Na ratunek padowi

ODPOWIEDZ
Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Na ratunek padowi

Post autor: Melvin.FoX » 2016-03-29, 13:07

Czołem!

Chciałem podzielić się moimi dokonaniami w ratowaniu starego, niekochanego pada do SS.
Pada otrzymałem z konsolą, która jest w zaskakująco dobrym stanie, czego o padzie powiedzieć nie mogę. Standardowo po zakupie każdego sprzętu dokonuje jego inspekcji/czyszczenia/konserwacji, więc i tego pada nie omieszkałem nieco odnowić.
Niestety po otwarciu okazało się, że gumki od przycisków były w opłakanym stanie, w szczególności te od D-pada. Zupełnie urwany był jeden grafitowy "cycek" a pozostałe były poprzecierane i ich stan pozostawiał wiele do życzenia. Po stanie zewnętrznym było widać, że pad był dość mocno eksploatowany, w szczególności po starym logu na froncie obudowy a wnętrze utwierdziło mnie w przekonaniu.

Wpadłem na pomysł, ażeby zakupić na aliexpress jednego z padów usb wzorowanego na tego od Saturna (jak się okazało całkiem mizernego jeżeli chodzi o odczucia):
http://oi66.tinypic.com/vx2o8g.jpg

Rzeczony usb vs oryginał:
http://oi67.tinypic.com/24fyzhc.jpg

Skoro wzorem do jego wykonania stanowi oryginał to czemu nie spróbować wykonać podmiany? Warto było dokonać inspekcji i porównania "wnętrzności" obu padów:
http://oi64.tinypic.com/a2esn8.jpg
http://oi63.tinypic.com/i25awi.jpg

Jak widać budową się różnią ale gumki wydawały się mieć ten sam układ (przecież przyciski ułożone są identycznie):
http://oi67.tinypic.com/2a94o6b.jpg
http://oi65.tinypic.com/208bbia.jpg

I faktycznie miały :) po podmiance pad działa całkiem skutecznie i dobrze! Wprawdzie guma pod przyciskami jest nieco wycięta z jednej strony w stosunku do oryginału ale nie stanowi to absolutnie żadnego problemu.

Podsumowując dodam, że za pada dałem około 6 dolarów co na chwilę obecną daje ok. 24 zł a do wymiany nadają się gumowe podkładki, Dpad oraz same plastikowe przyciski. Zupełnie inna jest natomiast sama obudowa (wykazuje kilka różnic jak chociażby inny rozkład otworów na śruby jak i inną liczbę tychże otworów). Zupełnie inne są też mikrostyki pod przyciskami L oraz R jak i same przyciski.

Liczę, że znajdzie się więcej tanio naprawionych padów a w razie pytań chętnie coś podpowiem :)
xo - that was for the players

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Na ratunek padowi

Post autor: Forte » 2016-03-30, 00:01

Bardzo fajnie, że udało Ci się naprawić Pada. Dzisiaj próbowałem podobnego zabiegu z Dualshockiem 2, niestety z podróbek poza gumkami niewiele części się nadaje (i jeszcze muszę dolutować wibratorek, bo mam singleshocka w tej chwili).

Niedługo zapewne będę się brał do naprawy Wii Remote (spust B zaczyna mi szwankować), liczę, że obejdzie się bez problemów :)
Sega!

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Na ratunek padowi

Post autor: Melvin.FoX » 2016-03-30, 02:07

Dualshocki 2 to trudny temat bo były ich chyba 4 typy. Najbardziej podatnym na uszkodzenia był późny model A (tych z chipem na płytce wlutowany w romb) i model H z przytwierdzoną na stałę taśmą. To własnie taśmy w obu padach najczęściej winne są problemów a model H jest dodatkowo chyba najmniej trwały. W modelu A na szczęście taśmy można po prostu wymienić ale znacznie częściej trafiałem na modele H. Niedawno właśnie wskrzesiłem dwa Dualshocki 2, które dostałem razem z kilkoma grami. Także były w fatalnym stanie ale po kilku zabiegach są w pełni sprawne nie licząc pękniętej izolacji kabla w jednym z nich :) wlutowanie silniczka to pryszcz jak juz znajdziesz chwile czasu :P
xo - that was for the players

Rafi
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1404
Rejestracja: 2010-06-29, 14:28
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Na ratunek padowi

Post autor: Rafi » 2016-03-30, 05:08

Ja dzięki podmianie odratowałem dwa SNESowe pady. Oryginalne gumki był zamęczone do końca, więc potrzebowałem nowych. Idealnym dawcą okazały się uszkodzone pady do PSXa firmy Manta. Gumki wystarczyło delikatnie przyciąć nożykiem, włożyć na miejsce i gotowe. Pady odzyskały dawną sprawność.

przemorg
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 297
Rejestracja: 2015-03-01, 16:16
Lokalizacja: Poznan*

Re: Na ratunek padowi

Post autor: przemorg » 2016-03-30, 08:22

A ja jestem przed takim zabiegiem :P . Mam stary pad Saturna i strzałka w prawo nie chodzi już tak jak powinna :) . Dzieki za cynk :) .

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Na ratunek padowi

Post autor: mattek » 2016-03-30, 13:39

Podpisuję się pod wypowiedzią Melvin.FoX - mam wersję H DS2 i kilka lat temu padła właśnie taśma, przez co dwa przyciski nie działały, z dnia na dzień. Posiadam jeszcze inne rewizje, które nie mają jakichkolwiek problemów.
Obrazek
Obrazek

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Na ratunek padowi

Post autor: Melvin.FoX » 2016-03-30, 19:57

przemorg daj znać jak już uda Ci się zrobić podmianę :)
xo - that was for the players

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Na ratunek padowi

Post autor: Forte » 2016-03-30, 22:51

Dualshocki 2 które odziedziczyłem są niestety w tragicznym stanie. Oryginalny ma dosłownie "wyjechany" plastik wokół gałki (tak jakby ktoś robił nim kółka po zjedzeniu zbyt dużej ilości cukru) i do tego urwaną gumową część grzybka....

Drugi który dostałem, o wdzięcznej nazwie "Warez" ma zerwaną izolację i ponownie, urwaną gumową część grzybka. Normalnie bym go zostawił na części, ale Warezy były całkiem solidne jakościowo, jak na zamienniki.

Nie mam pojęcia co ludzie robią z tymi padami. Muszą je chyba kurna obgryzać i cholera wie co jeszcze...
Sega!

przemorg
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 297
Rejestracja: 2015-03-01, 16:16
Lokalizacja: Poznan*

Re: Na ratunek padowi

Post autor: przemorg » 2016-03-30, 23:04

Odnośnie wyjechanych gałek...
Nie polecam fight night :D . U mnie to dzieki niej gałki zaznały przemiany :).

Co do pada Saturn, to ciagle sie zastanawiam czy naprawiac czy sprzedawac :) .

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Na ratunek padowi

Post autor: Forte » 2016-04-04, 19:59

Zamówiłem takie gumeczki na analoga niedawno:

http://allegro.pl/gumki-nakladki-pad-ps ... 79560.html

Jak dojdą to zamontuje na wysłużone gałki i zdam raport czy warto ;)
Sega!

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Na ratunek padowi

Post autor: Melvin.FoX » 2016-04-06, 01:17

A Forte nie prosciej na ali kupic cale grzybki? :)
xo - that was for the players

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Na ratunek padowi

Post autor: Forte » 2016-04-06, 21:12

Melvin.FoX pisze:A Forte nie prosciej na ali kupic cale grzybki? :)
Jak ktoś już wyżej pisał, DualShocki miały różne rewizje, więc więcej zabawy by z tym było zapewne ;), a do pada od Warezu prawdopodobnie nie znajdę idealnych części :P

Najpewniej w przyszłości po prostu upoluje gdzieś na bazarze DS2 i wymienię obudowe jak się uda :P
Sega!

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Na ratunek padowi

Post autor: Melvin.FoX » 2016-04-07, 02:17

No z obudowami to już w ogóle ciężko będzie Ci dobrać :/ jak masz chwile to rozbierz pada i podeślij fotkę tych grzybków. Na 99% mają standardowy rozmiar. Mam w zapasie kilka sztuk - jak jesteś z Poznania to może jakoś sie umówimy to Ci parę sprezentuję. Na aliexpress są za jakieś tam grosze.
xo - that was for the players

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Na ratunek padowi

Post autor: Forte » 2016-04-13, 10:19

Dzięki Melvin, może kiedyś coś zdziałamy :D

Na razie doszły nakładki - efekt taki sobie, aczkolwiek zawsze lepszy niż goły analog. Potem wrzucę fote ;)
Sega!

ODPOWIEDZ