Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

ODPOWIEDZ
Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Melvin.FoX » 2016-08-22, 21:33

1. A właśnie Skyline napisałem w innym poście o wybielaniu :) faktycznie jak zauważył Kiriki-kun woda utleniona w kremie - na Allegro za ok. 10 zł jest bodaj litr. Nie zgodzę się, żeby brać największe stężenie - za mocnym też możesz zniszczyć plastik. Co do folii to warto owinąć sprzęt bo możesz nabawić się ciemnych przebarwień (wiem z doświadczenia). Akurat DC wybiela się dość wdzięcznie. Polecam wybielanie na słońcu - z lampą UV więcej zabawy :) a klapka może być mniej pożółkła bo różne elementy obudowy tworzone są z różnych granulatów więc plastik może być nieco inny.

2. Baterie zdecydowanie wartość wymienić. Jeżeli lutownica Ci nie straszna to wymiana jest banalna. W przeciwnym razie czeka Cię drobna zabawa i hałupnicze rozwiązanie z taśmą izolacyjną. Ja zaopatrzyłem się w koszyk pod baterie CR2032 i w przyszłości jak padnie bateria to po prostu wymieniam baterię jak w Saturnie - instrukcji szukaj na YT bo jest to tam szczegółowo opisane.

3. Alkohol izopropylowy i wacik. Jeżeli napęd działa bez problemu to nie kombinuj. Dodam, że laser w DC to nic innego jak przerobiony PCtowy napęd CD z drobnymi modyfikacjami mechanizmu i oczywiście odpowiednim softem. W razie awarii łatwo znaleźć cewkę i soczewkę na wymianę :)

4. Piraty szkodzą laserowi bez dwóch zdań. Ale z drugiej strony ja też mam DC po przeróbce, który był ostro eksploatowany a mimo to płyty czyta lepiej niż PS2 po wymianie lasera.

5. Możesz próbować polerki ale będzie to widać :/ zostawił bym jak jest.

6. Jeżeli laser jest słaby to może zdarzyć się, że jakiś element napędu podniesie za wysoko laser przez co gdzieś nastąpi styk z powierzchnią płyty. PS2 fat miał taki problem przy źle wyregulowanym laserze lub przy jego agonalnym stanie. Ewentualnie sam laser jest źle ustawiony na mechanizmie przesuwającym nim lub może być pod złym kątem ale to jedynie w sytuacji, gdy ktoś przy nim grzebał. Wprawdzie przez moje ręce nie przeszło tyle DC co PS2 ale to jedyne chyba opcje, żeby DC rysował płyty.
xo - that was for the players

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: mattek » 2016-08-22, 22:33

Co do baterii w Dreamcaście, tam przypadkiem nie ma akumulatorka? Pamiętam, że im dłużej DC był odpalony, tym dłużej potem trzymał godzinę.
Obrazek
Obrazek

Kiriki-kun
'wieszcz narodowy'
'wieszcz narodowy'
Posty: 1042
Rejestracja: 2014-11-21, 01:48

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Kiriki-kun » 2016-08-22, 23:27

W jakimś sensie z lampą UV jest więcej zabawy? Wstawiasz, włączasz i nastawiasz minutnik. Nie musisz przejmować się tym czy jest światło, czy pada itp.

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Melvin.FoX » 2016-08-23, 17:39

mattek - w sumie masz rację. Ale aku też mają swoją żywotność. W moim koszyczku mogę włożyć zamiast baterii CR2032 aku ML2032 i też będzie git :)

A lampa UV - zależy jaką masz ale moja była dość kompaktowa przez co nie mogłem włożyć pod nią całej obudowy i musiałem wybielać na raty. Dodatkowo trzeba uważać bo nadtlenek wodoru utlenia niemal wszystko wiec nie trudno o zniszczenie czegoś albo siebie :) na dworze wydaje mi się też bezpieczniej.
xo - that was for the players

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: mattek » 2016-08-23, 19:11

No ja wiem, że akumulatory mają też swoją żywotność. Bardziej chodzi mi o to, że zwykłych baterii nie można ładować, więc lepiej dać tam akumulator, niż potem mieć przykrą niespodziankę w konsoli (wylanie czy coś) ;)
Obrazek
Obrazek

Skyline
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 37
Rejestracja: 2016-08-09, 10:42

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Skyline » 2016-08-23, 20:27

Melvin.Fox - Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, zwłaszcza za ciekawą informacje o laserze. Dobrze wiedzieć, że ten element również jest możliwy do odratowania w razie awarii. :D

Zabrakło mi jedynie odpowiedzi, czy spiracone gry homebrew również szkodzą? Słyszałem opinie z dobrego źródła że niekoniecznie, ale czekam też na więcej opinii.

A i byłbym zapomniał. W obydwu moich padach DC analog lekko się okręca, tak w obrębie 20-30 stopni. To normalne, tak?

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Melvin.FoX » 2016-08-23, 20:34

mattek możliwe, że uratowałeś mojego DCka ;) nie wiedziałem, że to był aku. Na szczęście wymiana będzie szybka i nie używałem konsoli zbyt wiele po zmianie baterii. Człowiek uczy się całe życie :)
xo - that was for the players

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: mattek » 2016-08-24, 10:28

@Skyline
To normalne, że gałki się obracają. Moje wszystkie pady tak mają, w tym dwa nowe.

Hombrew raczej też zużywają laser. Tu nie chodzi o to, co znajduje się na płycie, a sposób, w jaki jest zbudowana oraz jak nagrane są dane. Jest zasada - im tańsza płyta, tym bardziej męczy laser. Korzystaj tylko z Verbatimów oraz Sony, choć te pierwsze trochę straciły na jakości od jakiegoś czasu.
Obrazek
Obrazek

Skyline
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 37
Rejestracja: 2016-08-09, 10:42

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Skyline » 2016-09-12, 19:37

Napotkałem kolejny mały problem...

We wtyczce od jednego z padów Dreamcasta coś lata. No ok, pad działa, ale jednak okazuje się że czasami traci styk i przyciski nie reagują chwilowo. Ta plastikowa obudowa zdaje się trzymać solidnie. Pytanie czy można jakoś się dostać do wnętrza? :/

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: mattek » 2016-09-12, 20:50

Da się, jest złożona na zatrzask. Musisz delikatnie podważyć ze wszystkich stron.
Obrazek
Obrazek

Skyline
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 37
Rejestracja: 2016-08-09, 10:42

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Skyline » 2016-09-13, 23:29

Póki co udaje mi się tylko zniekształcać plastik. Na pewno tędy droga?

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: mattek » 2016-09-14, 10:42

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Na pewno, na pewno. Musisz delikatnie, czymś bardzo cienkim podważyć, a następnie dookoła przejechać czymś grubszym.

Btw. Ale mi od leżenia w pudełku VMU zżółkło ;o
Obrazek
Obrazek

Melvin.FoX
'czasem cos napisze'
'czasem cos napisze'
Posty: 406
Rejestracja: 2012-04-20, 10:43
Lokalizacja: P-ń

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Melvin.FoX » 2016-09-14, 15:55

Do otwierania zatrzasków i podobnych rzeczy zaopatrz się najlepiej w kostkę do gitary (małą i w miarę twardą). Nożykiem poniszczysz plastik.
xo - that was for the players

mattek
'dopchal sie i chce pisac'
'dopchal sie i chce pisac'
Posty: 216
Rejestracja: 2013-04-25, 15:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: mattek » 2016-09-14, 18:20

Dlatego tam jest i kostka do gitary, tyle, że metalowa. Z reguły używam grubej, plastikowej, jednak tym razem szczelina była wyjątkowo wąska.
Obrazek
Obrazek

Aris
'doskakuje do klawiatury'
'doskakuje do klawiatury'
Posty: 95
Rejestracja: 2017-02-23, 08:48

Re: Jak dbacie o konsole z waszych kolekcji?

Post autor: Aris » 2017-07-27, 21:25

Próbował ktoś działać z opalarką? Często polecana w przypadku elementów samochodowych.

ODPOWIEDZ