sposoby czyszczenia kartów z grami i akcesoriów

ODPOWIEDZ
Retro Michał
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 74
Rejestracja: 2013-10-21, 11:31

sposoby czyszczenia kartów z grami i akcesoriów

Post autor: Retro Michał » 2013-10-23, 11:31

Witam,

Nie znalazłem podobnego tematu dlatego zakładam.

Jakie macie sprawdzone sposoby na czyszczenie kartów n64 np z naklejek z cenami czy usuwanie śladów brudu, flamastrów na plastiku karta. Może macie jakąś sprawdzona chemie jaką stosujecie ?

A może wcale wam to nie przeszkadza i liczy się tylko gra ?

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: sposoby czyszczenia kartów z grami i akcesoriów

Post autor: kanarekkk » 2013-10-23, 15:21

viewtopic.php?f=41&t=5484
Pare slow o markerach...
Czyszczenie naklejki carta odradzam, szczegolnie chemia, strasznie blakna...
Obrazek

Baieros
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 2976
Rejestracja: 2010-07-10, 10:23
Kontakt:

Re: sposoby czyszczenia kartów z grami i akcesoriów

Post autor: Baieros » 2013-10-23, 15:55

Na naklejki podobnież najlepszy jest glue gone, można czasem dostać go na allegro. Na youtube niesamowite są efekty tego środka. Do markerów zależy jak mocno wżarty, jak słabo to wystarczy woda z mydłem i szorstka gąbka (uwaga, żeby nie pomoczyć naklejki bo te na N64 i późnych cartach SNES są mega wrażliwe). Jak mocno wżarty stary marker to można próbować trochę rozpuszczalnikiem(nie za mocnym!), albo mleczkiem tylko uważać na naklejkę i przy ostrych mleczkach plastik trochę może się rozjaśnić :D Coś za coś.

Co do tego czy usuwam takie rzeczy czy nie to różnie. Jeśli jest to "ładne" niesie ze sobą jakąś historie jak cenówka gdzieś z boku, jak gra była przeceniana, z jakiego sklepu pochodzi, jakaś data to często zostawiam. Jeśli jednak jest to brzydki napis markerem to staram się usuwać, chyba, że jest blisko lub na naklejce.

Retro Michał
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 74
Rejestracja: 2013-10-21, 11:31

Re: sposoby czyszczenia kartów z grami i akcesoriów

Post autor: Retro Michał » 2013-10-24, 19:32

Dzisiaj zająłem się czyszczeniem pudełek kartonowych do gier nintendo 64 a dokładnie usuwaniem z nich naklejek, efekt super dlatego poniżej opisałem co i jak może ktoś też skorzysta.

1. Poniżej to co potrzebujemy: waciki, oliwka, nożyk tapeciarski.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

2. Zajmiemy się usunięciem tej białej naklejki, mi osobiście takie rzeczy przeszkadzają :)
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

3. Naklejkę delikatnie podważamy nożem i w ten sposób usuwamy z pudełka. Istnieje jeszcze inna metoda polegająca na potraktowaniu naklejki ciepłym powietrzem z suszarki, tu również należy być ostrożnym i cierpliwym pamiętając że suszarkę trzymamy w pewnej odległości od pudełka aby go nie uszkodzić
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

4. Niestety po jej usunięciu zostają ślady kleju :( aby je usunąć nakładamy oliwkę na wacik i pocieramy to miejsce gdzie sa pozostałości kleju prze około 60 sekund (nalezy robić to delikatnie), potem to samo miejsce przecieramy suchym wacikiem
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

5. Pudełko zostaje delikatnie wilgotne ale po kilku godzinach jest już suche a po kleju ani śladu efekt powalający!!!
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


Mam nadzieję że komuś się przyda.

Metoda działa na różne naklejki ale należy być cierpliwym i ostrożnym zwłaszcza podczas usuwania naklejki nożykiem..

ramzes64
Redaktor
Redaktor
Posty: 4174
Rejestracja: 2006-02-26, 01:50
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: sposoby czyszczenia kartów z grami i akcesoriów

Post autor: ramzes64 » 2013-10-28, 14:29

na strone główną to proponuje... zdjęcia są, opis jest. Nada sie na przyszłośc do poradnikow, bo na forum przepadnie

z ciekawosci sprawdze czy na pudelkach od N64 mam jakieś niechciane naklejki / a później może przetestuje poradnik... no ale nie mam oliwki, coś innego można zastosować?
Professional N I N T E N D O Game Tester - od 1998r.

Retro Michał
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 74
Rejestracja: 2013-10-21, 11:31

Re: sposoby czyszczenia kartów z grami i akcesoriów

Post autor: Retro Michał » 2013-10-28, 15:18

Próbowałem na oliwce bo jest delikatna i świetnie usuwa klej po naklejkach ze wszystkich powierzchni trzeba tylko być ostrożnym i spokojnie to robić.

Awatar użytkownika
kanarekkk
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 2512
Rejestracja: 2011-06-09, 12:51
Lokalizacja: TRN
Kontakt:

Re: sposoby czyszczenia kartów z grami i akcesoriów

Post autor: kanarekkk » 2013-10-31, 20:18

ramzes64 pisze:na strone główną to proponuje... zdjęcia są, opis jest. Nada sie na przyszłośc do poradnikow, bo na forum przepadnie
Ramzes ma stu procentową rację. Nie chciałbyś spreparować kawałka tekstu o tym na główną ? Jeśli tak, polecam lekturę tematu http://www.retroage.net/forum/viewtopic.php?f=53&t=3663 ;)
Liczymy na pozytywny odzew ;)
Obrazek

ODPOWIEDZ