wyjdzie 120 zł i zobaczymy ile sobie policzą za wycięcie.
Ma ktoś jakiś pomysł jak zabezpieczyć wydruk papierowy? poza pleksi która kosztowałaby więcej niż reszta automatu.
Jakiś lakier? Zastanawiałem się czy żywica poliestrowa nie zdałaby egzaminu, ale pewnie wyjdzie nierówno i matowowo :/
Żywicą poliestrową na pewno wyjdzie nierówno, a i jest możliwość zepsucia nadruku ;) (bez dodatków ta żywica raczej nie posłuży jako zabezpieczenie, a dodatki "grzeją" żywicę przy utwardzaniu)
Obrazek

toy
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 37
Rejestracja: 2015-07-16, 09:49

Re: Własny automat arcade

Post autor: toy » 2015-07-21, 14:13

Kiriki-kun pisze: Ma ktoś jakiś pomysł jak zabezpieczyć wydruk papierowy? poza pleksi która kosztowałaby więcej niż reszta automatu.
Jakiś lakier? Zastanawiałem się czy żywica poliestrowa nie zdałaby egzaminu, ale pewnie wyjdzie nierówno i matowowo :/
Masz na mysli zrobienie okleiny? Czemu nie wydrukujesz tego jaki naklejki. Koszt prównywalny a bardziej PROFi wyglad.

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Własny automat arcade

Post autor: Kiriki-kun » 2015-07-21, 22:17

Nie znalazłem żadnej sensownej ceny wydruku tego jako naklejki.
Jedyne ceny jakie mam są z kosmosu.
U mnie jeszcze jest sytuacja że wydruk na ploterze atramentowym mogę zrobić za darmo, muszę tylko kupić brystol albo jakiś inny papier. Całość z lakierem powinna mnie wyjść nie drożej niż 70-80 zł. A oklejam całość, boki i front.
Robiłem też już testy lakieru na bazie żywic i przyklejania brystolu na płytę OSB i wygląda to nieźle.

Tawhy
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 71
Rejestracja: 2014-01-23, 20:00
Lokalizacja: Szczecin

Re: Własny automat arcade

Post autor: Tawhy » 2015-07-22, 07:35

Kiriki-kun pisze:Nie znalazłem żadnej sensownej ceny wydruku tego jako naklejki.
Jedyne ceny jakie mam są z kosmosu.
U mnie jeszcze jest sytuacja że wydruk na ploterze atramentowym mogę zrobić za darmo, muszę tylko kupić brystol albo jakiś inny papier. Całość z lakierem powinna mnie wyjść nie drożej niż 70-80 zł. A oklejam całość, boki i front.
Robiłem też już testy lakieru na bazie żywic i przyklejania brystolu na płytę OSB i wygląda to nieźle.
Ja za oklejenie mojego automatu dałem około 110z i jestem zadowolony. Kosz około 80zł za m2
Atari 65 XE / SNES / PSX / PS2 / X360 /

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Własny automat arcade

Post autor: Kiriki-kun » 2015-07-22, 16:59

Kojarzysz na czym to drukowali? W tej cenie mogę się zastanowić, ale dalej ze 200 zł by mnie wyszła okleina

ODPOWIEDZ