Famicom brak koloru

ODPOWIEDZ
Lampros
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 107
Rejestracja: 2012-01-17, 21:48

Famicom brak koloru

Post autor: Lampros » 2017-06-07, 20:11

Hej :)

wygrzebałem po latach famicoma z szafy, pierwszy model, który ma zrobiony mod AV taki jak tutaj: http://old.retroage.net/index.php?optio ... 13:artykuy

podłączyłem go do TV i po RF i po AV i mam czarno biały obraz...
pogłówkowałem i do głowy mi przyszły tylko dwa powody:
- albo padł mu rezonator kwarcowy
- albo TV błędnie wyświetla czarno biały obraz, bo NTSC ma mniej linii jak PAL... tylko to TV (royal lux 7199 txt) niby ma wybór PAL, SECAM, NTSC1, NTSC2 w ustawieniach i lekko zmienia pozycję obrazu, ale dalej brakuje koloru...
Dobrze kombinuję?
Jeżeli tak, to czy można jakoś sprawdzić kwarc bez wylutowania i podmianki?

A tak dodatkowo jeszcze (w momencie jak nie leci muzyka z gry - np podczas pauzy) dźwięk buczy... można to wyczyścić wlutowując coś po drodze? czy ekranowane przewody może dać?

Pozdro :)
Pozdrawiam,
Lampros

Konto usunięte

Re: Famicom brak koloru

Post autor: Konto usunięte » 2017-07-15, 17:13

W Japoni obowiązuje standard NTSC 4.43. Zakładam, że skoro Twój TV ma tryby NTSC1 i NTSC2, to obsługuje zarówno NTSC 3.58 (używany np. w USA), jak i wspomniany NTSC 4.43.
Czy:
1) ostatnim razem, gdy konsola działała, Podłaczałeś ją do tego samego TV?
2) Twój TV nie uległ uszkodzeniu? Proponuję sprawdzić konsolę na innym TV, który obsługuje NTSC 4.43 i który dekoduje poprawnie informację o kolorze z sygnału video lub podłączyć sygnał video z innego urządzenia kodującego obraz w tym standardzie do tego Royal'a
To czy Podłączasz TV po tzw. wysokiej (RF), czy jako composite nie ma znaczenia dla dekodera. Chyba, że jakość sygnału w.cz. jest tak słaba (zbyt niski stosunek sygnału do szumu), że odbiornik sobie z nim nie poradzi.

Osobiście nie spotkałem się nigdy z usterkami dekodera koloru za wyjatkiem np. usterek spowodowanych przez wyłądowania atmosferyczne, czy przepięcia trafopowielacza.

Żeby sprawdzić, czy kwarc pracuje, Musiałbyś dysponować miernikiem częstotliwości lub cyfrowym oscyloskopem posiadającym funkcję pomiaru częstotliwości przebiegu.

edit: nie doczytałem do końca. Jeśli dźwięk jest zakłócony, to nie masz połączenia masy. Popraw to i Daj znać.
No właśnie masy a nie uziemienia, jak to napisał autor artykułu dotyczącego przeróbki tej konsoli. Może to przeczyta i poprawi :)
Jednak nie obstawiałbym na początku samego rezonatora, jako przyczyny usterki. Upewnij się najpierw, w którym urządzeniu tkwi problem a potem się pomyśli, co dalej.

Tyk-tok
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 25
Rejestracja: 2019-06-17, 18:42

Re: Famicom brak koloru

Post autor: Tyk-tok » 2019-09-01, 15:42

Witam, mam pytanie w podobnym temacie, odnośnie częstotliwości odpalenia famicoma, więc może bezsensu zakładac nowy temat. Wiadomo famicoma nie odpali się na naszych europejskich telewizorach w formacie pal, no nie wyszuka po prostu sygnalu. Ale mam opcje kupna telewizorna Aiwa, ale prosze o rade, na tabliczce znamionowej widnieją takie informacje: PAL (B,G,D,K, I), SECAM (D,K,L), NTSC (3.53, LINE), NTSC (4.43, LINE), tzn ze złapię sygnał famicoma ? Link tabliczki macie na dole. Ponadto slyszałem, że famicom potrzebuje rowniez 60 hz, a telewizor mimo ze wedlug tabliczki łapie NTSC to ma tylko 50 hz. Proszę o szybką odpowiedź, bo nie wiem czy go kupować :D

Zdjęcie tyłu telewizora z informacjami: https://zapodaj.net/e0122b526a16a.jpg.html

ODPOWIEDZ