Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Wszystkie tematy dotyczace forum
frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Post autor: frabi » 2014-08-12, 06:27

Axi0maT pisze:W mysl tej ustawy mozna bez problemu robic modyfikacje umozliwiajace odpalanie gier z innego regionu.
Nie wiem czy to tak samo jak Wy rozumiem. Jak dla mnie, np produkcja czy instalowanie modchipa obchodzącego blokadę regionalną podchodziłoby pod ten paragraf. Ale granie na takiej konsoli już nie, bo o użyciu zmodowanego sprzętu już nie ma słowa. Czyli odwrotnie jak z fotoradarami, które można chyba można sprzedawać ale nie używać :D
Axi0maT pisze:
Bodzio pisze: No właśnie o nic innego nie chodzi, tylko doprecyzowanie regulaminu w kwestii emulacji sprzętowej.
Ustosunkowalem sie do pierwotnego pomyslu frabiego o tworzeniu kolejnego punktu regulaminu.
Po pierwsze nie chodzi mi tylko o emulację sprzętową, tylko o wszelką oficjalnie wspieraną przez producenta konsoli. Bo przecież gierki z PS1 na PS3 czy Virtual Console to czysta emulacja programowa, różniąca się od tej na PC, tylko tym że emulator jest wydany przez producenta konsoli.
Po drugie czy to będzie osobny punkt czy nie to prawa wtórna, ale jak dla mnie, nie należy łączyć kwestii emulacji i piractwa tak jak jest to obecnie. Myślę, że wydzielenie dwóch osobnych punktów będzie czytelniejsze i wbrew temu co napisało Axi0, nie da furtki do różnych interpretacji ale ją zamknie. Bo teraz gdy o emulacji jest tylko wtrącone przy kwestii piractwa, można by interpretować że emulacja na PC na potrzeby odpalania np bezpłatnego homebrew jest dopuszczalna.
C64C&G, A500, A2600, A7800, Videopac, Saba Channel F, SMS, SMD, NES, SNES, N64, PSX, Vectrex, PS3, 3DO, GB Classic, Color, Pocket, Advance & SP, NDS Lite, Sega GG, 3DO
wish list: Entex Adventure Vision, Magnavox Oddysey, A2600 Heavy Sixer, Metal Slug Arcade

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Post autor: Axi0maT » 2014-08-12, 10:38

Nie rozumiem w ogole po co temat. Na konsolach nie jest to nazywane emulowaniem tak na prawde, wiec roztrzasanie co nim jest a co nie - uwazam za zbedne. Co to kogo obchodzi w jaki sposob producent to zrealizowal skoro uzytkownik dostaje gotowy produkt odpowiednio skonfigurowany i nawet nie ma mozliwosci zadnej modyfikacji. Placi, dostaje gre ktora dziala i gra. Slowo emulacja jest tu calkowicie zbedne z punktu widzenia uzytkownika. Wydaje mi sie ze na sile sie doszukujesz frabi i probujesz komplikowac niepotrzebnie...

frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Post autor: frabi » 2014-08-13, 18:06

Axi0maT , dlaczego uważasz, że granie na konsolach w produkcje ze starszych platform nie jest nazywane emulacją ? Do zaczęcia tego tematu, zachęcił mnie m.in. wątek "Emulacja gier z pierwszego XBoxa" http://www.retroage.net/forum/posting.p ... =6&p=95134 - nikt tam się nie obruszał na nazywanie tego emulacją, a i problemy których dotyczyła dyskusja nie były odległe od tych jakie można przeczytać w tekstach o emulacji softwarowej na PC. Przykładowy fragment "Przekłamania graficzne, zwolnienia, klatkowanie w pewnych momentach - ogólnie średnio grywalne" -wypisz wymaluj, typowe problemy emulacji softwarowej.

Zmiana regulaminu nie jest pewnie czymś o co warto się zabijać, ale mnie osobiście drażni takie niedoprecyzowanie - bo mimo, że intencje takie nie były, to np taki wątek jak powyżej z regulaminem zgody nie jest. Takie zboczenie zawodowe, parę regulaminów w życiu napisałem :).

Druga sprawa, że uważam za niewłaściwe stawienie w jednej linii emulacji i piractwa - przecież to różne kwestie, tępione tutaj też z różnych powodów. Zakładam, że nawet gdyby prawo np wprowadziło brak ochrony prawnej gier starszych niż 10 lat, to i tak emulacja takich gier nie byłaby tu mile widzianym tematem - bo po prostu jest to coś, czym forum się nie zajmuje.

Inna sprawa, że ja osobiście byłbym dużo bardziej liberalny jeśli chodzi o dyskusje w zakresie tego co formalnie jest piractwem ale tak na prawdę nie szkodzi właścicielom praw autorskich (czyli w grach, których i tak już nikt poza używkami nie sprzedaje), niż w kwestii emulacji na PC (której też nie uważam za zło wcielone, ale po prostu do klimatu RA, pasuje brak tego tematu)- ale mam świadomość, że to niezbyt popularny pogląd i nie zamierzam namawiać do zmiany regulaminu w tym zakresie.
C64C&G, A500, A2600, A7800, Videopac, Saba Channel F, SMS, SMD, NES, SNES, N64, PSX, Vectrex, PS3, 3DO, GB Classic, Color, Pocket, Advance & SP, NDS Lite, Sega GG, 3DO
wish list: Entex Adventure Vision, Magnavox Oddysey, A2600 Heavy Sixer, Metal Slug Arcade

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Post autor: Axi0maT » 2014-08-14, 07:17

frabi, wyszukujesz dziury w calym. Mamy swoj rozum i wiemy jak sie maja sprawy - emulator na x360 uruchamiany jest niejawnie. Nie jest to w zasadzie rozmowa o emulacji jaka rozumiemy w regulaminie. Tak na prawde ktos kto niebardzo sie zna to nawet nie wie ze emulator jest tam uruchamiany. Kombinujesz jak tylko mozesz - temat emulacji na forum byl poruszany wielokrotnie i zawsze konczyl sie tak samo - jeszcze wiekszymi restrykcjami w kwestiach emulacji bo administracja byla zniesmaczona wywodami i chciala je definitywnie uciac, wiec jesli zmierzasz w tym wlasnie kierunku to ciagnij temat dalej. Jesli jednak pewna grupa osob (poki co - wdze jedna) ma straszne cisnienie i bol dupy to dopiszcie w regulaminie "nie dotyczy rozwiazan uzywanych przez producentow konsol" - i po temacie. Temat moim zdaniem jest calkowicie bez sensu ze wzgledu na to ze i tak kierujemy sie zdrowym rozsadkiem i ak widac moderacja ma na tyle oleju w glowie ze potrafi odroznic co podchodzi pod lamanie regulaminu a co nie.

PS: zle podlinkowales chyba temat - masz ustawione cytowanie mnie.

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Post autor: Forte » 2014-08-14, 17:24

Na moje nie ma sensu nic zmieniać w regulaminie bo i po co - kiedy ktoś napisze, że "gram w Super Metroida na Wii" to raczej każdy się domyśli, że ma na myśli snesowego pod Virtual Console, a ten kto gra w Spyro na PS3, też raczej albo ma płytkę, albo gre kupił na PSN.

Można by się przyczepić, że w regulaminie pisze o surowym karaniu rozmów o samej emulacji, bo to bez sensu, ale rozumiem, że ten punkt regulaminu tyczy się raczej kwestii typu "jak skonfigurować ten i ten emulator".
Sega!

szczupi26
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 588
Rejestracja: 2014-04-27, 11:32

Re: Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Post autor: szczupi26 » 2014-08-16, 06:53

Co również jest nie do konca sprawiedliwe biorąc pod uwagę fakt że sporo osób (w tym ja) posiada gry na platformy których z rożnych względów nie sposób naprawić/ponownie nabyć/czy zmodować (multiregion i te sprawy)

Dlaczego napisanie że gram w Chrono Triggera nikogo nie rusza ale dodanie że robię to na emu rozpoczyna małą krucjatę (posiadam oryginał który kosztował mnie krocie i nie mam zamiaru obniżać jego wartości używając go na snesie US którego dodatkowo musiałbym zakupić lub przerobić snesa EU/targać PAL/NTSC konwerter)

Sent from Lumia 625
i5 4690K@4400 MHz + NOCTUA NH-U12P|ASRock Fatal1ty Z97|2x4GB G.SKILL TRIDENT X 2400MHz CL10
Gigabyte G1 GTX 1070|Kingston SM2280 M.2 120GB + TOSHIBA 1TB|CORSAIR 520HXEU-520W|CM DOMINATOR 690|BENQ GW2750HM|MICROLAB SOLO 5C

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Post autor: kolo » 2014-08-16, 08:48

@szczupi26: Bo tutaj tak po prostu jest zwyczajowo, tak długo jak nie przyznajesz się publicznie to nikogo to nie obchodzi i z pewnością wiele osób tutaj odpali czasem coś na emulatorze, albo programatorze bo nie chce im się grzebać w zbiorach.
Takie forum odziedziczyliśmy po poprzednich pokoleniach które już tu nie zaglądają więc postarajmy się żeby nie przewracali się w grobach. Dlatego więc zapis o zakazie był, jest i będzie, raczej kwestia oficjalnego przyzwolenia na emulację zapewnioną przez producentów konsol, bo nieoficjalne już jest od dawna (nawet mamy recenzje gier emulowanych na konsolach na głównej).
Sega, Sega über alles
Obrazek

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Post autor: Bodzio » 2014-08-16, 09:46

Mam wrażenie, że poprzednie "pokolenia" były dużo bardziej liberalne w tej kwestii i nie robiły szumu wokół byle czego.

Trochę martwi mnie za to, brak stanowiska administracji w sprawie propozycji @frabiego Temat wisi tydzień i nic, a to w administracja w osobie Stormsa tu rządzi. Wystarczy napisać czy propozycja jest zaakceptowana czy nie i zamykamy temat bez zbędnej dyskusji i wdawania się w szczegóły.

szczupi26
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 588
Rejestracja: 2014-04-27, 11:32

Re: Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Post autor: szczupi26 » 2014-08-16, 09:54

@kolo
Jesli tak sprawy stoją to niech tak zostaną.
Sent from Lumia 625
i5 4690K@4400 MHz + NOCTUA NH-U12P|ASRock Fatal1ty Z97|2x4GB G.SKILL TRIDENT X 2400MHz CL10
Gigabyte G1 GTX 1070|Kingston SM2280 M.2 120GB + TOSHIBA 1TB|CORSAIR 520HXEU-520W|CM DOMINATOR 690|BENQ GW2750HM|MICROLAB SOLO 5C

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Post autor: kanarekkk » 2014-08-16, 10:29

Bodzio pisze:Mam wrażenie, że poprzednie "pokolenia" były dużo bardziej liberalne w tej kwestii i nie robiły szumu wokół byle czego.

Trochę martwi mnie za to, brak stanowiska administracji w sprawie propozycji @frabiego Temat wisi tydzień i nic, a to w administracja w osobie Stormsa tu rządzi. Wystarczy napisać czy propozycja jest zaakceptowana czy nie i zamykamy temat bez zbędnej dyskusji i wdawania się w szczegóły.
Zapewne uwazaja temat za zbedny i zbyt blachy, zeby zaprzatac sobie nim glowe :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Post autor: Axi0maT » 2014-08-16, 19:02

Administracja nie reaguje bo temat jest regularnie podnoszony raz na rok czy dwa i konczy sie tym samym - nikt nic tu nie wskora - tak bylo, jest i bedzie, a jak sie komus nie podoba to fora ze dwora. Jest co najmniej tuzin stron w polskim necie o tematyce emulatorow i tam sobie mozecie o emulatorach pogadac. Po co kolejna strona i forum o tym samym? Dajcie kolekcjonerom tutaj w spokoju zajmowac sie swoim hobby.
szczupi26 pisze:Co również jest nie do konca sprawiedliwe biorąc pod uwagę fakt że sporo osób (w tym ja) posiada gry na platformy których z rożnych względów nie sposób naprawić/ponownie nabyć/czy zmodować (multiregion i te sprawy)

Dlaczego napisanie że gram w Chrono Triggera nikogo nie rusza ale dodanie że robię to na emu rozpoczyna małą krucjatę (posiadam oryginał który kosztował mnie krocie i nie mam zamiaru obniżać jego wartości używając go na snesie US którego dodatkowo musiałbym zakupić lub przerobić snesa EU/targać PAL/NTSC konwerter)
Rejestrujac sie tutaj zaznaczyles ze akceptujesz regulamin. Jesli go zaakceptowales - to go przestrzegasz. A jak nie przeczytales to przeczytaj teraz. Jesli cos nie pasi to droga wolna... i mowie to bez zlosliwosci - po prostu nikt tu nikogo sila nie trzyma.

szczupi26
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 588
Rejestracja: 2014-04-27, 11:32

Re: Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Post autor: szczupi26 » 2014-08-17, 08:20

Oczywiście że tak, jednakże powołując się na wolność wypowiedzi i swobodę wyrażania swoich myśli (z poszanowaniem podstawowych zasad współżycia społecznego) napisałem co leży mi na wątrobie a otrzymawszy relatywnie satysfakcjonującą mnie odpowiedź od kolegi "kolo", tematu drążyć głębiej nie zamierzam (patrz mój drugi post w tym temacie :) )
i5 4690K@4400 MHz + NOCTUA NH-U12P|ASRock Fatal1ty Z97|2x4GB G.SKILL TRIDENT X 2400MHz CL10
Gigabyte G1 GTX 1070|Kingston SM2280 M.2 120GB + TOSHIBA 1TB|CORSAIR 520HXEU-520W|CM DOMINATOR 690|BENQ GW2750HM|MICROLAB SOLO 5C

Awatar użytkownika
Storms
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1433
Rejestracja: 2007-06-23, 08:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Propozycja zmiany regulaminu odnośnie emulacji

Post autor: Storms » 2014-08-17, 08:24

Proszę Państwa, regulamin służy do określania pewnych norm, a jego egzekwowanie leży w gestii osób które stoją na jego straży.
Z tego co mi się wydaje obecny skład doskonale rozróżnia kiedy podjąć interwencje. Mało! Na początku raczej ostrzegają delikwenta niż walą banem.
Czasem mam wrażenie że to bardziej użytkownicy, są pod tym względem bardziej cięci.

Pamiętajcie również o tym że serwis ma już 10 lat, i w tamtym czasie nie było dyskusji o rodzaju/typie emulacji.
Samo zagadnienie dzisiaj może i troszkę się zmieniło, ale i tak sensu stricto chodzi o wykluczenie dyskusji w stylu:
"Nie działa mi emulator, jakie stery mam dograć?"

Jak chcecie mogę doprecyzować ten wątek w regulaminie, ale uważam że nie jest to konieczne, moderacja wie kiedy interweniować.

Akurat w kwestii szczupi26 kolo najlepiej odpowiedział na to pytanie. Nikt raczej nie drąży tematu na czym konkretnie grasz, możesz mieć całą kolekcje gier w fabrycznych foliach i grać w te tytuły na emu, byle byś nie pisał że ci się emulator wykrzacza i masz z tym problem. Zresztą, na RA jest o kilkadziesiąt mniej speców w tym zakresie niż na innych podobnych forach, właśnie dzięki regulaminowi. Zdecydowanie więcej u nas kolekcjonerów.

ODPOWIEDZ