Jakość płyt CD - pech, czy norma?

ODPOWIEDZ
mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jakość płyt CD - pech, czy norma?

Post autor: mattek » 2014-06-26, 13:02

Oj. Te prześwity to nic innego jak zdarta warstwa z danymi :/

Przygotuj się na to, że prawdopodobnie taka gra prędzej czy później zawiesi się. W tych miejscach już nie ma nic, żadnych danych, więc błędy odczytu jak najbardziej możliwe. U mnie na żadnym saturnowym nośniku czegoś takiego nie widzę.

Zauważyłem takie coś na płytach audio nabytych w UK, dlatego należy zawsze przed kupnem sprawdzać to pod światło.
Obrazek
Obrazek

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jakość płyt CD - pech, czy norma?

Post autor: mattek » 2014-06-26, 13:08

No to masz szczęście, że w tym miejscu akurat nic nie ma. Najwidoczniej płyta nie jest zapełniona do końca ;)
Obrazek
Obrazek

eldergod
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-15, 22:57
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakość płyt CD - pech, czy norma?

Post autor: eldergod » 2014-06-26, 18:45

Z tymi błędami odczytu to jest różnie... Nie jestem specjalistą, ale dochodzi jeszcze korekcja błędów w co lepszych napędach.
Rzeczywiście co pisze mattek - to prawda -> zdarty lakier i brak danych. Sam tak miewałem wielokrotnie i z ciekawości kilka razy wkładałem takie płyty (ps1, gry pc) do napędu i sprawdzałem, czy zgrywają się na dysk. Tak z 6 tylko z 1 był problem. Jak już wspomniałem - nie jestem znawcą :( - ale jest szansa, że prędzej, czy później problem z odczytem przez konsolę może się pojawić (dodatkowo dojdzie nieszczęsny cd rotting;) ).
W płytach cd zarysowania warstwy z lakierem są częste, szczególnie w przypadku tych najcieńszych warstw srebrnych - gdyż łatwo się rysują i są (no właśnie) znikomej grubości :sarcasm: .
A wiele gier na saturna ma tego typu wykończenia oraz wszystkie wersje Platinum oraz Greatest Hits na Ps1 ma ten lakier (i masę prześwitów).
Dodam od siebie, że gry na DC także na to cierpiały (prześwity), ale ''podobno'' była to wina oszczędnościowego podejścia do GD Romów i niedoskonałej metody ich produkcji.
PS1|2xPS One (PAL, NTSC)|PS2|PS2 Slim|Dreamcast|2xN64 (PAL, NTSC)|Wii

ODPOWIEDZ