Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

ODPOWIEDZ
skr0403
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-29, 10:51

Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: skr0403 » 2016-02-08, 12:11

Witajcie,
mój Dreamcast (model HKT-3030) od jakiegoś czasu nie czyta wszystkich oryginalnych płyt.
Niektóre czyta zawsze np. Tomb Raider 5, a niektóre jak Virtua Fighter 3tb czyta tylko czasami.
Objaw nie czytania polega na tym, że konsola dochodzi tylko do logo Sega.

I tu w mojej głowie pojawia się kilka pytań.
Bardzo proszę Was o pomoc i wyrozumiałość ponieważ jestem raczej nowy w tematyce Dreamcasta.

1. Czy może oznaczać to, że laser właśnie umiera?
2. Czy laser nie używany może również ulec "zużyciu"?
3. Czy mój przypadek wymaga jakichś zabiegów typu kalibracja i to pozwoli rozwiązać problem i czy jest to tylko tymczasowe rozwiązanie? I czy czyszczenie np. płytą czyszczącą ze szczoteczkami ma jakiś sens?
4. Gdybym zechciał wymienić sobie laser to czy taki laser np. się nada:
http://www.ebay.pl/itm/New-SPU-3200-JVC ... tvD9gLP2fw

czy jest to jakaś podróba, która padnie po roku?

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: Forte » 2016-02-08, 15:03

1. Możliwe. Możliwe także, że jest zabrudzony ;)
2. Nie wydaje mi się.
3. Na Twoim miejscu spróbował bym przejechać laser wacikiem z izopropanolem. W aptekach można kupić takie za ok. 50 gr. Czyszczę tym wszystkie lasery w swoich konsolach, nazywają sie "LEKO", w ciemnogranatowej paczuszce.

Jeżeli jednak to nie pomoże, być może czeka Cię zabawa z potencjometrem. Czy płyta pomoże, nie mam pojęcia. Nigdy nie używałem takiego wynalazku.

4. O ile dobrze pamiętam, z tymi zamiennikami są jaja różne. Najlepiej poczekaj aż temat przyuważy Kolo, albo zagadaj do niego. Ma trochę doświadczenia z zamiennikami ;)
Sega!

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: kolo » 2016-02-08, 15:40

Mam te lasery, nie do końca pasują (są za niskie), ale da się przystosować konsolę do używania... Inna sprawa że błyskawicznie zdychają, myślę że w twoim wypadku lepiej będzie podczyścić i ewentualnie delikatnie podkręcić oryginalny laser. Prędzej czy później zdechnie, ale z moich doświadczeń wynika że i tak później niż te nowe lasery.
Można też próbować zamontować z komputerowego lasera CD, ale z tym też jest zabawy, nie do końca pasuje (jeśli w ogóle) i ciężko powiedzieć ile pociągnie.
Sega, Sega über alles
Obrazek

skr0403
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-29, 10:51

Re: Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: skr0403 » 2016-02-09, 09:07

Dzięki Wam za odpowiedzi :)
Forte pisze: 1. Możliwe. Możliwe także, że jest zabrudzony ;)
Jakichś syfków na nim nie widzę, może jakieś mikro więc spróbuję przeczyścić faktycznie.
Forte pisze: 2. Nie wydaje mi się.
Czyli teoretycznie jakbym kupił nową konsolę, pograł w nią 10 minut i odłożył na półkę na 10 lat, to po tych latach laser powinien być równie sprawny :)
Forte pisze: 3. Na Twoim miejscu spróbował bym przejechać laser wacikiem z izopropanolem. W aptekach można kupić takie za ok. 50 gr. Czyszczę tym wszystkie lasery w swoich konsolach, nazywają sie "LEKO", w ciemnogranatowej paczuszce.
Tych LEKO nie mogę znaleźć niestety. Z kolei czystem izopropanlou też nie, zawsze są jakieś dodatki np.
https://www.doz.pl/apteka/p9548-Spitade ... acy_500_ml

A wacik może być taki:
Obrazek
?
Pytam, bo nie chciałbym uszkodzić lasera przyprawiając go np. o ryskę.
kolo pisze:błyskawicznie zdychają
Skoro nie pasują i zdychają to sobie odpuszczę.
Chyba, że możesz polecić jakieś pasujące i w miarę trwałe gdzieś na jakichś aukcjach czy w jakimś sklepie?


Jeszcze chciałem Was zapytać jak w takim razie radzicie sobie z tym by Wasza konsola przeżyła jak najdłużej?
Chciałbym się cieszyć Dreamcastem również za 20 lat, niestety lasery zużywają się i za te 20 lat kupno konsoli w dobrym stanie będzie graniczyło z cudem.

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: Forte » 2016-02-09, 11:42

Niestety, GD-Romy, czyli rodzaj lasera w DC jest dosyć kiepskiej jakości (a przynajmniej tak mi się wydaje). Prędzej czy później padną a o alternatywe będzie ciężko.

Co do wacików, myślę, że nie powinien wywołać większych szkód, aczkolwiek najlepiej podobno czyścić szmatką od okularów.
Te waciki z apteki polecał mi kiedyś ktoś na forum, użyłem kilka razy i byłem zadowolony z rezultatów , nawet nie pamiętam czy mają jakieś dodatki - w każdym razie konsole mają się póki co dobrze po takich zabiegach ;)

Laser nieużywany powinien działać, jego zużycie zależy od eksploatacji. Każdy ma jakąś tam liczbe godzin użytku po czym zaczyna działać gorzej. Aczkolwiek nie wiem jak to wygląda gdy leży za długo. Warto sobie odpalić co jakiś czas i pograć trochę.

Każdy przedmiot jakoś tam się zużywa jak leży ale bez przesady ;)
Sega!

skr0403
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-29, 10:51

Re: Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: skr0403 » 2016-02-09, 12:58

A orientujecie się czy laser z konsoli japońskiej (NTSC-J) będzie działał poprawnie po przełożeniu do konsoli PAL?

Mniamniacz
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 163
Rejestracja: 2015-01-17, 15:17
Lokalizacja: UK2642

Re: Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: Mniamniacz » 2016-02-09, 14:11

Tak, japoński laser będzie działać na 100% w konsoli PAL. Ostrzegam tylko, że w niektórych wypadkach potrzebne będzie przeszlifowanie/powiększenie dziurki na śrubkę mocującą napęd w konsoli w taki sposób, aby pokrywała się z rowkami oryginalnie utworzonymi w urządzeniu. Po prostu fabryczne umiejscowienie dziurek może nie być w pełni zgodne z tymi w posiadanym przez Ciebie modelu konsoli. Jest to raczej rzadkie zjawisko, ale akurat miałem taki właśnie problem przy wymianie całego napędu.

PS.
Musisz mieć jeszcze na uwadze, że przemontowywany laser musi pokrywać się z modelem napędu, który posiadasz. Samsung do Samsunga, itd.

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: kolo » 2016-02-09, 15:18

Jeśli jest to ta sama rewizja (w Polsce są to zazwyczaj 1) to na 100% możesz sobie spokojnie przekładać cały GD-Unit, niestety nie miałem w rękach innych rewizji, więc nie mam pewności, ale też powinny pasować. Nie trzeba nic ustawiać ani poprawiać, działało na dawcy to będzie działać na biorcy.
Sega, Sega über alles
Obrazek

skr0403
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-29, 10:51

Re: Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: skr0403 » 2016-02-24, 19:26

Tak w temacie podzielę się z Wami efektem czyszczenia lasera, może komuś się przyda.
Otóż polecanych wacików LEKO nie znalazłem w żadnej aptece, ale kupiłem "zamiennik" tzn. waciki "Soft-Zelin". Również nasączone izopropanolem.

Po delikatnym wyczsczeniu lasera mój DC odżył!
Gry z którymi nie mógł sobie poradzić śmigają aż miło :)
Musiałem się pochwalić z radości :D

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: Kiriki-kun » 2016-02-24, 21:07

Z ciekawości, gdzie je kupiłeś? Jak ja się pytam o izopropanol to się wielkimi oczami na mnie patrzą:P

szczupi26
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 588
Rejestracja: 2014-04-27, 11:32

Re: Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: szczupi26 » 2016-02-24, 21:32

Sklepy modelarskie, sklepy z podzespołami do moddingu PC (Angela.pl, Cooling.pl) sklepy z farbami (raz trafiłem na pojemniki 1l i do tej pory żałuję że nie wziąłem)

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
i5 4690K@4400 MHz + NOCTUA NH-U12P|ASRock Fatal1ty Z97|2x4GB G.SKILL TRIDENT X 2400MHz CL10
Gigabyte G1 GTX 1070|Kingston SM2280 M.2 120GB + TOSHIBA 1TB|CORSAIR 520HXEU-520W|CM DOMINATOR 690|BENQ GW2750HM|MICROLAB SOLO 5C

coby6
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 5
Rejestracja: 2015-05-24, 18:20

Re: Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: coby6 » 2016-02-25, 00:47

W każdym serwisie elektroniki można dostać ten środek czyszczący . Ja mam w pracy z 3 litry .

Wysłane z mojego D6633 przy użyciu Tapatalka

skr0403
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 17
Rejestracja: 2014-01-29, 10:51

Re: Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: skr0403 » 2016-02-25, 08:16

Kiriki-kun pisze:Z ciekawości, gdzie je kupiłeś? Jak ja się pytam o izopropanol to się wielkimi oczami na mnie patrzą:P
Kupiłem je w zwykłej aptece. I to akurat trafiłem na farmaceutę, który wiedział co to waciki LEKO i polecił te jako zamiennik.

W innych aptekach też na mnie patrzą dziwnie jak mówię "izopropanol".

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Laser nie zawsze czyta płyty. Kilka pytań

Post autor: Melvin.FoX » 2016-02-25, 08:59

Ja kupiłem kiedyś za 5 zł litr izopropanolu i wystarcza mi na dość długo :). Do tego używam zwykłe "patyczki do uszu" nasączone w alkoholu i działam. Nie wiem dlaczego ale tylko raz zdarzyło mi się, że po jego użyciu laser, który w PS2 facie ledwo zipał wyzionął ducha. Czyściłem tym wiele laserów PSX, DC, Saturn i w żadnym innym przypadku nie zdarzyło mi się, ażeby takie rozwiązanie zaszkodziło.
xo - that was for the players

ODPOWIEDZ