Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Snow8lind
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 24
Rejestracja: 2018-08-26, 09:16

Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: Snow8lind » 2018-08-26, 13:33

Witam serdecznie.

Od dość dawna interesuje się retro sprzętem oraz grami, kolekcjonuje też gry na Mega Drive`a. Na polskim Youtubie nie znalazłem zbyt wiele treści odnośnie konsoli Segi czy recenzji gier na nią, dlatego postanowiłem sam nauczyć się obsługi programu do montażu i w wolnych chwilach tworzyć materiały :)

Wiem, że Sega Mega Drive nie była zbyt popularna w naszym kraju ale nie zmienia to faktu, że wyszło na nią dużo naprawdę dobrych gier, które warto ograć nawet dzisiaj.

Wrzucę dla was kilka przykładowych filmów z mojego kanału. Zacznę od najnowszego, który nie jest bezpośrednio związany z Mega Drive (nie licząc jednej ekskluzywnej gry), a dotyczy historii powstania studia Naughty Dog:
https://youtu.be/uRMeXPz3MB0

Recenzja Chaos Engine:
https://www.youtube.com/watch?v=Xm84uy8DVws

Seria typu "graj tanio". Omawiam ostatnio zakupione przeze mnie gry:
https://youtu.be/PK1vsEblqEI

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: Axi0maT » 2018-08-27, 07:16

<ziewa> .... spam .....

Snow8lind
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 24
Rejestracja: 2018-08-26, 09:16

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: Snow8lind » 2018-08-27, 08:00

Czemu od razu spam? Może kogoś zainteresuje temat Mega Drive na polskim youtubie. Nie robie filmików w jeden dzień i staram się przy wyszukiwaniu informacji na dany temat. Robię to hobbistycznie, bez reklam, chcę promować Mega Drive'a nad Wisłą.

No chyba, że chodzi to autopromocję... ale w regulaminie nie znalazłem zakazu wstawiania takich postów.

No dobrze, może źle zacząłem.

Witam, jestem Mateusz, lat 30. Na forum zagladam już kilka lat ale dopiero wczoraj zdecydowałem się na założenie konta. Myślałem, że retro w formie filmików zainteresuje większą ilość ludzi niż pisane recenzje czy felietony, dlatego zdecydowałem się na yt. Kolekcjonuje gry na MD, chciałbym uzbierać cały europejski set.

Jeśli temat to faktycznie spam i łamie któryś punkt regulaminu, to proszę o usunięcie go.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: Axi0maT » 2018-08-27, 08:56

No widzisz... od razu lepiej. Od tego trzeba bylo wlasnie zaczac. Jak ktos zaklada konto i od razu w pierwszym swoim poscie wali autoreklame to.... nawet regulamin nie musi tego regulaowac - swoje sobie wszyscy pomysla ;)

Snow8lind
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 24
Rejestracja: 2018-08-26, 09:16

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: Snow8lind » 2018-08-27, 09:17

Faktycznie głupio wyszło ;) Moje kolejne posty będą bardziej w temacie MD

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: alf » 2018-08-27, 09:20

Ciekawa rzecz. Mega Drive to fajna konsola, ale mam trudności aby się połapać jeżeli chodzi o to co jest oryginalne a co nie bo wyszło sporo jej klonów (niektóre łudząco podobne do oryginału) oraz zalew kartridży nieoficjalnych. Tym samym podsuwam pomysł na kolejny odcinek ^_^

Zagadaj z tbxx - jest tutaj adminem. Może, jeżeli mu się spodoba Twoja praca to umieści jakiś wpis na głównej stronie retro age który by Cię wypromował.

Snow8lind
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 24
Rejestracja: 2018-08-26, 09:16

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: Snow8lind » 2018-08-27, 09:33

Dobry pomysł odnośnie oryginałów i piratów. Pamiętam, że jakis polski kanał retro na yt pokazywał już czym się różnią pirackie karty ale o klonach konsoli jeszcze nic nie znalazłem:)
Zagadam też do admina. Dzięki za pomoc ;)

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: Axi0maT » 2018-08-27, 09:50

Jak to mawiaja... swego nieznacie a cudze chwalicie. Taki artykul juz od bardzo dawna wisi na retroage:
http://retroage.net/poradniki-techniczn ... h-podrobek

Co do konsol to faktycznie niektore modele moga przyprawic o zawrot glowy. Ludzie czesto maja problem zeby odroznic japonska Sega Mega Drive od chinskiego badziewia produkowanego chyba jeszcze wciaz do tej pory. Pamietam ze na youtube nawet ogladalem filmik jak jakis koles kupil wlasnie "nowa japonska sega mega drive" i podczas otwierania paczki cieszyl sie jak dziecko a oczywiscie otwieral chinskiego stolca z czego nie zdawal sobie sprawy az do samego konca... ciekawe czy juz do niego dotarlo co kupi :D

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: alf » 2018-08-27, 10:37

Oya, nie miałem pojęcia że takie fajne materiały mamy tu na retro age!

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: Axi0maT » 2018-08-27, 10:56

alf - to juz nie pierwszy raz ze o czyms nie wiesz :D Ty myslales ze my na tej stronie przez te ostatnie 12 lat to tylko w stolek pierdzimy i nic nie tworzymy? ;) Mysle ze jeszcze niejednokrotnie retroage Cie zaskoczy ;)

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: Axi0maT » 2018-08-27, 11:24

Obejrzalem filmik Hardware Pushers:
https://www.youtube.com/watch?v=fjWWbOWLXn0
i... no jestem bardzo mile zaskoczony. Wiekszosc ludzi ktorzy biora sie za tematyke sprzetowa i wydajnosciowa popelnia jakies bledy merytoryczne. Tu jako osoba oblatana w temacie (w koncu zrobilem dwie gry na Sega Mega Drive wiec cos o tym sprzecie i jego mozliwosciach wiem) nie moge sie do niczego przyczepic. No mozna oczywiscie ciut wiecej tam podac przykladow ale jak autor sam na koncu zauwazyl bedzie na to czasi pora jeszcze. Material na prawde konkretny. Czyzby kolega Snow8lind byl oblatany w temacie jakos bardziej ze tak ladnie merytorycznie do sprawy podszedl? Jakies demoscenowe doswiadczenie czy cos w tym stylu?

Snow8lind
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 24
Rejestracja: 2018-08-26, 09:16

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: Snow8lind » 2018-08-27, 12:29

Nie mam niestety żadnego demoscenowego doświadczenia. Lubie po prostu zapoznać się dogłębnie z tematem i zdobywać nowe informacje (rownież dla siebie). Dlatego też mam tak mało filmów :)
W materiale miały pojawić się tylko gry ale w sumie bez sensu byłoby przedstawiać "hardware pushers" bez jakiegoś punktu odniesienia.
No i Mega Drive to moja ukochana konsola, mam z nią masę pozytywnych wspomnień.

Bardzo sie cieszę, że ktoś z Twoim doświadczeniem docenił mój wysiłek :)

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: alf » 2018-08-27, 12:44

Ale mało brakowało a zraziłbyś się do całego retro age słysząc że spamujesz :D

Snow8lind
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 24
Rejestracja: 2018-08-26, 09:16

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: Snow8lind » 2018-08-27, 13:04

@alf To ja źle zacząłem ;) No i wszystko się dość szybko wyjaśniło.

A wracając do tematu Hardware Pushers:
@Axi0maT może znasz jeszcze jakieś ograniczenia Mega Drive`a, których nie znalazłem? Przyda się taka informacja z pierwszej ręki :D

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Mega Drive, Retro, Publicystyka - mój kanał na Youtube

Post autor: Axi0maT » 2018-08-27, 14:09

O najwazniejszych kwestiach wspomniales. Dodac cos tam mozna ale moze nie tyle ograniczenia sprzetowe co ciekawostki.
1. Sega nie zadbala o narzedzia dla developerow przez co przez bardzo dlugi czas nie bylo jakiegos standardu przy tworzeniu muzyki i dzwiekow dla Sega Mega Drive. Modelowanie/tworzenie/symulowanie instrumentow z wykorzystaniem samego ukladu dzwiekowego nie jest latwe kiedy nie posiada sie odpowiednich narzedzi. Sprowadzalo sie to do tego ze aby zrobic lepszej jakosci dzwiek to musial usiasc do tego developer ktory problem rozumial i mial wyksztalcenie muzyczne oraz sam muzyk ktory pozniej mogl cos z tego wyrzezbic. Sytuacja trudna do ogarniecia i w zasadzie tylko najlepsi potrafili wycisnac cos wiecej z ukladow Segi. Stad wiele dzwiekow w grach na Sega Mega Drive brzmi... powiedzmy slabo, lub sprawia wrazenie slabej jakosci. Szkoda, bo uklady dzwiekowe w tej konsoli sa na prawde dobre (chociaz w kolejnych modelach komus przyszlo do glowy wkladac slabsze... pewnie z racji tego ze zakladali ze i tak nikt tych podstawowych lepszych nie wykorzystuje).
2. Bitplany sa dwa ale mozna w zakresie jednego operowac przesunieciami na poziomie linii tilesow (co jest dosc trudne i niewygodne ale mozliwe). Nie jestem pewien czy w ogole tworcy ukladu zakladali mozliwe uzycie go na zasadzie niezaleznych linii, ale niektorzy tworcy gier to robili (m.in. w pierwszym Sonicu zrobiono na tym prymitywna paralaxe). Nie jest jednak mozliwe operowanie na pionowych liniach tilesow... nikt chyba nigdy tego nie okielznal.
3. Konsola jest przystosowana do operowania typowo na tilesach i zrezygnowanie z nich wprowadza wiele niedogodnosci i klopotow od strony tworzenia kodu i obrazu. W sumie to rezygnujac z tilesow tworcy byli skazani na zrezygnowanie z wiekszosci zalet jakie SMD dawala
4. Taka ciekawostka VDP - Video Display Processor o ktorym wspomniales, ma tez pod soba uklad dzwiekowy PSG... Chyba nigdy wiecej w dziejach elektroniki nie zdarzylo sie ze uklad dzwiekowy i graficzny byly ze soba tak scisle powiazane (ale mozliwe ze cos przeoczylem i sa inne takie przypadki)
5. Konsola generuje dzwiek stereo ale na TV wyprowadza dzwiek mono... no comments. Do dzis chyba tworcy konsoli sami nie wiedza co im do glowy strzelilo ze tak to zrobili :D Tu obejscie akurat robili sami uzytkownicy konsol ;)

EDIT: Sorry pisalem na szybko przed wyjsciem z pracy i wkradlo sie kilka niedomowien - poprawilem i doprecyzowalem

ODPOWIEDZ