Polskie wydania gier na psxa

Awatar użytkownika
ufix
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 267
Rejestracja: 2012-08-12, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Polskie wydania gier na psxa

Post autor: ufix » 2013-06-27, 19:15

Z tego co wiem oficjalnie nie ukazała się ani jedna gra na pierwsze Playstation po polsku, do niedawna myślałem też, że gry na PSXa sprzedawane w Polsce zawierały co najwyżej taką notatkę:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Jakiś czas temu kupiłem jednak FF7 zawierające dwie polskie instrukcje, jedną wydrukowana na kartce formatu mniej więcej A3 i drugą prawie identyczną z oryginalną angielską instrukcją (ten sam format, bardzo podobny papier, jedyna różnica to gorszej jakości czarno-biały druk)
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Czy wszystkie FF na Playstation sprzedawane w Polsce miały przetłumaczone instrukcje? Jakie jeszcze gry były u nas dostępne w takiej wersji?

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: Ukukuki » 2013-06-27, 19:35

Te dwie gry zostały oficjalnie spolszczone na PSXa: Księga Dżungli i Xena: Warrior Princess
Famicom!

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: Bodzio » 2013-06-27, 19:42

Finala też mam z polską instrukcją plus kilka innych gier. Wszystkich tytułów nie jestem w stanie wymienić, ale wiem, że w Spyro na pewno i chyba w Hercules mam polskie książeczki, a w Crash mam takie coś tylko jakby skserowane więc myślę, że tych pozycji będzie sporo. Zapewne gry w polskiej dystrybucji były jakoś przepakowywane i dodawano takie książeczki w lepszych pozycjach. Zauważyłem, że czasem takie gry mają na froncie naklejone info "Gra na PS1" czy jakoś tak. Pewnie nie zawsze, ale ja miałem kilka takich i zawsze były polskie instrukcje.

Co do tej oficjalnej gry po polsku to tez kiedyś szukałem info bo byłem przekonany, że kiedyś na fali popularności Hugo na Polsacie, coś mówili o polskiej wersji gry na PS1, ale się nie potwierdziło, więc nic poza spolonizowanymi przez ruskich piratami chyba nie istnieje w ojczystym języku.

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: Ukukuki » 2013-06-27, 19:51

Te dwie gry co wymieniłem były oficijalnie spolszczone, chociaż Xeny nie jestem pewny ale takie info w sieci znalazłem, tak Księga Dżungli była na 100% spolszczona bo pamiętam artykuł w jakiejś gazecie.
Famicom!

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: Manifesto » 2013-06-28, 18:44

Niedawno na Allegro widziałem grę Alundra (część pierwsza) z mapką w języku polskim. Nie kupiłem gdyż sprzedawca nie posiadał książeczki (przynajmniej na zdjęciach ani w opisie jej nie było), a na moje pytania o zawartość gry po prostu nie odpowiadał.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

nintendog
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-16, 09:03

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: nintendog » 2013-07-08, 17:18

Bodzio, na PSX są 2 części Hugo i jedna z nich była spolszczona jeśli dobrze pamiętam.

Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: PapaHerbal » 2013-07-08, 22:49

Jungle Book Groove Party posiadam w wersji na PS2 i faktycznie jest spolszczona (łącznie z dialogami), nie wiem jak się sprawa ma z wersją tej gry na PSX ale całkiem możliwe, że jest tak jak pisze Ukukuki.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: Bodzio » 2013-07-08, 23:08

Ale żeby nic w necie nie było o tych pełnych polskich wersjach? Bo tak szukam o tym Hugo i nic ;/ Z tą Księgą Dżungli też sobie przypomniałem że coś było, ale też póki co zero info czy choćby okładki z gry. A o Xenie to już w ogóle. W sumie zastanawia mnie czemu akurat ten tytuł miałby być w pełni spolszczony jak to chyba niezbyt kultowa pozycja. Wiem, że serial był u nas dość popularny, ale żeby aż tak by bawić się w pełną lokalizację? Jak coś znajdę to dam znać.

Awatar użytkownika
PapaHerbal
Moderator
Moderator
Posty: 1557
Rejestracja: 2011-12-15, 14:15
Lokalizacja: Solny Gród

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: PapaHerbal » 2013-07-08, 23:30

Bodzio, ta Księga Dżungli to gra taneczna na matę, więc może tutaj spece od marketingu węszyli popularność wśród casuali?
Obrazek

Awatar użytkownika
Bodzio
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1645
Rejestracja: 2010-09-22, 16:43
Kontakt:

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: Bodzio » 2013-07-09, 09:06

Ano to jeszcze rozumiem bo wiązało się to chyba z promocją nowego kontrolera, a mianowicie tej maty do tańczenia, która na naszym rynku pojawiła się w większej ilości chyba stosunkowo późno. Spolszczenie Hugo też rozumiem bo w pewnym momencie wszyscy mieli fioła na jego punkcie więc szło na tym zarobić, ale skąd ta Xena tego już nie wiem :) Tak czy siak wypadałoby znaleźć jakieś potwierdzenie, a nawet fajnie by było upolować te gry. Trzeba będzie skrupulatniej przeglądać allegro.

eldergod
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-15, 22:57
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: eldergod » 2013-07-09, 10:48

Z tego co kojarzę to tylko Jungle Book i może Hugo były oficjalnie po polsku (no Hugo... tym to się nigdy nie interesowałem więc i pewności nie mam)... Ale Xena...?? Może ktoś się kiedyś pomylił... Swego czasu było kilka "spolszczeń" gier od sąsiadów zza wschodniej granicy (a może i jeszcze dalej :) ) - w tym Driver i LoK: Soul Reaver... więc może i Xena też była tak "spolszczona"...
PS1|2xPS One (PAL, NTSC)|PS2|PS2 Slim|Dreamcast|2xN64 (PAL, NTSC)|Wii

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: Don » 2013-09-01, 09:12

Jako, że zainteresował mnie ten temat, napisałem do kilku znajomych oblatanych w temacie - zobaczymy co przynieście "śledztwo"... (faktycznie polski Internet raczej milczy o tym).

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: Don » 2013-09-21, 16:11

Dopiero dzisiaj przypomniałem sobie, że moja kopia FIFA 2004 (nówka w folii) jest wydana w wersji z polskimi napisami na pudełku. Prawdopodobnie to pierwsza lub jedna z pierwszych gier w Polsce wydanych przez Electronic Arts zaraz po tym, jak otwarto w Polsce jej lokalny oddział (było to mniej więcej w roku 2003). Język w grze jest oczywiście angielski, dopiero w 2 lata później (FIFA 06 w wersji na PS2) doczekała się polskiego komentarza.

A tak wygląda polskie wydanie FIFA 2004 na PSX:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: Manifesto » 2013-09-21, 18:24

Niedawno zakupiony przeze mnie na Allegro Broken Sword 1 ma dwie instrukcje - angielską i polską. Co prawda ta polska jest dużo brzydsza i nie ma nawet kolorowej, kredowej okładki, ale cieszy fakt, że komuś się chciało to przetłumaczyć te kilkanaście lat temu.

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polskie wydania gier na psxa

Post autor: Don » 2013-09-22, 21:39

Przewertowałem wszystkie swoje gry w poszukiwaniu tych polskich tłumaczeń instrukcji (świadczących o tym, że gra jest z polskiej dystrybucji), poniżej prezentuję zdjęcia ciekawostki na którą się natknąłem.

Spyro the Dragon:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Widać akurat Spyro było wydane w jednym SKU na rynku polskim, czeskim, rosyjskim i tureckim (czyli jedna wersja opakowania sprzedawana była na tych czterech rynkach.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
W środku instrukcja w formie książeczki multilanguage, w której swoją sekcję ma nasz język ojczysty.

Sama gra ma oczywiście język angielski do wyboru (bez polskiego itd.).

Zdjęcia pozostałych gier (a w zasadzie polskich tłumaczeń instrukcji) wrzucę jutro.

ODPOWIEDZ