Lunar: Silver Star Story i Eternal Blue

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Lunar: Silver Star Story i Eternal Blue

Post autor: Manifesto » 2014-06-01, 08:38

W deszczowy weekend zapuściłem sobie mój ostatni nabytek - Lunar - Silver Star Story. Nawet się nie zorientowałem, jak w ciągu dwóch dni na liczniku gry pojawiło się 10 godzin. Niby nie ma w tej grze szczególnie wybitnego elementu: system jest prosty (choć niezwykle wciągający), postacie dosyć jednoznaczne - nie ma jakiś fenomenalnie wykreowanych bohaterów, przynajmniej dotychczas, (choć Nall i jego komentarze są po prostu wyśmienite :D) Tak naprawdę jedynie oprawa muzyczna wybija się ponad przeciętność - świetne utwory, tutaj twórcy gry naprawdę się postarali. No i jeszcze świat gry - miasta są duże, na mapie świata w końcu nikt nie atakuje, wszystko jest pomyslane i dopięte na ostatni guzik. Fabuła rozwija się ciekawie i choć z początku wydawała mi się strasznie infantylna to w tej chwili uważam ją za jedną z głównych zalet gry - rozwija się naprawdę ciekawie. Jest coś takiego w tej grze, że wciąga niesamowicie i nie pozwala oderwać się od konsoli nawet na chwilę. Duża to zasługa dynamicznego systemu walk i braku ich losowości - wrogowie są widoczni na ekranie i można przed nimi uciekać, tym samym częstotliwość walk jest znacznie mniejsza niż w takim Final Fantasy VI, którego miałem okazję ukończyć parę dni temu. Dobrze zbalansowany poziom trudności, gra nie jest ani za łatwa, ani za trudna - moim zdaniem w sam raz. Grywalność tej gry jest fenomenalna. Już szykuję kase na drugą część gry, choć jak widzę te kosmiczne ceny które osiąga (oczywiście wersja "complete") to zastanawiam się kiedy będę sobie mógł na nią pozwolić. Zapraszam do dyskusji.

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lunar: Silver Star Story i Eternal Blue

Post autor: Don » 2014-06-01, 10:09

Lunar The Silver Star Story Complete to jedno z moich ulubionych jRPG. Dość powiedzieć, że w moim prywatnym rankingu gier z PSX plasuje się w top 5 erpegów. Tak jak napisałeś Manifesto - chyba nie ma tu żadnego wybijającego się elementu, jednak całość stanowi bardzo dobrze zmieszany koktajl. Zwroty fabularne w grze występują (choć nie są jakoś super niespodziewane - wpadniesz na nie pewnie sam), jest jeden bardzo wkurzający motyw z wyborem odpowiedniego przejścia w zamku (labirynt wejść i wyjść - cudem przeszliśmy z kumplem po wielu tygodniach prób, błędów i zgrzytania zębami).
Osobiście bardzo podoba mi się oprawa audio-wideo. Przepiękne 2D i klimatyczna muzyka. Na uwagę zasługują też animowane filmiki przerywnikowe.


Lunar ukazywał się na kilka platform, mam w kolekcji wersję na GBA, która różni się w zasadzie uproszzczonym systemem walki (brak odległości na planszy starcia przez co traci na znaczeniu to czy dana postać jest w tylnym/przednim rzędzie). Reszta praktycznie została bez zmian.

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Lunar: Silver Star Story i Eternal Blue

Post autor: Manifesto » 2014-06-01, 10:43

Z tego co wiem wersja na PSX wydana przez Working Designs jest chyba najbardziej dopracowana, ma nową świetną muzykę (wersja na Saturna nie ma ponoć tak świetnego soundtracku, poza tym ukazała się wyłącznie po japońsku). Grafika w grze również mnie zauroczyła, po słabiutkim w tej kwestii FF VI (które nawet jak na Snesa wypada imo dość słabo) jestem zaskoczony jak pięknie wygląda ta gra, która pierwotnie pojawiła się na Sega CD. Jednak z tego co czytałem wersja na PSX różni się nieco od Segowej - nawet pod względem niektórych wątków fabularnych.

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Lunar: Silver Star Story i Eternal Blue

Post autor: Manifesto » 2014-06-11, 09:57

W tej chwili przebywam na urlopie i niestety musiałem odłożyć grę na jakiś czas (co przyszło mi z wielkim trudem gdyż wciąga niesamowicie). Wciąż jestem na 1 cd, ale myślę, że jak wrócę z urlopu to szybko zabiorę się za grę.

Don - ten trudny fragment o którym napisałeś to misja dodatkowa czy główna? Bo nie uśmiecha mi się sterczeć kilka tygodni w jednym miejscu w grze. Do faqsów nie zaglądam od lat (przez co w życiu nie ukończyłem kilku tytułów niestety) bo moja satysfakcja z ukończenia gry byłaby wtedy żadna.

Don
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 285
Rejestracja: 2013-04-20, 11:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lunar: Silver Star Story i Eternal Blue

Post autor: Don » 2014-06-11, 15:52

Glowny watek z tego co pamietam. Chodzi o motyw drzwi i wyboru odpowiedniego przejscia (cos w stylu wschod/zachod slonca, pelnia ksiezyca). Byc moze rozwiazanie jest banalne a tylko my z kumplem nie potrafilismy odszukac rozwiazania. Zobaczysz zreszta sam... :)

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Lunar: Silver Star Story i Eternal Blue

Post autor: kolo » 2014-06-11, 20:22

Dawno temu grałem więc mogło coś mi umknąć z pamięci, ale nie przypominam sobie żebym gdzieś się zaciął tak na poważniej.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Lunar: Silver Star Story i Eternal Blue

Post autor: Manifesto » 2014-06-13, 13:05

Kolo - a może napiszesz coś o samej grze? Twoich wrażeniach, porównaniu obydwu części?

Don - grałeś może w Eternal Blue? Ponoć wielu graczy uważa ją za lepszą od jedynki. Niestety jej cena na eBayu osiąga horrendalne rozmiary (w stanie co najmniej bardzo dobrym) więc szybko jej raczej nie kupię. Zwłaszcza, że ostatnio zakupiłem inną, drogą grę od WD którą długo poszukiwałem.

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Lunar: Silver Star Story i Eternal Blue

Post autor: kolo » 2014-06-16, 15:15

Co tu dużo pisać, obydwie gry są bardzo dobre i starannie przygotowane. Grałem w to lata temu więc ciężko żebym pamiętał wszystkie szczegóły.
Dwójka ma trochę dojrzalszą fabułę niż jedynka i nieco poprawiony system, jednak należę do ludzi którzy preferowali prostotę Silver Star i jej ekscentrycznych, prostolinijnych bohaterów. Inna sprawa że jest to także jedyna gra przy której mi się kiedyś kimnęło (bylem pijany i bardzo zmęczony więc tak jakoś wyszło). Ogólnie uważam że warto poznać obydwie części jednak cena jest tutaj bardzo dużym problemem, poleciłbym też poznać wcześniej Grandię, można ją uznać za spadkobiercę serii a jest zauważalnie tańsza.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Lunar: Silver Star Story i Eternal Blue

Post autor: Manifesto » 2014-06-16, 18:36

Don pisze:Glowny watek z tego co pamietam. Chodzi o motyw drzwi i wyboru odpowiedniego przejscia (cos w stylu wschod/zachod slonca, pelnia ksiezyca). Byc moze rozwiazanie jest banalne a tylko my z kumplem nie potrafilismy odszukac rozwiazania. Zobaczysz zreszta sam... :)
Don - ten fragment o którym pisałeś przeszedłem po godzinie prób. Starałem się znaleźć jakiś schemat, ale przeszedłem to trochę...przez przypadek. Z mojego doświadczenia w grach RPG domyśliłem się, że należy przez każde z drzwi przejść raz. Kryterium wielkości "ciał niebieskich" nie pomogło, więc starałem się uwzględnić odległość od Ziemii, (a raczej planety na której toczy się akcja gry) ale zaliczyłem to w ten sposób, że najpierw poszedłem do drzwi z planetą, potem gwiazdą, słońcem i na końcu księżycem)
Już zaczynałem się trochę irytować, ale na szczęście lekko wkurzony odwiedziłem drzwi w odpowiedniej kolejności :). To i tak nic w porównani z Alundrą - tam niektóre zagadki wołają o pomstę do nieba.