Kupujemy TV

ODPOWIEDZ
frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kupujemy TV

Post autor: frabi » 2014-03-30, 10:57

Po przeczytaniu tego testu załamałem się co do Sony
http://hdtvpolska.com/topic/29925-mega- ... pca-hx850/

Oba telewizory oparte są o matrycę xVA, która w odmianach znanych z telewizorów nie zapewnia zbyt dobrych kątów widzenia. Właściwie to nie zapewnia ich prawie wcale, bo nawet pod kątem 15 stopni (minimalny ruch głową w bok i spojrzenie w przeciwległy róg ekranu) kolory zaczynają się widocznie rozjeżdżać. Samsung zastosował jednak w tym roku nową odmianę matrycy, z supikselami ułożonymi w litery V - podobnie jak w matrycy IPS. Dzięki temu może pochwalić się szerszymi kątami widzenia niż jego japoński konkurent. Nie ma co się jednak oszukiwać, że jest dobrze. Jedyna słuszna pozycja przed tymi ekranami jest na wprost.

Mam dać 5kzł za telewizor, który dobrze działa tylko oglądany z jednego miejsca ?! :yell: Kosmos jak dla mnie. Mamy kanapę w rogu i tylko jedna osoba ma szansę na idealną pozycję, więc jakbym nie wygrał z żoną walki o lepszą miejscówkę to z ładnego obrazu nici.
A Samsung do tego odpada zupełnie przez input lag.

A dlaczego nie Panasonic TX-L47DT60E ?
Wg tego testu wydaje się idealny a cena też niezła.
http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/ ... oscia.html
Chodzi mi szczególnie o
"Dzięki nowej matrycy IPS LED zapewnia wspaniałe kąty widzenia. Zwłaszcza, gdy porównywane z innymi LED"
i
"Opóźnienie podstawowe 100 ms
Niezależnie od systemu podświetlenia.
Włączenie podświetlenia GRy
Daje średni rewelacyjny wynik na poziomie 25 ms.
...To wielka przyjemność takiego grania.
Dla mnie wynik grania jest imponujący.
Świetna kontrola pojazdów.
Na tyle świetna, że nagle wzrastają moje możliwości percepcji grania. Dzięki temu samochód idzie jak po nitce. Nagle okazuje się, że sam potrafię lepiej grać niż do tej pory przy innych modelach telewizorów LCD."


Może podświetlenie nie będzie idealne, ale input lag i kąt patrzenia są dla mnie ważniejsze. Teraz muszę tylko jakoś spowodować, żeby żonie się spodobał, bo ona ocenia tylko po wyglądzie i wybrała dowolne Sony :sarcasm:
C64C&G, A500, A2600, A7800, Videopac, Saba Channel F, SMS, SMD, NES, SNES, N64, PSX, Vectrex, PS3, 3DO, GB Classic, Color, Pocket, Advance & SP, NDS Lite, Sega GG, 3DO
wish list: Entex Adventure Vision, Magnavox Oddysey, A2600 Heavy Sixer, Metal Slug Arcade

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 732
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Kupujemy TV

Post autor: tbxx » 2014-03-30, 13:56

niestety... matryca XVA - słąbe kąty dobra czerń (jak na led)... matryca IPS - dobre kąty i słabsza czerń...

frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kupujemy TV

Post autor: frabi » 2014-03-30, 19:22

Czyli TX-L47DT60E ma IPS?
C64C&G, A500, A2600, A7800, Videopac, Saba Channel F, SMS, SMD, NES, SNES, N64, PSX, Vectrex, PS3, 3DO, GB Classic, Color, Pocket, Advance & SP, NDS Lite, Sega GG, 3DO
wish list: Entex Adventure Vision, Magnavox Oddysey, A2600 Heavy Sixer, Metal Slug Arcade

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 732
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Kupujemy TV

Post autor: tbxx » 2014-03-30, 19:31

tak serie ET,FT,DT Panasonica mają matryce IPS

frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kupujemy TV

Post autor: frabi » 2014-04-02, 18:05

A masz pomysł jaką matrycę i input lag może mieć Samsung UE37D5500? Nigdzie nie mogę nic o nim znaleźć. Mam taki telewizor w sypialni i nie kupowałem go pod kątem grania, ale aktualnie tymczasowo go używam z PS3 i efekt jak dla mnie jest dobry. Nie widzę opóźnienia, a kąt patrzenia jest ok. Jak dla mnie wrażenie lepsze niż na starej plaźmie.

Zastanawiam się też czy te niby słabe kąty patrzenia w rozważanym przeze mnie Sony to nie jest przesada i coś co tak na prawdę widzą tylko maniacy. W sklepie patrząc pod kątem nie widziałem istotnej zmiany. Nie ma to nic wspólnego z efektem na starym LCD gdzie obraz robił się dużo ciemniejszy.

Sent from my T100TA using Tapatalk
C64C&G, A500, A2600, A7800, Videopac, Saba Channel F, SMS, SMD, NES, SNES, N64, PSX, Vectrex, PS3, 3DO, GB Classic, Color, Pocket, Advance & SP, NDS Lite, Sega GG, 3DO
wish list: Entex Adventure Vision, Magnavox Oddysey, A2600 Heavy Sixer, Metal Slug Arcade

ramzes64
Redaktor
Redaktor
Posty: 4174
Rejestracja: 2006-02-26, 01:50
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: Kupujemy TV

Post autor: ramzes64 » 2014-04-02, 20:14

zawsze można pewnie odesłać / jeśli kupowany przez internet.

ostatnio w pracy kupowane były monitory / chyba LG / i w pionie katy widzenia były do bani... i tylko mi to przeszkadzało, bo jestem wyższy i miałem sporą różnicę katów widzenia. Sprawdziłem ten model na jakimś CENEO, opineo itd i jednak moje uwagi się potwierdziły. Ludzie pisali to samo, co ja czułem że jest nie tak. Do patrzenia na wprost był dobry, ale już inny kąt i mnie cholera brała.

Także WARTO poczytać opinie o modelu.

Kilka lat temu brałem TV tez w sumie w ciemno, gdzieś tam coś poczytałem, sprawdziłem jakie potrzebuje złącza i ogólnie z mojego 26" jestem zadowolony. 6lat, jedna mala awaria na święta i działa dalej. Chciałoby się większy, no ale w sumie wiem, ze TEN jest DOBRY.... a nowego nigdy nie jest się pewnym.

No ale mamy XXI wiek .... i większość sklepów pozwala na odesłanie towaru. Sam nie korzystam z takich opcji i nie chciałbym z nich korzystać. Ale zawsze to jakaś furtka bezpieczeństwa, gdybyśmy byli naprawdę niezadowoleni z zakupu.
Professional N I N T E N D O Game Tester - od 1998r.

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 732
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Kupujemy TV

Post autor: tbxx » 2014-04-02, 20:25

1. ten samsung D5500 - budżetowy tv, wiec ciężko będzie znaleźć test - w tym modelu stosowano ok 4 rodzajów matrycy (losowo) bodajże z tyłu/boku tv jest numer seryjny z typem matrycy

2. input lag... w warunkach domowych, jak masz laptop - podepnij przez hdmi do tv i daj klonowanie obrazu. odpal stoper: http://www.estopwatch.net/ i popstykaj kilka fotek tak aby było widać oba ekrany (tv i laptop)

3. Przetestuj na tv (d5500) kilka obrazków:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
(zobacz czy rozróżniasz wszystkie klocki, i czy "czarny" jest "czarny" a nie "granatowy" lub "ciemnofioletowy")



obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
(zobacz czy wyraźnie oddzielają się kolory klocków, przy słabych kątach klocki będą się coraz bardziej zlewać w miarę zwiększania kąta widzenia)



obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
(tu sprawdzisz overscan - czy cały obraz jest widoczny na tv)



obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
a tu geometrię (krawędzie maja być ostre i równe, jakość podświetlenia, kontrast)

frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kupujemy TV

Post autor: frabi » 2014-04-06, 09:45

tbxx pisze: 3. Przetestuj na tv (d5500) kilka obrazków:

(zobacz czy rozróżniasz wszystkie klocki, i czy "czarny" jest "czarny" a nie "granatowy" lub "ciemnofioletowy")
Dzięki za testowe obrazy. Na moim Samsungu wygląda to dobrze, nie widzę znacznej zmiany pod kątem. Teraz wezmę tablet z tymi obrazami do sklepu i zobaczymy jak to będzie na soniaku.
Swoją drogą spory wpływ na widzenie niedoskonałości ma wiedzy o tym że one są :D - na Samsunga sporą nierównomierność podświetlenia matrycy zacząłem widzieć odkąd wiem, że powinno być :/
ramzes64 pisze:zawsze można pewnie odesłać / jeśli kupowany przez internet.

ostatnio w pracy kupowane były monitory / chyba LG / i w pionie katy widzenia były do bani... i tylko mi to przeszkadzało, bo jestem wyższy i miałem sporą różnicę katów widzenia. Sprawdziłem ten model na jakimś CENEO, opineo itd i jednak moje uwagi się potwierdziły. Ludzie pisali to samo, co ja czułem że jest nie tak. Do patrzenia na wprost był dobry, ale już inny kąt i mnie cholera brała.
W pionie chyba różnice w kątach widzenia są bardziej widoczne, albo może to cecha ekranów komputerowych. Na moim Asusie T100 z ekranem niby IPS widzę spore pogorszenie jak trzymam go pod mniej typowym kątem w pionie. W poziomie różnice są mniej widoczne.
ramzes64 pisze: Także WARTO poczytać opinie o modelu.
Problem w tym, że im więcej czytam tym bardziej rośnie budżet na TV, który nie będzie miał upierdliwych wad z początkowych 3,5kzł do 7kzł na TV idealny :/. Więc trzeba będzie pogodzić się z pewnym kompromisem bo 5kzł to już absolutny max jaki mogę wydać.

Wolałbym nie bawić się w kupowanie przez net i odsyłanie, bo z telewizorem to już sporo zachodu i nie wiadomo czy sklep nie będzie robić problemów znajdując jakieś rysy których nie było przy wysyłaniu i ciężko będzie udowodnić kto ma rację. Ale teraz chyba też duże sklepy stacjonarne dają możliwość zwrotu więc to może być lepsza opcja jakby jednak sprzęt się nie sprawdził.
Dziękuję za wszystkie rady, czas wybrać się do sklepu z testowymi obrazami i ostatecznie zdecydować.
C64C&G, A500, A2600, A7800, Videopac, Saba Channel F, SMS, SMD, NES, SNES, N64, PSX, Vectrex, PS3, 3DO, GB Classic, Color, Pocket, Advance & SP, NDS Lite, Sega GG, 3DO
wish list: Entex Adventure Vision, Magnavox Oddysey, A2600 Heavy Sixer, Metal Slug Arcade

Awatar użytkownika
tbxx
Administrator serwisu
Administrator serwisu
Posty: 732
Rejestracja: 2007-10-09, 17:16
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Kupujemy TV

Post autor: tbxx » 2014-04-06, 19:08

"W pionie chyba różnice w kątach widzenia są bardziej widoczne" - tak mają wszystkie ekrany LCD.

frabi
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 561
Rejestracja: 2012-03-10, 11:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kupujemy TV

Post autor: frabi » 2014-04-27, 14:51

Wybór padł w końcu na sony kdl46w905 więc podzielę się wrażeniami.
To o co się najbardziej bałem czyli kąty widzenia, są jak dla mnie idealne, nie wiem o jakiej degradacji pisali w recenzji, może temperatura koloru zmienia się o pół stopnia ;), ale ja nie mam miernika w oku.
Obraz ciężko mi obiektywnie oceniać, bo nie mam dłuższego porównania z innymi sprzętami z tej półki, ale jak dla mnie jest bardzo dobrze. Bardzo ostry, wyraźne kolory (bez regulacji trochę może za jaskrawe). W grach żyleta, żadnego laga nie widać.
Co do obrazu to jedyny minus to nierównomierność podświetlenia, na ciemniejszych, jednolitych scenach widać jakby pasy pionowe. Dużo lepiej radzi sobie z popołudniowym ostrym słońcem niż poprzedni TV, ale wcześniej była plazma, więc ciężko porównywać.

3D aktywne ze swoimi wadami i zaletami. Świetny obraz i głębia na dobrych materiałach - czyli kilku filmach i grach no i demówkach. Niestety większość filmów/gier nie robi dobrego użytku z 3D no ale to już nie wina telewizora. Na pewno jakość obrazu w 3D to niebo a ziemia w porównaniu z okularami polaryzacyjnymi. Ale też jak dla mnie niezbyt wygodne okulary (mimo, że robią wrażenie bardzo lekkich) i przy zbyt mocnym oświetleniu widoczne migotanie kątem oka.

Największe rozczarowanie to funkcje smart - kiszka. Niewygodny wybór aplikacji, problemy z polskimi znakami, brak obsługi myszki, brak kontroli dotykiem. Mało użyteczny dodatkowy pilot -w prawdzie NFC i na bluetooth (nie trzeba celować w TV), ale przez ograniczoną funkcjonalność i tak trzeba mieć pod ręką zwykły.
Odtwarzacz też kiepsko - z niektórymi plikami mkv ma problemy lub odtwarza ale cały czas wyświetla napis, że format nieobsługiwany.
Aplikacje już lepiej działają na sypialnianym, budżetowym samsungu. Za to interfejs w soniaku chodzi super płynnie.
Jednym z silniej różnicujących telewizory cech jest upłynianie obrazi. Zapłaciłem, za te 800hz i po tygodniu ... wyłączyłem upłynianie. Miałem dość opery mydlanej. Dziwne, bo na Hobbicie w kinie gdzie też więcej klatek było wielu widzów to raziło, podobało mi się. Może w Sony jest za dobre :/

Krótko mówiąc, jeśli kluczowy jest świetny obraz i dobry wygląd zewnętrzny TV, to jest w sam raz. Ale zastanawiam się czy nie przepłaciłem bo jednak pewnie wielkiej różnicy obrazu bym nie widział w porównaniu z lepszymi Samsungami czy Panasonicami, a funkcjonalność większa - może mógłbym odpuścić zewnętrzny odtwarzacz video i używać więcej apek.
C64C&G, A500, A2600, A7800, Videopac, Saba Channel F, SMS, SMD, NES, SNES, N64, PSX, Vectrex, PS3, 3DO, GB Classic, Color, Pocket, Advance & SP, NDS Lite, Sega GG, 3DO
wish list: Entex Adventure Vision, Magnavox Oddysey, A2600 Heavy Sixer, Metal Slug Arcade

ODPOWIEDZ