Kącik RPG

Lothar
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 19
Rejestracja: 2014-08-24, 14:56

Re: Kącik RPG

Post autor: Lothar » 2014-10-01, 12:29

Final Fantasy Tactics- ach, gra mnie rozłożyła na łopatki. Cóż za wspaniała, nieprzewidywalna i wielowątkowa fabuła, cóż za portret psychologiczny postaci, cóż za zwroty akcji, cóż za system i muzyka. Nie spodziewałem się tak wspaniałej gry- jestem zachwycony :) Długo mi zeszło jej ukończenie, musiałem czekać aż się przeziębię i wezmę chorobowe aby spokojnie pograć ostatnie 15 godzin. Żadna gra dawno nie zachwyciła mnie równie mocno, ten tytuł to wielkie dzieło i świadectwo że to właśnie Square robiło najlepsze rpg na Szaraka. I bez wątpienia najlepszy FF- dla mnie nawet siódemka musi mu bić pokłony.

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kącik RPG

Post autor: Manifesto » 2014-11-29, 15:49

Ja obecnie ogrywam serię Arc The Lad. Zakupiłem cały pakiet na eBayu w kompletnej wersji (box+dodatki). Jedynkę przeszedłem w kilkanaście godzin (wykonując chyba wszystkie zadania jakie były możliwe) a teraz ogrywam dwójkę i jestem już dość daleko w grze. O ile cześć pierwsza to jedynie poprawne taktyczne RPG stanowiące raczej wstęp do dwójki, o tyle Arc 2 to świetna, rozbudowana i niesamowicie wciągająca gra będąca połączeniem klasycznego eprega z walkami w stylu taktycznych jRPG. Ostatnimi czasy oldschoolowe RPG wciągają mnie niesamowicie. Szczególnie te od Working Designs (która to firma stała się - obok Square - moim ulubionym wydawcą gier na PS1).

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Kącik RPG

Post autor: Axi0maT » 2014-11-30, 09:19

Apelowalbym o zmiane tematu na jrpg, bo na chwile obecna jest wyjatkowo mylacy - jrpg nie ma absolutnie nic wspolnego z rpg - procz zbieznosci nazw.

Lothar
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 19
Rejestracja: 2014-08-24, 14:56

Re: Kącik RPG

Post autor: Lothar » 2014-11-30, 16:51

Manifesto- arc the lad to świetna seria. Do dziś nie grałem w arc 3 ale druga część t jeden z moich ulubionych tytułów.
Nie gram w nic narazie, lecz czekam na paczkę z Usa która mam nadzieję będzie zawierała Xenogears :)

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kącik RPG

Post autor: Manifesto » 2014-11-30, 17:12

Lothar - dla mnie jedynka była ok, ale nic poza tym - ot, krótki, niezły RPG, z ciekawym klimatem i postaciami, ale tak jak napisałem wyżej - mam wrażenie, że gra powstała głównie jako wstęp do świetnej dwójki, która jest grą o klasę lepszą. Zresztą po jej ukończeniu zabiorę się chyba za trójkę i napiszę reckę całości na StrefiePSX (przy okazji - zapraszam na stronkę fanów PS1). Przeszedłeś ten 50 poziomowy dungeon w jedynce? :) Wg mnie było to niezwykle siermiężne zadanie - może nie trudne (choć jedno piętro dało mi w kość), ale brak możliwości sejwowania dał mi we znaki. Ledwo dałem radę i na drugi dzień poszedłem do roboty niewyspany ;)

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Kącik RPG

Post autor: kolo » 2014-11-30, 21:41

@Axiomat: Biorąc pod uwagę że na pierwszym PlayStation ilość RPG stworzonych poza azją jest na tyle mała że może je wyliczyć na palcach wyjątkowo mało rozgarnięty drwal ciężko jest spodziewać się tutaj czegoś innego niż jRPG i ewentualnie tacticsy.
Sega, Sega über alles
Obrazek

Lothar
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 19
Rejestracja: 2014-08-24, 14:56

Re: Kącik RPG

Post autor: Lothar » 2014-12-05, 15:59

Manifesto- w jedynce ruiny przeszedłem z wielkim bólem (za drugim podejściem, za pierwszym szlag mnie trafił koło 30 kondygnacji- miałem za mało przedmiotów wskrzeszających). Brak sejwowania dał w kość- zwłaszcza że z powrotem trzeba było wrócić! I dawaj wspinaczka przez następną godzinę.
W dwójce forbidden ruins sobie podarowałem, po prostu mając w pamięci to zadanie z jedynki wolałem dać sobie spokój niż marnować kolejne 5 godzin gry (wygląda na to że wygląd tego dungeonu jest identyczny jak w cz. I), niestety czasu na granie mam coraz mniej, a 5 godzin to dla mnie czasem dwa dni grania (nie wyobrażam sobie mieć włączonej konsoli przez 2 dni ;))

Ogółem dwójka to dużo lepsza gra- zgodzę się bez zbędnej dyskusji :)

Co do kwestii że cRPG (bo chyba o nie chodzi?) nie mają niczego wspólnego z jRPG to się nie zgodzę. Taki Vagrant Story mimo że jest grą jRPG ma więcej wspólnego z klasycznymi grami cRPG niż z takim Final Fantasy- wiedzą to wszyscy którzy w to grali.

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kącik RPG

Post autor: Manifesto » 2014-12-15, 11:20

40 godzin gry w Arc the Lad 2 za mną. Ale ta gra jest długa :) Naprzeciw krótkiej jedynki to naprawdę bardzo rozległy i rozbudowany tytuł. Jedno zadanie zlecone przez Gildię mi niestety uciekło (nie wiedziałem że niektóre zadania są ograniczone w czasie), ale staram się wykonać wszystkie pozostałe i zaliczyć wszystkie Sealed Ruins. Odnośnie Frobidden Ruins - mam zamiar udać się tam dopiero przed końcem gry :)

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8531
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Kącik RPG

Post autor: Axi0maT » 2014-12-19, 08:25

Lothar pisze: Co do kwestii że cRPG (bo chyba o nie chodzi?) nie mają niczego wspólnego z jRPG to się nie zgodzę. Taki Vagrant Story mimo że jest grą jRPG ma więcej wspólnego z klasycznymi grami cRPG niż z takim Final Fantasy- wiedzą to wszyscy którzy w to grali.
Nie, nie chodzi mi o cRPG wlasnie. Prowadze sesje RPG od 20 lat i myslalem ze o tym mozna tu pogadac - nazwa tematu jednoznacznie sugeruje ze jest on o RPG. Dla niekumatych ktorzy nie wiedza co to jest RPG to link ponizej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gra_fabularna

Nazwa tematu jest wiec zdecydowanie bledna bo temat jest o jRPG. Co do Vagrant Story to akurat pozwole sobie nie zgodzic sie ze jest mu blizej do cRPG, bo to wciaz klasyczny jRPG.

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kącik RPG

Post autor: Manifesto » 2014-12-19, 10:36

Zgadzam się z Lotharem. Vagrant Story zdecydowanie bliżej do dungeon crawlerów niż do klasycznych jRPG. W grze nie ma eksploracji miast i rozmawiania z npc, nie ma klasycznej dla jRPG drużyny i powiązanej z jej członkami fabuły, brak jest "linii" fabularnej z jaką mamy do czynienia w wielu japońskich erpegach. Jest za to ciągła eksploracja dungeonów, czyli to co w klasycznych cRPG z lat 90 było na porządku dziennym. Dodatkowo system walki i rozwoju postaci to całkiem inna bajka niż w grach jRPG. Nazywanie VS klasycznym jRPG uważam za totalnie nietrafione.

Odnośnie kwestii nazwy tematu - nie widzę powodu aby to zrobić, nazwa może i jest zbyt ogólna, ale tak jak napisał kolo - każdy wie o co chodzi. Równie dobrze można by zarzucić serwisom takim jak RPGamer czy RPGfan to, że w nazwie nie mają literek "c" lub "j".

Lothar
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 19
Rejestracja: 2014-08-24, 14:56

Re: Kącik RPG

Post autor: Lothar » 2014-12-21, 18:00

Wielu fanów jrpg wymiękło przy Vagrant Story lub zwyczajnie gra im się nie spodobała. Dla mnie to właśnie doskonały przykład gry nie pasującej zupełnie do kanonu gatunku. I tak- grze jest bliżej do cRPG właśnie z czym zgadza się wielu fanów.

Odnośnie Arc The Lad- pamiętam, że w grze był jeden świetny side quest z Choko w roli głównej- chyba mój ulubiony jeśli chodzi o jrpg :) choć w Final Fantasy VI również było masę świetnych misji pobocznych. Arc 2 to małe arcydzieło pod tym względem.

Po Świętach będę giercował w Xenogears :)

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kącik RPG

Post autor: Manifesto » 2014-12-21, 19:18

Lothar - ja quest z Choko znalazłem zupełnie przez przypadek - kręcąc się po lesie (przeczucie mi mówiło, że w tej lokacji musi coś być). No i opłaciło się - podążając do Forbidden Ruins z Choko gwarantuję Ci, że nie musiałbyś przechodzić ich do 50 kondygnacji - twórcy gry sprytnie uniknęli tego zabiegu :) A sidequest faktycznie jest rewelacyjny.

A odnośnie Xeno - graj, graj, bo gra jest rewelacyjna :) Gwarantuję Ci że tą historię będziesz pamiętał bardzo długo - lepszej nie ma po prostu w żadnej innej grze.

Edit - właśnie przeszedłem Forbidden Ruins i powiem Ci jedno - póki nie zaliczysz ruin (wbrew pozorom do przejścia jest tylko 20 kondygnacji) to quest z Choko nie jest ukończony :) Co za świetna gra :)

Awatar użytkownika
simian raticus
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2007-04-14, 12:13
Kontakt:

Re: Kącik RPG

Post autor: simian raticus » 2014-12-24, 19:41

Tylko Final Fantasy 6!

Manifesto
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 417
Rejestracja: 2013-06-18, 11:22
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Kącik RPG

Post autor: Manifesto » 2014-12-25, 20:42

simian raticus pisze:Tylko Final Fantasy 6!
Uzasadnij. Dla mnie FF VI to bardzo dobra gra, ze świetną fabułą i klimatem, jednak OGROMNA częstotliwość losowych walk sprawia, że jej gameplay jest dla mnie popsuty. Niestety, nie załapała się przez to do pierwszej dziesiątki moich ulubionych RPG.

Awatar użytkownika
kolo
Redaktor
Redaktor
Posty: 2740
Rejestracja: 2011-01-22, 10:47
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Re: Kącik RPG

Post autor: kolo » 2014-12-25, 20:48

@Manifesto, Odpuść, nie uzasadni bo to spamer, cud że nie wyskoczył z Zeldą.
Sega, Sega über alles
Obrazek

ODPOWIEDZ