Saturn - ekran ciemnieje

ODPOWIEDZ
Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Saturn - ekran ciemnieje

Post autor: Melvin.FoX » 2014-11-22, 12:47

Hej!

Dorwałem ostatnio niedrogo Saturniaka golasa za śmieszne pieniądze w stanie "uruchamia się". Fakt, faktem konsola była w stanie nie tyle złym co tragicznym. Większość pewnie spisała by go na straty. Dużym problemem jest występująca na ekranach korozja, na szczęście sama płyta wygląda na stosownie zdrową.
Wyczyściłem całość, sprawdziłem, próbowałem uruchomić (nie chciała ruszać przez brak baterii), pojawił się ekran, dźwięk zabrzmiał co wywołało we mnie radość. Niestety nie na długo :/
Okazało się bowiem, że ekran przygasa po 1-2 sekundzie od pojawienia się "czegoś" na ekranie. Tzn. pojawia się logo Sega Saturn i ulega ściemnieniu (do czarnego), po czym przechodzi do kolejnego ekranu, przez 1-2 sek. ekran wygląda poprawnie ale po chwili znowu robi się czarny.
Nie jest to raczej wina zasilania bo po wrzuceniu płytki czyta ją cały czas, gry się uruchamiają itd. ale niestety nie za wiele widać na ekranie.
Ma ktoś pojęcia czego może być to wina lub jak dojść do przyczyny? :/
---
Wrzuciłem film na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=24voYuRMGnA
xo - that was for the players

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Saturn - ekran ciemnieje

Post autor: Forte » 2014-11-23, 20:12

Niestety, nie umiem odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale polecam anglojęzyczne forum : http://segasaturngroup.proboards.com/

Mają tam ludzi którzy znają się na tego typu rzeczach :)
Sega!

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Saturn - ekran ciemnieje

Post autor: Melvin.FoX » 2015-02-03, 17:45

Niestety ekipa z SS-Group (nazwa brzmi ciekawie :D) nie dali rady :/ zwalili wszystko na VDP (procesor graficzny) i na tym się ich pomoc skończyła.
Dzisiaj udało mi się usiąść i poświęcić trochę czasu zmęczonemu Saturn'owi i odkryłem, że problemem jest walnięty enkoder RGB Sony CXA1645. Trzeba go wymienić :) najłatwiej znaleźć go na ibeju lub po prostu wyciągnąć wprost z płyty PSX'a i przeszczepić (występuje też na PCB Mega Drive'a).
Dla przyszłych pokoleń - jeżeli jest problem z obrazem to zlokalizuj układ CXA1645 i po prostu podotykaj go paluchem podczas pracy konsoli (zachowaj szczególną ostrożność, gdyż masz do czynienia z urządzeniem pod napięciem!) - nie obawiaj się też pozwierać paluchem nóżki na wyjściu. U mnie kombinacje owocowały w pełni zdrowym obrazem :)
xo - that was for the players

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Saturn - ekran ciemnieje

Post autor: mattek » 2015-02-04, 12:07

Wow, szczere gratulacje, że udało Ci się zlokalizować taką usterkę. Faktycznie to bardzo rzadki problem, skoro nawet na SS-Group Ci nie udzielono pomocy, co jest dziwne, ponieważ ludzie udzielający się tam mają naprawdę dużą wiedzę w kwestii Satka. Bardzo miło też słyszeć, że konsola nie poszła na złom, a została naprawiona :)
Daj znać, kiedy już wszystko powymieniasz i po testach będziesz mógł stwierdzić, że działa :D
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Saturn - ekran ciemnieje

Post autor: Forte » 2015-02-15, 15:03

Także jestem pod wrażeniem, że udało Ci się zlokalizować źródło problemu. Paluchem bym nic nie dotykał (już swoje przeżyłem, ale z PSX'em) :P.

Powodzenia z naprawą Satka :)
Sega!

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Saturn - ekran ciemnieje

Post autor: Melvin.FoX » 2016-02-17, 12:54

Wróciłem do tego tematu, gdyż na dniach rodzi mi się dziecko i robię porządki. Nie będę ukrywał, że Satek nadal stoi smutny bez przelutowanego enkodera RGB :( ale zajmę się nim na dniach! :D zdążyłem wypucować i nieco wypolerować (tak jak wspomniałem konsola była w opłakanym stanie) rysy i w końcu pragnę zamknąć temat :) mam dwa enkodery - jeden kupiłem na ibeju (i nieco przepłaciłem :() a drugi otrzymałem wylutowany z PCB PSXa dzięki uprzejmości fixxxer1'a (wielkie dzięki - nawet nie skasował za wysyłkę!).
Na pewno dam znać co tam udało mi się zdziałać (plan jest ażeby zrobić to w przeciągu najbliższych dwóch tygodni).

Co do dotykania płyty paluchem :) dotykałem głównie plastikową obudowę układu i delikatnie zwierałem (doginałem) nóżki paznokciem. Ze względu, że prąd jest tam znikomy a napięcie niezbyt wysokie pozwoliłem sobie na dotknięcie również nóżek - skóra w tym wypadku nie jest aż takim przewodnikiem jak gdybym podobnej akcji dokonał np. przy użyciu śrubokręta.

Aż mi wstyd, że to już rok a Satek leży smutny :(
xo - that was for the players

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Saturn - ekran ciemnieje

Post autor: Melvin.FoX » 2016-02-22, 20:35

Przepraszam za double post ale sytuacja tego wymaga! :lol: (jeżeli moderator uzna inaczej to proszę o PW - zrobię jeden post)

Udało się - naprawione!
https://www.youtube.com/watch?v=1_ZN3_7R3Fs
Fotka wlutowanego układu
Przy okazji widać kawałek korozji na slocie kart pamięci - dużo gorzej jest z dolną osłoną ekranująca, która miejscami jest przez rdzę przeżarta. Na szczęście płyta główna nie ma śladów korozji i jest w całkiem dobrym stanie.

Konsola żyje i ma się dobrze 8) Bardzo cieszę się, że wskrzesiłem ten zacny sprzęt, który spisany był na straty. Wprawdzie konsola nadal ma kilka niedociągnięć:
- brak tylnej klapki,
- brak fabrycznej osłony pod PSU (osłonę zrobiłem sam - wyciąłem ją z kawałka plastikowego blistra od wkładu do drzwi :P (przykład)),
- brakowało śrubek obudowy ("przeszczepiłem" je z uszkodzonego PSXa - okazuje się, że śrubki pasują idealnie!)
- mocno porysowana obudowa (ale brak pęknięć).

Sam Saturn jest natomiast jak najbardziej sprawny i działający pod każdym względem co widać na wideo!
Jeszcze raz wielkie dzięki fixxxer1 za tego małego scalaka - jak widzisz naprawdę się przydał :)
xo - that was for the players

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Saturn - ekran ciemnieje

Post autor: fixxxer1 » 2016-02-22, 20:52

Zapomniałem już o tym temacie, fajnie że się przypomniałeś i że Ci się udało! Oby Satek służył jak najdłużej ;)

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Saturn - ekran ciemnieje

Post autor: mattek » 2016-02-23, 11:24

Świetnie, że w końcu doprowadziłeś tego Satka do porządku i pomimo długiej przerwy, nie straciłeś chęci. Rzadszy sprzęcik w Polsce, to wypada dbać o każdą sztukę :D
Obrazek
Obrazek

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Saturn - ekran ciemnieje

Post autor: Melvin.FoX » 2016-02-23, 14:37

Chęci nie straciłem ani na moment. Mobilizacją okazało się dziecko, które lada moment pojawi się na świecie i porządki z tym związane, które wymusiły ukończenie wszystkich rozpoczętych tego typu prac.
Najtrudniejszym aspektem okazały się umiejętności związane z lutowaniem :P nie czuję się na siłach jeżeli chodzi o tak drobny sprzęt dlatego nieocenioną pomocą okazał się mój ojciec - technik elektronik z wieloletnim stażem pracy, który jak widać mimo swojego wieku dalej sprawnie operuje lutownicą :)

Tak jak mattek słusznie stwierdziłeś - sprzęt jest dość rzadki dlatego każda sztuka na wagę złota. Gdy pomyślę, że mógłby trafić na złom to dumny jestem, że dałem mu drugie życie. Nie dawno zakupiłem Virtua Guna - nie mogę doczekać się aż wyciągnę CRTka, podłącze SSa i odpalę Virtua Copa! :D
xo - that was for the players

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Saturn - ekran ciemnieje

Post autor: mattek » 2016-02-23, 23:19

Virtua Cop to wspaniały przedstawiciel arcade, a Dwójka jest tym bardziej maraśna.
Ciekawi mnie motyw z układem od Sony, który jest taki sam jak w PSXie oraz śrubkami pasującymi idealnie ;)
Obrazek
Obrazek

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Saturn - ekran ciemnieje

Post autor: Melvin.FoX » 2016-02-24, 07:11

Tak jak wspomniałem - ten sam układ jest też w MegaDrive'ie. Po prostu widać jest dobry :) ale śrubki to fakt - podejrzane :P
xo - that was for the players

ODPOWIEDZ