Blokada regionalna

ODPOWIEDZ
yrkill
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 452
Rejestracja: 2011-07-28, 23:58
Lokalizacja: Łódź

Blokada regionalna

Post autor: yrkill » 2014-08-01, 23:25

No i nadszedł ten dzień, kiedy zacząłem rozglądać się za grami dreamcastowymi. Klasycznie już — większość interesujących mnie pozycji jest sporo tańsza w wersji NTSC. Poczytałem trochę o opcjach obejścia blokady regionalnej i wszędzie przewijają się trzy rozwiązania:

— Chip — nie wchodzi w grę, nie potrafiłbym go zamontować ;-)
— Wymiana dysków — ktoś może coś o tym opowiedzieć? Zakładam, że to zbędne męczenie konsolki i męczenie lasera w bardzo brutalny sposób?
— Ogranie wersji NTSC na konsoli PAL w wersji spatchowanej, z sieci — no tutaj nawet nie będę komentował, bo nie po to kupuję gry, by jeszcze się trudzić w ich ściąganie i nagrywanie, heh.

Stąd moje pytanie: jak obchodzicie problem reglocka? Macie po kilka konsol, czy może macie jeszcze lepszy sposób, o którym tutaj nie wspomniałem? ;)
n3ds, amiga1200, amiga cdtv, ds lite, n64, ps2, ps3, ps4, psp, smd2, snes, wii, wii u, vita

Awatar użytkownika
Natavian
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 240
Rejestracja: 2012-12-22, 23:43

Re: Blokada regionalna

Post autor: Natavian » 2014-08-02, 03:41

Ja bawię się chyba w tak zwaną Dj'kę, czyli wymianę dysków. Po prostu najpierw Utopia Boot Disk, wgrywa program "crackujący" (pozwala również na odpalanie piratów) a następnie oryginał. Nie wiem, czy to dodatkowe męczenie lasera, bo Utopia to programik bardzo mały i wgrywa się szybko.

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Blokada regionalna

Post autor: mattek » 2014-08-02, 10:50

Problemem Utopii jest fakt, iż ma ona dosyć kiepską kompatybilność. Gdybym był na Twoim miejscu, postarałbym się zaopatrzyć w soft DC-X. To chyba najlepszy "łamacz blokad" dostępny na Dreamcasta.

Jest jeszcze opcja zrobienia moda w postaci dual-biosu, ale skoro mówisz, że założenie chipa byłoby problemem, to chyba też nie wchodzi w grę.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Blokada regionalna

Post autor: Forte » 2014-08-02, 20:04

Utopia Boot jest chyba najlepszym i najtańszym rozwiązaniem...
Sega!

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Blokada regionalna

Post autor: mattek » 2014-08-02, 21:44

No tak, bo wystarczy parędziesiąt groszy na Verbatima, jednak kompatybilność jest średnia z tego, co ludzie piszą na internetach. To taki półśrodek bardziej.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Blokada regionalna

Post autor: Forte » 2014-08-03, 11:07

mattek pisze:No tak, bo wystarczy parędziesiąt groszy na Verbatima, jednak kompatybilność jest średnia z tego, co ludzie piszą na internetach. To taki półśrodek bardziej.
Mam płytę Utopia (1.2 bodajże) - dostałem razem z DC kilka lat temu. Co zabawne, płyta jest tłoczona z kołowymi liniami w miejscu do odczytu, coś jak Swap Magic na PS2.
Sega!

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Blokada regionalna

Post autor: mattek » 2014-08-03, 19:56

Serio? Ciekawe. Zapewne jakiś homemade, bo nikt raczej nie podjąłby się produkcji tego.
Obrazek
Obrazek

thefoo
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 47
Rejestracja: 2014-02-05, 09:58

Re: Blokada regionalna

Post autor: thefoo » 2014-11-25, 10:18

Tak jak wspomniał Mattek Dc-X jest najlepszym rozwiązaniem, a zaraz po nim Xploder - obydwa działają jedynie z oryginalnymi grami, ale same nie muszą być oryginalne ;) Natomiast w obu przypadkach najważniejsze jest to, że gry NTSC uruchomią się w 60 Hz, a nie jak przy Utopi w 50 Hz w związku z czym nie będzie żadnych zwolnień i nieprawidłowego działania.
Inne komercyjne programy jak Action Replay, czy Game Shark robiły mi przesunięcie ekranu przy próbie uruchomienia gier w 60 Hz/tryb NTSC nie wspominając o niższej kompatybilności.
Generalnie istnieje jeszcze rozwiązanie, gdzie przy wlutowaniu jednego kabelka na płycie głównej (znacznie łatwiejsze i tańsze niż zabawa z chipami i innymi rzeczami) można przy pomocy programu Dreamcast region changer wybrać sobie jaki region ma mieć konsola.
Wtedy jak np. gramy w gry z Japonii wystarczy raz wsadzić płytkę z programem i ustawić, że konsola to nie PAL w 50 Hz tylko NTSC-J w trybie 60 Hz i tak będzie działała, więc każdorazowa żonglerka płytami odpada.
Tu poradnik http://www.mmmonkey.co.uk/dreamcast-region-change/
Tutoriale można też znaleźć na youtubie

Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Re: Blokada regionalna

Post autor: Tomek Walancik » 2021-04-21, 09:09

Co do zamontowania Chipa, to mogę tobie pomóc, tylko czy nadal ciebie to interesuje?
Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ