NES NTSC/U - zepsuta konsola czy pady? Jak multiregion...

ODPOWIEDZ
deniro24
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 109
Rejestracja: 2008-09-23, 19:11

NES NTSC/U - zepsuta konsola czy pady? Jak multiregion...

Post autor: deniro24 » 2013-12-16, 15:24

Po 5 miesiącach od zakupu (!) odpaliłem pierwszy raz amerykańskiego NES'a... W zestawie była konsola, 2 standardowe pady, pistolet i gry. Oprócz tego mam jeszcze osobno dokupionych kilka gier PAL (A i B) i NES MAX oraz Advantage (raczej europejskie - ale nie mam pewności). Po podłączeniu konsoli najpierw spróbowałem uruchomić gry europejskie: nie działają - żadna niespodzianka. Czas na amerykańca - na pierwszy ogień cart SMB/Duck Hunt. Ekran wyboru gry: wybrałem hydraulika i próbuje grać... ale nie mogę, bo nagle ani przyciski ani krzyżak w padzie nie działają! Działa tylko przycisk select. Podłączam drugiego pada i to samo: ekran wyboru gry - działa krzyżak (góra, dół) i przyciski A i B - wybieram grę i lipa, tylko select działa. Taka sama sytuacja po wyborze Mario jak i kaczek. Następne gry - Metal Gear, Iron Tank, Indiana Jones - to samo! Załamany podłączyłem pad MAX i wszystko OK - pełna funkcjonalność w grach. Na kilkanaście gier, chyba w dwóch tylko był problem. Podobna sytuacja ze stickiem: nie działa prawidłowo tylko z jedną grą - reszta działa. Zapper również działa normalnie.

Niestety nie mam w tej chwili konsoli PAL, żeby sprawdzić te zwykłe pady. Nie wiem o co chodzi, w czym problem... Myślałem, że może pady są europejskie i w tym leży problem (na odwrocie symbol NES-004), ale człowiek, od którego kupiłem ten zestaw nie używał innych padów... Jeżeli pady 004 to wersja europejska to chyba nie łatwo mi będzie trafić same pady US.

Jeszcze jedna sprawa: czy amerykańskiego NES'a przerabia się na multiregion tak samo jak europejskiego? Wiem, że do kompatybilności sprzętu to nic nie da, ale chcę na nim również pograć w gry palowe.

Z góry dzięki za pomoc.
Shenmue 2 - best game ever

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: NES NTSC/U - zepsuta konsola czy pady? Jak multiregion..

Post autor: kanarekkk » 2013-12-16, 16:34

Przerabia sie tak samo. Co do padow, to 004 jest bez wzgledu na region, europejskie maja symbol 004E bodajze. Dziwny przypadek, ale z padami od nesa roznie bywa :)

Co do gier w Palu na konsoli NTSC, to ponoc kiepsko z tym, ale sam nie sprawdzalem :)
Obrazek

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 731
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: NES NTSC/U - zepsuta konsola czy pady? Jak multiregion..

Post autor: tbxx » 2013-12-17, 09:44

deniro24 pisze: Jeszcze jedna sprawa: czy amerykańskiego NES'a przerabia się na multiregion tak samo jak europejskiego? Wiem, że do kompatybilności sprzętu to nic nie da, ale chcę na nim również pograć w gry palowe.
1. Amerykańskiego NES'a przerabia się tak samo.

2. Gra "NTSC" na przerobionej konsoli "PAL" - w porównaniu do konsoli "NTSC" będzie wolniejsza o ok 16%, dodatkowo pojawią się czarne paski na górze i dole ekranu (PAL ma 576 linii a NTSC 480) - zresztą tak samo działają szybkie "konwersje" gier z NTSC na PAL

3. Gra w "PAL" konwertowana na szybko (czyli taka z czarnymi paskami) uruchomiona na konsoli NTSC - będzie działać jak wersja NTSC na konsoli NTSC (czyli pełna prędkość i brak pasków)

4. Gra "PAL" dobrze skonwertowana (odpowiednia prędkość i pełny ekran) na przerobionej konsoli - gra przyspieszy o ok 20%, zostanie obcięta góra/dół ekranu

deniro24
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 109
Rejestracja: 2008-09-23, 19:11

Re: NES NTSC/U - zepsuta konsola czy pady? Jak multiregion..

Post autor: deniro24 » 2013-12-17, 10:06

OK, dzięki za odpowiedzi. jak znajdę czas w weekend to spróbuję przerobić na multiregion...

Pozostaje jeszcze kwestia tych nieszczęsnych padów. Jak to możliwe, że u poprzedniego właściciela działały normalnie...
Shenmue 2 - best game ever

stoodio
'normalnie deBesciak'
'normalnie deBesciak'
Posty: 895
Rejestracja: 2010-05-18, 13:04
Lokalizacja: Radom | P(r)oland
Kontakt:

Re: NES NTSC/U - zepsuta konsola czy pady? Jak multiregion..

Post autor: stoodio » 2013-12-18, 10:15

Z tego co wyczytałem, problem leży w padach (choć sytuacja jest dosyć osobliwa). Masz amerykańskie kontrolery (oznaczenie 004), które nie są kompatybilne z europejską konsolą - sprawdzone info, ale problem polega na tym, że nie działają z konsolą NTSC. Rzecz niebywała. Normalnie napisałbym, że masz uszkodzone pady, ale ten działający SELECT w obu egzemplarzach nie pozwala mi z czystym sumieniem stwierdzić, że tak jest. Zalecam albo rozkręcić kontrolery i je przeczyścić, albo zakupić europejczyka (004E), który jest w pełni kompatybilny z amerykańską konsolą. Może ktoś w okolicy (z forumka) ma pada, to byś sprawdził przed zakupem.
Obrazek

ODPOWIEDZ