Analogue Mega Sg

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Analogue Mega Sg

Post autor: ufix » 2018-10-19, 09:53

Pojawiła się zapowiedź konsoli kompatybilnej z SMD i SMS opartej o chip FPGA: https://www.analogue.co/mega-sg/

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Wygląda to całkiem obiecująco, konsola ma być kompatybilna z przystawką Mega CD i oryginalnymi padami. Oprócz tego przy okazji zaprezentowano bezprzewodowe pady 8bitdo M30 i przejściówkę umożliwiającą ich użycie na oryginalnych konsolach, oraz na Mega SG:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Swoją drogą ciekawe czy będą współpracowały z innymi konsolami i komputerami wyposażonymi w to samo złącze kontrolerów.

Co o tym sądzicie? Cena konsoli to 189 dolarów, cena pada z adapterem to 25 dolarów. Ja poważnie rozważam preorder konsoli, wyjście HDMI bez upscalera i bez lagów brzmi bardzo kusząco. Co do padów to mam pewne obawy, pewnie podobnie jak pozostałe produkty 8bitdo będą wykorzystywały bluetooth, więc jakieś opóźnienia na pewno będą.

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: alf » 2018-10-20, 20:38

Czy jakość tego produktu zapowiada się obiecującą, czy mam się spodziewać tego do czego przyzwyczaiło nas ATGAMES... ? Btw. czy konsola będzie miała jakiś "system operacyjny" czy to po prostu 1:1 tego co było w oryginale ?

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: kolo » 2018-10-20, 21:09

Nie będzie systemu operacyjnego - to nie jest wynalazek typu NES Mini, czyli bebechy ze smartfona w nostalgicznej obudowie + oficjalny soft.
O jakość bym się nie martwił, to produkt przeznaczony dla entuzjastów a nie przeciętnego Kowalskiego który jako dzieciak pograł trochę w Sonica u wujka i teraz chciałby sobie powspominać więc teraz kupuje kiepskiego klona na glucie.
Powinien być od strony użytkowej w 99% zgodny z oryginałem minus wsparcie dla 32X ze względu na to że przystawka wypuszcza własny sygnał AV ciągnąc go przy okazji z oryginalnej konsoli, a ta tutaj będzie miała wyjście HDMI.

Intencja zacna, ale nie skorzystam, dobrze mi się gra na oryginalnej konsoli, mam kabel RGB więc jeśli naprawdę mam ochotę to mogę zagrać na współczesnym TV i mam kineskop gdybym chciał przyjemniejszy dla oka obraz.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: ufix » 2020-05-22, 11:22

Wiem, że temat jest przedwieczny, ale pozwolę sobię odkopać, bo od kilku miesięcy jestem szczęśliwym użytkownikiem i posiadaczem Analogue Mega SG i kilku padów 8bitdo M30. W skrócie:

- Pady są rewelacyjne. Odkąd je mam nie używam już w ogóle oryginałów. Są dość niewielkie (mniej więcej jak oficjalny 6 button, ale troszkę inny kształt) jednak bardzo dobrze leżą w dłoni. Mimo, że zawsze wolałem większe 3 przyciskowe oficjalne pady to do tych przyzwyczaiłem się bardzo szybko. Jakość wykonania jest też świetna, są zwarte i bardzo wytrzymałe, plastik jest lepszy niż w oryginałach. Czasami przy intensywnych grach d-pad wydaje skrzeczący dźwięk, ale nie wpływa to na działanie. Jeśli chodzi o baterię to myślę, że spokojnie wytrzymuje około 20h grania na 1 ładowaniu, nieużywany może leżeć miesiąc i nadal będzie naładowany. Zasięg jest dobry, ani razu nie miałem problemów (mam wersję 2.4G). Najbardziej obawiałem się lagów - jestem na to dość wyczulony, dlatego między innymi kupiłem konsolę Analogue zamiast podpinać do nowoczesnego TV starą konsolę kablem RGB. Na szczęście dla mnie są absolutnie niewyczuwalne. Ogólnie - zdecydowanie polecam! Można bez obaw zamawiać z aliexpress, przy trafieniu w promocję da się wyrwać 1szt za około 80zł. Występują też te same pady w wersji bluetooth, jednak nie miałem okazji testować, więc nie wiem jak się sprawują.

- Konsola: Tutaj trzeba patrzeć na wszystko przez pryzmat dość wysokiej ceny i upierdliwość składania zamówienia - Analogue uparcie nie chce wysyłać paczek bezpośrednio do Polski (chociaż wysyła do wszystkich krajów dookoła....), więc trzeba skorzystać z usług pośrednika (ja tak zrobiłem) lub liczyć na rodzinę/znajomych w USA. Jeśli ktoś będzie zainteresowany to mogę opisać jak wyglądał proces zakupu.
Co do samego sprzętu to jak można się spodziewać jakość wykonania jest na najwyższym poziomie, wygląd wszystkiego włącznie z opakowaniem i kablami jest kilka poziomów wyżej od wspomnianych chińskich klonów, Od razu czuć, że to produkt "premium". Działanie również jest bezproblemowe - tutaj mała uwaga do tego co pisał kolo: konsola posiada prosty OS, samo działanie opiera się o chip FPGA i faktycznie zapewnia 100% zgodność z oryginałem, jednak nad wszystkim jest również system operacyjny. Na szczęście można ustawić w nim swoje dokładne preferencje, włącznie z jego ukryciem - wtedy system po włączeniu przechodzi od razu do zawartości włożonego kartridża jak oryginalna konsola i nawet nie wiemy, że pod spodem dzieje się coś więcej. Same dodatkowe opcje to jest materiał na jakiś dłuższy wpis, więc ograniczę się do wrażeń z użytkowania: jest zgodnie z oczekiwaniami. Najbardziej zależało mi na niskim input lagi i tutaj konsola spełnia oczekiwania w 100%, gra się na niej identycznie jak na oryginalnym sprzęcie podpiętym do PVM. Jakość obrazu i dźwięku też jest nie do odróżnienia (po małym tuningu w ustawieniach konsoli). Gdybym miał szukać minusów to byłby to port na kartridże - jest dość "luźny" przez to, że pasuje zarówno do kartridży japońskich jak i tych z USA/UE.

Jeśli ktoś jest zainteresowany jakimiś szczegółami o których nie wspomniałem to chętnie odpiszę ;)

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: alf » 2020-07-20, 21:30

Swojego czasu marzyłem o SNESie od Analogue, bo to też podobno świetny produkt. Niestety za takie produkty trzeba zapłacić niemałą cenę. Opisz proszę jak wyglądał proces zamówienia do naszego kraju. Długo oczekiwałeś na realizację zamówienia ? Produkty są dostępne od ręki czy trzeba czekać aż specjalnie pod Ciebie wyprodukują ?

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: ufix » 2020-07-21, 16:26

Super Nt to też świetny sprzęt, technicznie to bliźniak mojej konsolki w innej obudowie i z innym oprogramowaniem ;)

W momencie gdy zdecydowałem się na zakup konsole były dostępne od ręki - wysłali ja dzień po opłaceniu zamówienia. Czytałem, że zdarzają się przerwy w dostępności, ale to pewnie kwestia szczęścia jak trafisz. Pewnie produkują je jakimiś małymi partiami.

Analogue nie wysyła bezpośrednio do Polski co jest pewnym problemem - kontaktowałem się kilka razy z ich supportem w tej sprawie, ale nie dało się nic załatwić, więc skorzystałem z usług pośrednika. Jest sporo firm zajmujących się udostępnianiem wirtualnego adresu w USA, ja wybrałem https://plusexpress.pl/. Po założeniu u nich konta dostałem adres mojego magazynu, który podałem w zamówieniu na stronie Analogue. Gdy paczka dotarła do magazynu mogłem wybrać opcje dodatkowe (np. zrobienie zdjęcia zawartości paczki, przepakowanie w inne opakowanie, usunięcie z paczki dowodów zakupu itp) i wysłać ją do Polski lub poczekać i zamówić coś innego co będzie wysłane tą samą paczką.

Czasowo od opłacenia zamówienia na stronie Analogue do momentu gdy odpalałem konsolę po raz pierwszy minęły równo dwa tygodnie. Ostatnio zamawiałem w ten sam sposób gry z amerykańskiego ebaya i całość zajęła 10 dni, więc mniej więcej w takich granicach powinno wszystko się zamknąć.

Najgorsze zostawiłem na koniec ;p
Sama konsola kosztowała 189,99USD, wysyłka na terenie USA to dodatkowe 24USD (to jest skandal), opłata dla Plus Expres i wysyłka do Polski to 19USD. Moja paczka nie została oclona, więc nie poniosłem żadnych dodatkowych kosztów oprócz tego co wymieniłem.

Podsumowując - tak, było drogo i do dziś nie mogę przeboleć, że wysyłka po USA kosztowała mnie więcej niż przelot paczki samolotem przez ocean ;p Do samego produktu nie można się za bardzo przyczepić, bo jest wykonany na poziomie przypominającym raczej dobry sprzęt audio nić jakiekolwiek konsole, więc musi swoje kosztować, działa również perfekcyjnie i podejrzewam, że SNESowy odpowiednik będzie taki sam. Jeśli postanowisz sobie sprawić prezent i odżałować te pieniądze to na pewno będziesz zadowolony ;)

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: alf » 2020-07-21, 20:57

2 tygodnie to świetny czas. Powiedz - czy aby uniknąć cła wybierałeś którąś z tych opcji na plusexpress typu "usunięcie z paczki dowodów zakupu" ?

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: kolo » 2020-07-21, 22:12

Jak UC chce cię na coś skasować to i tak cię skasuje, nie ma zmiłuj - zazwyczaj reagują na duże paczki, albo jak skojarzą że ostatnio coś dużo mniejszych do ciebie przychodzi. Nie ma dokumentu sprzedaży? Poproszą cię o podesłanie zdjęcia aukcji, potwierdzenia przelewu czy czegoś w tym stylu, czasem można się wtedy wyłgać że to prezent o niewielkiej wartości, ale nie zawsze to działa.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: ufix » 2020-07-22, 07:14

Nie wybierałem żadnych dodatkowych opcji, paczka przyszła do mnie nieotwierana. Konto na Plus Express założyłem na inne dane niż dane wysyłkowe do Polski (dane z konta Plus Expres są podawane w polu nadawca) żeby uwiarygodnić prezentową naturę paczki, oprócz tego nie stosowałem żadnych specjalnych sposobów. Pewnie miałem szczęście ;)

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: alf » 2020-07-31, 14:22

@ufix:
Aktualnie zagrywam się na Mega Drive Mini. Masz te mini konsolke i możesz wypowiedzieć się co nieco o jakości obrazu, dźwięku i ogólnie odbioru (gameplay) ? Chciałbym poznać Twoje zdanie.

Denerwuje mnie to, że aby ograć tytuły z poza palety wbudowanych gier musiałbym zrobić jej softmod i męczyć się z retroarchem (bo nie wszystkie tytuły są kompatybilne z wbudowanym emu od segi). Zastanawiam się jednak czy to jedyny argument przemawiający za wyższością Mega Sg nad Mega Drive Mini. Może jest ich więcej ?

Czy w obrazie i jakości dźwięku zobaczyłbym (usłyszał) wielkie różnice między Mega Drive Mini a Mega SG ? Nie jestem jakimś segofilem który dostrzeże drobne różnice. Pytanie czy są one w ogóle zauważalne dla kogoś takiego jak ja ? Czy Ty odróżniłbyś tą samą grę uruchomioną na Mega Drive Mini i na Mega SG ?

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: ufix » 2020-07-31, 17:38

Nie mam Mega Drive Mini, PS Classic tak mnie zniechęcił do tych małych konsolek, że odpuściłem ;p

Oglądałem jednak sporo recenzji i głównym zarzutem jest lag pomiędzy obrazem a dźwiękiem i input lag pomiędzy wciśnięciem przycisku na padzie a akcją na ekranie. Ostatecznie to jest tylko softwarowy emulator i działa analogicznie jak retroarch na Raspberry albo dowolnym innym sprzęcie, stąd obie te wady, które zwykle występują w takim rozwiązaniu. Dla mnie osobiście Mega SG wygrywa możliwością odpalania kartridży (lubię grać na fizycznym nośniku, takie dość kosztowne zboczenie :D), brakiem lagów (po latach grania na CRT widzę różnicę w niektórych grach, pewnie kwestia przyzwyczajenia) i możliwością korzystania z oryginalnych akcesoriów (wszystkie pady i arcade sticki z oryginalnego SMD działają). Myślę, że jest kilka gier, które znam na wylot i odróżniłbym czy działają na Mini czy Mega SG - widzę w nich różnicę między emulatorami a prawdziwym sprzętem.

Podsumowałbym to tak - jeśli masz już kolekcję gier na Mega Drive i szukasz sposobu żeby pograć w nie na współczesnym telewizorze to Mega SG jest idealne. Jeśli jednak nie jesteś jak to określiłeś segofilem i chcesz od czasu do czasu pograć w Sonica to Mini będzie w sam raz.

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: alf » 2020-08-01, 21:47

Akurat Sonic nie należy do moich ulubionych platformówek :) Jakoś średnio przypadła mi do gustu jego postać a w szczególności to że był lansowany jako taki konkurent dla Mario, tylko że bardziej cool.

Moja pierwsza styczność z Mega Drive była... miesiąc temu - gdy zaopatrzyłem się w Mega Drive Mini. Kupiłem z ciekawości by zapoznać się z grami jakie oferował Mega Drive.

Szczerze mówiąc z 16-bitowców SNES był dla mnie niepodważalnym słońcem na niebie. Nigdy nie interesowałem się Segą z tamtego okresu bo Mega Drive wydawał mi się po latach konsolą, która jest traktowana jako przegrana. Pady 3-przyciskowe z dziwnym okrągłym krzyżakiem, konieczność posiadania 6-przyciskowego pada dla niektórych gier (szczególnie Street Fighter 2), mniejsza paleta barw, brak jRPG od Squaresoft.

Jednakże, gdy odpaliłem Miniaka i uruchomiłem Castle of Illusion, coś się zmieniło w moim myśleniu. Pomyślałem - świetny platformer. Po tygodniu przeszedłem, z każdym dniem masterując kolejne poziomy. World of Illusion - nie tak wymagający jak Castle of illusion ale magiczny tytuł ze świetną grafiką i udźwiękowieniem. Również ograłem - zarówno Myszką jak i Kaczorem (choć Castle of Illusion w gruncie rzeczy podobał mi się bardziej).

Streets of Rage 2. Pierwszy raz miałem okazje zagrać w ten tytuł, który znałem tylko z ... tytułu. Nie wiedziałem, że Sega ma do zaoferowania najlepszy konsolowy beatem-up ery 16-bitów. Niesamowicie grywalna pozycja, której raczej prędko nie ukończe bo na dzień dzisiejszy potrafie dojść tylko do mniej więcej 60% gry. Na normalnym poziomie trudności trzeba nabrać skilla i wypracować technike na bossów.

Aktualnie ogrywam Phantasy Star IV. Kto by pomyślał, że Mega Drive ma jRPG który może śmiało stanąć w szeregu do rywalizacji z dziełami Squaresoftu. Tytuł wyróżnia się graficznymi przerywnikami niczym visual novel - z graficznymi zbliżeniami na twarze bohaterów. Coś czego nie widziałem wcześniej i nie spodziewałem się w tak starej grze.

Podsumowując - muszę przyznać, ze myliłem się co do Mega Drive. To bardzo fajna konsola i wiele gier przede mną. Miło wiedzieć, że KONAMI przygotowało tytuły ekskluzywne w które nie zagram na SNES - Contra Hard Corps, Castlevania The New Generation. Widzę na liście miniaka też ciekawe action rpg: Beyond Oasis czy Landstalker. Jeszcze nie uruchamiałem ale po recenzjach widzę, że całkiem nieźle próbują wypełnić brak Zeldy na Mega Drive ;)

Nie wiem jak długo potrwa mój hype na Sega - ale jeżeli nie zmniejszy się to zastanowiłbym się czy nie wypróbować produktu Analogue. Ponieważ to dość spory wydatek, musiałbym jednak wiedzieć czy ma on sens. Czy przykładowo w wymagających grach (pokroju Castlevania, Contra czy Streets of Rage) grałoby mi się łatwiej ? Czy ten mniejszy input lag poprawiłby przyjemność z gry i łatwiej byłoby je ukończyć ?

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: ufix » 2020-08-02, 08:44

O, to widzę, że złapałeś haczyk :D

Z gier Disneya polecam bardzo Quackshot, a World of Illusion zyskuje podczas gry w 2 osoby ;) Seria Streets of Rage jest cała bardzo dobra (z tym, że 3 część warto ograć w wersji japońskiej jako Bare Knuckle 3, niestety ocenzurowano ją i zwiększono poziom trudności podczas tłumaczenia na angielski). Z RPG warto ograć Shining Force, bardzo przyjemny tytuł :) A do Zeldy porównałbym bardziej Soleil, uroczy action RPG. Generalnie biblioteka SMD jest bardzo szeroka i właściwie każdy gatunek ma jakiegoś godnego reprezentanta, a do tego wszystkiego dochodzą gry, które są tak oryginalne, że trudno je gdzieś zakwalifikować ;)

Co do poziomu trudności na Mega Drive Mini - z tego co widzę po testach opublikowanych na Youtubie lag pomiędzy naciśnięciem przycisku a akcją na ekranie wynosi 7-11 klatek w zależności od testującego i to bez uwzględniania lagu telewizora (link do bardziej optymistycznego testu wskazującego 3-7 klatek różnicy: https://www.youtube.com/watch?v=TC_mDhY4-3w). Moim zdaniem to jest już wartość, którą jesteś w stanie poczuć, szczególnie w grach takich jak Castlevania czy Contra, które nawet w najbardziej sprzyjających warunkach są bardzo trudne. Mega SG ma lag poniżej 1 klatki. Oprócz tego Mega SG generuje obraz w 1080p60 a Mini tylko 720p, co może mieć wpływ na lag tv (w zależności od modelu i tego jak dodatkowo przetwarza sygnał). No i dźwięk Mini na pewno nie oddaje w pełni tego z oryginalnej konsoli - jeśli masz podłączony do TV jakiś soundbar/zestaw audio to zauważysz różnicę.

Podsumowując - nie spodziewaj się, że nagle gry staną się dużo łatwiejsze, ale myślę, że ich responsywność na pewno wzrośnie szczególnie w momentach, które wymagają perfekcyjnego timingu.

alf
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 281
Rejestracja: 2017-07-14, 21:29

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: alf » 2020-08-02, 22:55

Opóźnienie rzędu 7 - 11 klatek hmmm... Przy odświeżaniu 60Hz czyli 60 razy w ciągu sekundy wychodzi mi że od momentu wciśnięcia do wykonania akcji mija 11,6% - 18,3% tego sekundowego czasu. Jeżeli to co mówisz jest prawdą, czyli Mega SG ma lag poniżej 1 klatki, to uwija się w ciągu sekundy zajmując tylko 1,6%.

Apropos dźwięku - to Mega Drive miał jakieś tytuły których miło się słucha ? Jak na razie najmilej brzmi mi Streets of Rage 2 intro :) Phantasy Star IV ma miłe melodie ale szybko boli mnie od nich głowa i sam nie wiem czy mnie denerwują czy może jakość dźwięku mam tu kiepską. Monitor którego używam ma generalnie kiepskie głośniki. O ile dobrze widzę na ilustracjach to Mega SG ma na froncie gniazdo słuchawkowe jack prawda ?

Jaką masz wersję kolorystyczną Mega SG ? Stylizacja ala Genesis, Mega Drive europejski czy może japoński ?

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Analogue Mega Sg

Post autor: ufix » 2020-08-03, 17:36

Tak, Mega SG ma gniazdo słuchawkowe, tak samo jak oryginalny Model 1 Segi Mega Drive. Mam Wersję Europejską, bo mam sentyment do tego designu, przypomina mi właśnie mój stary Model 1

Do do dźwięku:

Batman od Sunsoftu: https://www.youtube.com/watch?v=XlsF1396s78 + właściwie każdy utwór z tej gry, cały soundtrack jest super
Thunder force IV: https://www.youtube.com/watch?v=ObJVuRTIIS4
Shinobi III: - https://www.youtube.com/watch?v=c1BnRTPrghA
Midnight Resistance: https://www.youtube.com/watch?v=e2l08TqFD6c

I wieeeeele innych :P Większość soundtracków dużo zyskuje przy odsłuchu na dobrym sprzęcie/słuchawkach, na głośnikach monitora słabo słychać niskie tony.

ODPOWIEDZ