Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

ODPOWIEDZ
Kwaśny
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1222
Rejestracja: 2011-10-09, 13:08
Lokalizacja: BDG

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Kwaśny » 2015-10-25, 11:59

W sumie, to dzięki za info. Do mebli używam tych brązowych i zawsze mam obawe żeby nimi przejechać po konsolach :)

Jak mi się bardzo chce to konsole czyszcze płynem do monitorów.
 Pokaż
Obrazek

DizzyX
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1233
Rejestracja: 2009-09-15, 15:25
Kontakt:

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: DizzyX » 2015-10-25, 12:35

Kwaśny pisze:Do mebli używam tych brązowych i zawsze mam obawe żeby nimi przejechać po konsolach :)
Użyłem ostatnio u siebie dokładnie tych samych - nic się nie dzieje, a działają naprawdę zadziwiająco dobrze :P

Hayabusa
Wsparcie sprzętowe
Wsparcie sprzętowe
Posty: 692
Rejestracja: 2011-07-28, 14:03
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Hayabusa » 2015-10-25, 14:08

Też używam tych brązowych :roll:
Wydaje mi się, że te do mebli mają mniej chemii i w jakiś sposób je konserwują, więc jeśli drewno nie ma z nimi problemu, to nie sądzę żeby plastik miał ucierpieć z ich powodu.

chrno
Redaktor
Redaktor
Posty: 277
Rejestracja: 2011-07-02, 16:52
Lokalizacja: Bolków
Kontakt:

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: chrno » 2015-10-25, 20:37

Szczerze od lat korzystam albo z toników oczyszczających cerę (niezależnie czy z alkoholem czy bez) albo płynów czyszczących sprzęt na szklane powierzchnie i do czyszczenia konsol jak PS2 były jak złoto (żadna z czyszczonych konsol na tym nie ucierpiała a wręcz przeciwnie). To samo z patyczkami do uszu, wystarczy je odpowiednio zwilżyć i przejechać np. folię od segregatora aby wszelakie włoski się zwilżyły i w ten sposób nic nie odstaje a bardzo precyzyjnie czyści się soczewkę lasera.

Gry od blisko 10 lat trzymam w przerobionych foliach od segregatora (sprawdzają się idealnie, wystarczy tylko brzeg zakleić kawałkiem ładnie wyciętej taśmy bezbarwnej, najlepiej do paczek bo jest wytrzymała i łatwo z foli zużytą jest potem odkleić) a same płyty trzymam w opakowaniach zastępczych w barku więc produkcję jak Tales of Vesperia kupione w okolicach premiery do dziś pachnie nowością nawet po blisko 6 latach.
Konsole zaś albo trzymam za szklaną gablotką i lekko uchylam drzwiczki albo na wąskich półkach, przed czyszczeniem lekko je przedmuchuje i bardzo delikatną szmatką ledwie dotykam obudowę konsoli.
Pierwotnie sprawdzałem na X360 w wersji błyszczącej Slim i po blisko pół roku nie zauważyłem jakiejkolwiek ryski, w skrócie efekt się sprawdza (bo w życiu na konsolach nie użyłbym foli bąbelkowej, no chyba że chciałbym je udusić), żadnych płynów na błyszczące wydania konsol nie śmiałbym użyć bo kurz jest wtedy wszędzie. W przypadku nieużywanych platform albo chowam je z powrotem do pudełek albo kładkę na górną powierzchnie czyste ściereczki z mikrofibry przeznaczone tylko do okularów. W przypadku świecącego słońca zawsze chronię front konsol ściereczkami bo promienie UV swoje robią zwłaszcza na białych modelach (vide: Wii U).

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Kiriki-kun » 2015-10-25, 22:58

Z tego co czytam to bardzo słabo dbam o swój sprzęt :P
Jak czyszczę to szczoteczka z mydłem, czasami ręcznik papierowy z wódką jak widzę że po jakimś czasie coś mi się zatłuściło.

okult
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 202
Rejestracja: 2015-04-06, 16:15
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: okult » 2015-10-26, 00:27

Moja żona ostatnio przyniosła to
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Rewelka! Doczyszcza wszystko. Tylko nie wybiela ;) Robiłem tym już C64 i Atar 65XE. Schodzą plamy i zarysowania, których nie ruszają żadne chusteczki. Ten płyn i szczotka do zębów daje super efekty.
http://www.facebook.com/RetroGraneLegnica
C64, C64C, C64G, C64 Aldi, CDTV, Atari 65XE, ZX Spectrum 48, TOSHIBA T2130CT@Win 3.11, Atari 2600, SEGA SMS, SEGA SMSII, GB, GBC, GBA, Atari STE. 

Awatar użytkownika
Quake96
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 229
Rejestracja: 2012-08-19, 15:19
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Quake96 » 2015-11-16, 18:31

W temacie handheldów, jeśli ktoś ma problem z ryskami na obudowie to polecam pastę polerską K2 Turbo. Używam jej do polerowania lakieru w moich motórach, ale do polerowania obudowy w PSP też świetnie się nadała. Od tego czasu na obudowie zostaje jakby mniej odcisków, a wszelaki powierzchowny kurz można łatwo zetrzeć oryginalną ściereczką dołączaną do PSP :D
PSX>PS2>PS3>PS4>PSP>PSV

XBOX>X360>XONE

SFC>NGC>GB>GBA

szczupi26
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 588
Rejestracja: 2014-04-27, 11:32

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: szczupi26 » 2015-11-17, 15:53

Zapomniałem dodać że wszystkie gry jakie posiadam schowane mam w szafie za warstwą matowego szkła laminowanego dzięki czemu znacznie zredukowałem ilość promieni słonecznych padających na nie (tak, mam fioła na punkcie wyblakniętych kolorów) :D
Ostatnio zmieniony 2015-11-17, 17:46 przez szczupi26, łącznie zmieniany 1 raz.
i5 4690K@4400 MHz + NOCTUA NH-U12P|ASRock Fatal1ty Z97|2x4GB G.SKILL TRIDENT X 2400MHz CL10
Gigabyte G1 GTX 1070|Kingston SM2280 M.2 120GB + TOSHIBA 1TB|CORSAIR 520HXEU-520W|CM DOMINATOR 690|BENQ GW2750HM|MICROLAB SOLO 5C

Ukukuki
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 3400
Rejestracja: 2008-01-25, 19:20
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Ukukuki » 2015-11-17, 17:21

Co do słońca wszystkie gry trzymam w szafkach bez szkła aby się nie kurzyły i nie blakły oprócz jednej szafki która ma szybę. Jak to jest słońce musi padać bezpośrednio na pudełka czy wystarczy jak są poza zasięgiem bezpośrednich promieni słońca w pokoju.
Famicom!

szczupi26
'radzi sobie'
'radzi sobie'
Posty: 588
Rejestracja: 2014-04-27, 11:32

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: szczupi26 » 2015-11-17, 18:02

Przede wszystkim bezpośrednie (najwyższa energia), odbite i rozproszone (od przedmiotów porowatych typu ściany) nie robi kolorom nic szczególnego
i5 4690K@4400 MHz + NOCTUA NH-U12P|ASRock Fatal1ty Z97|2x4GB G.SKILL TRIDENT X 2400MHz CL10
Gigabyte G1 GTX 1070|Kingston SM2280 M.2 120GB + TOSHIBA 1TB|CORSAIR 520HXEU-520W|CM DOMINATOR 690|BENQ GW2750HM|MICROLAB SOLO 5C

Awatar użytkownika
Quake96
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 229
Rejestracja: 2012-08-19, 15:19
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Quake96 » 2015-11-28, 15:15

Dzisiaj wziąłem się za usuwanie "rys" i wszelkiego syfu z tylnej części obudowy PSP FAT. Jak wszyscy wiemy, jest ona tak skonstruowana, że po położeniu jej "na plecach", konsola opiera się na tych dwóch zgarbieniach. Jako, że moja konsola jest biała a ktoś przede mną nie specjalnie się nią przejmował to wspomniane "garby" były całe porysowane i tak jakby brudne. Nie miałem pomysłu czym to wyszorować, ale dzisiaj wpadłem na pewien pomysł i jak się okazało, jest to idealna metoda. Po większości rysek i całym syfie nie ma ani śladu. Wystarczyło użyć... Pasty BHP :D Tak, pasty BHP, której używa się do mycia rąk. Wystarczyło ją trochę zmoczyć, nałożyć odrobinkę i trzeć twardą stroną gąbki do naczyń. Po dosłownie minucie efekt jest piorunujący. Nie mam co prawda zdjęcia "po", ale tak dla jasności dam zdjęcie "przed", aby wiadomo było o jakie rysy mi chodziło.

Obrazek
PSX>PS2>PS3>PS4>PSP>PSV

XBOX>X360>XONE

SFC>NGC>GB>GBA

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Kiriki-kun » 2015-11-28, 16:13

Prawdopodobnie zwykłe mydło i szczoteczka do zębów też by dały radę :)
Jest też opcja, że zwyczajnie trochę wypolerowałeś obudowę :)

Awatar użytkownika
Quake96
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 229
Rejestracja: 2012-08-19, 15:19
Lokalizacja: root:/
Kontakt:

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Quake96 » 2015-11-29, 06:41

Co bym nie zrobił to przynajmniej odświeżyłem trochę wygląd, bo konsola może "wystawowym" egzemplarzem nie jest, ale nie znaczy to, że nie warto zadbać :D A sposób przedstawiłem, bo myślę, że warto się takowymi dzielić :P
PSX>PS2>PS3>PS4>PSP>PSV

XBOX>X360>XONE

SFC>NGC>GB>GBA

Skyline
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 37
Rejestracja: 2016-08-09, 10:42

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Skyline » 2016-08-22, 16:14

Nabyłem ostatnio Dreamcasta w całkiem dobrym stanie i lekko pożółkłą obudową, aczkolwiek klapa pozostała biała. :I Teraz mam kilka pytań "upewniających" co do jakiegoś odrestaurowania konsoli żeby niczego nie zepsuć. Póki co, jedyne co zrobiłem, to naprawiłem problem losowych restartów.

1. Odżółcanie. Z tego co słyszałem to najprościej jest wziąć utleniacz w kremie, wysmarować i na słońce, tak? Czy coś wymaga szczególnej uwagi? Jeśli część obudowy jest czysto biała to ją też potraktować tym zabiegiem?
2. Godzina i data resetuje się średnio co drugie odpalenie konsoli. Rozumiem że to pewnie wina wewnętrznej baterii. Jakiś konkretny model jest wymagany? Warto wymieniać tą baterie?
3. Patrząc po tym co dostałem, konsola była jechana niestety na piratach. Oczywiście nie mam zamiaru robić tego samego, ale czy są jakieś metody konserwacji napędu i lasera?
4. No dobra planuje piraty, ale chodzi mi o homebrew, które trudno dostać (przede wszystkim Sturmwind). Podobno te gry są tworzone z myślą o DC czytającym CD. Czy nie szkodzą one laserowi tak jak piraty gier licencjonowanych?
5. Czym usuwać drobne rysy na obudowie? Widziałem taki wynalazek jak Magic Eraser. Jakaś weryfikacja albo alternatywy? (dotyczy też PS2slim)
6. To już bardziej ogólne i może troche głupie pytanie. Czy w pełni sprawnym napędzie płyty się rysują jakkolwiek, czy rysy są spowodowane jedynie urazami mechanicznymi poza użytkowaniem płyty w konsoli/komputerze?

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Kiriki-kun » 2016-08-22, 19:42

1. Woda utleniona 30% (im więcej tym lepiej) w kremie. Jeżeli kupisz płynną, to wystarczy dodać mączki kukurydzianej bodajże i się zagęści. Im mocniejsza, tym szybciej konsola się wybieli.
Spokojnie możesz smarować nawet nierówno zżółknięte elementy. Nie możesz tylko dopuścić żeby woda utleniona wyschła, bo zniszczy obudowę. Żeby się zabezpieczyć, możesz plastiki przykryć folią spożywczą. Osobiście polecam jednak poszukać czy nie uda Ci się znaleźć naświetlarki UV, bo tam możesz w miarę bezpiecznie naświetlać przez pół dnia.

ODPOWIEDZ