Opakowania gier

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Opakowania gier

Post autor: ufix » 2012-08-16, 14:25

Ostatnio dostałem gratis z innymi grami Soul Reavera, niestety gra nie dość, że jest po francusku, to jeszcze w jakimś dziwnym pudełku. Czy takie opakowania płyt występowały oryginalnie? Na dole zdjęć dla porównania pudełko, które na pewno jest oryginalne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące pudełek: dlaczego niektóre jedno płytowe gry na psxa, np. Tomb Raider albo pierwszy Wipeout były wydane w opakowaniach takich jak gry na dwóch płytach?

mcfly12
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 781
Rejestracja: 2011-01-02, 22:19

Re: Opakowania gier

Post autor: mcfly12 » 2012-08-16, 14:45

Co do Twojego pierwszego pytania to oczywiście tak. Niektóre gry miały opakowania ale, są to głównie starsze tytuły jak Soul Blade albo Syphon Filter. Jeśli chodzi o drugie pytanie to też mnie to zastanawia - myślę że było tak ponieważ PS jeszcze nie miało jeszcze konkretnego projektu opakowania i dlatego tak wyglądały niektóre pierwsze gry.
Cycki i Heavy metal to dwie najlepsze rzeczy jakie przytrafiły się ludzkości.

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Opakowania gier

Post autor: ufix » 2012-08-16, 14:53

Dzięki za szybką odpowiedź;)

mcfly12
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 781
Rejestracja: 2011-01-02, 22:19

Re: Opakowania gier

Post autor: mcfly12 » 2012-08-16, 14:58

Nie ma sprawy. Przypomniało mi się jeszcze że takie opakowania (jak twój SR) miały niektóre gry w NTSC-J np. Gran Turismo.
Cycki i Heavy metal to dwie najlepsze rzeczy jakie przytrafiły się ludzkości.

Awatar użytkownika
Goris
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 32
Rejestracja: 2012-07-15, 19:28

Re: Opakowania gier

Post autor: Goris » 2012-08-17, 21:40

Mam Soul Blade'a w takim pudełku, na początku myślałem że facet z Allegro podmienił je na jakąś podróbkę, dopóki nie obejrzałem aukcji na Ebayu - też to samo opakowanie.

Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Re: Opakowania gier

Post autor: PapaHerbal » 2012-08-17, 23:36

Też mnie to kiedyś zafrapowało i również wietrzyłem wałek. Jest tak, jak pisze mcfly12.
Mam w takiej edycji wspomnianego wyżej premierowego SoulBlade'a oraz Tekken'a 2 w platynie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Quake96
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 229
Rejestracja: 2012-08-19, 15:19
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Re: Opakowania gier

Post autor: Quake96 » 2012-08-19, 15:27

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące pudełek: dlaczego niektóre jedno płytowe gry na psxa, np. Tomb Raider albo pierwszy Wipeout były wydane w opakowaniach takich jak gry na dwóch płytach?
Jeśli mnie pamięć nie myli, to do tych gier dodawano drugi dysk z demkami (chyba), lub czymś innym.

Mogę się mylić, ale coś mi się przypomina, więc wspomniałem tylko :)
PSX>PS2>PS3>PS4>PSP>PSV

XBOX>X360>XONE

SFC>NGC>GB>GBA

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opakowania gier

Post autor: Don » 2013-04-20, 11:47

W swojej kolekcji mam jeszcze inne gry z takim opakowaniem (także ze wskazywanym już wyżej Soul Caliburem):

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Co do pudełek z podwójną kieszenią na płyty - trop związany z dodatkową płytą demo może był słuszny, aczkolwiek moja wersja Destruction Derby 2 nie ma w drugiej kieszeni "trzpienia" na który by się nakładało dodatkową płytę:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


Myślę, że stosowanie takich niestandardowych pudełek może być po prostu efektem braku dostępności dla wydawców gier opakowań projektowanych specjalnie pod PSX (np. czasowe problemy z dostępnością opakowania nie może wpłynąć na premierę gry, na która wydaje się kilkanaście milionów USD, więc szukasz rozwiązań awaryjnych). Ale tutaj tylko gdybam - nie mam wiedzy na ten temat.
Ostatnio zmieniony 2013-04-20, 13:36 przez hat, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: używaj funkcji mimg do zmniejszania obrazków

Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Re: Opakowania gier

Post autor: mentor93 » 2013-05-02, 23:52

Mam Lifeforce Tenka w takim czarnym opakowaniu :) Jakoś podoba mi się o wiele bardziej niż te przezroczyste pudełka.

A sprawa podwójnych pudełek, czyli "big boxów"... Też mi się wydawało, że chodzi o demo, ale zwątpiłem, kiedy Don pokazał DD2. Na pewno do niektórych gier dorzucano dodatkową płytę z demami (lub z jednym demem) i ta dodatkowa płyta w ciągu lat po prostu się zgubiła, stąd obecność jednej płyty w wydaniu dwupłytowym. Drugi wariant: big box prezentuje się lepiej, stąd decydowano się na to rozwiązanie.

Skoro już tak przy temacie jesteśmy, orientuje się ktoś, czy do Dooma dokładano jakieś demko?
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Opakowania gier

Post autor: ufix » 2013-05-03, 11:35

Wydaje mi się, że do Dooma nie było dołączone żadne demo, ale faktycznie w big boxie z Doomem jest miejsce na jeszcze jedną płytkę.

Mam jeszcze Quake 2 w dziwnym pudełku, praktycznie identyczne jak nowsze opakowania gier na PSXa, ale bez napisów "PlayStation":

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Nie mam pewności, czy to jest jakaś przejściówka pomiędzy "czarnymi" pudełkami a tymi standardowymi, czy jakiś chiński zamiennik, ale jest identyczne pod względem jakości i wielkości z normalnym pudełkiem, jeśli to zamiennik, to chętnie bym kilka takich kupił ;)

Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Re: Opakowania gier

Post autor: mentor93 » 2013-05-03, 11:40

I, jak widzę, na przedniej okładce nie ma logotypu PS (chodzi mi o te srebrne, lśniące naklejki). Chyba że jest z tyłu, ale podejrzewam, że nie ma.
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Opakowania gier

Post autor: ufix » 2013-05-03, 11:49

Tak, nie ma też tej naklejki, ale na sporej części gier w czarnych pudełkach też jej nie ma (np. Die Hard Trilogy i Micro Machines wklejone wyżej przez Dona i mój Soul Reaver z pierwszego posta), więc tym akurat się nie przejmuję ;)

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opakowania gier

Post autor: Don » 2013-05-03, 15:48

A czy ktokolwiek ma/miał dostęp do nowych pudełek do psx'a? Poluję na takie fanty od dłuższego czasu, niestety bez powodzenia. Jedynym rozwiązaniem wydaje się hurtowy zakup jakiś nowych crapów pokroju Who want's to be a millionaire.

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opakowania gier

Post autor: Don » 2013-09-10, 19:53

Kto szuka ten znajdzie. Pojawiło się na allegro nowe, zafoliowane pudełko zastępcze na gry do PSX. Wygląda OK.

Link do aukcji tutaj. Choć cena nie rozpieszcza, bo wołają 50 PLN (sic!)

Wstawiam też zdjęcia poglądowe na przyszłość, gdy skończy się już aukcja:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Mam pewne problemy z rozszyfrowaniem nazwy firmy produkującej te opakowania zastępcze... Czy chodzi o HARO CASE INTERNATIONAL czy o HARD CASE INTERNATIONAL? Ktoś ma jakiś pomysł?

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Opakowania gier

Post autor: Manifesto » 2013-09-15, 15:14

Ja osobiście mam zamiar pod koniec roku kupić właśnie kilka zafoliowanych crapów, by zamienić porysowane i popękane (w kilku egzemplarzach) pudełka na nówki. Niemniej jednak trzeba uważać na kombinatorów, gdyż część tych zafoliowanych gier na Allegro to tak naprawdę "pakowanie wtórne". Mimo wszystko jednak osobiście nie przywiązuje jakiejś szczególnej uwagi do wyglądu pudełek, bardziej zależy mi na wyglądzie płytki czy instrukcji.

ODPOWIEDZ