Chrono Trigger - "Polskie" Wydanie

ODPOWIEDZ
retromaniak
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 1
Rejestracja: 2023-09-28, 14:21

Chrono Trigger - "Polskie" Wydanie

Post autor: retromaniak » 2023-09-28, 14:54

Cześć,
Ostatnio będąc na wycieczce w Czechach zdobyłem okazyjnie SNESa. Jako że bardzo lubię Chrono Triggera to zamówiłem kartridż z polską wersją językową która przynajmniej w teorii ma współpracować z konsolą PAL. Pomyślałem jednak żeby pójść o krok dalej i "stworzyć" polskie wydanie gry. Zrobić pudełko, przetłumaczyć instrukcję i ogólnie "poudawać" że wydano gdzieś w połowie lat 90-tych tę grę nad Wisłą. Całość wrzuciłem na Githuba tak aby każdy zainteresowany mógł docelowo skorzystać z projektu. Link poniżej:
https://github.com/retromaniak/Chrono-T ... ska-Wersja

Na ten moment stworzyłem na bazie brytyjskiego Secret of Evermore polską wersję opakowania na kartridż z przygodami Crono i spółki. Znalazłem też człowieka który zgodził się na przygotowanie go do "Produkcji" dodania spadów, łamania spadów, konwersji przestrzeni barwnych z RGB do CMYK.

Przetłumaczyłem "na surowo" instrukcję jak również stworzyłem projekt jej okładki. Jako jedyna jest ona "Niekoszerna" gdyż stwierdziłem że w poziomie rzecz się lepiej prezentuje. Co do tłumaczenia, na ten moment jest ono przed korektą, mogą więc zdarzyć się literówki oraz błędy interpunkcyjne.

Poza przechwalaniem się chciałbym jednak poprosić o pomoc. Potrzebuje kogoś kto podjąłby się weryfikacji nazw własnych (chodzi mi o zgodność z tłumaczeniem mteamu). Poszukuję też człowieka ogarniającego programy do DTP (InDesign, Publisher czy Scribus) aby ładnie połamać teksty w instrukcji.

Oczywiście również jestem otwarty na wszelkie propozycje jak również chętnie odpowiem na wszelkie pytania dotyczące projektu.

Awatar użytkownika
Axi0maT
Sponsor
Sponsor
Posty: 8536
Rejestracja: 2006-01-12, 12:40
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Chrono Trigger - "Polskie" Wydanie

Post autor: Axi0maT » 2023-10-22, 10:01

Chyba za malo koszerne jak dla kolekcjonerow. Nie widze powodu dla ktorego ktos kto zbiera oryginaly mialby sobie stworzyc takiego dziwolaga... no ale co kto lubi.

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1050
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Chrono Trigger - "Polskie" Wydanie

Post autor: Kiriki-kun » 2024-01-13, 21:01

Fajny projekt :) podszedłeś do tego bardzo ambitnie, ja zazwyczaj takie rzeczy robię w Corelu i tylko do poziomu potrzebnego żeby to zrobić u siebie.
Więc nad spadami, konwersją do CMYK czy DTP się nawet nie zastanawiam.

Axi0mat, sam mam trochę takich pudełek. Nie każdy chce sprzedać samochód żeby mieć pokemony R/B/Y w boxach, a dużo lepiej przechowuje je się w ten sposób niż gołe kartridże.
W sumie jakby było jakieś zainteresowanie, to można by zrobić małą bibliotekę rzeczy do wydrukowania.

Awatar użytkownika
Kasutar
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 56
Rejestracja: 2013-06-18, 16:27
Lokalizacja: Radom :(

Re: Chrono Trigger - "Polskie" Wydanie

Post autor: Kasutar » 2024-01-29, 21:24

Mi również się bardzo podoba. Nie widzę w tym nic złego, zwłaszcza że to do własnego, domowego użytku. To ma tylko cieszyć oko, a nie stać się świętym graalem. A jak retromaniakowi sprawia to przyjemność to tym bardziej można to podciągnąć pod ciekawe hobby, tym bardziej że nie woła za to pieniędzy a oddaje gotowe pliki.

Sam kiedyś wpadłem na podobną zajawkę i chciałem przerobić różne instrukcje do starych gier na język polski. Co prawda na planach się skończyło, ale może jak kiedyś będę miał naprawdę dużo wolnego czasu to kto wie?
Konsole na pokładzie: NES, SNES, GBA, Turbografx, Nintendo 64, Sega Mega Drive, DS Lite.

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1050
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Chrono Trigger - "Polskie" Wydanie

Post autor: Kiriki-kun » 2024-01-30, 09:57

Może nawet nie wymagałoby to tak dużej ilości czasu, są chyba jakieś programy do podmiany tekstu na grafikach ( oczywiście oparte na AI).
Także szybkie tłumaczenie, podmiana na oryginalnej instrukcji i gotowe :)

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: Chrono Trigger - "Polskie" Wydanie

Post autor: cissic » 2024-02-08, 01:20

Nawet nie wiedziałem tego tematu na naszym forum. Trafiłem retromaniaka na FB i zaoferowałem mu pomoc przy składzie do druku boxa, naklejki i okładki instrukcji. Z tego co wiem, ciągle projekt nie ujrzał światła dziennego, ale pudło i etykieta od kilku miesięcy są zasadniczo gotowe do druku. W każdym razie w formie produkcyjnej je oddałem.

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1050
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Chrono Trigger - "Polskie" Wydanie

Post autor: Kiriki-kun » 2024-02-10, 15:36

Szkoda retromaniak ucichł, bo im dłużej myślę o tym projekcie, tym bardziej mi się podoba.
„Zamienniki” oryginalnych boxów mnie nie interesują, ale Polskie wersje wydają się ciekawe. Można ładnie wyeksponować gry, przedstawić inny wariant historii ( co by było gdyby…) a jednocześnie nie robić „podróbki”.
Cissic, byłbyś zainteresowany współpracą przy innych tytułach? Kusi mnie żeby wymienić boxy do gier GB które zrobiłem, na polskie wersje

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: Chrono Trigger - "Polskie" Wydanie

Post autor: cissic » 2024-02-10, 19:11

Kiriki-kun pisze:
2024-02-10, 15:36
Szkoda retromaniak ucichł, bo im dłużej myślę o tym projekcie, tym bardziej mi się podoba.
Mam z nim kontakt. Aktualnie robi dyplom, ale podobno ma wrócić do tego tematu za jakiś czas. Projekt troszkę się wysypał już na poziomie druku.
Kiriki-kun pisze:
2024-02-10, 15:36
Cissic, byłbyś zainteresowany współpracą przy innych tytułach? Kusi mnie żeby wymienić boxy do gier GB które zrobiłem, na polskie wersje
Możemy spróbować, ale to zależy co będziesz chciał robić i w jakim tempie. Retromaniak nie cisnął, więc jakoś się udało. Musiałem jednak odmówić składu instrukcji do gry, bo to jest za gruba robota. Ugrzązłbym przy tym długi czas. Btw na podobnej zasadzie odtworzyłem kilka etykiet do gier na Famicoma.

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1050
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Chrono Trigger - "Polskie" Wydanie

Post autor: Kiriki-kun » 2024-02-11, 22:37

Dobrze słyszeć, to za jakiś czas się może pojawić.
Ja myślałem o prostszym systemie, pod druk w domu. I też bez pośpiechu, u mnie projekty też zawsze trwają ;)

Awatar użytkownika
cissic
'jeszcze jeden stopien i...'
'jeszcze jeden stopien i...'
Posty: 923
Rejestracja: 2016-03-16, 09:58

Re: Chrono Trigger - "Polskie" Wydanie

Post autor: cissic » 2024-02-14, 22:15

Kiriki-kun pisze:
2024-02-11, 22:37
Dobrze słyszeć, to za jakiś czas się może pojawić.
Ja myślałem o prostszym systemie, pod druk w domu. I też bez pośpiechu, u mnie projekty też zawsze trwają ;)
To pisz jakby co na priv. Zaglądam na RA przynajmniej raz w tygodniu. Czasem nie ma mnie dłużej, ale to w jakieś wakacje

ODPOWIEDZ