problem z grą, nesem

ODPOWIEDZ
Blaevy32
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 3
Rejestracja: 2013-10-29, 16:45

problem z grą, nesem

Post autor: Blaevy32 » 2013-10-29, 17:03

Witam wszystkich.

Jakiś tydzień temu zakupiłem konsolę Nes z grą (SMB, Tetris, NWC) i wszystko działa bez zarzutu. Wczoraj przyszła do mnie kolejna gra zakupiona na allegro (SMB3). Tak więc włączyłem i gra nie działała, szary ekran, mrugająca dioda. Okazało się że gra jest wersji włoskiej a więc Pal-B, mam konsolę niemiecką czyli Pal-A, wcześniej o tym nic nie wiedziałem, zaznaczę że jestem kompletnie zielony w temacie. Na forum przeczytałem w którymś z wątków, że należy usunąć jeden chip z konsoli odpowiedzialny za blokadę regionalną. Męczyłem się z tym 5 godzin dzisiaj, głównie to z ponownym złożeniem jej więc już darowałem sobie wkładanie tej części metalowej na samym spodzie. Myślałem że to zażegna problem, ale po włączeniu SMB3 jest wciąż tylko szary ekran, próbowałem dopychać mocniej, wyczyściłem nawet cardridge wódką, znaczy w małej ilości i patyczkiem do uszu, poczekałem aż alkohol wyparuje i próbowałem ponownie włączyć, ale problem nie znika. Czy to możliwe aby cardridge był uszkodzony? Sam nie wiem już co robić, w żadnym z tematów nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli ktokolwiek wie coś na ten temat to bardzo proszę o pomoc, nie znam się na tym za bardzo, a nawet jakiś tutorial bardzo by pomógł.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

stoodio
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 895
Rejestracja: 2010-05-18, 13:04
Lokalizacja: Radom | P(r)oland
Kontakt:

Re: problem z grą, nesem

Post autor: stoodio » 2013-10-29, 17:43

Pierwszy problem to, jak sam zauważyłeś, kwestia regionu.

W jakim stanie jest twoja konsola po zdjęciu lockout chipa, nie wiem - napisz, czy 3in1 działa.

Przez moje ręce przewinęło się blisko 200 cartów na NESa i tylko jeden z nich był 100% niesprawny. Ale jeśli drugi cart działa, to znaczy, że trafiłeś właśnie na uszkodzone (ewentualnie: zabrudzone) SMB3.
Ostatnio zmieniony 2013-10-29, 18:13 przez stoodio, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Blaevy32
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 3
Rejestracja: 2013-10-29, 16:45

Re: problem z grą, nesem

Post autor: Blaevy32 » 2013-10-29, 18:01

Witam, po zdjęciu chipa dioda już nie mruga więc wszystko powinno działać zgodnie z planem. Card 3in1 działa wciąż należycie, jedynie ten SMB3 wciąż szary obraz, nie wiem czy przeczyścić styki konsoli jeszcze.

stoodio
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 895
Rejestracja: 2010-05-18, 13:04
Lokalizacja: Radom | P(r)oland
Kontakt:

Re: problem z grą, nesem

Post autor: stoodio » 2013-10-29, 18:09

Nie ma sensu czyścić konektora skoro inna gra działa - problemem jest cart SMB3. Najlepiej by było rozkręcić obudowę i sprawdzić, jak wyglądają styki (czasem może wystąpić gruba warstwa rdzy), ale zapewne nie dysponujesz stosownym przyrządem. Skoro nie masz już innych opcji, to po prostu przedmuchaj solidnie carta (po czym "pogmeraj" nim po opuszczeniu "półeczki").
Obrazek

k.krol.k
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 16
Rejestracja: 2012-11-23, 21:49

Re: problem z grą, nesem

Post autor: k.krol.k » 2013-10-29, 18:13

fajny filmik o "naprawianiu" gier do nesa ;)
http://www.youtube.com/watch?v=8Qu2DhvpydI#t=194

stoodio
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 895
Rejestracja: 2010-05-18, 13:04
Lokalizacja: Radom | P(r)oland
Kontakt:

Re: problem z grą, nesem

Post autor: stoodio » 2013-10-29, 18:18

Heh, czyli pospolite "gmeranie" lekiem na całe zło ;)

Dla mnie najlepszą opcją jest otwarcie carta i dokładne wyczyszczenie styków - działa w 100%. Praktycznie każdą swoją grę czyszczę w ten sposób przed wetknięciem jej w gębę NESa.
Obrazek

Blaevy32
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 3
Rejestracja: 2013-10-29, 16:45

Re: problem z grą, nesem

Post autor: Blaevy32 » 2013-10-29, 20:02

Teraz wiem na pewno gra działa, po poruszaniu, cudach na kiju czyszczeniu konsoli, ale teraz jest tak że gra działa tak z 4 minuty i się zacina. Nie mam pojęcia czym to jest spowodowane.

ODPOWIEDZ