Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

arek91k1
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 18
Rejestracja: 2010-02-15, 23:57

Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: arek91k1 » 2010-02-16, 00:00

Cześć, zna ktoś może jakaś osobę/firmę w polsce, która sprzedaje kable do podłączenia w/w konsoli do TV? Może być to standardowy kabel antenowy lub AV, chociaż ten drugi jest ciężki do zdobycia, a na allegro są całe zestawy konsola+kable+pad

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: Axi0maT » 2010-02-16, 06:18

Nikt juz tego nie sprzedaje. Mozesz podpytac sie u goscia z Allegro - R2Pol, ma duzy wybor, chociaz ceny czesto z kosmosu, wiec srednio sie oplaca. Ja osobiscie polecam przerobke na zwykle Euro Chinche - jakosc obrazu nieporownywalnie lepsza a przerobka banalnie prosta nawet dla kogos kto z lutowaniem nie mial dotychczas za duzo do czynienia.

arek91k1
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 18
Rejestracja: 2010-02-15, 23:57

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: arek91k1 » 2010-02-16, 13:17

Ok, dzięki napisałem do niego, zobaczymy co odpisze. A co do przeróbki to trzeba lutować kabel czy coś w konsoli? Jak by to miało znaczenie to mam ta kostkę MK-1633-18

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: Axi0maT » 2010-02-16, 16:22

arek91k1 pisze:trzeba lutować kabel czy coś w konsoli?
Trzeba otworzyc konsolke i przylutowac 3 kabelki w konkretnym miejscu. Mialem stworzyc jakis czas temu tutorial jak to przerobic, ale w sumie jakos zawsze wylatuje mi z glowy :undecided:
(na starym serwisie panthergames byl art tyworka o takiej przerobce, z dosc kiepskimi fotkami ale dalo sie z jego pomoca zrobic tego moda, niestety po przemianowaniu panthery na syzygie art gdzies zaginal, a przynajmniej mi nie udalo sie go znalezc)
arek91k1 pisze:Jak by to miało znaczenie to mam ta kostkę MK-1633-18
Jesli masz ta kostke to mozesz w sumie samemu dorobic kabelek, ale od razu zaznaczam ze z jednej strony bedzie trzeba dolozyc zwykla antenowke, a z drugiej dla odmiany zamontowac kabelki na stale, bo takiego wejscia jak jest w Sega Mega Drive II to niestety nigdzie nie kupisz - predzej juz caly kabelek kupisz.

arek91k1
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 18
Rejestracja: 2010-02-15, 23:57

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: arek91k1 » 2010-02-21, 19:59

Dzięki Axi0maT, kumpel mi to jakoś poskładał do kupy, wtyczka do konsoli też mi się gdzieś znalazła, temat można zamknąć




edit: jak by ktoś miał podobny problem, na allegro aktualnie są kable euro do mega drive 2

http://allegro.pl/item932506210_kabel_e ... ive_2.html

Awatar użytkownika
emde
Wsparcie sprzętowe
Wsparcie sprzętowe
Posty: 1336
Rejestracja: 2007-06-25, 10:36
Kontakt:

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: emde » 2010-05-14, 09:30

Dysponuje ktoś jakimiś poradnikami własnymi/z netu co do przeróbki Mega Drive 2 na chinche?

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: Axi0maT » 2010-05-14, 09:34

Mam przerobiona swoja Sega Mega Drive II na chinche i w sumie od dluzszego czasu przymierzam sie do zrobienia tutoriala na retroage. Takowy poradnik mial sie pojawic w serwisie juz w kwietniu, ale nie mialem za wiele czasu zeby go przygotowac. Moze w maju sie uda. W kazdym badz razie warto przerobic bo jakosc obrazu jest lepsza co najmniej kilka razy lepsza niz ta uzyskiwana na tym kiepskim modulatorze od Segi.

Awatar użytkownika
Candy
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 124
Rejestracja: 2010-01-19, 15:41
Kontakt:

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: Candy » 2010-06-09, 16:32

Orientuje się ktoś może czy do tego wejścia na kabel AV w SMD pasuje wtyczka z 3 końcówkami czy z 5? - obie wchodzą (czy może jeszcze inna...).
Bo właśnie przymierzam się do zrobienia takiego kabelka własnej roboty, z jedną ze znalezionych w piwnicy wtyczek - z pomocą tatusia.

Awatar użytkownika
Candy
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 124
Rejestracja: 2010-01-19, 15:41
Kontakt:

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: Candy » 2010-06-11, 17:39

ok, prowizoryczny kabel gotowy.. ^^ Wszystko działa jak należy, obraz faktycznie dużo lepszy.

Jak ktoś jest zainteresowany, mogę napisać co i jak mniej więcej trzeba zrobić.
Ewentualnie jestem w stanie też podesłać wtyczkę.
Jeśli ktoś miałby ochotę pobawić się w młodego elektronika...
to powiedzmy że za 5 zł z przesyłką od sztuki - mam tylko dwie.

Efekt końcowy to coś takiego, jak na tej aukcji.
http://cgi.ebay.pl/Megadrive-Master-Sys ... 19bcb2c25c
Z tym że tu akurat widzimy wtyczkę z 5 końcówkami, ja mam zrobiony kabel na takiej z trzema.
Jak widać, niektórzy trochę sobie za niego liczą, choć ten i tak jest jednym z tańszych. 8)

Awatar użytkownika
emde
Wsparcie sprzętowe
Wsparcie sprzętowe
Posty: 1336
Rejestracja: 2007-06-25, 10:36
Kontakt:

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: emde » 2010-06-12, 17:18

1. Mam sporo wolnego czasu (długie wakacje maturzysty).
2. W mieście mym jest parę niezłych sklepów z art. elektronicznymi.
3. Mam lutownicę, umiem lutować.

Chodzi tu tylko o "połączenie" owego wejścia (tych bolców) z chinchami? Jeśli tak, to chyba jakoś bym podołał owemu zadaniu... Napisz coś więcej. Poszukam w domu tego wtyku, wydaje mi się, że 1 sztukę gdzieś mam, drugą ewentualnie mógłbym od Ciebie kupić - nadałaby się idealnie do Segi Master System 1, do której się przymierzam, bo granie przez antenówkę (jedyne dostępne wyjście) na okrojonej ze wszystkiego kupie plastiku pt. SMS2 to istny koszmar...

Awatar użytkownika
Candy
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 124
Rejestracja: 2010-01-19, 15:41
Kontakt:

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: Candy » 2010-06-12, 18:16

emde pisze: 2. W mieście mym jest parę niezłych sklepów z art. elektronicznymi.
Obawiam się że takich wtyczek mogą już nie produkować. To bardzo stare złącze.

Rozkręcasz tą wtyczkę, zdejmujesz jedną z blaszek i przylutowujesz. Wiadomo - czerwony i biały od dźwięku, obydwa naraz na stereo; żółty od obrazu. Dwa kabelki z czerwonej wtyczki przylutowujesz, ten "ubrany" do jednej z końcówek, natomiast drugi "rozebrany" do blaszki, najlepiej gdzieś tam przy końcu, tam gdzie powinien kabel przechodzić. To samo robisz z białym i żółtym, tyle że do innej końcówki - przylutowujesz obydwa do jednej, bo ta jest odpowiedzialna za dźwięk. To jest akurat kabel na stereo, zrobiłem sobie taki na wszelki wypadek - może akurat jeszcze się kiedyś przyda stereo w nim. Trzeba też uważać żeby nie zrobić "zwarcia" - tzn żeby te dzieła artystyczne, które wykonałeś za pomocą lutownicy po to by połączyć kabelki do końcówek nie stykały się z blaszką.

Napisałem to w wersji dla kompletnego nooba, bo tak bym tylko to zrozumiał.

Jeszcze mogę zrobić zdjęcie tej wtyczki - i zaznaczyć, gdzie, które kabelki przylutować. Bo jako tako już się w tym łapie, mimo że sam sobie zrobiłem zamiast białego żółty i na odwrót...
Ale to już nie dzisiaj. :P

Awatar użytkownika
Candy
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 124
Rejestracja: 2010-01-19, 15:41
Kontakt:

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: Candy » 2010-06-13, 11:27

Nie udało mi się zrobić zdjęcia - za słaby aparat.

Powinno to wyglądać mniej więcej tak:
Obrazek

Do tej wtyczki po lewej stronie na dole podłączamy kabelki od czerwonego i białego chincha - tak jest do dźwięku stereo. Ewentualnie możemy zrobić tylko z jednym z tych kabli na mono. A do tej po prawej żółty. Do końcówek łączymy te cienkie kabelki z osłonką - które wyciągamy z grubszego kabla odpowiadającego za określonego chincha. (przynajmniej ja tak mam - i działa) A te bez osłonki przylutowujemy na koniec wtyczki. Pamiętamy o tym, żeby nie zrobić zwarcia i o założeniu plastikowej zakładki z wtyczki na kabel, zanim zaczniemy lutować.

Awatar użytkownika
Veritius
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 35
Rejestracja: 2010-12-09, 17:58

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: Veritius » 2010-12-11, 16:50

Witam wszystkich,
Bardzo mnie ciekawi taka przeróbka, ale bez zdjęć nie dam rady tego zrobić bo boje się zepsuć, może ktoś zrobić zdjęcie i je zamieścić?
Pozdrawiam

wolny
Sponsor
Sponsor
Posty: 227
Rejestracja: 2010-12-11, 22:45

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: wolny » 2010-12-11, 23:57

Witam.
Wykonanie przewodu wcale nie jest takie skomplikowane :smile:
Do wykonania kabla potrzebujemy:
- wtyk MINI DIN 9 http://multisort.pl/product/3137.html
- wtyk + przewody opcjonalnie:
a) EURO-SCART + 8-mio przewodowy,
b) 3*RCA(VIDEO+AUDIO L+AUDIO R) + 3*przewód współosiowy(żyła gorąca+oplot),
c) 2*RCA(VIDEO+AUDIO MONO) + 2*przewód współosiowy jw.

Następnie patrząc na schemat:
http://img35.imageshack.us/i/mega2x.png/
aby wykonać wariant:
a) należy połączyć tak jak na schemacie, dodatkowo należy w torach sygnałów RGB podłączyć szeregowo rezystor 75 Ohm i kondensator 220 uF, a w torze zasilania rezystor 180 Ohm.
b) VIDEO podłączyć do 4, AUDIO L do 8, AUDIO R do 9 i masę do obudowy,
c) VIDEO do 4, AUDIO do 8(ponieważ mono przesyłane jest w lewym kanale - po wybraniu trybu MONO) oraz masę do obudowy.

Następnie aby przewód dobrze pasował do złącza w konsoli należy skrócić jego obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego o ok. 10 mm.

A o to kilka zdjęć przewodu VIDEO+AUDIO MONO.
http://img809.imageshack.us/i/dsc00843w.jpg/
http://img829.imageshack.us/i/dsc00848b.jpg/
http://img823.imageshack.us/i/dsc00849pl.jpg/
http://img263.imageshack.us/i/dsc00845eg.jpg/
http://img808.imageshack.us/i/dsc00844e.jpg/

Przewód został wykonany już ponad 5 lat temu i do dzisiaj się sprawuje bez zarzutów.
Taka mała uwaga. Aby trzymać się standardów w przypadku wtyków RCA odpowiadają im kolory:
VIDEO - żółty,
AUDIO L - biały,
AUDIO R - czerwony.
W wyżej pokazanym przewodzie niestety nie została zachowana ta koncepcja(nie było wtyków o odpowiednim kolorze w sklepie :P)

Jeżeli macie pytania o inne przewody itp. to piszcie.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2010-12-12, 12:08 przez wolny, łącznie zmieniany 1 raz.

Rafi
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1404
Rejestracja: 2010-06-29, 14:28
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Mega Drive II-kabel do podlączenia pod TV

Post autor: Rafi » 2010-12-12, 09:27

wolny, ile byś sobie życzył za zrobienie takiego kabelka ?

ODPOWIEDZ