Dreamcast nie zawsze czyta...

Awatar użytkownika
Bago Zonde
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 16
Rejestracja: 2012-03-16, 19:21
Kontakt:

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: Bago Zonde » 2012-03-18, 18:47

Hehe, chyba wątki Ci się pomyliły z założonym przeze mnie "Dreamcast online":

http://www.retroage.net/forum/viewtopic.php?t=4014

Swoją drogą ceny BBA niebagatelne ;). Lepiej rzeczywiście puścić to przez peceta, ciekawa lektura, będę wnikał w szczegóły na dniach ;).

frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: frodo666 » 2012-03-18, 19:12

racja :lol: miałem dwie zakładki i w złej napisałem, sorry

a nawiązując do tematu to macie pewnie lasery zakatowane piratami, oryginalne płyty GD różnią się od zwykłych płyt CD jedynie zagęszczeniem sektorów na nośniku, z tego można łatwo wywnioskować, że słaby laser będzie trudniej radził sobie z "gęstszą" płytką, pamiętam jeszcze z epoki CD-ROMów w PC'tach, że zużyte napędy nie radziły sobie z płytkami 800 czy 850MB ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Obsidian
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 35
Rejestracja: 2008-07-01, 11:06

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: Obsidian » 2012-03-18, 19:25

Bago Zonde pisze:Nie ma na to rady??
Spróbuj podkręcić laser. U mnie to nie działa bo jest za bardzo zjechany :cry: .
Jeśli masz Samsunga podkręć na 790 Ohm. W przypadku Yamahy będziesz musiał poszukać info w sieci, albo samemu na 'czuja' kręcić i sprawdzać czy czyta GD-R.
It's thinking Obrazek

Awatar użytkownika
Bago Zonde
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 16
Rejestracja: 2012-03-16, 19:21
Kontakt:

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: Bago Zonde » 2012-03-24, 18:59

Dzięki chłopaki za pomoc!

Nie wiem niestety jaki mam laser, nie znalazłem oznaczenia firmy, może jest tam jakiś model ale nie wnikałem w szczegóły. Wykalibrowałem laser przekręcając śrubkę o 45 stopni w lewo (już za drugim podejściem) i złapało mi moją ulubioną grę Jet Set Radio, którą nabyłem na dniach w folii :).

Przed kalibracją gra wczytywała się jedynie do miejsca przed screenem ostrzegającym o tym, że graffiti to bee ;). Teraz jest SUPER :). "Nadejszła wiekopomna chwila" żeby zejść z bezdroży na drogę prawa :).

P.S. ta śrubka jest z jednej strony tak jakby spłaszczona więc miałem idealny punkt odniesienia w kręceniu ;).

emet96
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1084
Rejestracja: 2011-05-23, 19:30
Lokalizacja: Płońsk

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: emet96 » 2012-03-24, 21:10

Podkręciłeś laser, długo ci nie potrzyma aczkolwiek lepsze to niż nie granie wcale :).
/PSX/N64/X360/

Awatar użytkownika
Bago Zonde
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 16
Rejestracja: 2012-03-16, 19:21
Kontakt:

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: Bago Zonde » 2012-03-25, 14:50

@emet96
Aż tak źle może być? Nie znam się kompletnie na podkręcaniu, ale generalnie nie chciałbym "zajechać" swojego laserka.

Ta śrubka odpowiedzialna jest za moc lasera tak? Kolega Samuel wspomniał o Ohmach więc domniemywam, że w ten sposób się tę moc reguluje.

Można powiedzieć, że laser "odkręcałem" a nie "podkręcałem" bo kręciłem w lewo - nie wiem więc czy zwiększyłem moc lasera czy zmniejszyłem. Jeżeli regulowałem jakąś rezystancją to pewnie zmniejszając ją zwiększyłem moc ale to tylko moje przemyślenia wątpliwej treści ;).

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: kolo » 2012-03-25, 15:08

Wiesz... Zazwyczaj fakt że musisz kręcić laser oznacza że jest w kiepskim stanie, ale jeśli nie był już wcześniej kręcony i nie będziesz go katował potrzyma jeszcze dość długo. Akurat lasery od DC są stosunkowo wytrzymałe (choć to zależy też od firmy która je robiła).
Sega, Sega über alles
Obrazek

eldergod
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-15, 22:57
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: eldergod » 2012-03-27, 18:19

Bago Zonde pisze:@emet96
Aż tak źle może być? Nie znam się kompletnie na podkręcaniu, ale generalnie nie chciałbym "zajechać" swojego laserka.

Ta śrubka odpowiedzialna jest za moc lasera tak? Kolega Samuel wspomniał o Ohmach więc domniemywam, że w ten sposób się tę moc reguluje.

Można powiedzieć, że laser "odkręcałem" a nie "podkręcałem" bo kręciłem w lewo - nie wiem więc czy zwiększyłem moc lasera czy zmniejszyłem. Jeżeli regulowałem jakąś rezystancją to pewnie zmniejszając ją zwiększyłem moc ale to tylko moje przemyślenia wątpliwej treści ;).
Jeśli kręciłeś potencjometrem ostrożnie (o parę stopni) - to raczej nic złego z laserem się nie stanie, no przynajmniej nie za wcześnie...; aczkolwiek jak napisałeś poprzednio, że przekręciłeś o 45 stopni... trochę dużo. Ale różnie z tym bywa.
Nie wiem, czy kupiłeś Dreamcast'a używanego, czy masz go od nowości - zawsze jest szansa, że ktoś nieumiejętnie ''majstrował'' przy nim wcześniej, a ty przywróciłeś "ustawienia" lasera do stanu właściwego :wink: .
A co do tych omów itp.: masz rację, gdyż redukując rezystancję - zwiększasz moc lasera (znaczy... sam na to ie wpadłem... ale są różne tutoriale które dość dobrze opisują tego typu naprawy np. ten).
Tak na pocieszenie dodam, że kolo ma rację co do laserów w DC - nawet podkręcone (z wyczuciem!) powinny pochodzić jeszcze długo.

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: fixxxer1 » 2012-08-05, 21:24

Kupiłem nowe Worms Armageddon i niestety mój DC nie chce czytać płyty. Dochodzi do ekranu z logiem Microsoftu i na tym staje. Mam jeszcze tylko dwie gry (QIII i VT 2) również nowe i one działają bez zająknięcia.
Co może być przyczyną niedziałania?

frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: frodo666 » 2012-08-05, 22:07

DC ma taką przypadłość, że jak pada laser to lepiej czyta nagrywane CD niż oryginalne płyty GD.
Obrazek

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: fixxxer1 » 2012-08-06, 06:36

Mam jedną nagrywaną Propeller Arena (Verbatim, niska prędkość) i też nie zawsze ją czyta. Quake 3 i Virtua Tennis 2 czyta zawsze bez problemu.

frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: frodo666 » 2012-08-06, 08:24

Zgaduję, że masz napęd Samsunga. Z tego co sam zaobserwowałem to w DC były dwa różne Samsungi. Jeden czytał elegancko nagrywane płyty, a ten drugi głośno protestował i męczył się z nimi dosyć długo. Być może masz ten drugi.
Jeśli Wormsy, które kupiłeś, są nowe i płytka nie jest uszkodzona w żaden sposób to nie ma innej możliwości tylko padający laser. Oczywiście może czytać Q3, VT2 poprawnie bo tutaj nie ma żadnej reguły. Padające lasery przestają najpierw czytać płyty GD ze względu na zagęszczenie sektorów na takiej płytce, a nie czyta Ci Wormsów bo widocznie rozmieszczenie danytch w sektorach w tym miejscu na którym zwisa jest dla niego trudne do przełknięcia. Jeśli chcesz pograć w robaki to spróbuj sobie nagrać kopię zapasową może ją przełknie.
Obrazek

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: kolo » 2012-08-06, 15:31

Zresztą w ogóle z GDromami jest taka sprawa że mają tendencję do padania bez żadnych oznak (nawet te nowe, choć rzadziej).
Ja bym na twoim miejscu odrobinę podkręcił laser, raczej nie zaszkodzi a może pomóc.
Sega, Sega über alles
Obrazek

BloodyClaw
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 354
Rejestracja: 2011-12-31, 13:20
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: BloodyClaw » 2012-08-06, 19:46

Miałem podobny problem, więc mogę dodać, że w moim przypadku laser po pierwszym podkręceniu (potem były kolejne próby) działał jeszcze około pół roku - potem trup. Ale przerwaną w połowie Veronicę (na kopii zapasowej) ukończyłem jeszcze dwa razy, więc podejrzewam, że Jet Set Radio też zdążysz zaliczyć :D
Ostatnio zmieniony 2012-08-09, 09:11 przez BloodyClaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

fixxxer1
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1242
Rejestracja: 2011-01-03, 14:14
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Dreamcast nie zawsze czyta...

Post autor: fixxxer1 » 2012-08-06, 20:17

4 razy próbowałem podkręcić, ani razu gra nie zaskoczyła. Niedługo przyjdą 2 inne DC więc sprawdzę na nich :)

ODPOWIEDZ