Pomoc w zakupie PS3

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Pomoc w zakupie PS3

Post autor: Forte » 2016-04-02, 10:11

Ukukuki pisze: Wsadzanie płytki od góry nie jest może eleganckie, nie wygląda dobrze ale jest tanie i mało awaryjne (patrz PS1, DC, Saturn).
Weź pod uwagę, że SS ma przesuwaną pokrywkę. Mechanizmy się przez to zużywają i nie jest to zbyt eleganckie.

Tak swoją drogą zauważyliście ,że płyty do PS3 się praktycznie nie rysują? Świetna wiadomość dla kolekcjonerów. Płyty BR są pod tym względem dobre, możliwe też ,że są bardziej żywotne od CD i DVD bo są całkowicie syntetyczne. A z tego co pamiętam jak czytałem o trwałości nośników to płyty CD i DVD mają polimery organiczne. Czytałem ,że żywotność płyt CD, DVD to od 30 do 100 lat a BR 100-150 lat. Oczywiście zależnie od warunków przechowywania. Jednak wiadomo ,że to będzie można dopiero ocenić po upływie tych 80-100 lat czyli w większości przypadków nie za naszego życia.
Niestety... i tak ludzie je w jakiś sposób rysują. Więc tak jak mówisz, zależy od sposobu przechowywania. Moje od nowści blurejki na PS3 są w stanie idealnym z tego co mi się wydaje ;)

Ogólnie chwale sobie super slima, miałem jakiś problem ze swoim egzemplarzem więc pojechała do Sony, ale równie dobre może tak się przytrafić każdemu niezależnie od modelu.
Konsola nie jest jakoś super głośna, nie słyszę też tego mitycznego "strzelającego plastiki" - no może czasem był jakiś odgłos, ale w takim razie musiałem przestać na to zwracać uwagę. Jedyne co mnie irytuje, to fakt, że strasznie nagrzewa się z tyłu, przez co nieraz kabel HDMI mam gorący.

Jeżeli zaś chodzi o Design, to wywaliłbym te wgłębienia na górnej części obudowy. Ciężko się czyści przez to.
Sega!

Awatar użytkownika
Quake96
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 229
Rejestracja: 2012-08-19, 15:19
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Re: Pomoc w zakupie PS3

Post autor: Quake96 » 2018-02-16, 01:13

Zrobię tutaj mały odkop, wszak forum i tak ledwo zipie, to nic nie zaszkodzi :P

Jako, że z PS3 mam bliską styczność już od prawie dwóch lat, to pozwolę sobie co nieco napisać, tak jakby ktoś szukał porady :)

Jeśli szukamy dziś egzemplarza do grania, szukajmy wyłącznie Slim, lub Super Slim, niezależnie od modelu. FAT odpada, choć i tutaj można zrobić wyjątek, ale o tym nieco później :)

Super Slima nie mam, ale kiedyś mój brat takiego posiadał. Ogólnie konsola robiona "po kosztach", ale na pewno nie tandetna. Napęd robi chyba nieco więcej hałasu z racji mniejszego "wygłuszenia", ale ogólnie są to konsole raczej bezproblemowe.

Slima posiadam od prawie dwóch lat. Jest to moje pierwsze PS3. Mam akurat model bodajże 3004B (w każdym razie oryginalny 320gb), ale nie ma to tutaj większego znaczenia. Moja konsola została wyprodukowana chyba w 2011 roku (jeśli dobrze pamiętam cyfrę w datacode) i do dziś posiada oryginalną plombę. Jeśli o taką konsolę zadbamy to jest to bardzo dobry wybór, tak jak wersja Super Slim. Kwestią gustu i własnej oceny jest już wybór między tymi dwiema wersjami, bowiem technicznie rzecz biorąc, obie powinny sprawować się równie dobrze :)

W temacie FATów wypada powiedzieć trochę więcej.
Sam posiadam ten słynny model 60gb, ze wsteczną kompatybilnością z PS2, czterema portami USB i innymi bajerami. Moim zdaniem nie jest to z pewnością najlepszy wybór do codziennego użytku, przynajmniej w swojej "oryginalnej" formie. Moją konsolę kupiłem za 50zł ze słynnym YLODem. Zrobiłem jej reflow w domowych warunkach, po którym wstała, lecz zwykle padała po kilku lub kilkunastu godzinach użytkowania (nie koniecznie ciągłego) i wstawała po kolejnym reflow. Wiadomo, reballing byłby bardziej skuteczny, lecz w moim przypadku uważam, że byłby on nieopłacalny, nawet mimo faktu, iż jest to model 60gb. Po prostu nie jestem jakimś "kolekcjonerem", a konsola ma być dla mnie przede wszystkim użyteczna, więc drobnych modyfikacji się nie boję. Stwierdziłem, że konsola kosztowała mnie tyle co nic, to i podobnym kosztem doprowadzę ją do użytku i poprawię jej system chłodzenia, tak aby nie martwić się o awarię.

I tutaj przejdziemy do tego o czym wspominałem gdzieś wcześniej, czyli jak wyjątkowo uczynić z FATa konsolę do użytku codziennego.

Problemem FATek, jest to, że posiadają one jeden wielki centralny wiatrak (w modelu 60gb ma on około 30W mocy!), który musi odprowadzać ciepło z całej konsoli. Oryginalne oprogramowanie konsoli steruje prędkością wentylatora stawiając na kulturę pracy, a nie wydajność, więc sprzęt potrafi się w środku trochę nagrzewać. Jeśli nie jesteśmy miłośnikami bardziej "hardkorowych" przeróbek i chcemy zostawić konsolę we w miarę oryginalnym wyglądzie, to sposoby na "ucywilizowanie" konsoli mamy dwa.

Całość polega na tym, aby poprawić wydajność wentylatora konsoli poprzez podniesienie jego obrotów, do sensownego poziomu.

Pierwszy sposób jest zupełnie "nieinwazyjny", ale wymaga zainstalowania Custom Firmware (CFW).
Mając "przerobioną" konsolę, możemy użyć odpowiedniego programu, którym samodzielnie ustawimy sobie odpowiednie obroty wentylatora, co poprawi oddawanie ciepła z konsoli, a w efekcie pozwoli na bezproblemowe jej używanie, nawet na co dzień.

Drugi sposób, to ten, który zastosowałem ja.
Jeśli nie mamy możliwości zainstalowania CFW, bądź nie chcemy tego robić, wentylator możemy wyregulować również "mechanicznie". Wymaga to podstawowej umiejętności posługiwania się lutownicą i kilku złotych w portfelu :P
Potrzebować będziemy odrobiny przewodów, oraz potencjometra liniowego, bodajże około 100kOhm. Z przewodów idących od wentylatora do płyty głównej konsoli odcinamy przewód odpowiedzialny za sygnał PWM. Teraz końcówkę od strony wentylatora lutujemy do potencjometra, a drugi koniec potencjometra lutujemy do zasilania 3,3v z zasilacza konsoli (jeden z przewodów między zasilaczem a płytą główną konsoli). Trzeci koniec potencjometra "masujemy". W ten sposób uzyskujemy ręczną kontrolę nad obrotami wentylatora. Te należy ustawić do takiego poziomu, gdzie konsola nie będzie się już odczuwalnie grzać.
Minusem tego rozwiązania jest fakt, że owy potencjometr najlepiej gdzieś wyprowadzić. Osobiście zrobiłem to pod spodem konsoli, w prawym górnym rogu, gdzie jest on niemalże niewidoczny.

W moim przypadku sposób ten okazał się idealny. Wcześniej konsola po "reflow" padała bardzo szybko, bo wentylator wciąż niedostatecznie chłodził procesory. Teraz ustawiłem obroty tak, że konsola z zewnątrz nie robi się gorąca, a w zasadzie "ledwie ciepła" nawet po kilku godzinach intensywnego grania w wymagające tytuły typu GTA IV. W efekcie konsola nie "pada" i można jej bezproblemowo używać do codziennego grania, nawet w cieplejsze dni i przy dłuższych sesjach.

Jedyną odczuwalną wadą (do potencjometra się przyzwyczaiłem) jest hałas konsoli. W moim przypadku, obroty podnieść musiałem na tyle wysoko, że konsola pracuje naprawdę wyraźnie głośno. U mnie dochodzi jeszcze fakt, iż sprzęt pracuje w odległości około 1,5m ode mnie, więc całkiem blisko. Mimo to, po pewnym czasie grania można sie przyzwyczaić, a nawet przy graniu na głośnikach, w przypadku "normalnej" głośności, odgłosy z gier słychać bez problemu. Do nocnych posiedzeń polecam jednak słuchawki, o ile nie macie współlokatorów, którym "hałas" konsoli nie będzie przeszkadzać.

Dodam też, że nie każdy musiałby pewnie ustawiać obroty aż tak wysoko jak ja. U mnie po prostu konsola jest po "reflow", więc jest bardziej czuła na temperaturę niż konsola po reballingu, bądź wcale nie naprawiana. Plusem tego wszystkiego jest jednak fakt, że konsola naprawdę jest wyraźnie chłodzniejsza, więc nawet w ciepłe, letnie dni nie powinna dawać się we znaki. Do tego koszt takiej modyfikacji zamyka się w kilkunastu złotych (wliczam w to potencjometr i nową pastę na procesory). Od siebie szczerze polecam taką metodę, jeśli nie boicie się trochę zmodyfikować waszej konsoli na rzecz użyteczności :)
PSX>PS2>PS3>PS4>PSP>PSV

XBOX>X360>XONE

SFC>NGC>GB>GBA

Awatar użytkownika
Forte
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 821
Rejestracja: 2011-11-23, 09:27
Lokalizacja: Dom

Re: Pomoc w zakupie PS3

Post autor: Forte » 2018-03-01, 16:06

Fajny poradnik. Parcia na Duże PS3 nigdy nie miałem (nie podobają mi się wizualnie), ale na pewno przyda się komuś kto chciałby słynną 60 gigówkę.

Ze swojej strony dodam tylko, że głośne chodzenie Super Slima to mit. Wcale nie jest głośno, jest normalnie - ale jak ktoś jest wrażliwy, to mu nawet wiatraczek w laptopie będzie przeszkadzał ;)
Jedyne co faktycznie może się okazać problematyczne z SS to strzelanie plastiku, mój egzemplarz po dłuższych posiedzeniach naprawdę trzaska.
Sega!

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: Pomoc w zakupie PS3

Post autor: cissic » 2018-03-08, 16:47

Mam 60 FATa i nie zamienił by na nic innego. Działa idealnie od nowości, a szumi jak to stare PS3. PS4 też nie jest ciche ;)

Tomek Walancik
'calkiem niezly gosc'
'calkiem niezly gosc'
Posty: 643
Rejestracja: 2021-01-20, 11:00
Lokalizacja: Polska (Zachodniopomorskie)
Kontakt:

Re: Pomoc w zakupie PS3

Post autor: Tomek Walancik » 2021-04-03, 17:16

Ja używam PlayStation 3 Slim 320GB i do dzisiaj działa dobrze więc raczej mogę ci ją polecić (O ile po tych 8 latach jeszcze nie znalazłeś ps3 :p)
Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ