Dualshock SCPH-1200 - trzech producentów padów do PSXa

ODPOWIEDZ
frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Dualshock SCPH-1200 - trzech producentów padów do PSXa

Post autor: frodo666 » 2013-06-10, 20:20

Robiłem dzisiaj porządek w okablowaniu, padach, akcesoriach itp. i zauważyłem ciekawą rzecz, której wcześniej nie dostrzegłem. Mianowicie: mam 4 Duashocki SCPH-1200 do PSXa (nie PS One), wszystkie szare i z pozoru wszystkie takie same, ale tylko z pozoru.

Zauważyłem, że z tyłu na "tabliczkach" mają inne oznaczenie. Trzy z nich mają literę "A" w prawym dolnym rogu, a jeden "H". Idąc dalej po kablu zauważyłem też, że oznaczenia na wtyczkach różnią się. "A" ma oznaczenie "N50", a "H" ma "N1158".

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zobacz całą galerię | Darmowe galerie Allegro

Chwila szperania w sieci i już wiadomo skąd są te różnice w oznaczeniach. Dualshocki produkowały trzy firmy:
A - Alps
H - Hori
M - Mitsumi
źr. http://www.assemblergames.com/forums/sh ... post514167

Rozebrałem obydwa pady żeby sprawdzić czy różnice widać też od środka i okazuje się, że wewnątrz to zupełnie dwa inne urządzenia. Bebechy z Alpsa nie pasują do obudowy Hori i na odwrót. Nawet grzybków od gałek analogowych nie da się wymienić bo gałki mają inne "bolce".
Pad Hori wydaje się być lepiej wykonany, bo pod przyciskami zamiast folii zastosowano tam dodatkową płytkę PCB.
Obydwa pady działają bardzo dobrze. Hori ma trochę sztywniejsze analogi, w Alpsie chodzą wyczuwalnie lżej. Wibrują też identycznie.

Obrazek
Zobacz całą galerię | Darmowe galerie Allegro


Bardzo jestem też ciekaw pada oznaczonego M czyli Mitsumi. Ma ktoś takiego? Jeśli tak to niech zapoda fotkę "tabliczki" i wtyczki, a jak mu się chce to i nawet bebechów ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Dualshock SCPH-1200 - trzech producentów padów do PSXa

Post autor: Bodzio » 2013-06-10, 20:38

Też to w tym roku zauważyłem, przy okazji czyszczenia duali :) Zainteresowała mnie przede wszystkim ta wersja A bo przestraszyłem się, że mam jakąś podróbkę. Znalazłem wtedy bardzo ciekawą stronę z opisem wszystkich modeli wraz z fotkami i wcięło ją gdzieś ;/ W zakładkach mam już tyle tego, że pasowałoby porządki zrobić. Jutro popatrzę czy nie mam tego modelu M.


EDIT.

Jest i strona :) http://www.slagcoin.com/joystick/pcb_wiring.html Jak widać te modele Duali oprócz podziału A, H, M można jeszcze podzielić na nowszą i starszą wersję. W części PCB Diagrams można znaleźć fotki różnych Duali, ale i innych konsol.
Playstation 1 Dual Shock A (Early Version)
Playstation 1 Dual Shock A (Late Version)
Playstation 1 Dual Shock H (Early Version)
Playstation 1 Dual Shock H (Late Version)
Playstation 1 Dual Shock M (Rare)

Kwaśny
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1222
Rejestracja: 2011-10-09, 13:08
Lokalizacja: BDG

Re: Dualshock SCPH-1200 - trzech producentów padów do PSXa

Post autor: Kwaśny » 2013-06-10, 21:02

Dodam jako ciekawostkę, że w padach od PS2 mam remix :D Literka "A" i nr "N1158".

Przed chwilą jeszcze zajrzałem do padów PSX - nawet tam znalazł się taki miszmasz jak wyżej :P
 Pokaż
Obrazek

ramzes64
Redaktor
Redaktor
Posty: 4174
Rejestracja: 2006-02-26, 01:50
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Dualshock SCPH-1200 - trzech producentów padów do PSXa

Post autor: ramzes64 » 2013-06-23, 21:35

artykulik na stronke?
Professional N I N T E N D O Game Tester - od 1998r.

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dualshock SCPH-1200 - trzech producentów padów do PSXa

Post autor: ufix » 2013-07-11, 17:44

Ja mam jednego Dualshocka od Mitsumi:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Wtyczka w moim egzemplarzu jest standardowa:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Faktycznie dobry temat na artykuł, nie wiedziałem wcześniej, że było trzech różnych producentów padów do PSXa.

Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Re: Dualshock SCPH-1200 - trzech producentów padów do PSXa

Post autor: mentor93 » 2013-07-11, 19:17

Czy są jakieś różnice w działaniu padów? Jeśli nie, to to jest raczej ciekawostka.
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

frodo666
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1386
Rejestracja: 2011-03-03, 15:01

Re: Dualshock SCPH-1200 - trzech producentów padów do PSXa

Post autor: frodo666 » 2013-07-11, 19:38

Co rozumiesz przez "różnice w działanie padów"? W każdym X wciska X, a lewy analog jest lewym analogiem bez względu na producenta. Różnic można doszukać się w detalach takich jak skok przycisku, czułość analogów, moc wibracji itd.
Obrazek

Awatar użytkownika
mentor93
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1201
Rejestracja: 2012-02-12, 15:20

Re: Dualshock SCPH-1200 - trzech producentów padów do PSXa

Post autor: mentor93 » 2013-07-11, 20:33

Chodziło mi np. o to, czy grzybki są w jednym padzie lepszej jakości, w drugim zauważalnie gorszej, czy plastik w którymś jest bardziej tandetny i podobne różnice, na podstawie których można by jednoznacznie powiedzieć, pad którego producenta jest najlepszy. Czy jednak różni producenci nie mają żadnego znaczenia, bo pady są niemal identyczne.
Obrazek
PSX | PS2 | PS3 | PS4 | Gamecube

ODPOWIEDZ