RetroAge Plus

Wszystkie tematy dotyczace forum

RetroAge Plus?

To ma szansę się udać.
4
57%
Nie uda się.
2
29%
Nie mam zdania.
1
14%
 
Liczba głosów: 7

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

RetroAge Plus

Post autor: Forte » 2018-03-09, 11:49

Hm? Zaraz... jaki RetroAge plus?

Ano właśnie. Pozwólcie, że wyjaśnię o co mi chodzi :wink:
Przeglądając listę obecności jaką utworzył Axi0, widzę, że nie jest najgorzej jeżeli chodzi o listę użytkowników. Chociaż forum ostatnio przycichło to strona z tego co widzę ma się dobrze i jest aktualizowana regularnie przez kilka osób (i tutaj chylę czoła. Następnym ruchem z mojej strony powinno być odpalenie Worda czy innego LibreOffice'a i naskrobanie czegoś nie tyle pospiesznie, co z ładem i składem).

Natomiast przeglądając kanał na YouTube dotyczący RetroAge zauważyłem, że jest dosyć skromny. I nie zrozumcie mnie proszę źle - to nie jest narzekanie, czy wytykanie palcami, "skromny" bowiem nie oznacza w moim słowniku "zły". Promo wideo i gameplaye bez komentarzy to rewelacyjna rzecz z punktu widzenia archiwizacji, ale brakuje mi tutaj czegoś autorskiego, czegoś w rodzaju Podcastu, albo jakichś krótkich "Czy wiesz, że", ciekawostek informujących o retro, o konsolach itp.

I tutaj przechodzę do sedna. Mamy:
- Oddaną społeczność,
- Użytkowników z różnymi konsolami i grami,
- Ludzi, którzy kochają swoje hobby.

Można pomyśleć o zasileniu kanału na YouTube krótkimi acz fajnymi (rzetelnymi!) materiałami wideo na temat retro :) Niektórzy użytkownicy na pewno mają sprzęt który pozwoli na nagranie kilku minut materiału z danego tytułu, a dzięki dobrodziejstwom wszystkich serwisów pokroju Dropbox, Google Drive, bez problemu można je przesyłać. Słowem kluczem jest tutaj kolaboracja - niektórzy z nas mają na pewno radiowe głosy, w sam raz na lektorów. Inni smykałkę do montażu wideo, jeszcze inni piszą rewelacyjne treści - recenzje i felietony.

Dlatego temat umieściłem tutaj - w dziale o forum. Jeżeli inicjatywa "RetroAge Plus" ma ruszyć, to wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej współpracy :)

A co miała by na celu?
Popularyzację retro oraz serwisu - i ponowny napływ użytkowników na forum. A przy tym wszystkim moglibyśmy się również dobrze bawić :)

Co sądzicie? Jakie macie uwagi i sugestie? To tylko luźna propozycja, którą - mam nadzieję udało by nam się wspólnie rozbudować :D
Sega!

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: RetroAge Plus

Post autor: Axi0maT » 2018-03-09, 14:04

Pomysl uwazam za bardzo dobry. Od dawna sugerowalem zeby isc w youtube bo to wlasnie miejsce gdzie zaraz obok fecebooka toczy sie obecne zycie. Na samym pomysle jednak chyba koniec bo nie widze nikogo kto moglby sie tego podjac.

Bede mowil jednak za siebie - mi osobiscie brakuje czasu i to ze napisze 1 czy 2 recenzje rocznie na ktore potrzebuje z godzinke czasu to ma sie jednak nijak do tworzenia filmikow. Jesli ktos jednak sie zdecyduje na robienie takich filmikow to pomoge na tyle ile bede mial czas.

Mysle ze jesli ma to wypalic to nalezy zaczac od znalezienia kogos kto bedzie to skladal do kupy.

Tematyka - mysle ze najszybciej na probe moznaby zaczac od przeniesienia na forme filmowa dzialu "Twoj nowy nabytek w kolekcji". Pokazanie tego co sie ostatnio kupilo i rzucenie kilku slow na ten temat nie powinno byc skomplikowane. Tu propozycja - moglby to nagrywac i wrzucac kazdy kto by tylko chcial sie podzielic swoimi fantami ktore zakupil, a wiec nie upatrywalbym tu 2-3 osob ktore by to prowadzily ale w zasadzie kazdy kto forum retroage odwiedza i chcialby taki filmik nakrecic.

Co do wiekszych materialow, poki co nie mam koncepcji bo zeby zrobic wiekszy material to potrzeba czasu, czasu i jeszcze raz czasu.

Ogolnie inicjatywa zacna ale mam obawy czy uda sie to zrealizowac. Potrzebaby mobilizacji wsrod odwiedzajacych, a watpie czy chocby 1/4 z "listy obecnosci" bedzie chciala sie w to zaangazowac (ale bardzo chcialbym sie tu pozytywnie rozczarowac :) )

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 731
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: RetroAge Plus

Post autor: tbxx » 2018-03-12, 09:52

Pomysł jest dobry... ale... do tego potrzeba chętnych ludzi i czasu - a z tego co widzimy od dłuższego czasu na RA nie mamy ani jednego ani drugiego. W każdym razie, postaram się w "najbliższym" czasie zaprezentować jakiś "inny" materiał video.

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: RetroAge Plus

Post autor: cissic » 2018-03-12, 18:52

Jako Retro gracz jestem za podbojem galaktyki. Zrobiliśmy to w końcu kilka razy w różnych grach :)

Q@sor
Sponsor
Sponsor
Posty: 281
Rejestracja: 2006-03-03, 09:30

Re: RetroAge Plus

Post autor: Q@sor » 2018-03-12, 20:29

Pomysł bardzo fajny, niestety zdecydowanie gorzej jest tutaj z realizacją. Nie kojarzę na forum nikogo kto miałby smykałkę do składania filmów. Ogólnie problem z wygasającym forum jak i stroną jest według mnie bardziej złożony, i nie upatrywałbym go w kontekście migracji użytkowników na Facebook-a - portal ten w żadnym wypadku nie jest alternatywą dla witryny, zresztą jako całość powoli wymiera z czego właściciele firmy doskonale zdają sobie sprawę co zresztą widać w ich decyzjach finansowych.

Powracając do sedna, oto moje krótkie przemyślenia:

- serwis RA swoją szczytową formę miał już kupę lat temu, kiedy retro granie nie było w Polsce ani na świecie modne a co za tym idzie konkurencję miał naprawdę znikomą i siłą rzeczy portal nie musiał za bardzo starać się aby przyciągnąć nowych użytkowników gdyż nie mieli oni tak naprawdę realnej alternatywy. Na chwilę obecną konkurencję stanowią nie tylko witryny/blogi o podobnej tematyce ale też kanały Youtube. Na tle całości wypadamy niestety blado

- teksty. Z tego co można zauważyć najczęściej publikowanym rodzajem tekstu są recenzje, które cieszą się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem niż artykuły z informacjiami/ciekawostkami ze świata retro. Doskonałym przykładem może być tutaj strefapsx.pl prowadzona przez Bodzia - popatrzcie się jakiego rodzaju teksty są tam wrzucane. Ciekawe informacje ze świata retro, rzeczy o których spora część osób wcześniej nie wiedziała, jak również chociażby test reprodukcji pudełek do gier na Nintendo 64. Witryna istnieje kilka lat a stawiam w ciemno, że cieszy się większą popularnością niż RetroAge.

- powracając do kwestii tworzenia filmów na Youtube. Tutaj też musiałaby zająć się tym osoba, która ma o składaniu i tworzeniu filmów jako takie pojęcie jak również charakteryzuje ją jak już ktoś wspomniał "radiowy głos". Jeżeli zaczniemy wrzucać filmiki z nowych nabytków w kolekcji pewnie w sporej części nagrywane kamerką i mikrofonem z laptopa na zasadzie byle by było to raczej nikogo tym nie zainteresujemy.

Padło tutaj z mojej klawiatury trochę gorzkich zdań, ale osobiście uważam, co zresztą wcześniej napisałem że nie Facebook/Youtube/Instagram "podbiera" RetroAge użytkowników, tylko po prostu serwis nie może się trochę odnaleźć w dzisiejszych realiach. Nowego użytkownika nie skuszą hasła typu "najstarszy serwis o grach retro w Polsce" tylko pójdzie tam, gdzie dostanie ciekawe i podane w atrakcyjnej formie informacje.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: RetroAge Plus

Post autor: Axi0maT » 2018-03-13, 09:09

Niestety jest sporo prawdy w tym co Q@sor napisal. Moze faktycznie pora zmienic troche podejscie i zamiast klepac recki zacznijmy dzielic sie nasza wiedza? Problemem jest to ze opracowanie dobrego artykulu to godziny pracy a recke mozna trzasnac stosunkowo szybko. Odnosze wrazenie ze skupiamy sie na regularnych aktualizacjach (jednej tygodniowo), z racji tego ze jest malo rak do pomocy. Starcza nam ich wlasnie tylko na najprostsze aktualizacje w formie recenzji. Jesli usiadziemy i zaczniemy robic poczytne artykuly to obawiam sie ze artykuly beda pojawialy sie w ilosci jeden miesiecznie :/

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: RetroAge Plus

Post autor: Forte » 2018-03-13, 10:42

Ciekawostki to dobry pomysł, sam osobiście uwielbiam dowiadywać się różnych rzeczy o wersjach beta - nie wypuszczonych grach.

A co myślicie o rodzimym podejściu do tematu? Może jakieś fajne historie dało by się wyciągnąć z prasy z lat 90?
Sega!

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: RetroAge Plus

Post autor: Axi0maT » 2018-03-23, 12:57

Moze nie o filmikach, ale potraktujmy ten temat RetroAge Plus jako pomysly na to jak stronke rozruszac.

Co myslicie na temat poradnikow wszelakich przerobek? Bedzie zainteresowanie tematem? Tak sobie mysle ze troche rzeczy lutuje i przerabiam, to moglbym troche pofocic i porobic artykuly na ten temat. Co prawda zdecydowana wiekszosc schematow znajduje sie w necie, ale czesto gesto nie poruszaja one tematu jak sie do tego wszystkiego zabrac i co najwazniejsze, w jezyku polskim jest spory deficyt bo niemal wszystko co udalo mi sie znalezc w necie jest w jezyku angielskim. Pytanie czy jest sens tworzyc takie artykuly.

Przykladowe tematy:
- Mod 50/60Hz,
- zdjecie blokady regionalnej w konsoli,
- dorabianie trudnodostepnych zasilaczy z tych popularnych i ogolnie dostepnych,
- jakies proste naprawy najczesciej wystepujacych awarii.

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: RetroAge Plus

Post autor: kolo » 2018-03-23, 13:18

Myślę że garść przydatnych poradników zdecydowanie nie zaszkodzi, a w przyszłości mogą trochę pomóc przyciągnąć potencjalnych użytkowników. W końcu ludzie dużo częściej poszukują instrukcji jak coś naprawić / przerobić / zastąpić niż recenzji starych gier czy opisów dziwnych konsol.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Q@sor
Sponsor
Sponsor
Posty: 281
Rejestracja: 2006-03-03, 09:30

Re: RetroAge Plus

Post autor: Q@sor » 2018-03-23, 13:45

Też wydaje mi się, że tego typu teksty mają rację bytu. Pamiętajcie też, że chcąc przyciągnąć nowych użytkowników trzeba myśleć tak jak oni :D Nam pewnie większość zagadnień/historii związanych z grami wydaje się tak oczywistych i banalnych, że nie warto o nich pisać ale skąd osoba, która dopiero wchodzi w świat retro ma wiedzieć o takich rzeczach? Dobrym przykładem może być tutaj poniższy artykuł:

http://retroage.net/poradniki-techniczn ... ji-czesc-1

Jest w nim masa (akademickiej) wiedzy i stawiam w ciemno, że Tbxx poświęcił kupę czasu, żeby znaleźć informacje w sieci i spisać je w jednym miejscu - i to jak najbardziej doceniam. Pytanie tylko ile osób jest odbiorcą takiego tekstu? Liczba odwiedzin tutaj nic nie mówi, ponieważ nie dostarcza nam ona najważniejszej informacji - czy ktoś przeczytał cały artykuł. Stawiam w ciemno, że zdecydowana większość osób niestety nie dotrwała do jego końca. Trzeba tutaj zastanowić kto ma być głównym odbiorcą strony i dla takich właśnie osób tworzyć treści. Dobrym przykładem może być tutaj arhn.eu, które czasami tworzy historie konsol, filmiki o tym jak coś działa. Przykład? :

http://arhn.eu/pal-ntsc-blokady-regiona ... -arhn-edu/

W filmie całe zagadnienie jest naprawdę łopatologicznie wytłumaczone tak, że osoba kompletnie niezaznajomiona z tematem zrozumie o co chodzi. Bez naukowego gadania, omijając sporą część szczegółów i prawdopodobnie z kilkoma błędami, ale dzięki takiemu przekazowi video może trafić do szerokiego grona odbiorców. I na koniec- temat banalny, teoretycznie dla wszystkich oczywisty - ponad 100 tysięcy wyświetleń.

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: RetroAge Plus

Post autor: Forte » 2018-03-30, 13:31

Axi0maT pisze:
2018-03-23, 12:57

Co myslicie na temat poradnikow wszelakich przerobek? Bedzie zainteresowanie tematem? Tak sobie mysle ze troche rzeczy lutuje i przerabiam, to moglbym troche pofocic i porobic artykuly na ten temat.

Przykladowe tematy:
- Mod 50/60Hz,
- zdjecie blokady regionalnej w konsoli,
- dorabianie trudnodostepnych zasilaczy z tych popularnych i ogolnie dostepnych,
- jakies proste naprawy najczesciej wystepujacych awarii.
Fajny pomysł, tylko co do modchipów itp. chyba musimy uważać o jakich konsolach wspominamy. Np. o PS3 jeszcze bym nie pisał nic w temacie jakichkolwiek softmodów itp, w przypadku PS2 myślę, że już nie było by problemów.

Q@asor słusznie zauważył - do kogo chcemy trafić? Większość forumowiczów to chyba faceci w wieku 20 - 40 lat, czy zaglądają do nas również młodsi retrofani? Młodziaki wolą z tego co mi się wydaje YouTube, sam też bardzo lubię - nie ukrywam - słuchać podcastów czy wywodów, ponieważ zazwyczaj grają mi w tle. Artykuły wymagają z kolei poświęcenia czasu i uwagi, co jak wiadomo jest dzisiaj dużym wymaganiem (tekst blogowy średnio czyta się kilka minut max, bo ludzie są odzwyczajeni od czytania). Głównie dojrzalsi użytkownicy czytają, bo pamiętają bardziej czasy informacji prasowej aniżeli wideo.

Myślę więc, że interesuje nas przedział 20+
Sega!

Q@sor
Sponsor
Sponsor
Posty: 281
Rejestracja: 2006-03-03, 09:30

Re: RetroAge Plus

Post autor: Q@sor » 2018-03-30, 14:56

Z ps3 bym nie przesadzał - przecież konsola jest od 12 lat na rynku a od 5 jest już jej następca. Zwłaszcza, że nikt nie będzie poruszał tematu piractwa a jedynie modyfikacji konsoli.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: RetroAge Plus

Post autor: Axi0maT » 2018-03-30, 15:31

Chyba sie panowie niezrozumielismy :) mi nie chodzi o przerobki do odpalania piratow a raczej mody zeby zdjac blokade regionalna wiec na pal odpalic ntsc i odwrotnie. Ktos tu wyciagnal zbyt dalece idace wnioski :)

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: RetroAge Plus

Post autor: Forte » 2018-04-06, 17:32

Chodziło mi o to, że niektóre softmody automatycznie "odblokowują" konsolę ;P. Jeżeli się mylę, to przepraszam :D, nie zarzucam pisania o piractwie
Sega!

Awatar użytkownika
Brzostek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 257
Rejestracja: 2011-01-08, 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: RetroAge Plus

Post autor: Brzostek » 2018-04-21, 11:50

Moim zdaniem krokiem w dobrą stronę jest to, co robi Baieros na swoim kanale: https://www.youtube.com/user/Baieros/videos
Więc poradniki są jak najbardziej dobrym tematem.
Q@sor pisze:
2018-03-23, 13:45
Pamiętajcie też, że chcąc przyciągnąć nowych użytkowników trzeba myśleć tak jak oni :D
O to to, sam pamiętam, że jak dołączyłem do forum zadawałem pytania, które mogłyby się wydawać trywialne. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby robienie filmików poświęconym konsolom: od czego zacząć zbieranie na nią gier, jakie akcesoria są godne uwagi, na co uważać przy zakupie.
Coś takiego jak to, co robi Metal Jesus: https://www.youtube.com/watch?v=xyo5rYUB2GE
Axi0maT pisze:
2018-03-09, 14:04
Tematyka - mysle ze najszybciej na probe moznaby zaczac od przeniesienia na forme filmowa dzialu "Twoj nowy nabytek w kolekcji".
Też bardzo fajny pomysł na urozmaicenie materiałów. Tutaj też porównam to do serii filmików osoby, którą regularnie oglądam:
https://www.youtube.com/watch?v=v4zxeA60riE
I robienie tego wszystkiego w luźnej, bardziej wideo-felietonowej formie.

ODPOWIEDZ