Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

FanAtyk
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 64
Rejestracja: 2013-12-16, 23:35

Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: FanAtyk » 2013-12-17, 00:03

Witam,
Na początku zaznaczam że to mój pierwszy post, moje pytanie może wydawać wam się głupie czy banalne, ale proszę o wyrozumiałość. Starałem się znaleźć odpowiedzi na moje pytania w istniejących postach, ale odnoszę wrażenie że między mną a resztą użytkowników jest przepaść, a czytając tematy czułem się jak dziecko z przedszkola któremu ktoś daje do rozwiązania zadanie maturalne. Ale do rzeczy...
Miałem bardzo dawno temu SMD i postanowiłem znowu sobie sprawić takiego grata. Zacząłem się rozglądać za SMD2, bo taką wersję miałem kiedyś, ale kolega z pracy za śmieszne pieniądze nabył coś takiego:
http://allegro.pl/konsola-mega-drive-se ... 26410.html
Mówił że jest ok, gry śmigają i ogólnie jak za tą cenę brać w ciemno. Tak więc nabyłem sobie takie coś za mniej niż pięć dych z przesyłką i zacząłem się rozglądać za grami. Pamiętam że kiedyś straszliwie katowałem Mortal Kombat i znalazłem grę w przystępnej cenie (bo ogólnie znaleźć MK na SMD to nie problem, ale ceny powalają na kolana...) tyle że na Genesis. I tu moje pytanie - czy gry na genesis normalnie "pójdą" na MD czy nie? Kartridże wydają się być takie same, ale czytałem tu o jakiś różnicach - PAL, NTSC czy inne takie dziwne zwroty, które mi nic nie mówią...
Jak to w końcu jest?

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: Kaspar84 » 2013-12-17, 08:25

Po pierwsze, to co kupiłeś to nie jest pełnoprawna konsola SMD tylko emulator. Obraz będzie zbliżony do oryginału, jednak dźwięk będzie fatalny.
Trudno mi powiedzieć, czy te emulatory mają blokadę regionalną, czy nie. Dużo lepiej byś wyszedł na kupnie zwykłego SMD2, prawdopodobnie za podobne pieniądze.
Genesis do SMD na rynek amerykański, czyli gry mają blokadę na NTSC. Gdybyś miał oryginalnego SMD, to wystrczyłoby go przerobić, natomiast jeśli chodzi o emulator to będzie musiał Ci ktoś inny pomóc.
Obrazek

Murzin
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 91
Rejestracja: 2013-07-22, 10:07
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: Murzin » 2013-12-17, 12:00

W uproszczeniu to NTSC - gry które zostały wydane w Ameryce, PAL - gry które zostały wydane w Europie. Większość konsol ma blokadę regionalną, czyli w Ameryce mają konsolę, które odpalają tylko gry NTSC, a Europejskie konsole odpalają tylko PAL. Oczywiście są sposoby by przerobić konsolę, by odpalała gry i NTSC i PAL.

Co do twojej konsoli to niestety nie pomogę, bo nie mam pojęcia co tam siedzi w środku, a nie jest to oryginalny SMD ;)

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: Kaspar84 » 2013-12-17, 12:07

Chciałbym takie bezprzewodowe padziki :D
Obrazek

FanAtyk
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 64
Rejestracja: 2013-12-16, 23:35

Re: Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: FanAtyk » 2013-12-17, 15:00

Wiem że to nie jest pełnoprawna Sega ale skusiła mnie niska cena i 20 gier w pamięci (min. Golden Axe, Streets of Rage). Chyba już znalazłem sam odpowiedź na moje pytanie:

http://www.sega-club.com/screenshots2/a ... md_006.jpg

Wygląda na to że można przestawiać konsolkę zarówno pod gry z Genesis jak i Mega Drive :)
Zdecydowałem się nabyć MK na Genesis i spróbować, święta idą, a co mi tam.
Nie mniej dzięki za pomoc.

frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: frabi » 2013-12-23, 15:35

FanAtyk pisze: Wygląda na to że można przestawiać konsolkę zarówno pod gry z Genesis jak i Mega Drive :)
Zdecydowałem się nabyć MK na Genesis i spróbować, święta idą, a co mi tam.
Nie mniej dzięki za pomoc.
Tak, z tego co pamiętam z recenzji Gamestera81 to ta wersja obsługuje gry z wszystkich regionów. Ale nie ma 100% kompatybilności, czasem coś może nie zadziałać. Myślałem kiedyś żeby kupić dla bezprzewodowych padów, ale je bardzo skrytykował (chyba miały opóźnienia), na szczęście można podłączyć zwykłe.
Cena kusząca ze względu na wbudowane gry, ale generalnie za podobne pieniądze dostaniesz SMDI z padem, do tego zwykły kabelek DIN-RCA za grosze i podłączasz do TV po AV a jak chcesz stereo to wyprowadzasz z wyjścia słuchawkowego. Tylko niestety w SMD chyba najbardziej ze wszystkich konsol pokręcona jest sprawa blokad regionalnych i nigdy nie ma pewności czy gra z innego regionu zadziała n zwykłej, nieprzerobionej konsoli. W każdym razie na kilka moich gier z Genesis, tylko jedna nie zadziałała na PALowskiej konsoli (wśród tych działających pierwszy MK).

Oryginalny pad ma jeszcze tą zaletę, że działa z kupą innych sprzętów, jak stare komputery czy Atari 2600. I jest bardzo trwały i wygodny.
C64C&G, A500, A2600, A7800, Videopac, Saba Channel F, SMS, SMD, NES, SNES, N64, PSX, Vectrex, PS3, 3DO, GB Classic, Color, Pocket, Advance & SP, NDS Lite, Sega GG, 3DO
wish list: Entex Adventure Vision, Magnavox Oddysey, A2600 Heavy Sixer, Metal Slug Arcade

FanAtyk
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 64
Rejestracja: 2013-12-16, 23:35

Re: Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: FanAtyk » 2013-12-27, 14:02

Odpalałem już MK3 w wersji na Genesis i działa :) Jedno mnie tylko zastanawia - albo mi się wydaje albo gry wyglądają słabiej niż na oryginalnym Mega Drive. Z tego co patrzyłem po filmikach na YT to u mnie jakby większa pikseloza jest. Ktoś się może orientuje czy to możliwe? Mam już na oku oryginalnego MD i chyba zakupię, tylko wtedy przydałoby się kupić Mortala w wersji na MD i tu jest kłopot bo ciężko dostać za sensowne pieniądze...

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: ufix » 2013-12-27, 15:20

Obraz ze starych konsol najlepiej wygląda na starych kineskopowych telewizorach, jeżeli podłączasz konsolę do nowoczesnego telewizora LCD, to pikseloza jest normalnym objawem. Można się jednak do tego przyzwyczaić ;) Jakość obrazu poprawia kabel RGB, ale nie licz na kosmiczne zmiany.

Jeśli chcesz kupić konsolę głównie do grania w MK, to zwróć uwagę na pady, w MK i większość bijatyk lepiej gra się na padach z 6 przyciskami, najlepiej oryginalnych Segi, bo w kontrolerach innych firm najczęściej dodatkowe przyciski pełnią tylko funkcję "turbo" dla podstawowych trzech.

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: Kaspar84 » 2013-12-29, 10:37

Nie zgodzę się z kolegą ufix. Jeśli chodzi o obraz na LCD do kabel RGB poprawia jakoś ZNACZNIE i jest wart każdej złotówki. Z tego co się orientuję, to ta konsolka ma wyjście na czinczach, dlatego obraz wygląda słabo. Jeśli chodzi o pada to się zgadzam, granie na standardowym padzie to masakra, jednak się da ;)
Obrazek

FanAtyk
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 64
Rejestracja: 2013-12-16, 23:35

Re: Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: FanAtyk » 2013-12-29, 21:51

Hmm...
Prosiłbym jeszcze o wyjaśnienie jaki to jest ten kabel RGB ???


Gwoździu
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 53
Rejestracja: 2011-03-10, 10:50
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: Gwoździu » 2014-01-09, 12:24

od siebie dodam jeszcze tyle że konsola ta ma zniekształcony obraz (gorszej jakości - bez względu na to, że to podłączenie przez chinche), kto podłączał oryginalnego SMD czy też SMD2 oraz tego "arcade'owego klasyka" przez chinche dostrzegł róznicę,
ponadto obraz na lcd najlepiej wygląda przez podłączenie za pomocą rca, bo przez rgb jest już zbyt wyraźny/ostry - poprostu kiepski a przez chinche jest lekka mgiełka, wszystko dobrze się zlewa i wygląda to przyzwoicie, jak przystało na te 16bit'ów ;) co się tyczy rgb - to sobie cenię - ale na zwykłym kineskopowym tv ;)
Atari 65XE SIO2SD + 2x A500 + A500Plus + A500Plus HxC + AmigaCD32 + 2x Pegasus IQ-502 + NES + 2x GameBoy + GBC + GBA SP + SNES + 2x SGG + SMS + SMS II + 4x SMD + 2x SMD II + Sega Mega-CD II + Sega Multi-Mega + JVC X'EYE +
Sega Saturn + Atari JAGUAR + 2x PSX + 2x PS2 Slim + PSP Slim

FanAtyk
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 64
Rejestracja: 2013-12-16, 23:35

Re: Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: FanAtyk » 2014-01-09, 17:07

Czyli jak już zakupię oryginalną SMD to lepiej pozostać przy rca?
Bo zanosiłem się z kupnem kabla RGB, skuszony obietnicami lepszego obrazu :)

Kaspar84
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 619
Rejestracja: 2013-10-28, 11:52

Re: Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: Kaspar84 » 2014-01-09, 17:10

Zależy kto co lubi. Ja jestem fane ostrych jak brzytwa pikseli i nie wyobrażam sobie powrotu do RCA
Obrazek

Gwoździu
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 53
Rejestracja: 2011-03-10, 10:50
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Czy gry na Genesis odpalę na SMD ?

Post autor: Gwoździu » 2014-01-09, 19:29

Jeśli chodzi o mnie to tak:
- LCD -rca bo obraz dobrze się 'zlewa' i jest odpowiednie nasycenie kolorów
- kineskopowy -rgb - nasycenie barw jest dobre oraz ostry obraz - dlatego też wolę grać na kineskopowym tv.
Ponadto kabelek euro-rgb pozwala na uzyskanie koloru po przełączeniu na 60Hz
:)
Atari 65XE SIO2SD + 2x A500 + A500Plus + A500Plus HxC + AmigaCD32 + 2x Pegasus IQ-502 + NES + 2x GameBoy + GBC + GBA SP + SNES + 2x SGG + SMS + SMS II + 4x SMD + 2x SMD II + Sega Mega-CD II + Sega Multi-Mega + JVC X'EYE +
Sega Saturn + Atari JAGUAR + 2x PSX + 2x PS2 Slim + PSP Slim

ODPOWIEDZ